Reklama

MATKI I KWARTAŁU 2013 – to spontanicznie utworzony ruch rodziców, których dzieci przychodzą na świat między 1 stycznia a 17 marca 2013 roku i których tym samym nie obejmie ustawa o wydłużonym urlopie rodzicielskim z 24 do 52 tygodni (Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (projekt z dnia 8 listopada 2012 r.) Obejmie ona dzieci urodzone po 17 marca br.

Reklama

Poza tym zmianie, właśnie od 1 stycznia, uległy inne przywileje na rzecz rodziny:
- wprowadzono limit dochodowy (1922 zł/osobę w rodzinie) w przyznawaniu świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), według naszych wyliczeń z becikowego skorzysta w tym roku 47 % (151 tysięcy) polskich rodzin, a nie około 90%;
- zwiększono limit dochodowy pozwalający na skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu posiadania jednego dziecka
- zlikwidowano program "Rodzina na swoim", na miejsce którego miał powstać nowy program, jednak datę jego wprowadzenia przesunięto na 2014 rok
- zlikwidowano ulgę związaną z wydatkami na internet
- ponadto już w 2012 roku stawka VAT na artykuły dziecięce wzrosła z 8% na 23%
- wydłużono wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn.
Od 1 stycznia 2013 nie wprowadzono mimo zapowiedzi wydłużonego z 2 do 8 tygodni urlopu tacierzyńskiego.

Oznacza to kilkadziesiąt tysięcy rodzin praktycznie pozbawionych świadczeń prorodzinnych tylko z powodu przyjścia na świat dziecka w I kwartale w tzw. "Roku Rodziny". Zostaje im tylko dotychczasowy, 24 tygodniowy urlop macierzyński.

Społeczność Matek I kwartału 2013 na Facebooku powstała w listopadzie 2012 roku i od tego czasu zebrała już prawie 9 000 członków!

Petycja Matek I kwartału

23 listopada 2012 roku Matki I kwartału 2013 skierowały petycję do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Pana Władysława Kosiniaka – Kamysza, "List otwarty w sprawie objęcia urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci narodzonych w 2013 r.", w którym wnioskują o ponowne rozpatrzenie projektu ustawy oraz o objęcie rodziców dzieci urodzonych pomiędzy 1 stycznia a 17 marca 2013 roku wydłużonym urlopem macierzyńskim. Byłoby to możliwe dzięki wprowadzeniu ustawy w życie najpóźniej w dniu 10 czerwca zamiast 1 września 2013 r.

Do tej pory pod petycją podpisało się ponad 20 000 osób, a ilość podpisów szybko rośnie. Matki 1 kwartału 2013 zdobyły poparcie całej opozycji. Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska przygotowały już poprawki do ustawy.

Link do petycji: www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9080

Postulat

Matki I kwartału 2013 postulują, aby ustawa o nowym urlopie rodzicielskim weszła w życie najpóźniej 10 czerwca, a nie tak jak jest to obecnie planowane 1 września 2013 i tym samym objęła wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 roku.

Inwestycja w dzieci w "Roku Rodziny"

Dla rodziców, dzieci to największy skarb, w który powinno się inwestować. W 2012 roku, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Pan Władysław Kosiniak – Kamysz, nie chciał mówić o kosztach, ponieważ mówił, że nowy urlop macierzyński w 2013 roku to inwestycja. Dlaczego inwestycja, ale nie w dzieci urodzone w pierwszym kwartale?

Matki I kwartału 2013 nie zgadzają się z dyskryminowaniem ich dzieci, szczególnie w tzw. "Roku Rodziny". Chcą mieć prawo wyboru ile zostaną z dzieckiem w domu, tak jak rodzice potomstwa urodzonego w pozostałej części 2013 roku.

[CMS_PAGE_BREAK]

Sprawiedliwość społeczna i rozwój w pierwszym roku życia dziecka

Rodzice I kwartału 2013 apelują o równe traktowanie ich dzieci. Nie od dziś wiadomo, że pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszym okresem dla jego rozwoju. Różnica 24 a 52 tygodnie w urlopie rodzicielskim w ramach jednego rocznika jest kolosalna. To, ile czasu rodzic może opiekować się swoim dzieckiem, powinno być kwestią jego indywidualnego wyboru. Matki i ojcowie I kwartału nie godzą się na pozbawienie ich tego prawa.

Coraz więcej rodziców ma obawy przed powierzeniem dziecka obcej osobie, bez względu na to, czy jest to wykwalifikowana opiekunka w żłobku, czy niania. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że matka lub ojciec najlepiej zadbają o rozwój ich dziecka. Niestety sytuacja na rynku pracy nie każdemu pozwala na bezpłatny urlop wychowawczy. Utrzymanie 3-osobowej lub większej rodziny za jedną pensję (często na poziomie minimalnych dochodów) jest w dzisiejszych czasach niemożliwe. Co więc zrobić z 6-miesięcznym dzieckiem? Wielu rodziców decyduje się na żłobek, lecz nadal ciężko jest o miejsce w państwowych placówkach, a cena w tych prywatnych jest wysoka (to ok. 1 000 zł/mc, co dla większości mam stanowi 2/3 pensji). Trudno również o dobrą opiekunkę dla dziecka, a jeśli się taka znajdzie, to jest to dla większości rodziców niedostępne z powodów finansowych rozwiązanie.

Wszystkie dzieci z rocznika 2013 będą w przyszłości podlegały tym samym nakazom, przywilejom i programom nauczania. Jednak już od dnia narodzin są dyskryminowane z powodu urodzenia się w I kwartale. Największy wpływ tego nierównego traktowania będzie można zauważyć w pierwszych latach ich edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Polityka prorodzinna, aby budziła zaufanie społeczne, powinna być przewidywalna i ciągła

Polityka prorodzinna, która budzi zaufanie społeczne i osiąga zamierzony cel - wyższy przyrost demograficzny, musi być długodystansowa i ciągła, a więc przewidywalna. Skoro rządzącym zależy na tym, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci, to dlaczego dają do zrozumienia, że na rodzinach z I kwartału 2013 już im nie zależy? Zrobiono przerwę nie tylko w polityce prorodzinnej, ale również w polityce mieszkaniowej. Po zlikwidowaniu programu "Rodzina na swoim", młode osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt będą czekały w zawieszeniu cały rok na nowy program "Mieszkanie dla Młodych". Sytuacja Matek I kwartału 2013 jest jednak wyjątkowa, bo z kupnem mieszkania można się wstrzymać, a terminu porodu nie można przełożyć..., nawet jeśli bardzo chce się dać dziecku równy start w stosunku do rówieśników i wyposażyć je w rok opieki zamiast 24 tygodnie.

Świadome macierzyństwo polega na planowaniu, ale jak można planować życie rodziny, jeśli państwo jest nieprzewidywalne w polityce prorodzinnej i nie wiadomo jaką decyzję rząd podejmie w najbliższym okresie lub w perspektywie roku – Roku Rodziny 2013 oraz kolejnych latach?

Czytaj więcej o urlopie macierzyńskim 2013.

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w dniu 21 stycznia 2013r. do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o rozważenie argumentacji przedstawionej w protestach Matek I kwartału 2013. Zdaniem Rzecznika "zasługuje ona na pogłębioną analizę, znajdując dodatkowe wsparcie w art. 71 Konstytucji RP, który nakazuje Państwu uwzględniać w polityce społecznej i gospodarczej dobro rodziny oraz udzielać szczególnej pomocy matce przed i po urodzeniu\".

Reklama

Więcej czasu dla dziecka to spokojniejsze wprowadzanie w świat nowych doznań, choćby na poziomie socjalizacji. Wszystko odbywać się może w bliskości z dzieckiem. Spokój i redukcja stresu spowodowana rozłąką lepiej wpłynie na całokształt rozwoju dziecka – na wszystkie jego sfery. Matka i dziecko mają szansę lepiej się siebie nauczyć, co procentować będzie lepszym kontaktem w przyszłości.

Reklama
Reklama
Reklama