Do nietypowych narodzin doszło w szpitalu Shahabad Community Health Centre w stanie Uttar Pradesh, czyli w najgęściej zaludnionym regionie Indii. Lokalne media nazwały noworodka „cudem natury”. Wielu mieszkańców Indii wierzy, że dziecko jest wcieleniem Lakszmi – bogini bogactwa, władzy, piękna, płodności, dobrobytu i szczęścia. Z tego powodu pod szpitalem zgromadziły się tłumy chcące zobaczyć „cudowne dziecko”.

Reklama

Lekarze twierdzą, że u noworodka wystąpiła rzadka wada zwana polimelią. Polega ona na tym, że u płodu rozwijają się dodatkowe kończyny, które mogą być przytwierdzone do różnych części ciała. Wyróżnia się cephalomelię (kończyny wyrastają z głowy), thoracomelię (kończyny wyrastają z klatki piersiowej), pyromelię (kończyny wyrastają z miednicy) i notomelię (kończyny wyrastają z pleców). Wada może być wynikiem czynników genetycznych i środowiskowych.

Ryzykowne ciąże w Indiach

To już drugie dziecko z ośmioma kończynami urodzone w Indiach w tym roku. Tym razem jednak dziecko, poza posiadaniem dodatkowych kończyn, jest zupełnie zdrowe. Wcześniej urodzone dziecko z polimelią cierpiało na dodatkowe wady – nie wszystkie jego organy znajdowały się wewnątrz ciała.

Dość wysoki odsetek dzieci rodzących się z różnymi wadami się w Indiach może wynikać z wyższego wieku matek, braku opieki przedporodowej (22,8% indyjskich kobiet w ciąży nie otrzymuje żadnej opieki przedporodowej), stanu odżywienia matki i dużej liczby małżeństw spokrewnionych. Według badania opublikowanego w „Indian Journal of Human Genetics” w 2013 roku małżeństw spokrewnionych jest 1-4 proc. w północnych Indiach i nawet do 40-50 proc. na południu.

Źródło: independent.co.uk, newsweek.com

Zobacz także

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama