Posłanka w polskim Sejmie z dwumiesięcznym maluszkiem. Dlaczego to powinno was obchodzić?
W polskim Sejmie ewenement - pewna mama przyszła do pracy z dzieckiem. I co z tego? Czy każdy tak powinien przychodzić do pracy z dziećmi? A co jeśli będą płakać?
Do tej pory takie obrazki mogliśmy oglądać głównie z obrad zagranicznych parlamentów - posłanki karmiące dzieci publicznie piersią także. Kilka lat temu Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej pojawiła się z dzieckiem w Sejmie. Teraz kolejna polska posłanka to robi! Naszym zdaniem to świetnie, szkoda tylko, że nie ma zdjęć z karmienia piersią córeczki.
Pierwsze posiedzenie 2018 z córką @KorWroblewska i Jarosława Kaczyńskiego ???????????? pic.twitter.com/JwlLKY77Ck
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) 9 stycznia 2018
Córka Kornelii Wróblewskiej i Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie
"Pierwsze posiedzenie w 2018 r. z córką Kornelii Wróblewskiej i Jarosława Kaczyńskiego" - można było przeczytać na Twitterze pod zdjęciem posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Na zdjęciu widać maleńką Antoninę Marię Kaczyńską z mamą posłanka Kornelią Wróblewską, prywatnie żoną Jarosława Kaczyńskiego, prawnika.
Przewijak i karmienie piersią w biurze i na obradach
Pani Kornelia tuż po porodzie mówiła, że w biurze poselskim ma przewijak, że zamierza karmić piersią i nie będzie się z tym kryć oraz, że ma nadzieję, że nie wyrzucą jej za to z sali plenarnej. Jest osobą aktywną i nie chce siedzieć w domu. Z pierwszym dzieckiem również pracowała, dlatego nie obawia się, że nie da sobie rady – wyjaśniała dziennikowi "Fakt".
Z dzieckiem przy piersi i babcią u boku
Jak sama pisze na swoim profilu facebookowym od 2 stycznia wróciła do pracy już na pełen etat - z Tosią przy piersi i babcią u boku, bez wsparcia której wiele rzeczy i działań nie byłoby możliwych. Dzisiaj był pierwszy wspólny dzień w Sejmie. Posłanka dziękuje wszystkim za miłe powitanie i wszelkie wyrazy wsparcia. Dziękuje też wszystkim posłom opcji za uznanie, zrozumienie i gesty pełne sympatii.
Karmcie piersią publicznie i nie bójcie się tego! Jeśli tylko macie ochotę, a dziecko potrzebuje
Jak przypomina w swoim oświadczeniu Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, a my cytujemy i podkreślamy: karmienie piersią jest naturalnym zjawiskiem związanym z rozwojem każdego człowieka i stanowi afirmację macierzyństwa. Nie można separować kobiet karmiących piersią z przestrzeni publicznej! Kobieta ma do tego prawo w miejscach publicznych. Przepisy polskiego prawa nie zabraniają karmienia w miejscu publicznym, a przedsiębiorca, który wywiera presję na karmiącej kobiecie, aby zmieniła miejsce karmienia, działa bezprawnie.
Karmiąca matka, która zostanie wyproszona ma prawo dochodzenia odszkodowania od właściciela obiektu na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, gdyż takie zachowanie może być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.
Na zdjęciu: Kornelia Wróblewska z Jarosławem Kaczyńskim, mężem, prawnikiem.
Pewnie nie każde miejsce pracy jest tak przystosowane do przyprowadzania dzieci jak biuro poselskie i sala obrad oraz nie każdy maluch jest tak spokojny. Nie każda mama może też liczyć na wsparcie babci i przychylne nastawienie pracodawcy. Każda jednak mama ma prawo do przerwy w pracy na karmienie piersią i ma prawo karmić publicznie. Kropka. A każdy negatywny komentarz na ten temat czy niepochlebna opinia jest wyrazem niezrozumienia, ograniczenia, złej woli i braku znajomości prawa.
Zobacz też:
- Karmienie piersią w miejscu publicznym to powód do agresji?
- Oto lista miejsc, w których nie karmi się piersią! Plus jeden sprawdzony sposób na zgorszonych!
- Karmienie piersią w trakcie ślubu - co o tym myślicie?