Od dłuższego czasu nad wieloma miastami Polski regularnie pojawia się trująca mgła. Z danych stacji pomiarowych wynika, że normy zanieczyszczenia powietrza często są przekroczone, a to, czym oddychamy to smog. Rodzice obawiają się o swoje dzieci, a co z jeszcze nienarodzonymi maluszkami?

Reklama

Smog a ciąża

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego jakość powietrza odczuwa także maluch, który jeszcze się nie urodził. Jak twierdza specjaliści łożysko nie jest w stanie w wystarczającym stopniu ochronić dziecko przed substancjami znajdującymi się w powietrzu. Co więcej, z analiz naukowców wynika, że dzieci ciężarnych narażonych na smog były średnio o 128 g mniejsze niż maluchy, których mamy oddychały czystszym powietrzem. Takie dzieci częściej zapadały na zapalanie płuc czy astmę. Badacze zauważyli także, że dzieci te miały niższy iloraz inteligencji, niż rówieśnicy, których mamy oddychały lepszym powietrzem.

Natomiast badacze z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zmierzyli obecność kadmu, ołowiu i rtęci w łożyskach, krwi pępowinowej i wodach płodowych kilkuset ciężarnych mieszkanek Krakowa i Śląska. Niestety ekspertyzy wykazały wysoką zawartość ksenobiotyków zwłaszcza w organizmach matek z Krakowa. Choć mogłoby się wydawać, że metal ciężki, który dostaje się do krwi matki, zostanie tam zatrzymany, niestety tak nie jest. Badacze przypuszczają, że kadm kumulowany we krwi płodu, będzie gromadzony w nerkach.

Czy można ochronić się przed smogiem?

Przyszła mama, może regularnie sprawdzać jakość powietrza w miejscu, w którym mieszka, np. można zainstalować specjalną aplikację. Gdy nastąpi przekroczenie norm zanieczyszczeń, unikaj wychodzenia z domu, a także staraj się nie wietrzyć w tym czasie mieszkania. Jeśli jednak wybierasz się na spacer, unikaj ruchliwych ulic.

Warto także zadbać o to, by powietrze w domu było czyste. W tym celu możesz zakupić oczyszczacz powietrza. Możesz również kupić kilka roślin. NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) wybrała 18 gatunków, które poprawią jakość powietrza.

Zobacz także

Zwróć także uwagę na to co jesz. W diecie nie powinno zabraknąć witaminy A, C i E oraz selenu. Pomagają one organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników, które powstają w wyniku m.in. oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Źródło: RMF FM, Radio Kraków

Czy w waszym mieście również przekroczone są normy powietrza? Napiszcie w komentarzach.

Reklama

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama