Atrakcje świętokrzyskie
Adobe Stock/fot. Gorilla
Czas wolny

Atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim

Odkryjcie z nami, jakie atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim warto odwiedzić. Muzea, rezerwaty czy jaskinie to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które na was tutaj czekają. Dzieci z pewnością odnajdą się w zebranych przez nas dostępnych atrakcjach.

Zastanawiając się, jaka atrakcja będzie dla waszego dziecka najlepsza, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi opcjami, które oferuje województwo świętokrzyskie. Zapoznajcie się z przygotowaną przez nas listą.

Spis treści:

  1. Oceanika
  2. Bałtowski Kompleks Turystyczny
  3. Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
  4. Centrum Bajki w Pacanowie
  5. Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
  6. Crazy Cart
  7. Park etnograficzny w Tokarni
  8. Rezerwat Kadzielnia
  9. Jaskinia Raj
  10. Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach
  11. Pałac Kurozwęki
  12. Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni
  13. Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów
  14. Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu

Oceanika

W Oceanice znajduje się wiele roślin z mórz, oceanów oraz rzek, a także ryb. Jest aż 300 gatunków. Zwiedzanie jest podzielone ze względu na miejsce występowania poszczególnych okazów. Po obiekcie oprowadza was przewodnik, który opowiada o zwyczajach i ciekawostkach zwierząt zamieszkałych w Oceanice. Po obejrzeniu każdego zbiornika, na dzieci czeka akwarium dotykowe. Można tam nakarmić ryby. Jeśli wy i wasze dziecko lubicie wodny świat, to warto tu przyjechać. Na miejscu skorzystać możecie również z:

  • Stajni,
  • Krainy zabawy z parkiem linowym, zagrodą dla zwierząt, dmuchańcami oraz eurobungee,
  • Basenu krytego,
  • Parku Miniatur Świętokrzyskich.

Adres: ul. Laskowa 95, 26-050 Chrusty

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Kto będzie przynajmniej raz w Bałtowie, powinien odwiedzić park jurajski, który jest ogromną atrakcją wśród dzieci. JuraPark jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Na miejscu znajduje się około 100 modeli dinozaurów, które są wykonane w naturalnej wielkości. Po kompleksie prowadzą ścieżki, na których widnieją tabliczki mówiące o ciekawostkach związanymi z dinozaurami. Na miejscu zwiedzić można:

  • Muzeum Dinozaurów, gdzie zobaczyć można odkryte skamieniałości,
  • Park miniatur, gdzie czeka was aż 50 modeli zamków z Polski,
  • Zwierzyniec,
  • Krainę koni,
  • Prehistoryczne oceanarium,
  • Ranczo.

Dla dzieci dodatkową atrakcją będzie plac zabaw na terenie obiektu. Wyposażony jest w karuzele, zjeżdżalnie oraz huśtawki.

Adres: Bałtów 8, 27-423 Bałtów

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach jest miejscem dla zwiedzających w każdym wieku. Jest największym oraz najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Będąc na miejscu, cofniecie się wspomnieniami w sentymentalną podróż do dzieciństwa. Natomiast wasza pociecha zobaczy wiele zabawek związanych z waszego dzieciństwa, widząc, jak różnią się od tych obecnych zabawek. Ponadto jest tu wiele wystaw, na których zobaczyć możecie najstarsze zebrane zabawki. Są to m.in.:

  • Porcelanowe lalki,
  • Woskowa lalka z XVIII wieku,
  • Reksio,
  • Pomysłowy Dobromir,
  • Bolek i Lolek,
  • Plastuś,
  • Miś Colargol.

Podczas zwiedzania dzieci mogą dotykać zabawek. W muzeum jest również kącik zabaw. Gdy wasze dziecko będzie na nim szalało, wy możecie odpocząć w dostępnej tam kawiarni.

Adres: plac Wolności 2, 25-367 Kielce

Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum bajki Pacanów
Adobe Stock/fot. Andrey Shevchenko

Pacanów zapewne kojarzy się wam z Koziołkiem Matołkiem. Nic bardziej mylnego. Centrum Bajki w Pacanowie oddalone jest od Kielc o 70 km. Wchodzi się do niego przez mysią dziurkę, a wyglądem przypomina babkę z piasku. Na miejscu czekać na was będą atrakcje związane z bajkami. Na najmłodszych czeka Czerwony Kapturek lub Dzwoneczek, które przeprowadzą je przez sale z niespodziankami. Ponadto znajdziecie tu krainę Sorię Morię, która jest interaktywną wystawą przedstawiającą kulturę krajów Skandynawskich.

Adres: ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno znajduje się 21 km od Kielc. W Alei Miniatur znaleźć możecie obiekty architektoniczne z całego świata. Znajdują się tu Krzywa Wieża w Pizie, Plac Świętego Piotra oraz wieżę Eiffla. Warto przyjść tu wieczorem, ponieważ cała makieta miniatur jest oświetlona, co daje niesamowity widok.

Dodatkowo dzieci skorzystać tu mogą z Parku Linowego z trasami o różnym poziomie trudności. Jest tu również lunapark z rollercoasterem oraz urządzenia gwarantujące adrenalinę. Ponadto dostępne jest kino 6D, a w zimie wyciąg narciarski.

Adres: Krajno-Zagórze 43c, 26-008 Krajno-Zagórze

Crazy Cart

Crazy Cart to miejsce, gdzie będziecie mogli bawić się całą rodziną. Na miejscu wypożyczyć możecie gokarty elektryczne, którymi można driftować. Za zgodą rodziców dzieci już od 5 roku życia mogą z nich skorzystać. Jednakże gokarty jeżdżą dosyć szybko, wokół własnej osi. Można się tu z pewnością wyszaleć po ciężkim czy monotonnym dniu, a odpocząć można w tutejszej kawiarni.

Adres: ul. Rolna 6, 25-001 Kielce

Park etnograficzny w Tokarni

Park etnograficzny Tokarnia
Adobe Stock/fot. Milosz Maslanka

Znajduje się tutaj ponad 40 obiektów, które położone są w sektorze:

  • małomiasteczkowym,
  • budownictwa świętokrzyskiego,
  • wyżynnym,
  • terenów lessowych,
  • dworsko-folwarcznym.

Obiekty te wyposażone są w oryginalne meble oraz przedmioty użytku domowego. Dzieci będą miały dużo miejsca na poznawanie skansenu, gdyż ma on powierzchnię aż 65 ha. Dodatkowo mogą na żywo i z bliska zobaczyć kozy, krowy, a nawet konie. Całą rodziną możecie wziąć udział w grze terenowej, która będzie urozmaiceniem całego zwiedzania.

Adres: Tokarnia 303, 26-060 Tokarnia

Rezerwat Kadzielnia

Rezerwat Kadzielnia
Adobe Stock/fot. olekgraf

Rezerwat Kadzielnia jest pozostałością po byłym kamieniołomie. Na miejscu możecie odwiedzić trzy połączone jaskinie, a dzieci zjechać mogą na tyrolce w towarzystwie kadry pracowniczej. Ponadto znajdują się tu dwa place zabaw, na których dzieci mogą szaleć. Na terenie obiektu jest też Szmaragdowe jeziorko, na którym odwiedzający mogą pływać kajakiem.

Adres: aleja Legionów, 25-202 Kielce

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj
Adobe Stock/fot. spacetech

Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń kresowych. Udostępniona jest dla turystów. Wraz z przewodnikiem przejść możecie trasę 180 m, która jest oświetlona. W jaskini dzieci dowiedzą się, czym są stalaktyty, perły jaskiniowe, a nawet skamieniałości koralowców.

Zwiedzając jaskinię, trzeba pamiętać, by ciepło się ubrać, ponieważ temperatura sięga nawet 8 stopni Celsjusza. Taki spacer z pewnością zostawi niezapomniane wspomnienia z wakacji u waszego dziecka. Miejsce to jest oblegane, więc najlepiej będzie, jak zrobicie rezerwację miesiąc przed zwiedzaniem.

Adres: Dobrzączka, 26-060 Chęciny

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Ma powierzchnię około 500 mkw., na której znajdziecie trzy strefy edukacyjne. Przedstawione są one na 28 interaktywnych stanowiskach. Te strefy to Ogień i Ziemia, Człowiek oraz Powietrze i Woda. Mówią one o wykorzystywaniu energii w codziennym życiu. Odpowiedzieć można sobie na pytanie, czym jest energia. Strefy mówią również o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach. Znajdziecie tu również symulator farmy wiatrowej oraz interaktywną makietę Kielc. Przedstawia ona dystrybucję energii elektrycznej.

Adres: ul. Karola Olszewskiego 6, 25-663 Kielce

Pałac Kurozwęki

Pałac Kurozwęki
Adobe Stock/fot. Szymon

W Pałacu w Kurozwękach znajdziecie dużo atrakcji dla młodszych i dla starszych. Znajduje się tu jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich, które możecie zobaczyć podczas spaceru lub korzystając z bryczki. Młodsze dzieci ucieszone będą z mini zoo, w którym spotkać można strusie, osiołki, wielbłądy, króliki itp. Ponadto możecie przejść tu przez Labirynt Kukurydzy mający długość ścieżek aż 4 km. Dla starszych dzieci czeka tu paintball oraz zjeżdżalnia linowa. W sezonie macie okazję zobaczyć pokaz walk rycerskich oraz tańców. Na miejscu znajduje się sklep z pamiątkami.

Adres: ul. Zamkowa 3, 28-200 Kurozwęki

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni

Geopark Kielce
Adobe Stock/fot. spacetech

Wycieczka do Geoparku w Kielcach jest okazją do poznania przeszłości geologicznej regionu świętokrzyskiego. Ponadto możecie obejrzeć film w kapsule 5D. Dzieci poznają pierwsze stworzenie, które wyszło na ląd, a jest nim tetrapod. Ponadto możecie wziąć udział w warsztatach szlifowania kamieni. Na pewno dowiecie się wielu ciekawostek geologicznych. Zwiedzanie Geoparku jest bezpłatne i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Adres: ul. Daleszycka 21, 25-202 Kielce

Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów

Historia wyrabiania naczyń jest długa, więc nawet starsi Ćmielowianie nie wiedzą, jak powstało pierwsze naczynie. Taką wiedzę można nabyć w Żywym Muzeum Porcelany Ćmielów. Dowiecie się tutaj wiele o historii manufaktury oraz metod wytwarzania porcelany. Każdy produkt robiony jest ręcznie. Przy okazji zwiedzania można zalać formę gliną oraz dotknąć narzędzi, które są potrzebne do wyrabiania filiżanek. Jest również możliwość wzięcia udziału w warsztatach oraz wykonania jednej ze słynnych figurek Ćmielowa.

Adres: ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów

Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu

Centrum to przedstawia nowoczesną naukę poprzez zabawę. Wystawa ukazuje, jak funkcjonuje ludzkie ciało, by zachowywało sprawność fizyczną oraz umysłową. Przedstawia ona również pięć czynności życiowych człowieka, a są to:

  • bicie serca,
  • reakcja na bodźce,
  • oddychanie,
  • odżywianie,
  • utrzymanie postawy pionowej ciała.

Wystawa oferuje stanowiska mechatroniczne oraz multimedialne. Odbywają się tu warsztaty naukowe w laboratoriach dla dzieci oraz pokazy naukowe. Zwiedzanie tego miejsca trwa mniej więcej 2 godziny, a zajęcia trwają około 45 minut.

Adres: ul. Podzamcze 45, 26-060 Podzamcze

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA