Podwyżka 500 plus staje się coraz bardziej realna. I choć specjaliści nie są optymistami, jeśli chodzi o wpływ wyższego świadczenia na dzietność w Polsce, to jednocześnie mówią o dwóch najbardziej korzystnych sposobach podwyższenia 500 plus. Oba będą kosztować państwo miliardy złotych.

Reklama

Ile będzie kosztować podwyżka 500 plus?

Być może już niedługo czeka nas podwyżka 500 plus: z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd już w marcu przedstawi nowy plan demograficzny (w tym plany podwyższenia świadczenia), a ekonomiści wyliczają, o ile powinno wzrosnąć 500 plus, by dogonić inflację. Teraz portal Business Insider poprosił specjalistów o obliczenie, ile podwyżki będą kosztować państwo. To ogromne sumy zależne jednak od przyjętej metody waloryzacji 500 plus.

„Jeśli punktem odniesienia będzie inflacja, to za podwyżkę 500 plus państwo zapłaci 3,7 mld zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę PKB, koszt waloryzacji 500 plus wyniesie prawie 12 mld zł” − tłumaczy Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Co ważne, zdaniem specjalistów taka podwyżka świadczenia rodzinnego nie ma jednak sensu, bo nie dość, że nie poprawi dzietności, to jeszcze spowoduje dalsze bogacenie się najbogatszych rodzin.

„Największym beneficjentem [500 plus] są najbogatsi. Według szacunków CenEA prawie 1/3 pieniędzy z programu trafia do 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych. Czy chcemy podnosić podatki, by zwiększyć transfery do lepiej zarabiających?” − pyta Łaszek.

Zobacz także

Źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama