Mama z dzieckiem, powrót do pracy, poranna rutyna
Fotolia
Czas wolny

Kidla.pl - miejsce na zdjęcia i wspomnienia z dzieciństwa!

Profile nienarodzonych dzieci na FB, zdjęcia na dyskach, które się psują, i wirtualne porwania – coś ci to mówi? Powinno, jeśli będziesz lub jesteś rodzicem i masz smartfona lub komputer.

Narzekanie na to, że rodzice wrzucają zdjęcia dzieci i informacje o nich do sieci, przypomina mi narzekanie na nastolatki, które nic tylko grają na komputerach. Lubią to i będą to robić. Ważne, by mądrze. Podobnie jest ze zdjęciami, filmami, tzn. wszystkim tym, co umieszczamy w sieci.
Między innymi o tym rozmawiamy z Radkiem Dobrołęckim, współtwórcą Kidla.pl.

Coraz częściej widzę na Facebooku zdjęcia nowo narodzonych dzieci przyjaciół, zrobione kilka minut po porodzie. Czy umieściłbyś taką fotografię w takim miejscu?

Pewnie tak. Umieściłbym, bo myślę, że bardzo chciałbym się podzielić swoim wielkim szczęściem i tym, że jestem dumnym ojcem. Ta potrzeba wygrałaby z dbaniem o ostrożność. I tak właśnie robi większość rodziców.

A co myślisz o profilach dzieci na FB, które są coraz modniejsze?

Jestem przeciw. Wiem, że pojawiają się profile jeszcze nienarodzonych dzieci... Uważam, że jest to jednak za duża ingerencja w prywatność człowieka. Co z tego, że małego? To on powinien o tym decydować. Nie bez przyczyny Facebook pozwala na zakładanie kont po 13. roku życia (ci, którzy tworzą profile swoim dzieciom, łamią regulamin).

Na serwisie Babyonline.pl pisaliśmy o wirtualnych porwaniach (chodzi o umieszczaniu na portalach zdjęć obcych dzieci jako swoich). Jak tego uniknąć?

Na pewno wrzucając cokolwiek na nasze profile, musimy się liczyć z takim ryzykiem. Raz umieszczone zdjęcie w internecie zostaje tam na zawsze, ciężko je będzie usunąć, ale też nie jest łatwo nad nim panować. Każdy rodzic powinien się zastanowić dwa razy, zanim umieści zdjęcia czy filmy swojego dziecka w internecie. Na szczęście są narzędzia, serwisy, które powstały specjalnie z myślą o rodzicach, o zdjęciach ich dzieci, by były bezpieczne. Po to jest właśnie Kidla.pl.

Co to jest Kidla.pl?

Kidla jest aplikacją internetową przeznaczoną dla rodziców, którzy uwielbiają robić zdjęcia i filmy swoim dzieciom. Aplikacja ta pozwala na wygodne przechowywanie tych wszystkich materiałów w jednym miejscu.

Współcześni rodzice uwieczniają różne chwile z życia swoich dzieci, a zdjęcia zapisują na telefonach, komputerach, na aparacie cyfrowym, wysyłają, przechowują w chmurach, serwisach.

Kidla służy temu, żeby wszystkie te zdjęcia i filmy zebrać w JEDNYM miejscu. Dzięki tej aplikacji naprawdę łatwo jest zapanować nad tym różnorodnym materiałem. Do tego Kidla pozwala go przeglądać w formie chronologicznej osi czasu, a także – co ważne – dzielić się nim z naszymi bliskimi, ale w sposób bezpieczny, pozwalający zachować prywatność, czego nie ma na innych portalach społecznościowych.

A jak się korzysta z Kidli?

Rodzic (na stronie www albo poprzez aplikację na urządzeniu mobilnym) tworzy darmowe konto. Następnie zakłada profil swojego dziecka, dodając zdjęcie, imię, wiek, płeć.

Później na ten profil może wrzucać zdjęcia, materiały, filmy, podpisywać je, dodawać oznaczniki, grupować fotografie, które mają jakiś wspólny element, np. spacer, przedszkole, impreza urodzinowa itd. Następnie może tworzyć grupy znajomych użytkowników, którym udostępnia swoje zdjęcia.

Z definicji Kidla jest serwisem zamkniętym. Zdjęcia, które my dodamy, nie trafią do znajomych naszych znajomych, tylko do osób, którym to wyślemy. Rodzic w każdym momencie może wycofać takie zaproszenie.

To jest polski pomysł? Jaka jest jego historia?

