We wzorze rachunku sumienia dla dzieci dostępnym na stronie parafii św. Prokopa Opata w Błędowie znalazły się pytania, które wstrząsnęły internautami i rodzicami. Fragmenty rachunku sumienia zostały opublikowane przez profil Feminiskra. Portal gazeta.pl skontaktował się w tej sprawie z proboszczem, który przyznaje, że pytania zawsze budziły kontrowersje, jednak parafia dopiero teraz zdecydowała się je usunąć.

Reklama

Skandaliczne pytania w rachunku sumienia

Lista pytań, które dziecko powinno sobie zadać przy przeprowadzaniu rachunku sumienia, dotyka bardzo intymnych kwestii. Co więcej, mowa tu o czynach karalnych w polskim prawie do lat 12. Niektóre z pytań brzmią: „Czy nie wybaczyłem rodzicom, bądź krewnym, że wykorzystali mnie seksualnie w dzieciństwie?”, „Czy krzywdziłem rodzeństwo (czy wykorzystywałem seksualnie brata lub siostrę)?”, a także „Czy zachowywałem się w domu jak pasożyt?”.

Odpowiedź proboszcza

W rozmowie z dziennikarzami portalu gazeta.pl ksiądz proboszcz Leszek Bruliński próbował wytłumaczyć zaistniałą sytuację: „Temat może zostać różnie potraktowany. Po zasugerowaniu, że jest to zbyt daleko wkraczające w intymną sferę, wzór rachunku sumienia został skasowany”. Proboszcz dodał też, że wzór rachunku był dostępny na stronie od lat i wcześniej również wywoływał kontrowersje. Parafia jednak zdecydowała się na usunięcie treści dopiero po upublicznieniu pytań w internecie.

Źrodło: kobieta.onet.pl, gazeta.pl, Instagram

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama