Zwierzęta w domu – najważniejsze zasady higieny, o których musisz pamiętać
Psy i koty to stali towarzysze życia człowieka i mieszkańcy setek tysięcy polskich domów. Dzięki nim nie czujemy się samotni, pupile rozładowują stres, bawią i zachęcają do aktywności. Jednak mieszkanie z czworonożnym przyjacielem to również szereg obowiązków, w tym – higienicznych. To kluczowe dla zdrowia mieszkańców domu, zwłaszcza dzieci.
- materiały promocyjne
Posiadanie pupila wiąże się z odpowiedzialnością i wymaga zaangażowania. Zwierzęta domowe mają swoje uczucia i potrzeby, niezależnie od tego, czy jest to królik, chomik czy sporych rozmiarów pies. Dlatego przed wyborem swojego zwierzaka upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość miejsca oraz czasu na jego pielęgnację. Bardzo ważne jest też, aby być świadomym, jak powinno się dbać o czystość w domu, gdzie mieszka zwierzak. Podstawa to odpowiednia pielęgnacja, posiadanie narzędzi do czyszczenia oraz dobre nawyki w zakresie higieny. Jakie? Wyjaśniamy.
Zasady higieny, gdy w domu są zwierzaki
- Mycie rąk. To kluczowe, zwłaszcza po kontakcie ze zwierzęciem i przed planowanym posiłkiem. W tym kontekście należy także pamiętać, by nie dotykać oczu, nosa i ust bezpośrednio po dotykaniu zwierzaka, ale również jego misek z jedzeniem, legowiska, akcesoriów i zabawek.
- Higiena posiłku zwierzęcia. Zwierzęta zanieczyszczają miejsca poprzez swoją sierść i naturalne wydzieliny. Dlatego po każdym posiłku miska z jedzeniem pupila powinna być dokładnie umyta. Dobrym rozwiązaniem jest umycie w zmywarce, gdzie dzięki wysokiej temperaturze naczynie jest dodatkowo zdezynfekowane. Podobnie z miejscem, gdzie zwierzęta śpią. Ich legowiska/ posłania także powinny być regularnie prane np. z użyciem płynu do dezynfekcji, który pozwoli skutecznie pozbyć się wirusów i bakterii, a dzięki możliwości prania w niskich temperaturach nie uszkodzi materiału.
- Zakaz wstępu na powierzchnie mające kontakt z jedzeniem. Nie pozwól wskakiwać zwierzakom na stół i meble kuchenne, aby zapobiec przedostaniu się do pokarmu drobnoustrojów zamieszkujących np. w sierści pupila czy na jego łapach.
- Zwierzę w sypialni – kwestia sporna. Podobno właściciele zwierząt dzielą się na tych, którzy pozwalają im spać ze sobą oraz na tych, którzy się do tego nie przyznają. Niezależnie od opcji, należy pamiętać, o regularnym praniu bielizny pościelowej, z którą zwierzę miało kontakt.
- Dzieci i zwierzęta. Bardzo ważne jest ustalenie zasad kontaktu dziecka ze zwierzęciem. Należy wytłumaczyć i pokazywać dziecku, jak bezpiecznie bawić się zw zwierzakami. Co ważne, poprzez obecność zwierzęcia w domu dziecko wzmacnia swoją odporność za sprawą kontaktu z nowymi wirusami bakteriami. Niemniej należy pamiętać o higienie tj. myciu rąk dziecka po zabawie, czy regularnym sprzątaniu i dezynfekcji w domu.
Dezynfekcja – najskuteczniejsze narzędzie higieny w ludzko-zwierzęcym domu
O regularnym sprzątaniu w domu, w którym mieszkają zwierzęta, najlepiej przypomina ilość sierści na podłodze i meblach. Jednak wobec wirusów i bakterii, których nie widać gołym okiem, należy podjąć bardziej zdecydowane kroki. W tym przypadku potrzebna jest dezynfekcja. Może być ona przeprowadzona w formie termicznej, a więc przy użyciu wysokiej temperatury np. w zmywarce. Tam zaś, gdzie nie można użyć temperatury, rozwiązaniem jest dezynfekcja chemiczna, czyli przy użyciu środka biobójczego.
– Dla profesjonalistów temat dezynfekcji nie jest zagadnieniem nowym, potrafimy skutecznie dezynfekować powierzchnie i tkaniny np. w szpitalach, na salach operacyjnych, w gabinetach stomatologicznych, ale jak skutecznie dezynfekować powierzchnie i tkaniny w domu? Odpowiedzią na to wyzwanie jest Lysol®, który oferuje kompletną gamę produktów dedykowaną do dezynfekcji w warunkach domowych. Są to uniwersalny aerozol do stosowania na ponad 100 różnych powierzchniach takich jak: toaleta, klamki oraz miejscach mających kontakt z żywnością, produkt o działaniu wirusobójczym, bakteriobójczym i grzybobójczym, który zabija 99,99% wirusów bakterii i grzybów*. W portfolio marki Lysol w Polsce znajduje się również Lysol Płyn do dezynfekcji – środek antybakteryjny i wirusobójczy do dezynfekcji prania w warunkach domowych*. Bezpieczny dla białych i kolorowych tkanin, skuteczny nawet w niskich temperaturach – wyjaśnia dr Urszula Nadrzycka, doktor nauk chemicznych, dyrektor działu regulacji Reckitt Benckiser.
Niezależnie od przeznaczenia środka chemicznego z dostępnych na rynku należy wybierać sprawdzone produkty. Potwierdzenie jakości i efektywności produktu są bez wątpienia atesty reprezentatywnych jednostek certyfikujących.
*Aerozol do dezynfekcji powierzchni: Na podstawie przeprowadzonych badań, gdy produkt stosowany zgodnie z instrukcją użycia, na twardych nieporowatych powierzchniach. Produkt niszczy następujące wirusy grypy i przeziębienia: Rynowirusa typu 39, Wirusa grypy typu A i typu B. Zabija Koronawirusa SARS-CoV-2. Płyn do dezynfekcji prania: Antybakteryjny i wirusobójczy (w procesie namaczania) wobec: Koronawirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy H1N1, RSV (wirusa przeziębienia), wirusa przenośnego zapalenia żołądka i jelit (Koronawirus TGE ATCC VR-763), wirusa opryszczki pospolitej typ 1 płyn do dezynfekcji prania w warunkach domowych.