Reaguj, masz prawo! 3 filmy, które mogą uratować życie dziecka
Jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka? Nie wiesz, jak się zachować? Skorzystaj z gotowych podpowiedzi specjalistów i filmów. To wcale nie jest takie trudne.
Przekonanie, że nikt nie powinien się wtrącać w sprawy rodziny może być przyczyną cierpienia dziecka, które czasem prowadzi do wielkich tragedii. I choć zdajemy sobie z tego sprawę, wiele osób ma problem, jak zachować się, gdy przypuszczamy, że dziecku dzieje się krzywda. Specjaliści z biura Rzecznika Praw Dziecka przygotowali gotowe scenariusze, które pomogą się w takiej sytuacji odnaleźć.
1. Nieznana ci osoba źle traktuje dziecko - w parku, na placu zabaw, na ulicy
- Zadaj pytanie, które odwróci uwagę, np. „Przepraszam, która godzina?" To pozwoli miło, bez zaogniania sytuacji zacząć rozmowę.
- Pokaż, że widzisz, co się dzieje: „Jest Pani zdenerwowana. Czy mogę jakoś pomóc?" W ten sposób dasz rodzicowi szansę, żeby mógł się wytłumaczyć, by zachował godność.
- Przekaż pozytywną informację, np. dzieląc się swoim doświadczeniem, mówiąc, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo to, co robimy, wpływa na nasze dziecko, itp.
Obejrzyj film: Jak reagować, gdy ktoś na ulicy krzwdzi dziecko.
2. Znajomy, sąsiad lub ktoś z rodziny krzywdzi dziecko
- Postaraj się obniżyć poziom agresji, np. witając się: „Cześć, dawno cię nie widziałam", „Dzień dobry, miło cię znowu spotkać".
- Zwróć uwagę na to, co się dzieje: „Widzę, że Jasiek znów płacze, moja znajoma ostatnio też miała z dzieckiem taki przypadek"...
- Nie osądzaj, bo ktoś przestanie cię słuchać, daj do zrozumienia, że to szkodzi dziecku i podpowiedz, jak sobie z tym można poradzić, np. podpowiedz, że w przedszkolu są świetne warsztaty dla rodziców, masz ciekawy poradnik o wychowaniu dzieci.
Obejrzyj film: Jak reagować po sąsiedzku, gdy ktoś krzywdzi dziecko.
3. Gdy podejrzewasz, że ktoś znęca się fizycznie lub psychicznie nad dzieckiem:
- Możesz powiadomić Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole.
- Rzecznika Praw Dziecka, np. dzwoniąc pod Dziecięcy Telefon Zaufania RPD – 800 12 12 12 - jeśli wymienione wyżej instytucje bagatelizują problem.
Obejrzyj film: Jak reagować przez instytucje.
Filmy zostały przygotowane przez biuro Rzecznika Praw Dziecka w ramach akcji zapobiegania przemocy wobec dzieci „Reaguj, masz prawo".
Czytaj też: Wstrząsające fakty - kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy?