Jak złożyć wniosek o 300+ przez internet? Wskazówki krok po kroku
Wnioski online o dopłaty do wyprawek szkolnych można składać już od 1 lipca. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z naszej instrukcji.
Program „Dobry start” to kolejny pomysł rządu, by wesprzeć finansowo rodziny. W ramach programu każde dziecko w wieku szkolnym otrzyma 300 zł jako dofinansowanie do wyprawki na kolejny rok szkolny. Żeby jednak otrzymać świadczenie, trzeba złożyć stosowny wniosek. Tradycyjne wnioski papierowe będą przyjmowane przez urzędy od 1 sierpnia, ale można też ubiegać się o pieniądze z programu już teraz, wnioskując przez internet. Jak to zrobić?
2 sposoby wnioskowania o 300+ online
1 lipca ruszyła możliwość składnia elektronicznych wniosków o dopłatę do szkolnych wyprawek. Rodzice mogą to zrobić na dwa sposoby – za pomocą bankowości elektronicznej lub na stronie empatia.mrpips.gov.pl.
Wniosek o 300+ składany za pośrednictwem bankowości elektronicznej
Do przyjmowania wniosków elektronicznych zgłosiły się następujące banki:
- Alior Bank SA,
- Bank Millennium SA,
- Bank Pekao SA,
- Bank Pocztowy SA,
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Credit Agricole Bank Polska SA,
- Getin Noble Bank SA,
- ING Bank Śląski SA,
- mBank SA,
- Nest Bank S.A,
- PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
- SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.
Dodatkowo Bank BGŻ BNP Paribas już wkrótce również uruchomi taką możliwość, a Bank Zachodni WBK będzie zachęcał do składania wniosków za pomocą profilu zaufanego.
Banki mają z zadanie jedynie umożliwienie składania wniosków elektronicznych o 300+, a nie ich weryfikowanie. To nie banki będą przyznawać świadczenia, a gminy, w których dane wnioski będą składane. Na stronach internetowych poszczególnych banków znajdują się informacje, w jaki sposób należy wnioskować o dopłatę i odpowiednie zakładki z formularzami do wypełnienia. Wystarczy wejść na stronę banku, wypełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.
Wniosek o 300+ składany za pośrednictwem portalu „Emp@tia"
W celu złożenia wniosku przez stronę empatia.mrpips.gov.pl trzeba najpierw założyć tam konto korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po założeniu konta i zalogowaniu się, należy:
- Na stronie głównej wybrać wniosek „Dobry start”.
- Przygotować wszystkie dane, które będą niezbędne do wypełnienia wniosku (adres e-mail, numery PESEL i adresy szkół, do których dzieci będą uczęszczać od września 2018 r. oraz numer rachunku, na który ma być przelane świadczenie wychowawcze).
- Wpisać nazwę miejscowości właściwą dla instytucji, do której wniosek ma być złożony.
- Wybrać z listy właściwą instytucję, do której wniosek będzie złożony (czyli zgodną z miejscem aktualnego zamieszkania – nie zameldowania).
- Wypełnić wszystkie wyświetlone pola, podając niezbędne informacje (numery PESEL, adresy szkół itd.).
- Przesłać skany dokumentów (w miejscach, gdzie będą do tego specjalne pola).
- Zweryfikować wszystkie wprowadzone informacje, by uniknąć pomyłki.
- Kliknąć „Utwórz dokument”, jeśli wszystkie dane są poprawne (a jeśli nie, kliknąć „Wstecz” w celu ich poprawienia, a następnie utworzyć dokument).
- W zakładce „Dokumenty robocze", zaznaczyć „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego", a następnie kliknąć „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ".
- Dodać załączniki, jeśli to konieczne.
- Wysłać wniosek.
- Upewnić się, czy Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO) zostało przesłane na podany wcześniej adres mailowy.
- Sprawdzić na swoim koncie na portalu „Emp@tia", czy instytucja odebrała wniosek. W zakładce „Dokumenty wysłane” powinno być napisane „Odbiór potwierdzony”.
Decyzja w sprawie przyznania świadczenia zostanie wysłana również drogą elektroniczną.
Wnioski online o 300+ nie dla każdego
Nie każdy może złożyć wniosek o dofinansowanie do wyprawki przez internet. Wyłączenia dotyczą dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Wniosek o 300+ należy złożyć osobiście w powiatowym centrum pomocy rodzinie w przypadkach:
- rodzin zastępczych,
- osób prowadzących rodzinne domy dziecka,
- dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych,
- dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osób uczących się będących osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Źródło: rp.pl
Zobacz także:
- Jakie świadczenia na dziecko w 2018?
- Urlopy dla rodziców – wszystko co musisz wiedzieć
- Kosiniakowe świadczenie rodzinne
- Top 10 ważnych pytań na temat 300 plus!