Współtworzyłem Kidlę z dwoma przyjaciółmi, z którymi od lat pracuję w branży internetowej. Jeden z nas oczekiwał na narodziny dziecka i okazało się, że nie ma takiego miejsca, gdzie młodzi rodzice mogliby bezpiecznie wrzucać zdjęcia swoich maluchów (moi znajomi mieli zdjęcia z USG, nie chcieli jednak pokazywać ich na FB). Tak się pojawił pomysł. W Polsce Kidla jest pierwsza, jest pionierska.
Za granicą podobne serwisy już istnieją i są bardzo popularne wśród rodziców.

Czy coś jeszcze proponujecie rodzicom?

Chcemy pomagać rodzicom zachować wspomnienia. Dlatego Kidla to nie tylko bezpieczne przechowywanie fotografii oraz dzielenie się nimi z najbliższymi. Dajemy też szansę stworzenia... pamiątki. Nowością jest możliwość wydrukowania fotoalbumu ze zdjęciami, które gromadzimy na swoim profilu. Stworzyliśmy wygodny i intuicyjny edytor dostępny na www. Pozwala on stworzyć fotoalbum w kwadrans! Gotowy produkt dostarczamy pod drzwi w ciągu kilku dni. 

Polecamy: Zobacz krótki film, jak działa Kidla.pl

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Chłopiec, odbicie
© UMB-O - Fotolia.com
Aktualności
"Wirtualne porwanie" - to może się przydarzyć także twojemu dziecku!
Cyfrowe porwania lub wirtualne porwania to nie element jakiejś gry komputerowej, ale realne zagrożenie dla rodziców, którzy zamieszczają zdjęcia swoich dzieci na społecznościowych portalach. Przeczytaj historie kobiet, których dzieci zostały "wirtualnie porwane".

Chciała mieć rude dziecko Historia dotyczy pewnej blogerki – Lindsey Paris – która przez przypadek odkryła, że pewna kobieta wykorzystuje zdjęcia jej 18-miesięcznego synka na swoim profilu na Facebooku , przedstawiając go jako swojego syna.   Ta kobieta pisała o pierwszych ząbkach chłopca, o jego włosach. Miała wiele komentarzy i lajków . "Wściekłam się, a potem zaczęłam płakać. Potraktowała moje dziecko jak swoje i to było przerażające. Nie wiedziałam, że ludzie robią takie rzeczy" – pisała o swoich przeżyciach blogerka . Lindsey Paris skontaktowała się z tą kobietą i poprosiła o wyjaśnienia. Okazało się, że jest to 16-letnia dziewczyna z Kalifornii. Na prośbę blogerki usunęła zdjęcia dziecka ze swojego profilu i napisała przeprosiny, wyjaśniając powody swojego zachowania. Okazało się, że zrobiła to, bo "bardzo chciała mieć rude dziecko ". Podobna historia przydarzyła się także Ashley B. z Nashville, matce dwóch dziewczynek w wieku 3 i 6 lat. Ich zdjęcia były wykorzystywane przez jakiegoś mężczyznę z Chin. Jego profil (z tysiącem "znajomych") zawierał też zdjęcia innych dziewczynek . Warto przeczytać: Zobacz, co może się stać ze zdjęciami Twojego dziecka, które wrzucasz do sieci! Środki ostrożności Przypadki  Lindsey Paris i Ashley B. nie są niestety jednostkowe. Coraz więcej dzieci pada ofiarami "wirtualnego porwania" . Na Instagramie, Twitterze, Facebooku dziesiątki tysięcy zdjęć jest udostępnianych przez obce osoby. Obie panie zmieniły ustawienia prywatności na swoich kontach, wykasowały część zdjęć. Są ostrożniejsze w dzieleniu się ważnymi informacjami z życia ich rodzin. Jednak zdjęcia ich dzieci są już w sieci i nie wiadomo, kto je wykorzystuje. Polecamy: Profile małych dzieci na Facebooku – czy to dobry pomysł? Źródło:...

mama w sieci, tablet, smarfon, mama korzysta z urządzeń mobilnych
Fotolia
Mama
6 zasad ochrony wizerunku dziecka w internecie
Coraz chętniej dzielimy się zdjęciami swoich pociech w sieci. Publikujemy słodkie fotki maluszków zaraz po porodzie, dzielimy się ważnymi momentami z życia naszych najbliższych, chwalimy sukcesami szkrabów i czekamy na deszcz polubień od naszej rodziny i znajomych. Czy słusznie?

Digital Shadow Jak stwierdził Erik Qualman, dziewięć na dziesięcioro dzieci (92%) w wieku do dwóch lat ma tak zwany Digital Shadow - wzmianka na ich temat pojawiła się online. To zdecydowana rewolucja w stosunku do życia naszego pokolenia czy starszych - dziś dzieci są już w sieci , zanim zrozumieją, czym ona jest. Co więcej, muszą żyć i radzić sobie z konsekwencjami posiadania rozległej dokumentacji swojego dzieciństwa. Nasze pokolenie wchodząc w media społecznościowe może podjąć decyzję o udostępnianiu pewnych treści i w większości przypadków są to informację z dorosłego życia. Kolejne pokolenia nie mają takiego wyboru - treści o nich są publikowane za nich. Odpowiedzialni za swoje dzieci Prędzej czy później zmierzymy się, jako odpowiedzialni rodzice, z potrzeba nauczenia naszych milusińskich egzystowania w nowoczesnym świecie. Zestaw zasad i umiejętności obejmuje również zarządzanie wizerunkiem w sieci oraz dbanie o profile społecznościowe. Fakt, że ktoś nie korzysta z social media nie oznacza, że nic w internecie się o nim nie pojawia. Warto więc wiedzieć jak sobie radzić w każdej sytuacji. Ale zanim przystąpimy do uczenia naszych dzieci świadomego korzystania z technologii musimy sami zatrzymać się przed kliknięciem kolejnego statusu o naszych słodziakach. Trudno być autorytetem prawidłowego fejsowania, jeśli sami dzielimy się wszystkimi informacjami o naszej rodzinie. Jak wytłumaczyć znaczenie prywatności, kiedy upubliczniamy każde zdjęcie i treść? Kilka zasad ochrony twojego maluszka w sieci Zastanów się czy twoja pociecha będzie zadowolona za kilkanaście lat z tego, co w tej chwili publikujesz. Nie każdy czuje się komfortowo wiedząc, że w sieci krążą jego zdjęcia na przewijaku z gołą pupą. Jeśli dodajesz treści, zawsze decyduj się na ograniczanie widoczności postów. Zdjęcia twojego dziecka nie muszą być pozycjonowane przez...

szukanie pracy po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama
Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym? 5 prostych kroków do sukcesu
Kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy i myślisz o powrocie do pracy? Chcesz znaleźć coś nowego? Przeczytaj rady eksperta i dowiedz się, jak w pięciu krokach znaleźć pracę swoich marzeń.

Mama wraca do pracy : ten moment musiał kiedyś nadejść, prawda? Jeśli szukasz nowego zajęcia i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym – te rady są dla ciebie! Zanim zabierzesz się za przygotowywanie i wysyłanie CV, zastanów się, czy są takie obszary, które mogłabyś poprawić w trakcie urlopu wychowawczego: może zapiszesz się na kurs językowy lub podszkolisz z innych potrzebnych ci do pracy zagadnień? Warto to zrobić przed staraniem się o nową pracę, żeby startować z lepszej pozycji. Joanna Dudziak, mama i specjalistka ds. kreowania wizerunku osobistego, podpowiada, jak znaleźć pracę po długiej przerwie spędzonej na opiece nad dzieckiem. Oto co powinnaś zrobić: Krok 1:  Przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych Szukając pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, zacznij od sporządzenia roboczej listy wszystkich rzeczy, które zrobiłaś do tej pory. Zapisz wszystkie kursy, miejsca, w których pracowałaś, praktyki, które odbyłaś, a nawet szkolenia wewnętrzne w firmie, w której wcześniej pracowałaś – to wszystko może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że nie wszystko musi być udokumentowane – jeśli nie masz certyfikatu, że ukończyłaś np. szkolenie z administracji organizowane przez twojego poprzedniego pracodawcę, to nie szkodzi.  - Pisząc o doświadczeniu zawodowym, pamiętajmy też o stażach i praktykach – podpowiada Joanna Dudziak. - Oprócz nazwy firmy i stanowiska zapiszmy zakres odpowiedzialności – nie obowiązków, tylko właśnie odpowiedzialności, bo często jest tak, że lista naszych obowiązków nie odpowiada temu, co naprawdę robimy w firmie, bo robimy dużo więcej! Umieść na liście swoje wykształcenie i inne osiągnięcia , np. nagrody. Byłaś pracownikiem roku? Pochwal się tym. Jeśli ukończyłaś studia ze świetnym wynikiem – nie zapomnij o tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj