Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
śmieszne zdjęcie, zabawne zdjęcie, plaża, wakacje
funnychix.com
Czas wolny

Luz kontrolowany - co wolno dzieciom w czasie wakacji?

Na co można pozwolić małemu dziecku lub przedszkolakowi podczas wakacji, a na co nie zgadzać się w żadnych okolicznościach? Zapytaliśmy o to dr Małgorzatę Czyżewską, pediatrę.

Wakacje... Zakazy, nakazy i reguły nie najlepiej  komponują się z tym słowem, prawda?
Mało kto ma tyle samozaparcia, by zaganiać dziecko do łóżka o 20.30 albo konsekwentnie odmawiać mu,  gdy błaga o gofra z bitą śmietaną.
Na jak wiele można pozwolić dziecku? Podpowiada dr Małgorzata Czyżewska, pediatra.

 

Czy podczas wakacji dziecko może....

...siedzieć w wodzie tak długo, aż będzie sine? Mojego synka trudno wyciągnąć z wody,  nawet jeśli jest lodowata, a on ma zupełnie niebieskie usta.

Nie, nie można dopuszczać do takiego wychłodzenia.
Niebieskawe usta i sina  skóra świadczą o tym, że bardzo mocno obkurczyły się naczynia obwodowe (w ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła) i skóra jest niedotleniona.
W takiej sytuacji łatwiej o skurcz, co w wodzie jest niebezpieczne, poza tym malec może się przeziębić, złapać zapalenie pęcherza itd.
Jeśli dziecko kocha wodę, lepiej żeby się kąpało częściej, ale krócej. Gdy z niej wyjdzie, powinien się dokładnie wytrzeć i rozgrzać – wypić coś ciepłego do picia (np. herbatę z termosu).  

Polecamy także: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne?

... nosić ciężki plecak? Zosia uwielbia się czuć jak prawdziwa turystka.

Tak. Kręgosłup małego dziecka i przedszkolaka jest jednak bardzo delikatny, więc  w plecaku powinno być tylko to, co jest absolutnie niezbędne: kanapki, picie w małej butelce, jakaś bluza.

...próbować egzotycznych potraw, np.  owoców i lodów w ciepłych krajach?

Może, ale wszystko zależy od tego,  gdzie się je kupuje, bo inaczej jest  w tureckiej czy greckiej miejscowości wypoczynkowej, a inaczej na – powiedzmy – hinduskiej prowincji.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że eksperymentowanie z jedzeniem zawsze jest ryzykowne, bo ciepły klimat plus zupełnie inna flora bakteryjna mogą spowodować sensacje żołądkowe nawet u dorosłych.
Dlatego zawsze tez warto zabierać ze sobą zapas leków, które pomagają przy biegunkach i zatruciach (np. Nifuroksazyd – jest na receptę, dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza, probiotyki, najlepiej takie, których nie trzeba przechowywać w lodówce, np. Enterol czy  Dicoflor, środek nawadniający, np. Garstrolit, Orsalit, Floridal).

... pić colę ?  Na co dzień nie  pozwalamy na to naszemu dziecku, ale wybieramy się do ciepłego kraju, a słyszałam, że cola chroni przed biegunką.

Cola jest bardzo słodka i zawiera kofeinę, więc małe dzieci i przedszkolaki w ogóle nie powinny jej pić. Rzeczywiście pomaga przy biegunce, bo hamuje nadmierne ruchy robaczkowe jelit, ale przecież jest mnóstwo leków, które robią to lepiej. '
Jeśli już musimy w ten sposób leczyć dziecko (bo nie mamy innej możliwości), możemy ją podać, ale nie zapobiegawczo, tylko wtedy, gdy już coś się dzieje. Cola powinna być odgazowana, by bąbelki nie drażniły przewodu pokarmowego.
Najlepiej jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem: maluchy  chorują bardzo gwałtownie, a w gorącym klimacie choroba może przebiegać szczególnie ciężko.


...jeść owoce prosto z krzaka? Pamiętam z dzieciństwa, że takie są najsmaczniejsze!

Nie powinno, ale i tak pewnie będzie to robiło.
Pół biedy jeśli zje kilka porzeczek z niepryskanego krzaka w ogródku babci, jednak absolutnie nie można pozwalać na jedzenie znalezionych w lesie nieumytych jagód i poziomek.
To nie kwestia czyjegokolwiek widzimisię, tylko naprawdę bardzo poważna sprawa: robiąc to można zarazić się bardzo ciężką i niebezpieczną chorobą: bąblowicą.
Powoduje ją tasiemiec, którego jaja mogą być w kale zarażonych lisów, a nawet psów.
Jagody i poziomki trzeba oczywiście myć także wtedy, gdy się je kupuje na straganie. Pozostałe owoce także, bo poza zwykłym  brudem mogą być na nich resztki środków ochrony roślin, preparatów zabezpieczających przed psuciem itd.

Dzieci mówią o wakacjach - film

rodzice, niemowlę, łąka, dziecko, lato, piknik
Dasha Petrenko - Fotolia.com
Wychowanie
Miniporadnik na majówkę z dzieckiem
Szkoda maja na siedzenie w domu. Dlatego nie czekaj, aż twój brzdąc podrośnie, i już teraz mu pokaż, że świat to naprawdę piękne miejsce. Podpowiadamy, jak zaplanować majówkę, co na nią zabrać, na co uważać i w co się bawić.

Majówka to zupełnie co innego niż godzinka albo dwie spędzone na skwerze albo placu zabaw w pobliżu domu. Można drzemać pod chmurką, brudzić się i robić mnóstwo pasjonujących rzeczy. I to przez cały dzień! Na taką całodzienną wyprawę najlepiej wybrać się właśnie teraz: jest już ciepło, ale jeszcze nie gorąco, a parki, lasy czy trawniki nad wodą nie są tak zatłoczone jak podczas wakacji.     Na majówkę jedź tam, gdzie zielono Twój maluszek nie potrzebuje wymyślnych, obleganych przez turystów atrakcji. Wystarczy, że miejsce, w którym spędzicie majowy dzień, będzie piękne i pełne zieleni.  Bez spalin, tłumu ludzi, ryczących głośników i swądu grillujących się hurtem kiełbasek. Macie sporo możliwości: możecie wybrać się do parku, lasu, ogrodu botanicznego, nad wodę, na łąkę, na wieś albo po prostu… do własnego (lub zaprzyjaźnionego) ogródka.     Polecamy także: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem    W co się bawić na majówce? Zbijanie bąków w plenerze to atrakcja sama w sobie. Gdyby jednak twojemu maluszkowi znudziło się bieganie w kółko i robienie „a kuku” zza drzewa, możesz mu zaproponować: Podglądanie ślimaków. Albo biedronek, wróbli czy jakichkolwiek innych stworzeń latających czy pełzających. Karmienie kaczek. Nie szkodzi, że mają teraz jedzenia pod dostatkiem. Z pewnością nie pogardzą okruszkami. Regaty. Łódeczki (z patyków albo listków) da się puszczać nawet w kałuży. Puszczanie baniek mydlanych. Zakład, że twój smyk nie będzie mógł im się oprzeć? Uważaj, pies, który biega w pobliżu, prawdopodobnie też! Zrywanie kwiatków. A potem oglądanie ich i układanie bukietu. Dziewczynka będzie zachwycona wiankiem uplecionym specjalnie dla niej. Możecie też powtykać kwiatki we włosy albo za uszy. Szukanie kamyków. Albo...

dziecko, śniadanie, płatki kukurydziane, miseczka, kuchnia
ONS
Dieta
Śniadanie to podstawa
Od dziecka mówiono ci, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Teraz twoja kolej: przekonaj malca, że nie można rozpoczynać dnia z pustym brzuchem.

Jeden z bohaterów  komedii „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei chwalił się: „Śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę” . Dzięki temu „zdanżał”, ale przy okazji rujnował sobie zdrowie. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie poszło w jego ślady. Dlaczego jest to takie ważne Śniadanie jest takie istotne, bo: - Dostarcza energii. Maluszki mają szybszą  przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami . A śpią (a więc nie jedzą) przecież znacznie dłużej, bo około 10 godzin! Wniosek? O ile ty jakoś poradzisz sobie bez śniadania (choć oczywiście także powinnaś je jeść), pozbawiony porannego posiłku malec będzie słaby i rozdrażniony. - Zwiększa odporność. Podatność na różne infekcje to nie kwestia szczęścia, ale przede wszystkim trybu życia i sposobu odżywiania. Czyli wyspany i najedzony maluszek jest odporniejszy, a jego organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii. - Jest „paliwem” dla mózgu. W czasie nocnej przerwy spa-da poziom glukozy we krwi, więc trzeba go jak najszybciej podnieść, by mózg mógł funkcjonować jak należy. Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i są bardziej skoncentrowane niż te, które rozpoczynają dzień z pustym brzuchem . To ważne nie tylko w przypadku uczniów, bo przecież malec, który nie chodzi jeszcze do szkoły, także się uczy wielu rzeczy. - Chroni przed otyłością. I to nie tylko dlatego, że najedzony maluszek nie rzuca się na byle co i nie podjada bez ustanku. Dzięki śniadaniu metabolizm przyśpiesza, a więc organizm  szybciej spala kalorie. - To zdrowy nawyk... A wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym... Dziecko, które „od zawsze” jadało rano śniadanie, prawdopodobnie będzie robiło to nadal, nawet wówczas, gdy będzie musiało...

Marieta Marecka
materiały prasowe
Żywienie
Marieta Marecka, ambasadorka akcji „Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini”, zdradza sekrety dobrego żywienia rodziny!
Wiesz jak żywić swoją rodzinę i nie zwariować gotując 8 różnych potraw? Oto porady prowadzącej program kulinarny „ABC Gotowania” w Kuchni+ Mariety Mareckiej, ambasadorki akcji edukacyjnej „Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini”. W ramach akcji powstała wirtualna książka z przepisami przesłanymi przez rodziców na ulubione dania ich maluchów. Każdy przepis na stronie www.gotujzdrowo.miniminiplus.pl został sprawdzony przez dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia.

Marieta Marecka  mama małego Jasia i prowadząca programy kulinarne, gdzie opowiada o jedzeniu i gotowaniu. Specjalnie dla nas opowiedziała jak radzić sobie z wyzwaniami w domowej kuchni. Jak gotować dla jednego dziecka tak, by nic się nie powtarzało, a jednocześnie nie marnować jedzenia? Polacy nie przejadają tego, co mają w swoich lodówkach.    To pytanie dotyczy żywienia wszystkich domowników, nie tylko dzieci. W Polsce, niestety, marnuje się ciągle za dużo jedzenia. Nieumiejętnie planujemy menu, robimy zakupy “na głodniaka”, przez co kupujemy więcej. Później, zmęczeni, zapychamy się czymś na szybko, a reszta produktów się psuje.  Po pierwsze - zaplanujmy, co i kiedy chcemy ugotować i zjeść. Później, z listą składników, idźmy do sklepu. Dzięki temu kupimy mniej niepotrzebnych rzeczy.  Gotując, starajmy się myśleć o tym jak wykorzystać danie, jeśli nam coś zostanie. Prosty przykład to gotowanie rosołu. W wielu polskich domach w poniedziałek jest pomidorowa po niedzielnym rosole, ale prócz niej można ugotować przecież mnóstwo innych zup. Do tego gotowy rosół to przecież podstawa wielu sosów czy pysznego risotta albo pęczotta. Jeśli zostanie nam mięso z pieczeni, możemy na jego bazie przygotować pyszne kanapki na śniadanie, zawinąć z sałatą i sosem jogurtowym w tortille do pracy, pokroić  w kawałki i wraz z warzywami poddusić, polewając rosołem. Kilka chwil i już nowe danie gotowe. Ostatecznie, jeśli przesadziliśmy z ilością przygotowywanego jedzenia, możemy je po prostu zapasteryzować lub wrzucić do zamrażarki. Czy to, co przygotowujemy dziecku,  powinno być oddzielnym "pomysłem na obiad", czy też nadaje się dla całej rodziny? Wszystko zależy od wieku dziecka. Im starsze, tym więcej smaków zna i toleruje. Choć ja w swoich daniach, które również przewidziane są dla 3,5-letniego Jasia nie unikam...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz