2 maja, czyli w samym środku jednego z najdłuższych weekendów nowoczesnej Europy, na stadionie PGE Narodowym w Warszawie zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Reklama

O Puchar walczyły drużyny dziewczynek i chłopców do lat 10 i do lat 12. W kategorii U-10 zawodniczki KKS Katowice dopiero w rzutach karnych (3:1) pokonały piłkarki z UKS Beniaminek Krosno.

Cyfrasport

Dumne piłkarki z UKS Beniaminek Krosno

Natomiast zawodnicy UKS Irzyk z warszawskiego Bemowa, wspaniale dopingowani przez rodziców, pokonali w regulaminowym czasie UKS 4 Kostrzyn z wynikiem 2:1.

Cyfrasport

Zwycięska drużyna UKS Irzyk

Zobacz także

Bardzo zacięty był pojedynek w kategorii dziewcząt do lat 12. Po początkowej przewadze KA 4 resPect z Wielkopolski, inicjatywę przejął grający agresywną piłkę, i nie obawiający się kontaktu, zespół UKS Ząbkovii Ząbki. Bramka rywalek na 2:1 pod koniec meczu nie odebrała im zwycięstwa w Wielkim Finale.

Cyfrasport

Dynamiczna akcja zawodniczki Ząbkovii Ząbki

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się wygrać i obronić tytuł sprzed roku. Zeszłoroczny finał był dla nas cięższy, ponieważ wygraliśmy go w karnych. W tym roku miałem silniejszy i bardziej doświadczony zespół. Nie byliśmy gościnni, jednak reprezentowaliśmy Mazowsze i rola gospodarza do czegoś nas zobowiązywała – komentował trener Ząbkovii, Marcin Wojda. – Naszym głównym założeniem, już od pierwszych etapów turnieju, była obrona tytułu. W porównaniu z zeszłorocznym turniejem, ten był dla mnie zdecydowanie spokojniejszy, dzięki zebranemu doświadczeniu. Wiedziałem, czego mogę się po dziewczynach spodziewać. One po prostu mają świadomość, po co wchodzą na boisko. W przyszłym roku, już nie z tymi dziewczynkami, powalczymy znów o finały ogólnopolskie.

Cyfrasport

Same twarde zawodniczki - drużyna Ząbkovii Ząbki

Do wyłonienia zwycięzcy w ostatnim finale – w kategorii U-12 chłopców – potrzebne były rzuty karne. O ile w podstawowym czasie gry poziom obu drużyn był wyrównany, być może nawet z lekką przewagą zespołu MGUKS Pogoń Zduńska Wola, podczas rzutów karnych o wyniku zadecydowała raczej odporność na stres.

Nawet gwiazda Pogoni, Maksymilian Stangret, którego nazwisko widnieje już podobno w notesach skautów, spudłował strzał, który z pewnością świetnie wyszedłby mu podczas treningu.

Zawodnicy SP 45 Wrocław okazali się mniej podatni na emocje i ostatecznie wygrali z wynikiem 2:1.

Cyfrasport

Akcja podczas finałowego meczu w kategorii U-12 chłopców

– Dla mnie i dla chłopaków to wielkie przeżycie i pierwszy taki duży turniej. Od pierwszego dnia czuć było atmosferę wielkiego turnieju. Co ciekawe, w finale pokonaliśmy zespół, z którym przegraliśmy w rozgrywkach grupowych – mówił drugi trener wrocławian, Jakub Gruszka. – Nie mieliśmy oczekiwań jadąc na finał ogólnopolski, przede wszystkim moi chłopcy mieli zebrać doświadczenie i po prostu walczyć w każdym meczu o zwycięstwo. Po meczu finałowym są zadowoleni, jednak są w takim szoku, że jeszcze do nich nie dotarło, że wygrali cały Turniej.

Cyfraplus

Zdobywcy Pucharu – SP 45 Wrocław

Mecze na żywo w telewizji Polsat relacjonowali Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski, znany z kanału „Łączy Nas Piłka”, natomiast osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

– Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. (…) Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci, żeby uprawiały sport, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek.

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Od tego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek.

Reklama

Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli obecność na trybunach podczas meczu Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca.

Reklama
Reklama
Reklama