Reklama

Rządowy program Maluch plus działa od 2017 roku. Z założenia ma wspierać rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, w wieku do trzech lat. Miał zwiększyć liczbę żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomóc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. Miał poprawić sytuację w dostępie do żłobków, ale potrzeby są nadal ogromne. Szacuje się, że około miliona dzieci pozostaje bez szans na przyjęcie do placówek.

Zobacz także

Ma być lepiej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w zeszłym roku dzięki programowi dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do trzeciego roku życia. „Już teraz możemy powiedzieć, że jest duża szansa na pobicie rekordowych wyników z ubiegłego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych" - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

Według założeń programu Maluch plus, w 2019 roku powstanie ponad 27 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Ponad 77 tysięcy placówek państwowych otrzyma dofinansowanie swojej działalności, w tym wsparcie otrzymają 728 placówki przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych — ma to być o 90 więcej niż w poprzednim roku.

Taniej w prywatnych żłobkach

Ministerstwo podkreśliło, że pobyt dziecka w państwowym żłobku to o wiele mniejsze koszty dla rodziców. Resort podaje, że opiekunowie, którzy zdecydowali się lub nie mieli innego wyjścia i zapisali swojego malucha do placówki prywatnej, płacą za jego miesięczny pobyt o ok. 419 złotych więcej. W tym roku ma się to zmienić i rodzice dzieci chodzących do prywatnych żłobków będą mogli skorzystać ze zmniejszonej opłaty miesięcznej. Obniżka wyniesie 100 zł. W żłobkach ma być też bezpieczniej, każdy opiekun będzie zmuszony do przejścia szkolenia z przeprowadzenia pierwszej pomocy u dziecka. Dotyczyć to będzie również wolontariuszy.

Przypomnijmy, że liczba żłobków w naszym kraju jest zdecydowanie za mała w stosunku do potrzeb. Są takie rejony kraju, gdzie na 1 miejsce przypada 18 dzieci. Nie ma na razie oficjalnych danych podsumowujących dostępność żłobków w ubiegłym roku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypadało 100 tysięcy miejsc w 3 tys.120 żłobkach i klubach dziecięcych. Zapewniały one opiekę 106 tys.473 dzieciom. GUS podał, że w Polsce jest ponad 1 milion dzieci, które mogłyby trafić do żłobka lub klubu dziecięcego.

Napiszcie w komentarzach, co dla was jest największą bolączką w codziennej opiece nad dzieckiem. Czy ubiegałyście się o miejsce w żłobku, a jeżeli tak, to z jakim skutkiem? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

Źródło: ofeminin

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama