W Polsce jest ponad 300 stacji pomiarowych, które informują nas o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza w całym kraju, czyli o poziomie smogu. Zainstalowane są we wszystkich aglomeracjach oraz miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Można więc powiedzieć, że system monitoringu jakości powietrza jest dość rozbudowany.

Reklama

Smog, niestety, pojawia się coraz częściej - szczególnie nad większymi aglomeracjami - i na szczęście władze tych miast zaczynają traktować na poważnie doniesienia o przekroczonych normach bezpieczeństwa.

Coraz częściej więc w Warszawie, Krakowie czy innych miastach środkowej i południowej Polski wydawane są np. oświadczenia: „Władze Warszawy zalecają, żeby w czwartek osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych unikały dłuższego przebywania na zewnątrz. Ratusz apeluje także do mieszkańców domów, by powstrzymali się od palenia w kominkach. Osoby, które muszą udać się do pracy, proszone są o skorzystanie z komunikacji miejskiej, która będzie w dniu dzisiejszym bezpłatna".

Jeśli w taki dzień miałaś plany na popołudniowy spacer z dzieckiem to lepiej je zmień....Tak samo jest na warszawskich osiedlach z przewagą zabudowy jednorodzinnej. W takich dzielnicach jak Wesoła, Rembertów, Białołęka, Targówek, Bielany, Ursus, Wawer, Włochy, a także w całym wianuszku gmin i powiatów podwarszawskich, tylko tam nie ma stacji kontroli powietrza.

Zobacz, jak smog wpływa na zdrowie twoje i dziecka:

Zobacz także

„Udostępniajcie, aby ostrzec znajomych jakim syfem oddychają oni i ich dzieci”.
Odczyty ze stacji kontroli jakości powietrza rzeczywiście szaleją od kilku dni. Według najnowszych danych unijnych Polska i Bułgaria oddychają najbardziej trującym powietrzem w Europie. „Blisko 50 tys. mieszkańców Polski co roku przedwcześnie umiera z powodu zapylonego i zanieczyszczonego powietrza - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA)”.
Drobny pył jest bardzo groźny, o czym niewiele osób wie. Powoduje on choroby układu krążenia, astmę, przyczynia się do występowania raka płuc.

PM2,5 (drobny pył w powietrzu) jest też groźny dla ciężarnych, bo przenika przez łożysko, przez co czterokrotnie wzrasta ryzyko zachorowania dziecka na astmę, pojawiają się problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Warto walczyć o zdrowe powietrze, zwłaszcza dla naszych dzieci!

Czytaj także:

Mamy przeciwko smogowi - świetna akcja na fejsbuku!

Gdzie iść na spacer z dzieckiem?

9 idealnych zabaw w domu na zimne dni

źródło: facebook Warszawski Alarm Smogowy

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama