Antybiotyk o nazwie Tarcefoksym produkowany jest w Polsce przez Tarchomińskie Zakłady farmaceutyczne „Polfa” S.A.,które są spółką Skarbu Państwa. GIF decyzją z 27 października postanowił wycofać serię o numerze 1031016 z datą ważności do października 2018 roku. „Seria produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności pod względem zawartości zanieczyszczeń widocznych okiem nieuzbrojonym” - napisano w uzasadnieniu.

Reklama

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2.

W jakim celu stosuje się ten lek?

Tarcefoksym to antybiotyk stosowany między innymi w zapaleniu płuc, nerek i zakażeń dróg moczowych.Lek jest w formie proszku do sporządzania roztworów, a następnie wstrzykuje się go do organizmu pacjenta. Z uwagi na szerokie spektrum dziania, Tarcefoksym importowany jest także do Wietnamu. Okazało się jednak, że od stycznia 2016 roku, w kraju tym odnotowano aż 43 działania nieporządane antybiotyku. W Hanoi zbadano jakość produktu, po czym stwierdzono w leku liczne zanieczyszczenia. 22 kwietnia 2016 roku zmarł pierwszy pacjent, któremu podawano Tarcefoksyn, a kilka dni po nim 76-letnia kobieta, leczona tym samym antybiotykiem. Wietnamska Agencja ds. Leków (DAV) podjęła decyzję, że wycofuje antybiotyk z obiegu – oficjalnie nastąpiło to 11 września 2017 roku.

Nie było żadnych informacji

Zdaniem Pawła Trzcińskiego, który jest rzecznikiem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, lek wycofano dopiero teraz, gdyż wcześniej nie było żadnych niepokojących sygnałów ze strony Polfy. „Nie otrzymaliśmy od poprzedniego rządu informacji o tym, że mogą być jakieś problemy z lekiem. Gdybyśmy posiadali takie informacje wcześniej, od razu radykalnie byśmy zareagowali”. – mówi rzecznik. Dodał też, że obecny zarząd „Polfy” zaangażował się w wyjaśnienie źródła zanieczyszczenia. Niestety „kontakt z Wietnamem jest trudny” – mówi – „Od kilku tygodni prosimy o dokumentację w sprawie Tarcefoksymu, ale nasze wnioski pozostają bez odzewu. Nie mamy żadnych dowodów na to, że ten lek mógł się przyczynić do śmierci pacjentów, którym go podano. Sprawdzamy, czy wykryte zanieczyszczenia mogły spowodować narażenie zdrowia i życia pacjentów”.

Trudno stwierdzić czy Tarcefoksym zostanie ponownie wprowadzony na rynek farmaceutyczny. Na razie antybiotyk został wycofany na terenie całego kraju.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też:
Czy podawać dziecku antybiotyki?

Reklama
Reklama
Reklama