300+ już pewne! Rząd da kolejne pieniądze rodzicom i to bez kryterium dochodowego!
Premier Mateusz Morawiecki zrobił na Dzień Dziecka prezent polskim rodzinom i podpisał rozporządzenie do programu "Dobry Start". Nie wiesz, czy ci przysługuje? Pomożemy ci krok po kroku otrzymać z niego pieniądze.
6 tygodni zajęło rządowi spełnienie tej obietnicy. W kwietniu, podczas konwencji partyjnej PiS, premier obiecał, że wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną. Mateusz Morawiecki słowa dotrzymał - 1 czerwca podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Dla kogo wyprawka?
Program, w ramach którego rząd będzie przyznawać dzieciom szkolnym pieniądze na wyprawkę nazywa się "Dobry Start" i nie ma żadnego kryterium dochodowego. Oznacza to, że bez względu na dochody rodziny, jeżeli są w niej dzieci szkolne, pieniądze zostaną wypłacone. Będą przyznawane raz w roku, wraz z 1 września rozpoczynającym nowy rok szkolny. Wyprawka będzie przysługiwała od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 18 roku życia. W sytuacji gdy dziecko osiągnie już pełnoletniość, a nadal będzie uczęszczało do szkoły np. liceum, będą one nadal przyznawane, maksymalnie do ukończenia 20 roku życia. Warunkiem jest, aby nauka rozpoczęła się przed 18 rokiem życia i była kontynuowana. W przypadku uczniów niepełnosprawnych pieniądze będą wypłacane do 24 roku życia.
Ale UWAGA! Świadczenia nie otrzymają dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci chodzące do "zerówki" w
przedszkolu lub szkole. Na środki nie mogą liczyć też studenci.
Ile dostaną rodzice?
Będzie to 300 zł na każde uczące się dziecko. Pieniądze będą zwolnione z podatku. Dodatkowo, nie będą podlegać
egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. w przypadku 500 plus na pierwsze dziecko).
Od kiedy możemy składać wnioski?
Rodzice mogą ubiegać się o pomoc od 1 lipca 2018 roku. Będą to mogli zrobić online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będą mogli to zrobić także tradycyjnie, składając wniosek papierowy w tym samym miejscu, gdzie wniosek o 500 plus, czyli w: urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej.
Ale UWAGA! O pieniądze będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków.
Lipiec i sierpień najlepsze
Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone np. we wrześniu i październiku będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 2 miesięcy.
Kto może złożyć wniosek?
Świadczenie będzie wypłacane na wniosek:
- jednego z rodziców;
- opiekuna prawnego;
- opiekuna faktycznego (osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka);
- rodziny zastępczej;
- osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka;
- dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej;
- dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej;
- lub na wniosek samej uczącej się osoby, o ile jest pełnoletnia, nie pozostaje na utrzymaniu rodziców i rozpoczęła edukację przed 18 rokiem życia i dalej ją kontynuuje.
Skąd wiadomo, że pieniądze będą?
Osoby ubiegające się o pieniądze otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli nie zostanie wpisany żaden mail - rodzice dostaną urzędowe pismo o możliwości odebrania decyzji. Jednak niestawienie się po taki dokument wcale nie wstrzyma wypłaty.
Jesteście zadowolone z tego programu pomocy rodzinie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.
Źródło: wp finanse
Zobacz też:
- Wszystko o 300 plus [WNIOSEK, DOKUMENTY]
- "Wyprawka szkolna" – jak uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?
- Czy stać cię na wyprawkę pierwszoklasisty?
- Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]