Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy opalanie może być zdrowe?
Fotolia
Czas wolny

Obalamy mity o opalaniu! Solarium jest zdrowe? Kremy SPF uczulają?

Witaminę D wytwarzamy pod wpływem słońca, ale czy to znaczy, że powinnyśmy się na nie wystawiać? Czy opalone wyglądamy piękniej? Oto 5 popularnych mitów na temat opalania, w które musisz przestać wierzyć już dzisiaj!

Mimo że od długiego czasu mówi się głośno o tym, że opalanie jest szkodliwe, większość z nas wciąż nie wyobraża sobie lata bez kąpieli słonecznej. Jeśli nie chcesz zrezygnować z opalania się, przeczytaj, w jakie informacje na ten temat powinnaś przestać wierzyć i co robić, by nie zaszkodzić zdrowiu i skórze oraz jak zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętaj, że dzieci w ogóle nie powinny się opalać!

5 mitów o opalaniu

Wokół opalania się narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich:

Mit 1: Solarium jest bezpieczne

Nieprawdą jest, że solarium chroni przed nowotworami. To właśnie opalanie się na solarium jest 2 razy częściej przyczyną nowotworów skóry. W niektórych krajach (m.in. we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Portugalii, Australii) korzystanie z solarium przez dzieci poniżej 18 r.ż. jest prawnie zakazane. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB i dociera do głębszych warstw skóry.

Początkowo sądzono, że tylko promieniowanie UVB jest szkodliwe, bo powoduje poparzenia słoneczne, ale dalsze wieloletnie badania wykazały, że UVA niszczy m.in. keratynocyty i zwiększa ryzyko nowotworów: kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Trzeba zwrócić uwagę, że natężenie promieniowania UVA w solariach jest nawet 12-krotnie większe niż światła słonecznego. A ryzyko nowotworu, którego nazwa najczęściej pojawia się przy okazji nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli czerniaka, zwiększa się o 75% – wyjaśnia Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Mit 2: Opalanie wstępne chroni przed rakiem

Wiele osób wierzy, że wstępne opalanie, na solarium lub na słońcu, dobrze przygotowuje do urlopu i dłuższego opalania. To nieprawda! Melanina, czyli ciemny barwnik skóry, zabezpiecza DNA komórki przed zgubnym wpływem promieniowania, ale to zbyt słaba ochrona przed dawką promieni słonecznych, które serwujemy swojej skórze na plaży. 

Mit 3: Najlepsza witamina D – naturalna

Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – zapobiega m.in. krzywicy u dzieci, wspiera układ odpornościowy, wspomaga układ krążenia. Ponieważ wytwarzana jest pod wpływem słońca (promieni UVB), w naszej strefie klimatycznej cierpimy na jej duże niedobory i powinniśmy suplementować witaminę D u dzieci i u siebie, przynajmniej w okresie jesienno-zimowym. Nie ma jednak sensu wystawiać się na słońce bez kremów z filtrem, ponieważ nasz organizm potrzebowałby 15 minut słońca dziennie przez całą wiosnę i lato, przy odkrytych ok. 20 procentach powierzchni ciała, a to jest trudne do wykonania. Poza tym dzieci absolutnie nie powinny przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony, gdyż ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na słońce, a oparzenie słoneczne w dzieciństwie zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na czerniaka w dorosłości. Wystarczy więc odpowiednia suplementacja i dieta bogata w jajka, sery, ryby, wątróbkę, tłuste sery.  

Mit 4: Opalenizna poprawia wygląd

Chwilowo – być może. Jednak musisz pamiętać, że promieniowanie UVA wnika w głąb skóry właściwej, gdzie uszkadza włókna kolagenowe, w efekcie czego nabawiamy się zmarszczek, a nasza skóra staje się wiotka i cienka. Pod wpływem słońca na skórze pojawiają się też przebarwienia na skórze, przybywa wolnych rodników i powstają zmiany w DNA i plamy wątrobowe. 

- Nie mają one nic wspólnego z wątrobą, właściwie nazywa się je plamami soczewicowatymi. Są to nagromadzenia melanocytów w miejscach nadmiernie wystawionych na ekspozycję słoneczną. Pojawiają się na twarzy, ramionach, dłoniach i plecach. A u osób starszych pojawiają się z wiekiem – wyjaśnia  kosmetolog.

Mit 5: Kremy z filtrem uczulają

Jeśli twoje dziecko lub ty mieliście nieprzyjemne doświadczenie z reakcją alergiczną na kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, zaopatrzcie się w aptece w odpowiednie, delikatne kremy z filtrem, najlepiej z filtrami mineralnymi, ale nie rezygnujcie całkowicie ze stosowania tej ochrony przeciwsłonecznej. Uważnie czytaj skład kosmetyków: - Kontrowersyjnym składnikiem jest z pewnością oksybenzon, składnik podejrzewany o zaburzanie gospodarki hormonalnej (w tym zwiększanie ilości estrogenów, jak również powodowanie uszkodzeń skóry, a nawet kancerogenność). Wyniki badań nie są co do tego jednoznaczne, natomiast oksybenzon występujący również pod nazwą benzofenon-3 jest dość częstym powodem fotouczuleń. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków ochronnych z innymi substancjami aktywnymi – mówi Smolińska.

Korzystaj ze słońca mądrze

Ekspert, Anna Smolińska, kosmetolog, radzi, żeby ze słońca korzystać rozważnie: - Raczej chowajmy się w cieniu, pamiętajmy o stosownym, przewiewnym ubraniu, czapce lub kapeluszu i kremie z filtrem o wysokim SPF (Sun Protection Factor). Najlepiej od 30 w górę. Nasz krem z filtrem powinien chronić przed UVA i UVB. Nieodzowne są też dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, których soczewki również mają wbudowany filtr UV. Światło słoneczne nie jest obojętne dla naszych oczu, w których mogą zajść procesy nowotworzenia, a także rozwinąć się katarakta, czyli zaćma. Na poparzenia słoneczne i wynikające z tego konsekwencje szczególnie narażone są osoby z jasnym fototypem skóry (jasna cera, włosy rude, blond). To nie znaczy, że Afroamerykanie nie mają się czego obawiać, oni również zapadają na czerniaka, a w dodatku, jak pokazują statystyki, wykrywany jest w późniejszym stadium rozwoju przez problemy w odnalezieniu ciemnych zmian na ciemnej skórze. Coroczne badanie znamion u dermatologa pod dermatoskopem powinno być wpisane w naszym kalendarzu.  

Zobacz też:

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

czy można się opalać w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie? Opinia dermatologa
Ciężarne nie powinny przebywać w słońcu. Opalanie w ciąży grozi nie tylko powstaniem przebarwień na skórze, ale może również doprowadzić do przegrzania organizmu, którego skutkiem będzie zasłabnięcie lub nawet poronienie. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie korzystać ze słońca latem. Sprawdzamy też, czy ciężarna może opalać się na solarium lub używać samoopalacza.

Czy można się opalać w ciąży? Jakie skutki może mieć przebywanie w słońcu przez ciężarną? Czy w ciąży można używać kremów z filtrami UV? A jeśli tak, to jakich? Czy dozwolone jest korzystanie z solarium?  Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży podajemy wspólnie z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską. Spis treści: Czy można opalać się w ciąży? Opalanie w ciąży - kremy z filtrem UV Opalanie na solarium w ciąży Opalanie natryskowe w ciąży Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży Czy można opalać się w ciąży? Przyszła mama nie powinna się zbyt długo przebywać w słońcu. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała, którego skutkiem może być groźne dla ciężarnej przegrzanie organizmu.  Skutki opalania w czasie ciąży to:  przegrzanie, omdlenie, udar słoneczny , krwawienie z dróg rodnych, pojawienie się czynności skurczowej poronienie przedwczesny poród . Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który szczególnie na początku ciąży jest ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna. W ciąży najlepiej unikać przebywania w pełnym słońcu między godziną 11:00 a 16:00. W tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00.  Opalanie w ciąży - kremy z filtrem UV Kremy z filtrem UV ochronią przed oparzeniem...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

plaże w Polsce
Fotolia
Czas wolny
Blade dziecko znaczy zdrowe dziecko
W Australii rodzice, którzy w południe siedzą na plaży z dzieckiem, mogą być ukarani mandatem za narażanie malca na utratę zdrowia! Dlaczego trzeba chronić dziecko przed słońcem?

Najnowsze badania pokazują, że poparzenia skóry w dzieciństwie często kończą się nowotworami! Niestety, ich liczba w ostatnich latach rośnie wręcz dramatycznie. W walkę przeciw opalaniu zaangażował się prof. Witold Zatoński, ten sam, który od lat walczy z paleniem papierosów. – Sytuację mamy taką, jak 20 lat temu z nowotworami płuc: ogromny wzrost zachorowań. I tak jak kiedyś udowodniono związek między paleniem papierosów a rakiem płuc, tak samo dziś jest udowodniony związek między promieniowaniem UV a nowotworami skóry – przekonuje profesor. Szczególnie narażone na szkodliwe skutki promieni słonecznych są dzieci, bo ich skóra jest cienka i łatwo przepuszcza UV. Opalanie nie jest zdrowe Czerwony kolor skóry po opaleniu to nic innego jak oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę, powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od skutków UVB są zmiany niewidoczne gołym okiem, do których dochodzi w kodzie genetycznym komórek skóry. Te zmiany są spowodowane przez promienie słoneczne UVA, o których jeszcze do niedawna mówiono bardzo niewiele. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi. Tylko działają one nieco inaczej. Promienie UVB wpływają bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, gdyż powodują powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz rzeczywiście była symbolem zdrowia. Ale to było w czasach, gdy bardzo dużo osób chorowało na gruźlicę, często też zdarzała się krzywica, spowodowana niedoborami witaminy D. Co się dzieje na plaży Jak wyglądają dziś nasze wakacje? Coraz więcej osób wyjeżdża do krajów południowych, by tam cieszyć się słońcem,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz