zakupy z dzieckiem
Fotolia
Czas wolny

"Mamoooo, kup mi to!" 7 sposobów na to, by nie zbankrutować podczas wakacji z dzieckiem

Co robić, gdy podczas wakacji dziecko co chwilę prosi "Mamo, kup mi to!", błaga o kolejnego gofra, wymusza płaczem kolejną atrakcję?

Wakacje z dzieckiem to nie tylko morza szum  i ptaków śpiew, ale także  wakacyjne wydatki. No bo wiadomo: doczepiane warkoczyki, tatuaże,  dmuchane rekiny, automaty z maskotkami i kulkami, cymbergaje, gokarty, niezliczone pamiątki, gofry, lody.... Jest tego mnóstwo.

Nie ma rady: żeby nie pozbyć się pieniędzy w ciągu pierwszych 3 dni,  trzeba wybierać.  Tylko jak przekonać dziecko do tego, że nie da się mieć wszystkiego naraz? Co zrobić, by obyło się bez łez i scen?  Zapytaliśmy o to zaprzyjaźnione mamy. Oto ich patenty.

1. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: zawrzyjcie umowę

Umów się z dzieckiem, że podczas wakacyjnego wyjazdu (albo np. każdego dnia podczas tego wyjazdu)  może liczyć na jedną atrakcję czy pamiątkę (albo dwie, trzy – wedle twojego uznania i możliwości) . Ta umowa może wyglądać różnie, chodzi jedynie o to, by dziecko wiedziało, że nie może mieć wszystkiego, co pokaże palcem.
 
Dziecko Katarzyny (jednej z zaprzyjaźnionych mam) każdego dnia ma prawo do jednej zachcianki.  Długo się zastanawia, zanim coś wybierze.

Z kolei Kamila wyznaczyła dzieciom (5 i 6 lat)  dzienny budżet na zakupy.
–  Dzieciaki same  decydują,  na co chcą danego dnia przeznaczyć pieniądze. Na gofra? Kulkę z automatu? Cymbergaja? Podczas poprzednich wakacji przez dwa dni zrezygnowały z wydatków, bo oszczędzały na przejażdżkę gokartem – wspomina.

Jeszcze inaczej robi Joanna, mama 5-latka i 1,5 rocznej dziewczynki ( która nie jest jeszcze zainteresowana zakupami).
 – Pozwalam synkowi oglądać wszystko, ale kupujemy tylko jedną zabawkę i to pod koniec pobytu (oraz po zaakceptowaniu przez nas ceny).  – opowiada.  Jej sposób się sprawdza:  mały nie próbuje naciągać rodziców. Jakim cudem?  – Mówimy mu tak: "Nie możesz mieć kilku pamiątek, bo inne dzieci także chcą sobie coś kupić i nie może dla nich zabraknąć. Tobie tez byłoby przykro gdyby dla  ciebie zabrakło, prawda?" Zawsze mówi, że prawda – opowiada Joanna.

2. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: daj mu kieszonkowe

 Starszemu przedszkolakowi można dać trochę drobnych, by mógł nimi dysponować według własnego uznania. Pieniądze  skończą mu się zapewne przed czasem, ale podejmując decyzje poczuje się jak dorosły.

– Mój synek widząc, że oddaje SWOJE pieniądze a w zamian dostaje np. tandetny plastik, często rezygnuje z zakupu. W tym roku nauczył się gospodarować swoim majątkiem. Wydał kieszonkowe na to, na ma czym naprawdę mu zależało  - mówi Karolina, mama 6-latka.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko szacunku dla pieniędzy

3. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: utwórz fundusz wakacyjny

Dziecko Magdy pieniądze na nadmorskie atrakcje  zbiera przez cały rok  do skarbonki. – Dokładamy mu jeszcze trochę i  nie musi sobie niczego  odmawiać – mówi Magda.

Dzieci Dominiki korzystają podczas wakacji z rodzinnego funduszu wakacyjnego:  pięciozłotówek wrzucanych przez rodziców przed wakacjami do słoika po cukierkach.

Magda przez cały rok zbiera monety 2-złotowe. – To pieniądze przeznaczone na zachcianki dla wszystkich (na nocleg i jedzenie jest inny budżet). Z  tych dwójek przeznaczamy po 10 złotych kieszonkowego dla dziecka.

4. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: stosuj uniki

Dorota postępuje w myśl zasady "Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"   – Po prostu nie chodzimy z dzieckiem wyłącznie pełnym pokus deptakiem. Oczywiście bywamy i tam, ale na ogół na plażę idziemy znacznie ciekawszą i ładniejszą drogą przez las – mówi.
Często też jeździ na wakacje tam, gdzie nie ma tłumów. A tam gdzie nie ma tłumów na ogół jest także mniej pokus.

Iwona zauważyła ciekawą rzecz: gdy spędza z dzieckiem wakacje nad ciepłym morzem, na atrakcje i pamiątki wydaje o wiele mniej niż nad Bałtykiem.
– Sprawa jest prosta – tłumaczy. – Mój synek kocha morze tak bardzo, że gdy jest wystarczająco ciepłe, niemal z niego nie wychodzi.  A wtedy nie interesują go żadne mini golfy ani pamiątki. Liczą się tylko fale i maska z fajką.

5. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: załóżcie kolekcję

Dziecięcą chęć posiadania można zaspokajać na różne sposoby, np, zakładając z nim kolekcję.

–  U nas sprawdza się zbieranie szyszek, patyczków, kamyków, listków i innych rzeczy tego typu – opowiada Jola.   – Najpierw robimy z nich na miejscu obrazki, zielniki i wystawy. Potem wybieramy najpiękniejsze okazy i robimy z nich "kapsułę czasu" czyli  słoik z piaskiem i innymi znalezionymi  drobiazgami. Mój syn ma już sporo takich kapsuł i bardzo lubi je oglądać.

– U nas działa też zbieranie i robienie pamiątek – dodaje Joanna. – Z zebranych muszelek robimy np.  wazonik dla babci (wtykamy muszelki w plastelinę, którą wcześniej oklejamy słoiczek) a z małych szyszek naszyjniki.

6. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: pomóż dziecku zawrzeć nowe znajomości

Nie ma na świecie takiej atrakcji, która mogłaby się równać zabawie z rówieśnikami.

–  Gdy nie wyjeżdżamy na wakacje ze znajomymi,  natychmiast po przyjeździe rozglądamy się za kolegami dla Kuby – mówi Iwona. –  Oczywiście to także wiąże się z wydatkami (wiadomo: lody, wspólny wypad do wesołego miasteczka itd), ale na ogół dzieci bawią się razem, tak dobrze, że nie potrzebują co dzień nowej zabawki.

7. Nie zbankrutuj podczas wakacji z dzieckiem: róbcie coś ciekawego

Warto pokazać dziecku, że to, za co nie trzeba płacić, także może być ekscytujące.

– Skakanie na dmuchanym zamku czy kupowanie autek jest  fajne, ale za szóstym razem jakby mniej. No i nie może się równać temu, co wymyślimy sami! – opowiada Iwona.
Ze swoim synem (i dzieciakami, które poznał podczas wakacji) budowała np. ogromną posiadłość na piasku, urządziła plażową myjnię samochodową (konewka + autka), budowała bunkier z plażowego parawanu i ręczników, malowała koszulki flamastrami (zwykłymi, bo nie miała takich do tkanin), nagrywała wywiady z kilkuletnimi letnikami i urządzała wariackie sesje fotograficzne z konkursem na najkoszmarniejszą minę świata. – Gorąco polecam! Zabawa jest fajniejsza od zabawek!

A jakie są wasze sposoby na uniknięcie nadmiernych wydatków podczas wakacji? Czekamy na wasze komentarze.

Polecamy także: Dziecko i pieniądze

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

wakacje z dziadkami
fotolia.com
Babcia i Dziadek
Wakacje z dziadkami
Zastanawiasz się, kiedy twoje dziecko może po raz pierwszy wyjechać bez rodziców? Odpowiedź jest prosta: gdy będzie na to gotowe!

Jeśli, tak jak większość mam, możesz wziąć urlop tylko na dwa tygodnie, a Twoi rodzice lub teściowie chcą latem zająć się dzieckiem, jesteś szczęściarą. Dzięki dziadkom dziecko będzie mieć dłuższe wakacje. I spędzi czas z ludźmi, którzy nie widzą poza nim świata! Kiedy zacząć? Część psychologów uważa, że malec, który nie ukończył jeszcze trzech lat, nie powinien rozstawać się na dłużej z rodzicami. Pierwsze lata życia dziecka to okres budowania więzi i poczucia bezpieczeństwa. Ok. szóstego-ósmego miesiąca pojawia się lęk przed rozstaniem z mamą i strach przed obcymi. Dziecko w tym wieku nie jest w stanie zrozumieć, że rozstanie jest tylko chwilowe. Czytaj też: wakacje z niemowlakiem Gdy ma półtora roku wchodzi w trudny okres zdobywania niezależności – często złości się wówczas bez powodu i bardzo potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych. Z trzylatkiem jest już zupełnie inaczej – otwarty na nowe doświadczenia, nabiera ochoty na eksperymentowanie z nowymi sytuacjami i wchodzenie w bliskie relacje z innymi ludźmi. Poza tym można się z nim dogadać, wytłumaczyć mu, że wakacje to fajny wynalazek, a po nich wraca się do domu i wszystko jest po staremu. Czy to oznacza, że dziecko, które nie skończyło jeszcze trzech lat, absolutnie nie powinno wyjeżdżać bez rodziców? Nie! Dzieci są różne, różni są także dziadkowie. Jeśli Twoja pociecha jest mocno zżyta z babcią i dziadkiem i spędza z nimi dużo czasu, może wyjechać nawet jako niemowlę. Wiele zależy także od temperamentu. Dzieci nadpobudliwe albo nieśmiałe i lękliwe trudniej się dostosowują do nowej sytuacji niż ich pogodni, otwarci rówieśnicy Dziecko samo ci  powie Na ogół dziecko po prostu samo daje znać, kiedy jest gotowe na wakacje bez mamy i taty. Jeśli lubi spędzać czas z dziadkami, chętnie zostaje u nich na noc albo wręcz samo się tego domaga,...

kieszonkowe
adobe stock
Wychowanie
Kieszonkowe dla dziecka: ile pieniędzy dawać dziecku?
Kieszonkowe, które rodzice przekazują dziecku, powinno być uzależniona od zasobności ich portfela oraz potrzeb dziecka. Wyznacznikiem ilości pieniędzy może być wiek dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej może dostawać kieszonkowego.

Kieszonkowe to drobne kwoty wypłacane dziecku regularnie przez rodziców. Zdaniem zarówno finansistów, jak i psychologów, jest to świetny sposób na nauczenie mądrego gospodarowania pieniędzmi. Na razie małymi, ale to i tak przygotowuje do rozsądnego rozporządzania domowym budżetem w przyszłości. Kwotę, jaką dziecko ma otrzymać, najlepiej uzależnić od stanu rodzinnych finansów oraz (rozsądnych) potrzeb dziecka. Kieszonkowe dla dziecka: pierwsze własne pieniądze ile dać dziecku pieniędzy? czego uczy się dziecko, które dostaje kieszonkowe? czy rodzić powinien sprawować kontrole nad wydatkami dziecka? Pierwsze własne pieniądze Dziecko prosi o kieszonkowe ? To pierwszy powód, dla którego warto, aby je otrzymywało. Warto poprosić dziecko, by powiedziało, na co przydadzą mu się pieniądze . Jeśli wymieni choć dwa powody, znaczy, że przemyślało sprawę. Poza tym, kieszonkowe trzeba umieć liczyć, więc dobrze, jeśli dziecko zna podstawy matematyki. Pięciolatek swoich finansów nie dopilnuje. I jeszcze jedna rzecz – maluch, umawiając się na otrzymywanie regularnej „pensji”, musi mieć świadomość, że nie będzie już dostawał pieniędzy na co dzień. Kieszonkowe stanie się dla niego jedynym źródłem gotówki na wszelkie drobne potrzeby – będzie to dla niego nauką oszczędzania . Z doświadczenia wynika, że ta część umowy jest dla dzieci najtrudniejsza do zaakceptowania. Ile kieszonkowego dać dziecku?  Wbrew pozorom, wysokość wypłacanej gotówki nie ma aż tak dużego znaczenia. Sumę kieszonkowego powinno się po prostu dostosować do możliwości finansowych rodziny i  otoczenia, np. do kwoty, jaką dysponują rówieśnicy dziecka. Znany bloger finansowy Michał Szafrański podpowiada, że jako wyznacznik kwoty kieszonkowego można przyjąć też wiek dziecka. I tak, ośmiolatek będzie otrzymywał np. 8 zł...

gdzie nad morze z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
Kiedy na pierwsze wakacje z dzieckiem? Sonda "Mamo, to ja" na Facebooku
Kwiecień to świetny moment na planowanie wakacji. Kiedy wyjechać z dzieckiem po raz pierwszy? Dokąd? Sprawdź co zrobiły inne mamy.

Kwiecień to świetny moment na planowanie wakacji . Jest jeszcze sporo czasu, ale nie aż tak znowu dużo, by odkładać to w nieskończoność. Ba! Tylko kiedy  zabrać niemowlę na pierwsze w jego życiu długi wyjazd? Dokąd? Czym? I czy koniecznie podczas wakacji, tzn. w lipcu albo sierpniu? Na facebookowym profilu miesięcznika "Mamo, to ja" zapytaliśmy o to mamy, które takie wakacje mają już za sobą .  Oto ich odpowiedzi. Weronika Kminikowska: Moja córka po raz pierwszy wyjechała na wakacje, gdy miała skończone 5 miesięcy . Wybraliśmy Sarbinowo ze względu na mały tłok oraz promenadę wzdłuż morza. Dzięki temu gdy była piękna słoneczna pogoda, a córeczka chciała iść spać,  mogliśmy spacerować, nie rozstając się z widokiem morza i jednocześnie słuchając szumu fal :) Wyjazd był bardzo udany i przez cały wypoczynek dopisywała nam piękna pogoda. Choć Sarbinowo  nie jest dużą miejscowością, można w nim znaleźć wszystko co potrzebne rodzicom  i maluchowi.  Agata Malczyk-Wasilewska: Miki w wieku 6 miesięcy wygrzewał swe mini-nóżki na hiszpańskiej plaży . Pojechałam z synem sama ( mąż nie dostał urlopu) na tygodniowy urlop i nie żałuję. Odpoczęliśmy oboje, podróż nie była uciążliwa a hotel stanął na wysokości zadania. Naprawdę polecam. Dorota Nowicka:   W ciągu 1 roku życia moja córka  widziała polskie góry, polskie morze i była w Bułgarii , w Złotych Piaskach. Wszystkie wyjazdy były udane. Do dziś wspólne wyjazdy są dla nas wielka frajdą. W tym roku będziemy zwiedzać nasz kraj już w czwórkę : Paulina Nowocińska: Mój starszy syn miał pół roku , gdy pojechaliśmy z nim na tydzień do Dziwnowa . Pogoda w kwietniu dopisywała, a on siedział na plaży, zachwycony, że widzi tyle piasku.  Młodszy  syn ma wakacje przed sobą. W maju chcemy  wybrać się nad morze. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz