"Nie zaszczepili mnie ze strachu przed autyzmem", "Leczyłem raka sodą oczyszczoną" – takie napisy na nagrobkach to kampania społeczna włoskiej Izby Lekarskiej, która postanowiła walczyć z fake newsami w Internecie. "Bzdura wpędzi nas do grobu" – to hasło kampanii włoskich lekarzy, którzy na bilbordach pokali cmentarz.

Reklama

Pytać lekarzy, nie Internetu

Lekarze przestrzegają przed fałszywymi informacjami w Internecie. Zachęcają, by o informacje na temat zdrowia pytać lekarzy, a nie szukać sensacyjnych informacji w sieci.
W ramach kampanii społecznej przygotowano billboardy oraz ogłoszenia prasowe. Apelom lekarzy: "Nie ufajcie bzdurom w sieci. Pytajcie zawsze lekarza", towarzyszą obrazy nagrobków i cmentarza.

Reklama

Polscy lekarze kontra fake newsy w Internecie

O tym, jak walczyć z fake newsami, że szczepionki powodują autyzm, raka i głównie niepożądane odczyny poszczepienne, rozmawiali kilka dni temu lekarze i epidemiolodzy podczas Światowego Tygodnia Szczepień. Dr Dawid Ciemięga, pediatra, który wytoczył proces antyszczepionkowcom (pisali o nim, że zachęca do szczepień szkodliwymi szczepionkami), mówił, że trzeba ostro przeciwstawiać się bzdurom rozpowszechnianym przez niektóre portale i media społecznościowe.
Wytoczył też proces Jerzemu Ziębie, który propaguje m.in. leczenie nowotworów wlewkami z witaminą C, a niedawno stwierdził, że lekarze "okaleczają dzieci szczepionkami". – Chciałbym, aby instytucje takie jak Naczelna Izba Lekarska czy Polskie Towarzystwo Pediatryczne ustosunkowywały się ostrzej do tego typu działań i niebezpiecznych twierdzeń – mówił dr Ciemięga.
Również wielu lekarzy w Polsce zastanawia się, jakimi metodami walczyć z fake newsami w Internecie i jak przekonywać, że szczepionki mają za zadanie chronić, nie szkodzić.
Uważacie, że kampania we Włoszech przyniesie efekt? Piszcie w komentarzach!
Zobacz wywiad z dr. Dawidem Ciemięgą: Oskarżali, że polecam wadliwe szczepionki i jestem na usługach firm

Reklama
Reklama
Reklama