Przerażająca jest myśl o dzieciach, które straciły życie lub zdrowie przez bezmyślność, lub roztargnienie (choć wiemy jak źle to brzmi) dorosłych. Jak to jest możliwe, że dorosły mężczyzna zamiast odwieźć dziecko do przedszkola, jedzie prosto do pracy i pozostawia dziecko na tylnym siedzeniu przez kilka godzin? Jak możliwe jest to, że matka zostawia w lecie dziecko w aucie i idzie do sklepu? Chwila, która według niej trwa około 10 minut, może być śmiertelnie niebezpieczna dla małego dziecka!

Reklama

Nieważna pora roku - po prostu nie!

- Dzieci nie powinno się zostawiać w samochodzie, bez względu na porę roku – apeluje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. - Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza – dodaje.

Lekarze ostrzegają – wystarczy 10-15 minut w rozgrzanym aucie i mogą zajść nieodwracalne zmiany zdrowotne. Najbardziej narażone są nerki oraz mózg. Gdy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 st. C, organy wewnętrzne przestają działać, a kiedy podniesie się jeszcze do 41,6 st. C, dziecko umiera.

Co zrobić, żeby nie zapomnieć o dziecku?

Wydaje się to nieprawdopodobne, że trzeba udzielać takich porad, ale skoro takie przypadki zdarzają się na całym świecie, to znaczy, że trzeba o tym mówić. Organizacja Kids and Cars, przygotowała 5 porad jak nie zapomnieć o maleństwie.

1. Warto na tylnym siedzeniu obok dziecka położyć coś, co będzie nam potrzebne (telefon, laptop, torebkę).
2. Połóż na widoku kolorową maskotkę, patrząc na nią, będziesz przez całą drogę myślał o dziecku.
3. Rozmawiaj z dzieckiem w czasie podróży, śpiewajcie razem, śmiejcie się.
4. Poproś przedszkolankę, czy opiekunkę, by zadzwoniła do ciebie od razu, jeżeli dziecko na czas nie dotrze do niej.
5. Gdy zaparkujesz samochód, zerknij do środka zanim odejdziesz.

Zobacz także

Jak zareagować na widok dziecka zostawionego w aucie?

Absolutnie nie wolno tego bagatelizować, albo myśleć, że ktoś inny się tym zajmie.

1. Rozejrzyj się, może rodzic stoi gdzieś w pobliżu.
2. Obserwuj dziecko, jak się czuje, jak się zachowuje.
3. Spróbuj zawołać innych przechodniów, w grupie łatwiej będzie podjąć jakieś decyzje.
4. Jeżeli zobaczysz, że dziecko jest bardzo spocone, co wskazywałoby na to, że jest już od dłuższego czasu w aucie, nie zwlekaj. Dzwoń po pogotowie i próbujcie wybić szybę.
5. Nie martw się, że ktoś zarzuci ci nadgorliwość, albo poniesiesz konsekwencje. To rodzic będzie miał problemy, bo na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję.
6. Każda minuta dla tego dziecka uwięzionego w samochodzie jest cenna. Pamiętaj, przez 10 minut mogą wydarzyć się nieodwracalne rzeczy!

Życie dziecka jest zbyt cenne, byśmy mogli pozwolić sobie na opieszałość. Jeżeli rodzic postąpił bezmyślnie, nie bójmy się wziąć odpowiedzialności za zdrowie i życie jego dziecka.

Jak byś zareagowała w takiej sytuacji? A może już spotkałaś się z podobnym przypadkiem? Pisz w komentarzach.

Reklama

Zobacz także: Jak uratować dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie?

Reklama
Reklama
Reklama