Atrakcje Solina
Adobe Stock/fot. yanlev
Czas wolny

Atrakcje dla dzieci w Solinie i okolicach

Atrakcje dla dzieci w Solinie są różnorodne. Możecie tutaj nie tylko podziwiać malowniczą naturę Bieszczad, lecz także odwiedzić kilka miejsc, gdzie najmłodsi poznają historię tego regionu lub po prostu wyładują swoje nielimitowane pokłady energii na dobrej zabawie. Poznajcie nasze propozycje najciekawszych atrakcji!

Bieszczady mają swój urok, który przyciąga turystów. Warto tu przyjechać, chociażby ze względu na zagrodę żubrów, która zrobi na waszych dzieciach wrażenie.

Spis treści:

  1. Zapora w Solinie
  2. Rejs po jeziorze Solińskim
  3. Zagroda Żubrów w Mucznem
  4. Leśny zwierzyniec w Lisznej
  5. Muzeum Historii Bieszczad
  6. Bieszczadzka Kolej Leśna
  7. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
  8. Stadnina koni
  9. Park miniatur
  10. Basen w Lesku
  11. Bieszczadzki Park Narodowy
  12. Bieszczadzka ciuchcia

Zapora w Solinie

Zapora w Solinie
Adobe Stock/fot. bnorbert3

Zapora w Solinie budzi zainteresowanie wśród turystów. Warto pokazać dziecku tę technologiczną miejscówkę, która jest obowiązkowym punktem wycieczek turystycznych. Zapora w dół sięga aż 80 metrów w przepaść. Miejsce to zachęca do spacerów, jednakże warto zachować przy nich odpowiednią ostrożność.

Do zapory możecie dodatkowo wejść i oglądać ją od środka. Możecie również zwiedzać ją z przewodnikiem, który opowiada jej historię oraz legendę. Dodatkowo macie okazje zobaczyć seans filmowy o technologiach wykorzystywanych do energii odnawialnych. Trzeba jednak pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ wilgotność w tym miejscu osiąga 100%, a temperatura spada nawet do 7 stopni Celsjusza.

Rejs po jeziorze Solińskim

Będąc w Solinie, nie sposób ominąć rejsu po jeziorze Solińskim. Jest to jeden z piękniejszych zbiorników wodnych w Polsce. Jezioro Solińskie położone jest wśród gór. Rejs statkiem może być okazją do podziwiania pięknych widoków. Po rejsie jest możliwość wynajęcia kajaku lub rowerka wodnego. Pokazanie takiej formy zwiedzania swoim dzieciom, może zaszczepić w nich miłość do gór.

Zagroda Żubrów w Mucznem

W Zagrodzie Żubrów w Mucznem podziwiać możecie te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Obiekt ma aż 7 hektarów. Dzięki temu żubry mają swoje środowisko do życia. Wizyta w zagrodzie jest okazją, by pokazać dzieciom na żywo żubry w ich naturalnej okazałości. Szczęściarze trafić mogą na porę karmienia. Po zagrodzie możecie podążać po wydzielonych ścieżkach edukacyjnych. Na miejscu istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem, który jest również leśniczym w zagrodzie. Zagroda Żubrów jest jedną z głównych atrakcji Bieszczad. Wstęp jest bezpłatny. Po zwiedzaniu możecie wybrać się na spacer, by zobaczyć pobliskie torfowiska.

Adres: Stuposiany 1A, 38-713 Muczne

Leśny zwierzyniec w Lisznej

Leśny zwierzyniec w Lisznej jest popularnym zoo w okolicy. Mieszkają tu sarny, dziki oraz lisy. Ponadto na odwiedzających czekają również szopy, fretki, świnki morskie, nutrie oraz nawet skunksy. Jest to prawdziwy zwierzyniec w sercu lasu. Zwierzęta są przyjazne i z chęcią dadzą się nakarmić prosto z rąk waszych dzieci lub podsuwają się, by je pogłaskać. W kasie możliwy jest zakup specjalnej karmy, więc bez obaw możecie im ją dawać. Ponadto występuje tu ponad 30 gatunków nie tylko ssaków, ale i ptaków. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Adres: Liszna 5, 38-607 Liszna

Muzeum Historii Bieszczad

W Muzeum Historii Bieszczad zobaczyć można:

  • przedmioty związane z rolnictwem, przemysłem oraz wojskowością,
  • przedmioty związane z zawodem kowala,
  • dokumenty,
  • narzędzia codziennego użytku,
  • pamiątki sakralne,
  • zbiór guzików,
  • kolekcję cegieł z sygnaturami cegielni,
  • nieśmiertelniki wojskowe,
  • fragmenty maszyn parowych i wiele innych.

Eksponaty są poklasyfikowane. Przez kilkadziesiąt minut odbyć można podróż w przeszłość, dzięki czemu Bieszczady będziecie mogli postrzegać kulturowo, nie tylko przyrodniczo. Muzeum znajduje się na odludziu. Dla dzieci jest to świetna szansa na obejrzenie interesujących ich eksponatów.

Adres: Czarna Górna 6, 38-710 Czarna Górna

Bieszczadzka Kolej Leśna

Bieszczadzka kolej Leśna
Adobe Stock/fot. spacer.z.aparatem

Bieszczadzka Kolej Leśna zaliczana jest do obowiązkowych punktów każdej wycieczki w Bieszczady. Można nią w ciekawy dla dzieci sposób zwiedzać niedostępne górskie regiony. Kolejka jedzie powoli, więc można się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć. Przejazd trasy trwa około dwóch godzin, mijając lasy, wsie, a przy okazji przejeżdża ona po mostach. Ponadto jest tu muzeum kolejki, które posiada ciekawe eksponaty oraz skansen. Żaden rodzic nie może ominąć tego miejsca, ponieważ jest to ulubiona atrakcja rodzin.

Adres: Majdan 17, 38-607 Majdan

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Podróżowanie po torach rowerem wśród gór cieszy się popularnością wśród dorosłych oraz dzieci. Taką możliwość dają Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Drezyna jest platformą z dwoma rowerami, bądź dwoma tandemami z ławką. Przeważnie rodzice zajmują się pedałowaniem, a dzieci siedząc na ławce, obserwują widoki dookoła. Drezynę zarezerwować możecie na 1,5 do 2 godzin. Dostępne są dwie trasy, z Ustrzyków Dolnych oraz z Uherców Mineralnych.

Adres: Uherce Mineralne 62a, 38-623 Uherce Mineralne

Stadnina koni

Zwiedzanie Bieszczad ciekawsze będzie w trakcie przejażdżki na koniu. Dla dzieci atrakcją będzie wizyta w stadninie koni. Na miejscu mogą się pobawić z końmi lub obserwować je z bliska. Dzieci starsze mają możliwość skorzystania z nauki jazdy, niezależnie od posiadanych umiejętności. Lekcje są dostosowane pod ochotnika. Instruktor jest cały czas do dyspozycji. Wybierając się na przejażdżkę, po drodze z pewnością zobaczycie pasące się konie. U dzieci z pewnością ten widok wywoła zachwyt.

Adres: ul. Solina 33, 38-610 Solina

Park miniatur

Najbardziej sakralne budowle Bieszczad podziwiać możecie w Parku Miniatur. Powstał on na cześć Jana Pawła II, a na miejscu zobaczyć możecie aspekty religijne. Znajdziecie tu aż ponad 140 makiet. Są to makiety cerkwi prawosławnych, kościołów rzymskokatolickich oraz cerkwi greckokatolickich. Miniatury występują w skali 1:25. Niektóre przypominają pałace, więc dla dzieci przypominać mogą zamki z bajek.

Adres: 38-623 Myszkowce

Basen w Lesku

Basek w Lesku jest alternatywą, gdy za oknem pada deszcz. Do dyspozycji waszej oraz waszych pociech będzie rwąca rzeka, gejzery wodne, a na młodsze dzieci czeka brodzik. Obiekt ten posiada również dwie zjeżdżalnie wodne oraz podgrzewany basen zewnętrzny. Całą rodziną możecie tu szaleć od rana do nocy.

Adres: ul. Bieszczadzka 7, 38-600 Lesko

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy
Adobe Stock/fot. M. G. Koperkiewicz

W Bieszczadzkim Parku Narodowym znaleźć możecie trasy łatwe, które przystosowane są dla rodzin z mniejszymi dziećmi oraz trasy trudniejsze, którymi przejść może młodzież. Park ten zajmuje ponad 290 km2. Jest 3 co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Zobaczycie tu florę i faunę, szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodnicze. Ponadto mijać będziecie szczyty, połoniny, rzeki oraz potoki. W Parku żyją żbiki, żubry, niedźwiedzie oraz dużo gatunków ptaków, gadów, płazów i ssaków. Jeśli natomiast chcecie wybrać się tu rowerem, to też z łatwością wpasujecie się w ścieżki Parku.

Adres: 38-713 Ustrzyki Górne

Bieszczadzka ciuchcia

Bieszczadzka ciuchcia jest jedną z największych turystycznych atrakcji w Bieszczadach. Przewozi nawet 100 tysięcy turystów rocznie. Jest to atrakcja dla całej rodziny. W okresie wakacyjnym ciuchcia jeździ codziennie z Majdan do Przysłupa oraz z Majdanu do Balnicy. Taka trasa trwa od 2 do 3 godzin. Pierwotnie kolejką tą wiozło się drewno, natomiast teraz przewozi ona turystów.

Adres: Majdan 17, 38-607 Majdan

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA