Blogerka Przewijka
mat. pras.
Czas wolny

Ania Andrzejewska, autorka bloga „Przewijak” – wywiad dla Babyonline

„Przewijak”, blog Ani Andrzejewskiej to jeden z moich ulubionych macierzyńskich blogów. Zaglądam na niego przy porannej kawie, żeby po pierwsze: rozbudzić się (emanuje energią!), a po drugie: uśmiechnąć się (zaraża humorem!). Znacie? Poznajcie zatem też jego autorkę – przeczytajcie nasz wywiad z mamą-blogerką.

Uwaga! Anonimowe Smutasy! Szukacie lekarstwa na smutek i pesymizm? Codzienna porcja bloga „Przewijak” na pewno wam pomoże. Autorka, Ania Andrzejewska (aka Przewijka) opisując swoje macierzyńskie przygody, śmieje się ze wszystkiego, a zwłaszcza z samej siebie. Próbkę tego znajdziecie choćby w superśmiesznym poście, w którym radziła czytelniczkom, jak w prosty i skuteczny sposób można zirytować własne dziecko (przyznam szczerze, że i dla mnie post był dużą inspiracją, choć od lat wydawało mi się, że jestem prawdziwym Adamem Małyszem w sportowej dziedzinie irytowania własnych dzieci).

A jaka jest sama Ania? Wesoła. Z dystansem do samej siebie. Buddystka i wielbicielka muzyki lat 80-tych. Samotna matka Młodego, dla której liczy się tylko to, co jest tu i teraz. Maniakalna czytelniczka wszystkiego: książek, gazet, blogów (gdy nie ma nic innego, przeczyta i instrukcję od pralki) i przyszła (jestem tego pewna!) autorka świetnych książek. Przeczytajcie rozmowę z Przewijką:

1. Skąd się wziął pomysł pisania „Przewijaka”?

Tu chyba nie zabłysnę niczym oryginalnym. Siedząc w domu na urlopie macierzyńskim stwierdziłam, że czegoś mi brakuje. A że blogowanie już kiedyś było moją pasją, to na hasło rzucone przez koleżankę, która również kiedyś blogowała, że zakłada bloga, postanowiłam, że zrobię to samo. A że młode matki są zazwyczaj monotematyczne, powstał Przewijak, który początkowo traktował tylko o rodzicielstwie.

Czym dla Ciebie jest Twój blog?

Na chwilę obecną blog jest dla mnie między innymi psychoterapią. Uczę się walczyć ze swoimi słabościami, wadami, leczę się z nieśmiałości i kompleksów. Bo już nie skupiam się tylko na synku, a na blogu przewijają się :) wszystkie tematy, które w jakimś stopniu mnie poruszają. A blog to na dobrą sprawę nawet nie odskocznia od rzeczywistości, a jej uzupełnienie.

Blog jest pisany w bardzo wesoły sposób, ale tematyka nie zawsze jest zabawna. Częstym tematem jest samotne macierzyństwo.

Zgadza się, samodzielnie wychowuję syna, więc kilka wpisów powstało na ten temat. Jednak bardzo daleko jest mi do użalania się nad sobą. Akceptuję to, że jestem sama, więc jestem dzięki tej akceptacji szczęśliwa.

Czytaj wpis Przewijki: Dzielna, bo samotna – specjalnie dla Babyonline!

Po wpisach o samotnym macierzyństwie dostajesz maile od czytelniczek samotnych mam?

Właśnie w ostatnim czasie dostaję coraz więcej takich wiadomości. Nie tylko od samotnych mam, ale też od takich, które znajdują się na zakręcie.

Jak oceniasz mamo-blogosferę? Czytasz blogi o macierzyństwie?

Kiedy człowiek nie da się wciągnąć w żadne nieprzyjemne sytuacje i nazwane na wyrost afery, jest całkiem przyjemnie. Zaglądam na blogi, na których mam pewność, że znajdę wartościowe treści, czytam to, co mnie interesuje. Nauczyłam się już, że jeśli coś mi się nie podoba na jakimś blogu, po prostu go unikam, nie wchodzę w zbyteczne dyskusje, bo za bardzo szanuję i cenię mój czas. Mam kilka swoich ulubionych blogów, które regularnie czytam, z kilkoma blogerkami nawiązałam też bliższą znajomość.

Dalej czekasz – tak jak pisałaś na blogu – na swojego pierwszego hejta? :)

Już nie czekam, mam nadzieję, że on nigdy nie nastąpi. :)

Ostatnio zapowiedziałaś, że blog czekają zmiany. Jakie?

Właśnie kilka dni temu je zapowiedziałam. Opublikowałam post, w którym piszę o tym, o czym będę pisać. Nowością są historie z życia wzięte, do których materiały nadsyłają Czytelniczki lub Blogerki, które wolą pozostać anonimowe. Początek tej serii miał miejsce w momencie, kiedy opublikowałam historię Zosi o ciężkich przejściach z teściową.

Czytaj więcej na blogu Przewijki: Przewijak.es. Polecamy!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Jowita Romaniuk, blogerka, Minyniny.blogspot.com
mat. prasowe
Czas wolny
Jowita Romaniuk, autorka bloga Miny Niny – wywiad w cyklu Tydzień z blogerką
Kiedyś Jowita na swoim blogu recenzowała głównie produkty dla dzieci, dziś skupia się na kwestiach wychowania i rozwoju kobiety, jako matki. Dlaczego zmieniła tematykę? Co jej się podoba w naszej rodzimej mamo-blogosferze, a co nie? Pytamy – przeczytajcie wywiad z autorką bloga Miny Niny, Jowitą Romaniuk!

Kiedy pytam Jowitę, jak określiłaby sama siebie, najpierw odpowiada: „Mama pięciolatki”, a po sekundzie dodaje: „Koniecznie dopisz, że jestem z Podlasia”. Miejsce, w którym mieszka, jest dla niej bardzo ważne: właśnie poprzez tamtejszą naturę patrzy na ciążę i rodzicielstwo. Na swoim blogu MinyNiny.blogspot.com i poza nim promuje naturalne rodzicielstwo , bez sztucznych zasad, za to pełne bliskości i uważności. Jest doulą, instruktorką chustonoszenia, prowadzi też Domową Szkołę Rodzenia w Hajnówce, gdzie mieszka. W rodzinne strony powróciła kilka lat temu po urodzeniu Niny, choć mówi, że przed porodem nie sądziła, że kiedyś to zrobi – że po mieszkaniu w Lublinie, Warszawie, Białymstoku i Łodzi, aż tak zatęskni za tym podlaskim spokojem. Przez wiele lat nie sądziła też, że kiedykolwiek zostanie mamą. Udało się, a jak mówi sama Jowita, narodziny Niny totalnie zmieniły jej perspektywę patrzenia na świat. Przeczytajcie rozmowę z nią: Kiedy czytałam twoje najstarsze posty, zauważyłam, że bardzo dużo z nich jest poświęconych akcesoriom dla dzieci i rodziców. Teraz takich recenzji nie ma u Ciebie prawie w ogóle, dlaczego? Tematyka mojego bloga zmienia się razem z wiekiem Niny. Zresztą to chyba jest nie tylko mój przypadek, ale ogólna zasada: kiedy dziecko jest małe, naszą głowę w dużym stopniu zaprzątają kwestie: w co je ubrać, czym myć, co kupić do pokoiku, jakie zabawki wybierać. Z biegiem czasu liczba gadżetów okołodzieciowych się zmniejsza: już nie potrzebujemy tych wszystkich smoczków i butelek, bardziej zastanawiamy się nad tym, jak wychowywać, jak rozmawiać. I teraz to jest główna tematyka twojego bloga, prawda? Mam dwa główne tematy. Pierwszy to kilkulatki i ich świat, a drugi to mój rozwój osobisty, jako matki. Zauważyłam, że w polskiej blogosferze jest dziura: prawie w ogóle nie ma blogów o byciu rodzicem...

Agata Legan, blogerka
mat. prasowe
Czas wolny
Agata Legan, autorka bloga jjandthebear.blogspot.com - wywiad z blogerką
Jako jedna z pierwszych założyła – już cztery lata temu – blog o modzie dziecięcej. Z pięknymi zdjęciami (modele to dwaj synowie Agaty!) i ciekawymi wpisami, nie tylko modowymi. Pytamy ją o publikowanie zdjęć dzieci na blogu, o legendarne już zarobki mam-blogerek i dużo więcej – czytajcie!

Słodkie ubranka dla niemowlaka albo stylowe ciuchy dla kilkulatka – kiedy zostajemy mamami otwiera się przed nami odzieżowy raj w wersji mini. Czy Wy też uwielbiacie przeglądać takie miniaturowe stroje? Dla Agaty Legan ubieranie dziecka to jednak trochę coś więcej niż buszowanie w innym dziale sklepowym. Jako jedna z pierwszych założyła – już cztery lata temu – blog o modzie dziecięcej. Z pięknymi zdjęciami (modele to dwaj synowie Agaty!) i ciekawymi wpisami, niekoniecznie zresztą modowymi. Kiedyś Agata myślała, że będzie przede wszystkim pisać wiersze – wydała nawet dwa tomiki z poezją. Potem odkryła, że woli prozę: opowiadania i powieści – w jej szufladzie znalazłoby się już kilka książek. Teraz, kiedy jej synowie są jeszcze mali, Agata skupia się głównie na pisaniu do czasopism i pisaniu bloga, bo jak mówi: to blogowanie daje największe możliwości bliskiego kontaktu z czytelnikami, i dyskusji . Z zawodu: dziennikarka. Z pasji: blogerka . Z miłości: mama. Zajrzyjcie na jej blog: jjandthebear.blogspot.com – polecam! Cztery lata temu nie było ani szafiarek, ani blogów z modą dziecięcą. Byłaś jedną z pierwszych mam, która zaczęła o tym pisać. Skąd pomysł? Kiedy urodził się J.J., notorycznie słyszałam, że przesadzam w kwestii jego ubioru i wyglądu. Że za często go przebieram, że niepotrzebnie zwracam uwagę na to, jak wygląda. Często mamy, które same wyglądały jak spod igły, mówiły do mnie, że przecież dziecko może chodzić w poplamionych ubrankach, „bo to tylko dziecko”. Nie zgadzam z takim sposobem patrzenia na dziecko w ogóle. Dla mnie dbanie o jego wygląd to wyraz szacunku, po prostu. Z tej niezgody zaczęło się blogowe pisanie. Poza tym to naprawdę wdzięczny temat, ciuszki dziecięce są przecież bardzo piękne, chyba się zgodzisz? Jasne, że się zgodzę. Jednak uroda ciuszków swoją drogą, a...

blog Ola Radomska, Radomskie Macierzynstwo, Mam wątpliwość
archiwum rodzinne
Czas wolny
Ola Radomska, autorka bloga Radomskie Macierzyństwo – wywiad z blogerką
Oba blogi Oli Radomskiej: Mam wątpliwość i Radomskie macierzyństwo łączy poczucie humoru i ironia. Choć są zupełnie różne, oba są tak samo świetne! Polecamy oba – i przedstawiamy ich autorkę. Przeczytajcie nasz wywiad z Olą Radomską, blogerką i mamą małej Lenki.

Blogi Oli Radomskiej powinny być opatrzone ostrzeżeniem: „Uwaga, uzależnia, wchodzisz na własne ryzyko!”. Ja najpierw uzależniłam się od jej pierwszego bloga „Mam wątpliwość” , na którym ta sympatyczna okularnica już od trzech lat punktuje absurdy świata . I to jak punktuje! Swoim nieprzeciętnym poczuciem humoru Radomska mogłaby obdzielić z tuzin osób (i jeszcze by jej zostało) – celnością obserwacji tak samo. Kiedy Radomska zaszła w ciążę, założyła drugi blog: Radomskiemacierzynstwo.blog.pl , którego podtytuł brzmi „Jak być mamą i pozostać Radomską?” . Wystarczy przeczytać kilka wpisów, żeby wiedzieć, że Radomska-matka na pewno po porodzie nie zakopała się w pieluszkach. Chociaż rzeczywiście na jej drugim blogu króluje już inna tematyka, choć zamiast absurdalnych zdjęć jak na „Mam wątpliwość”, znajdziemy tu czułe fotki lenki, córeczki Oli – to jednak i tutaj znakami rozpoznawczymi są dystans do siebie i zaskakujące pointy. Dwa lata „Mam wątpliwość” został Blogiem Roku w kategorii blogów absurdalnych i offowych. „Radomskie macierzyństwo” offowe już nie jest, to blog parentingowy pełną gębą. Zajrzyjcie do niego, bo warto!   Dlaczego zaczęłaś pisać Radomskie Macierzyństwo? Czym różni się ten blog od Twojego pierwszego bloga? Wiedziałam, że nowe doświadczenia będą kopalnią inspiracji i że będę chciała słowami chwytać jak najwięcej. Czytelników „Mam wątpliwość” przyzwyczaiłam do robienia sobie jaj i plucia jadem, trochę brakowało mi w tym ckliwej melancholii, która też we mnie kaszle i szarpie od środka. Na „Mam wątpliwość” często inspiruje mnie to,co negatywne albo absurdalne. Nie miałam pojęcia jakie będzie Radomskie Macierzyństwo – bardzo bałam się nawrotu depresji i postanowiłam, że blog będzie mnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj