Reklama

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie zatrzymali na drodze publicznej quad, prowadzony przez 13-latka. Pasażerem było... 3-letnie dziecko! Wszystko za zgodą rodziców, którzy zgodzili się na przejażdżkę dzieci, a teraz będą musieli tłumaczyć się z tego przed sądem rodzinnym. Przesada? Wcale nie!

Reklama

Wypadki na quadzie to fakt

Nie chodzi tu o odbieranie dzieciakom frajdy z dzieciństwa, a przeciwnicy przewożenia dzieci tymi pojazdami i pozwalania im na prowadzenie tych czterokołowców, nie są zgorzkniałymi sztywniakami – po prostu są świadomi tego, jak niebezpieczne są quady. To ciężkie i wywrotne pojazdy, które podczas wypadku przewracają się, przygniatając swoim ciężarem podróżujące na nim osoby. Wśród obrażeń ciała w wyniku wypadków na quadzie, lekarze wymieniają między innymi obrażenia głowy (wymagające nawet trepanacji czaszki) i kończyn (kończące się amputacją), obrażenia narządów wewnętrznych. Dochodzi też do wypadków śmiertelnych.

Oto tylko kilka przykładów wypadków z quadami i dziećmi w rolach głównych, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat. Te liczby mówią same za siebie:

  • w Wielkopolsce w wypadku quada zginął 5-latek. Jego 10-letni brat trafił do szpitala. Chłopcy rozpędzili się quadem na polnej drodze. Kierujący quadem 10-latek stracił panowanie nad kierownicą i uderzył z dużą prędkością w drzewo;
  • Lubuskie: 11-letni chłopiec przewoził quadem 4-latka. Stracił panowanie nad pojazdem, quad przewrócił się i przygniótł młodsze dziecko. Chłopczyk zmarł w karetce;
  • na Śląsku kierujący quadem 8-letni chłopiec, zderzył się z autobusem. Chłopiec odniósł poważne obrażenia i musiał być operowany;
  • w Lubelskiem 6-latek trafił do szpitala z obrażeniami głowy, po tym, jak prowadząc mały quad, miał wypadek na podwórku;
  • w woj. mazowieckim mężczyzna na przejażdżkę quadem zabrał swojego 10-letniego syna. Pojazd przewrócił się, dziecko poniosło śmierć na miejscu.
  • Podkarpackie: 27-letni tata postanowił zrobić przyjemność swojemu 5-letniemu synowi i przewieźć go quadem po podwórku. Posadził chłopca między sobą a kierownicą, cofając, wjechał z dużą szybkością w ogrodzenie, quad koziołkował, syn został przygnieciony przez pojazd. Mimo starań lekarzy chłopiec zmarł.

Quad a dziecko: przepisy

Rozważając zakup quada dla dziecka lub zgodę na przejażdżkę takim czterokołowcem, pamiętaj, że aby prowadzić quad:

  • dziecko musi mieć ukończone 14 lat dla pojazdów o masie maksymalnej do 350 kg i Rozważając zakup quada dla dziecka lub zgodę na przejażdżkę takim czterokołowcem, pamiętaj, że aby prowadzić quad:
    dziecko musi mieć ukończone 14 lat dla pojazdów o masie maksymalnej do 350 kg i posiadać prawo jazdy kategorii AM.---#---mieć---#---posiadać---#---http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/posiadac;5384.html">posiadać prawo jazdy kategorii AM. Te tzw. „czterokołowce lekkie” mogą rozwijać prędkość do 45 km/h.
  • Ciężkie quady – o masie do 550 kg (przewóz ładunków) lub 400 kg (przewóz osób) wymagają prawo jazdy kategorii B1 lub B, a kierowca musi mieć ukończone 18 lat.
  • Jeśli quadem jest przewożone dziecko poniżej 7 roku życia, prędkość dopuszczalna to 40 km/h
  • w otwartym czterokołowcu obowiązują kaski
  • w quadzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko powinno być przewożone w foteliku – za brak fotelika grozi mandat i punkty karne.

Zgodnie z art. 96 § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
1) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej1) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
podlega karze grzywny.---#---, lub---#--- lub"> lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
podlega karze grzywny.

W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Gdzie można jeździć quadem?

Przepisy wyraźnie precyzują także, po jakich powierzchniach można poruszać się quadem. Jeśli więc zdecydujesz się (odradzamy!) pozwolić dziecku na przejażdżkę takim pojazdem, pamiętam, że quad może poruszać się:

  • po drogach publicznych w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu;
  • w lesie wyłącznie po drogach publicznych i oznakowanych drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach (art. 29. ustawy o lasach).

Reaguj, gdy ktoś z twoich bliskich chce pojeździć po lesie czy po plaży. Za jazdę innymi drogami leśnymi, niż te wymienione wyżej, grozi grzywna do 1 tys. złotych, a w przypadku parku narodowego lub krajobrazowego – do 5 tys. złotych. Nie wolno też jeździć quadem po plaży, autostradzie czy drodze ekspresowej.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama