Atrakcje świętokrzyskie
Adobe Stock/fot. Gorilla
Czas wolny

Atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim

Odkryjcie z nami, jakie atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim warto odwiedzić. Muzea, rezerwaty czy jaskinie to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które na was tutaj czekają. Dzieci z pewnością odnajdą się w zebranych przez nas dostępnych atrakcjach.

Zastanawiając się, jaka atrakcja będzie dla waszego dziecka najlepsza, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi opcjami, które oferuje województwo świętokrzyskie. Zapoznajcie się z przygotowaną przez nas listą.

Spis treści:

 1. Oceanika
 2. Bałtowski Kompleks Turystyczny
 3. Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
 4. Centrum Bajki w Pacanowie
 5. Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
 6. Crazy Cart
 7. Park etnograficzny w Tokarni
 8. Rezerwat Kadzielnia
 9. Jaskinia Raj
 10. Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach
 11. Pałac Kurozwęki
 12. Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni
 13. Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów
 14. Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Oceanika

W Oceanice znajduje się wiele roślin z mórz, oceanów oraz rzek, a także ryb. Jest aż 300 gatunków. Zwiedzanie jest podzielone ze względu na miejsce występowania poszczególnych okazów. Po obiekcie oprowadza was przewodnik, który opowiada o zwyczajach i ciekawostkach zwierząt zamieszkałych w Oceanice. Po obejrzeniu każdego zbiornika, na dzieci czeka akwarium dotykowe. Można tam nakarmić ryby. Jeśli wy i wasze dziecko lubicie wodny świat, to warto tu przyjechać. Na miejscu skorzystać możecie również z:

 • Stajni,
 • Krainy zabawy z parkiem linowym, zagrodą dla zwierząt, dmuchańcami oraz eurobungee,
 • Basenu krytego,
 • Parku Miniatur Świętokrzyskich.

Adres: ul. Laskowa 95, 26-050 Chrusty

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Kto będzie przynajmniej raz w Bałtowie, powinien odwiedzić park jurajski, który jest ogromną atrakcją wśród dzieci. JuraPark jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Na miejscu znajduje się około 100 modeli dinozaurów, które są wykonane w naturalnej wielkości. Po kompleksie prowadzą ścieżki, na których widnieją tabliczki mówiące o ciekawostkach związanymi z dinozaurami. Na miejscu zwiedzić można:

 • Muzeum Dinozaurów, gdzie zobaczyć można odkryte skamieniałości,
 • Park miniatur, gdzie czeka was aż 50 modeli zamków z Polski,
 • Zwierzyniec,
 • Krainę koni,
 • Prehistoryczne oceanarium,
 • Ranczo.

Dla dzieci dodatkową atrakcją będzie plac zabaw na terenie obiektu. Wyposażony jest w karuzele, zjeżdżalnie oraz huśtawki.

Adres: Bałtów 8, 27-423 Bałtów

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach jest miejscem dla zwiedzających w każdym wieku. Jest największym oraz najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Będąc na miejscu, cofniecie się wspomnieniami w sentymentalną podróż do dzieciństwa. Natomiast wasza pociecha zobaczy wiele zabawek związanych z waszego dzieciństwa, widząc, jak różnią się od tych obecnych zabawek. Ponadto jest tu wiele wystaw, na których zobaczyć możecie najstarsze zebrane zabawki. Są to m.in.:

 • Porcelanowe lalki,
 • Woskowa lalka z XVIII wieku,
 • Reksio,
 • Pomysłowy Dobromir,
 • Bolek i Lolek,
 • Plastuś,
 • Miś Colargol.

Podczas zwiedzania dzieci mogą dotykać zabawek. W muzeum jest również kącik zabaw. Gdy wasze dziecko będzie na nim szalało, wy możecie odpocząć w dostępnej tam kawiarni.

Adres: plac Wolności 2, 25-367 Kielce

Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum bajki Pacanów
Adobe Stock/fot. Andrey Shevchenko

Pacanów zapewne kojarzy się wam z Koziołkiem Matołkiem. Nic bardziej mylnego. Centrum Bajki w Pacanowie oddalone jest od Kielc o 70 km. Wchodzi się do niego przez mysią dziurkę, a wyglądem przypomina babkę z piasku. Na miejscu czekać na was będą atrakcje związane z bajkami. Na najmłodszych czeka Czerwony Kapturek lub Dzwoneczek, które przeprowadzą je przez sale z niespodziankami. Ponadto znajdziecie tu krainę Sorię Morię, która jest interaktywną wystawą przedstawiającą kulturę krajów Skandynawskich.

Adres: ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno znajduje się 21 km od Kielc. W Alei Miniatur znaleźć możecie obiekty architektoniczne z całego świata. Znajdują się tu Krzywa Wieża w Pizie, Plac Świętego Piotra oraz wieżę Eiffla. Warto przyjść tu wieczorem, ponieważ cała makieta miniatur jest oświetlona, co daje niesamowity widok.

Dodatkowo dzieci skorzystać tu mogą z Parku Linowego z trasami o różnym poziomie trudności. Jest tu również lunapark z rollercoasterem oraz urządzenia gwarantujące adrenalinę. Ponadto dostępne jest kino 6D, a w zimie wyciąg narciarski.

Adres: Krajno-Zagórze 43c, 26-008 Krajno-Zagórze

Crazy Cart

Crazy Cart to miejsce, gdzie będziecie mogli bawić się całą rodziną. Na miejscu wypożyczyć możecie gokarty elektryczne, którymi można driftować. Za zgodą rodziców dzieci już od 5 roku życia mogą z nich skorzystać. Jednakże gokarty jeżdżą dosyć szybko, wokół własnej osi. Można się tu z pewnością wyszaleć po ciężkim czy monotonnym dniu, a odpocząć można w tutejszej kawiarni.

Adres: ul. Rolna 6, 25-001 Kielce

Park etnograficzny w Tokarni

Park etnograficzny Tokarnia
Adobe Stock/fot. Milosz Maslanka

Znajduje się tutaj ponad 40 obiektów, które położone są w sektorze:

 • małomiasteczkowym,
 • budownictwa świętokrzyskiego,
 • wyżynnym,
 • terenów lessowych,
 • dworsko-folwarcznym.

Obiekty te wyposażone są w oryginalne meble oraz przedmioty użytku domowego. Dzieci będą miały dużo miejsca na poznawanie skansenu, gdyż ma on powierzchnię aż 65 ha. Dodatkowo mogą na żywo i z bliska zobaczyć kozy, krowy, a nawet konie. Całą rodziną możecie wziąć udział w grze terenowej, która będzie urozmaiceniem całego zwiedzania.

Adres: Tokarnia 303, 26-060 Tokarnia

Rezerwat Kadzielnia

Rezerwat Kadzielnia
Adobe Stock/fot. olekgraf

Rezerwat Kadzielnia jest pozostałością po byłym kamieniołomie. Na miejscu możecie odwiedzić trzy połączone jaskinie, a dzieci zjechać mogą na tyrolce w towarzystwie kadry pracowniczej. Ponadto znajdują się tu dwa place zabaw, na których dzieci mogą szaleć. Na terenie obiektu jest też Szmaragdowe jeziorko, na którym odwiedzający mogą pływać kajakiem.

Adres: aleja Legionów, 25-202 Kielce

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj
Adobe Stock/fot. spacetech

Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń kresowych. Udostępniona jest dla turystów. Wraz z przewodnikiem przejść możecie trasę 180 m, która jest oświetlona. W jaskini dzieci dowiedzą się, czym są stalaktyty, perły jaskiniowe, a nawet skamieniałości koralowców.

Zwiedzając jaskinię, trzeba pamiętać, by ciepło się ubrać, ponieważ temperatura sięga nawet 8 stopni Celsjusza. Taki spacer z pewnością zostawi niezapomniane wspomnienia z wakacji u waszego dziecka. Miejsce to jest oblegane, więc najlepiej będzie, jak zrobicie rezerwację miesiąc przed zwiedzaniem.

Adres: Dobrzączka, 26-060 Chęciny

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Ma powierzchnię około 500 mkw., na której znajdziecie trzy strefy edukacyjne. Przedstawione są one na 28 interaktywnych stanowiskach. Te strefy to Ogień i Ziemia, Człowiek oraz Powietrze i Woda. Mówią one o wykorzystywaniu energii w codziennym życiu. Odpowiedzieć można sobie na pytanie, czym jest energia. Strefy mówią również o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach. Znajdziecie tu również symulator farmy wiatrowej oraz interaktywną makietę Kielc. Przedstawia ona dystrybucję energii elektrycznej.

Adres: ul. Karola Olszewskiego 6, 25-663 Kielce

Pałac Kurozwęki

Pałac Kurozwęki
Adobe Stock/fot. Szymon

W Pałacu w Kurozwękach znajdziecie dużo atrakcji dla młodszych i dla starszych. Znajduje się tu jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich, które możecie zobaczyć podczas spaceru lub korzystając z bryczki. Młodsze dzieci ucieszone będą z mini zoo, w którym spotkać można strusie, osiołki, wielbłądy, króliki itp. Ponadto możecie przejść tu przez Labirynt Kukurydzy mający długość ścieżek aż 4 km. Dla starszych dzieci czeka tu paintball oraz zjeżdżalnia linowa. W sezonie macie okazję zobaczyć pokaz walk rycerskich oraz tańców. Na miejscu znajduje się sklep z pamiątkami.

Adres: ul. Zamkowa 3, 28-200 Kurozwęki

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni

Geopark Kielce
Adobe Stock/fot. spacetech

Wycieczka do Geoparku w Kielcach jest okazją do poznania przeszłości geologicznej regionu świętokrzyskiego. Ponadto możecie obejrzeć film w kapsule 5D. Dzieci poznają pierwsze stworzenie, które wyszło na ląd, a jest nim tetrapod. Ponadto możecie wziąć udział w warsztatach szlifowania kamieni. Na pewno dowiecie się wielu ciekawostek geologicznych. Zwiedzanie Geoparku jest bezpłatne i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Adres: ul. Daleszycka 21, 25-202 Kielce

Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów

Historia wyrabiania naczyń jest długa, więc nawet starsi Ćmielowianie nie wiedzą, jak powstało pierwsze naczynie. Taką wiedzę można nabyć w Żywym Muzeum Porcelany Ćmielów. Dowiecie się tutaj wiele o historii manufaktury oraz metod wytwarzania porcelany. Każdy produkt robiony jest ręcznie. Przy okazji zwiedzania można zalać formę gliną oraz dotknąć narzędzi, które są potrzebne do wyrabiania filiżanek. Jest również możliwość wzięcia udziału w warsztatach oraz wykonania jednej ze słynnych figurek Ćmielowa.

Adres: ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów

Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu

Centrum to przedstawia nowoczesną naukę poprzez zabawę. Wystawa ukazuje, jak funkcjonuje ludzkie ciało, by zachowywało sprawność fizyczną oraz umysłową. Przedstawia ona również pięć czynności życiowych człowieka, a są to:

 • bicie serca,
 • reakcja na bodźce,
 • oddychanie,
 • odżywianie,
 • utrzymanie postawy pionowej ciała.

Wystawa oferuje stanowiska mechatroniczne oraz multimedialne. Odbywają się tu warsztaty naukowe w laboratoriach dla dzieci oraz pokazy naukowe. Zwiedzanie tego miejsca trwa mniej więcej 2 godziny, a zajęcia trwają około 45 minut.

Adres: ul. Podzamcze 45, 26-060 Podzamcze

Atrakcje Mielno
Adobe Stock/fot. LIGHTFIELD STUDIOS
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci w Mielnie
Atrakcji dla dzieci w Mielnie jest wiele. Podczas urlopu w tym mieście możecie całą rodziną zaplanować sobie naprawdę ciekawy czas. Spędzenie wakacji we wspólnym gronie z pewnością was do siebie zbliży.

Wyjazd na wakacje z dziećmi zawsze stawia jedno pytanie: jak ciekawie spędzić z nimi czas? Poniższe atrakcje dadzą szansę spędzić go aktywnie oraz edukacyjnie. Spis treści: Piernikowy Dom do Góry Nogami Park Linowy Tukan Escape room Ścieżki edukacyjne Family Park Ogród botaniczny Promenada Przyjaźni Rejs po jeziorze Jamno Grodzisko Słowiańskie Plaża w Mielnie Pomniki w Mielnie Piernikowy Dom do Góry Nogami W Mielnie znajdziecie Piernikowy Dom do Góry Nogami. Przed domkiem stoi Baba Jaga, która pilnuje swojej własności. Dzieci na żywo będą mogły ją zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie. Wielkim zaskoczeniem dla młodszych dzieci z pewnością będzie dom z piernika. A dodatkowo to, że stoi on do góry nogami, wprawi wasze dziecko w zachwyt. Dom ten znajduje się niedaleko plaży. Adres: ul. Kościuszki, 76-032 Mielno Park Linowy Tukan W Parku Linowym Tukan czeka was aż 7 tras o różnym stopniu trudności. Nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu ją przejść. Park ten mieści się 250 m od morza wśród drzew. Uczestników parku linowego pilnuje kadra pracownicza. Przed rozpoczęciem przejścia całej trasy każdy uczestnik bierze udział w obowiązkowym szkoleniu. Są nimi zjazd tyrolski, spacer po linie oraz skok indiański. Adres: ul. Chmielna 4, 76-032 Mielno Escape room W Escape roomie Monster House czeka was wiele zagadek do rozwiązania całą rodziną. Z pokoju zagadek należy wydostać się w 60 minut. Wskazówki oraz przedmioty do wydostania się znajdziecie w danym pokoju. Taka atrakcja stawia na pracę zespołową. Oprócz wcześniej wspomnianego escape roomu Monster House, znajdziecie w Mielnie również escpae room Czacha oraz Out of The Box Escape Room. Adres: ul. Słoneczna 1, 76-032 Mielno Ścieżki edukacyjne Jedną z ciekawszych ścieżek edukacyjnych jest...

kempingi dla dzieci w Polsce
Adobe Stock
Czas wolny
Kempingi dla dzieci w Polsce – 5 najlepszych propozycji z atrakcjami dla rodzin
Wcale nie jest łatwo znaleźć dobry kemping dla dzieci w Polsce – taki z przyzwoitym placem zabaw, basenem i innymi atrakcjami. Animacje dla dzieci na kempingu w Polsce to już pełen luksus. Mimo to udało nam się znaleźć 5 miejsc godnych polecenia.

Dla każdej rodziny hasło „kemping dla dzieci w Polsce’’ będzie oznaczał coś innego. Jedni szukają takiego, na którym dzieci będą zajęte cały czas i będą mogły od czasu do czasu być pod opieką innych ludzi, co da rodzicom święty spokój. Inni szukają kempingów w ładnych miejscach, niekoniecznie z animacjami i basenami, bo mają pomysł na to, jak spędzać na wakacjach czas z własnym dzieckiem. Jedni chcą spać w namiocie, inni marzą o domku kempingowym czy wakacjach z dzieckiem w kamperze . Dla wszystkich mamy w tym tekście propozycje! Po prostu wybierz kemping, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom związanym z udanym wypoczynkiem. Kempingi dla dzieci w Polsce: full wypas nad morzem fajnie nad morzem cisza i spokój nad morzem na Mazurach w górach Kempingi dla dzieci w Polsce – full wypas nad morzem! Holiday Golden Resort w Łazach koło Mielna to chyba najlepszy kemping w Polsce dla dzieci! Zapewnia następujące atrakcje: place zabaw i boiska dla dzieci, wodny plac zabaw, Kids Club, animacje dla dzieci , dorosłych, rodzin z dziećmi, aquapark ze zjeżdżalniami, 4 wanny jacuzzi, basen dla dzieci – 40 cm głębokości z podgrzewaną wodą, dwa baseny rekreacyjne, wypożyczalnię rowerów i gokartów, saunę, wodny masaż. Plaża znajduje się 50 metrów od kempingu. Zakwaterowanie: 94 domki holenderskie o różnym standardzie, 57 pokoi w bungalowach, 12 pokoi w pensjonacie. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ceny: pokój 4 os. w bungalowie LUX od 140 do 596 zł za noc, pokój 3 os. w bungalowie LUX od 130 do 496 zł za noc w zależności od sezonu. Domek 4-os. Od 140 do 740 zł za noc w zależności od sezonu i standardu. Pokój 2 os. w pensjonacie. – od 90 do 350 zł za noc, a 4-os. z balkonem w pensjonacie – od 140 do 495 zł za noc w zależności od sezonu. Uwaga! Zakup wyżywienia...

gdzie nad morze z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Gdzie nad morze z dzieckiem, aby uniknąć tłumów, hałasu i wysokich cen? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców planujących wakacje i ceniących spokój. Podpowiadamy, jakie nadbałtyckie miejscowości są najlepsze dla rodzin z dziećmi i jakie atrakcje nad morzem wybrać. Gdzie najmłodsi nie będą się nudzić, nawet gdy nie dopisze pogoda, a rodzice odpoczną od codziennego zgiełku?

Planujesz  wakacje z dziećmi w Polsce ? Zastanawiasz się, gdzie pojechać nad polskie morze z dzieckiem, ale nie masz pomysłu? Wakacje nad Bałtykiem to świetny pomysł pod warunkiem, że wybierzesz miejscowość, w której maluch będzie czuł się naprawdę dobrze. Wczasy nad morzem z niemowlakiem lub kilkulatkiem to nie to samo co szalone wakacje z grupką bezdzietnych, lubiących się bawić przyjaciół.  Dziecko, zwłaszcza małe, ma inne potrzeby i co innego jest dla niego atrakcją. Podpowiadamy, gdzie wybrać się nad morze z dzieckiem, aby wypoczynek był bezpieczny i udany. Podajemy listę ciekawych miejsc nad morzem dla dzieci . Znajdziecie na niej topowe miejscowości i liczne atrakcje dla dzieci nad morzem .  Spis treści: Wakacje nad morzem z dzieckiem: na co zwrócić uwagę? Gdzie nad morze z dzieckiem? Świnoujście: najszersza plaża w Polsce Międzywodzie: wakacje bliżej natury Dziwnów: idealny dla niemowlaków  i małych dzieci Trzęsacz: a może tak koleją? Mrzeżyno: coś dla małego marynarza Chłopy: jeśli cenisz sobie ciszę i spokój Darłówko: jedyny taki most w Polsce Wicie: nie tylko morze, ale i jezioro Karwia: z dala od zgiełku Sopot: koniecznie pokaż dziecku molo Wakacje nad morzem z dzieckiem – na co zwrócić uwagę? Gdzie najlepiej nad polskie morze z dzieckiem? Wakacje z dzieckiem nad polskim morzem trzeba rozsądnie zaplanować. Najlepiej wybrać miejsce, które oferuje szereg atrakcji dla dzieci: czysty piasek na plaży (nikt nie lubi wypoczywać wśród wyłażących z kosza śmieci); względny spokój – dudniące dyskoteki, pędzące quady, ścisk na plaży i tłumy na deptaku nie będą atrakcją dla maluszka; lokalizację zapewniającą szybkie dotarcie na plażę; plac zabaw i inne atrakcje dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz