Początkowo Maffashion i Sebastan Fabijański pisali o swoim synu jako o BJF. Nie planowali zdradzać imienia, wygadała się Sara Boruc! Okazuje się, że BJF to skrót od Bastian Jan Fabijański. Eksperci z Rady Języka Polskiego stwierdzili jednak, że imię Bastian może być uważane jedynie za zdrobnienie i nie funkcjonuje samodzielnie w języku polskim.

Reklama

Czy imię Bastian istnieje?

„Do Rady zwrócili się z prośbą o opinię rodzice, chcący nadać swemu synkowi imię Bastian. Przewodniczący Rady odpowiedział im, że może zostać ono potraktowane jako zdrobnienie od imienia Sebastian, a w Polsce, zgodnie z zaleceniami Komisji Kultury Języka KJ PAN, nie można nadawać [...] imion zdrobniałych” – głosi informacja na stronie Rady Języka Polskiego.

Językoznawcy dodają jednak, że imię to istnieje w kilku językach europejskich, a w Polsce występowało w XV wieku w formie „Bastyjan”. Przestrzegają jednak przed możliwością wyśmiewania dziecka przez rówieśników.

„Urząd stanu cywilnego nie powinien zabronić nadania chłopcu tego imienia. Rodzice, zanim podejmą decyzję, powinni jednak wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe przykrości, na jakie może być narażone dziecko (np. docinki spowodowane podobieństwem brzmieniowym imienia Bastian do wyrazów bestia i bastion)” – informują eksperci.
;

Skąd wybór takiego imienia?

Podczas sobotniego live'a na swoim profilu Maffashion tłumaczyła, dlaczego zdecydowali się na takie imię: „Ja wiem, że Bastian kojarzy się z Sebastianem, ale to nie było głównym założeniem i to nie on wybierał imię, a my razem. W dniu, w którym dopisaliśmy to imię do listy, leciała »Niekończąca się historia«, w której jeden z bohaterów właśnie tak się nazywa. Uznaliśmy, że nie jest to przypadek. Jestem w szoku, że tak wiele ludzi nie znało tego imienia, aczkolwiek były dylematy. Podoba mi się też imię Leon i Miłosz, ale tak nazywają się dzieci mojego brata" - powiedziała.

Zobacz także

Źródło: Rada Języka Polskiego, Instagram

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama