Nieodpowiedzialność rodziców może mieć tragiczne skutki
Zdjęcie zostało zamieszczone na Facebooku przez ZOO w Zamościu
Czas wolny

Czego (i dlaczego) nie wolno robić w ZOO?

Dlaczego do ZOO nie wolno wchodzić z balonami? A z hulajnogą? I dlaczego właściwie zabrania się karmienia zwierząt? Rozmowa z szefem wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Pamiętacie Harambe,  ważącego 180 kilogramów goryla nizinnego z ZOO w Cincinnati,  który został zastrzelony po tym, jak na jego wybieg wpadł 4-letni chłopiec? Życie dziecka nie byłoby w niebezpieczeństwie, a zwierzę należące do krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku nie musiałoby zginąć,  gdyby chłopczyk nie wdrapał się na ogrodzenie i nie wpadł do głębokiej fosy okalającej jego wybieg. A nie zrobiłby tego,  gdyby był lepiej pilnowany.

Czego nie wolno robić w ZOO ze względu na bezpieczeństwo – własne i zwierząt?
Zapytaliśmy o to Radosława Ratajszczaka, prezesa wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 

Czy zdarza się, że zwiedzający wrocławskie ZOO narażają siebie lub swoje dzieci na niebezpieczeństwo?

– Niestety tak. Dzięki bajkom Disneya niektórym ludziom wydaje się, że wszystkie zwierzęta są łagodne. Myślą: ot, taki tam miś, słodki jak pluszak, nieporadny.  Tymczasem niedźwiedzie to jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt na kuli ziemskiej i nie bez powodu nie wolno się do nich zbliżać.

Nie wszyscy to rozumieją?

– Nie. Wiele lat temu w poznańskim zoo ktoś przesadził dziecko przez barierkę, by pozbierało cukierki, które niecelnie rzucano niedźwiedziom. Miało je wrzucić do klatki. To było proszenie się o kłopot: niedźwiedź mógł w każdej chwili wyciągnąć przez kraty łapę i wciągnąć malca do klatki, tak jak zrobiły to kiedyś lwy w Białymstoku…

A co z łagodniejszymi zwierzętami?  Np. małpami, lemurami  czy wielbłądami? 

– Jeśli dziecko dostanie się na wybieg szympansów, zginie w ciągu kilku sekund. Mniejsza małpa może je podrapać albo bardzo boleśnie pogryźć. Np. marmozeta ma niezwykle ostre zęby, które służą jej do wygryzania dziur w korze drzew (dostaje się w ten sposób do soku). Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, gdy zatopi je  w dłoni kilkulatka.  Krzywdę może zrobić każde zwierzę drapieżne, nawet tak niewielkie jak kuna, bo przecież wszystkie mają zęby przystosowane do przegryzania mięsa i kości. Zresztą nie tylko drapieżniki mogą być groźne. W pewnym  prywatnym zoo  doszło do wypadku z udziałem wielbłąda, który  – z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę – ma silne, miażdżące z wielką siłą zęby.  Nawet lemur, choć wygląda jak zabawka  i nie jest z natury agresywny, może być niebezpieczny, gdy ktoś naruszy jego terytorium.

W jaki sposób ludzie je naruszają?

– Zdarza się, że mimo ostrzeżeń przesadzają dziecko przez barierkę, ono pędzi w stronę ogrodzenia elektrycznego, chwyta je paluszkami… Ten prąd nie jest niebezpieczny, ale przyjemny też nie. Nie chcemy budować potrójnych płotów, bo wtedy zoo straci sens. Chcemy, by zwiedzający mogli oglądać zwierzęta z bliska. By robić to bezpiecznie, wystarczy przestrzegać regulaminu i stosować się do ostrzeżeń. 

Opiekunowie chłopca, który dostał się na wybieg goryli w  ZOO w Cincinnati,  staną przed sądem i odpowiedzą za to, że go nie dopilnowali. Czy łamanie regulaminu ogrodu wiąże się z odpowiedzialnością prawną także w Polsce? 

– Tak. Przed sądem stanęli np. trzej młodzieńcy, którzy weszli na wybieg zebr. Z powodu tej niezapowiedzianej wizyty zwierzęta wpadły w panikę, jedno z nich złamało nogę i trzeba było je uśpić. Panowie zostali ukarani grzywną.  W tej sprawie nie brały udziału maluchy  jednak są również  przepisy, które mówią o  odpowiedzialności opiekunów za dziecko. Malucha w ZOO trzeba pilnować, tak samo jak na ulicy czy gdziekolwiek indziej.

Dlaczego właściwie w ZOO  nie wolno karmić  zwierząt? 

– Karmienie zwierząt może być ryzykowne, a poza tym zwierzęta nie jedzą tego, co ludzie: chleb, słodycze, pop corn itd nie są dla nich. Jednak nawet podawanie czegoś co mogą jeść, np. marchewki, to problem. Policzmy:  jeśli na kilka czy kilkanaście tysięcy zwiedzających  tylko stu poda zwierzęciu marchewkę,  to ile ich ono zje w ciągu dnia?
Problem w tym, że niektórym trudno się oprzeć chęci karmienia. Spotkałem kiedyś panią, która częstowała paluszkami niedźwiedzie. Przez kwadrans tłumaczyłem jej dlaczego nie powinna tego robić.  Pokiwała głową, a 20 minut później zobaczyłam jak próbuje karmić kapucynki. Zacząłem tłumaczyć po raz drugi. Znów przyznała mi rację, ale po jakimś czasie spotkałem ją przy wielbłądach… Tak nie wolno. Zwierzęta jedzą zbilansowany, odpowiedni dla siebie pokarm. Nie są głodne. Nie potrzebują naszych przysmaków, zwłaszcza, że  wiele z nich może im zaszkodzić. 

A dlaczego na teren ZOO nie wolno wnosić balonów? Znalazłam taki przepis w regulaminie…

– Bo balon to rzecz, której zwierzęta nie znają. Jeśli przeniesiony wiatrem spadnie na wybieg, mogą wpaść w panikę i zrobić sobie krzywdę, np. połamać podczas ucieczki nogi, co może się dla nich skończyć tragicznie. 

Czy z tych samych powodów nie można wjeżdżać na teren ogrodu na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach?

– Nie, w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo zwiedzających. W dni powszednie w naszym ogrodzie przebywa ok. 10 tysięcy osób. W weekendy dwa razy więcej, a wśród nich mnóstwo ruchliwych, nieprzewidywalnych dzieci, które mogłyby wpaść komuś pod koła. 

W regulaminie jest także zakaz niepokojenia zwierząt. Czego dokładnie nie wolno robić?

– Np. krzyczeć, klaskać,  trącać zwierząt patykiem, rzucać w nie czymś,  słowem wszystkiego, co zakłóca ich spokój. Pamiętajmy, że jesteśmy w świecie zwierząt gośćmi. 

Regulamin wrocławskiego ZOO

Zabrania się:

 • Wprowadzania zwierząt.
 • Wstępu osobom nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
 • Karmienia i niepokojenia zwierząt.
 • Wstępu z balonami.
 • Wrzucania do klatek, na wybiegi i do zbiorników wodnych jakichkolwiek przedmiotów.
 • Niszczenia zieleni i zaśmiecania terenu.
 • Kąpania się w zbiornikach wodnych.
 • Jazdy na rowerach, wrotkach, hulajnogach, łyżworolkach itp. Rowery należy zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych.
 • Zwiedzającym nie wolno wchodzić na ogrodzenia, przekraczać barier i ogrodzeń, wkładać rąk i nóg za te zabezpieczenia.
 • Zwiedzającym nie wolno sadzać ani stawiać dzieci na ogrodzeniach i barierkach.
 • Zwiedzającym nie wolno przebywać na terenie ZOO Wrocław przed i po ustalonych godzinach zwiedzania.

Polecamy także: Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim?

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

Goryl w zoo wciągnął do zagrody 4-latka
Fotolia
Aktualności
Wypadek w zoo. Goryl wciągnął 4-latka do zagrody
4-letni chłopiec wpadł do fosy odgradzającej wybieg goryla. Przez 10 minut był ciągany przez zwierzę po ziemi. W trosce o bezpieczeństwo, konieczne było uśpienie zwierzęcia.

4-letni chłopiec przeszedł przez ogrodzenie i wpadł do fosy odgradzającej wybieg dla goryli w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati w stanie Ohio. Głębokość fosy wynosiła prawie 4 m! Goryl Harambe chwycił chłopca i zaczął ciągnąć go po ziemi. Zanim pracownicy zoo zdążyli opanować sytuację i pomóc chłopcu, 4-latek przez 10 minut pozostawał w bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Starcie 4-latka z ważącym 181 kg gorylem mogło zakończyć się tragicznie. Zwierzę trafiło do ogrodu w 2014 roku. W obawie o wyginięcie rzadkiego podgatunku goryla, planowano utworzenie niewielkiego stada. Niestety, w związku z wypadkiem, goryl został zastrzelony. "Ryzyko było zbyt wielkie. Zachowanie goryla mogło spowodować zagrożenie dla życia dziecka" – powiedział dyrektor ogrodu, Thane Maynard. Chłopiec został przewieziony do szpitala, jednak jego życiu nic nie zagraża. Zabicie zwierzęcia jest szeroko komentowane w mediach. Dla wielu decyzja władz zoo była zbyt pochopna, w końcu chłopcu nic się nie stało. Obwiniają za to matkę chłopca, która nie upilnowała dziecka. Idąc z dzieckiem do zoo, pamiętaj, żeby stosować się do informacji na tabliczkach. Jeśli dokarmianie zwierząt jest zabronione, nie rób tego. Tym bardziej nie pozwalaj maluchowi na stawanie na barierkach czy chodzenie po murkach przy zagrodach zwierząt! Możesz trzymać dziecko za rękę, wystarczy jednak chwila, żeby malec się wyślizgnął.  Czytaj także: Nowy cennik w warszawskim zoo. Ludzie są oburzeni! Zobacz dzikie zwierzęta w Zoo Safari Jakie nietypowe zwierzęta można trzymać w domu źródło: rmf.fm

Afrykarium tunel
materiały prasowe (wizualizacja)
Aktualności
Rekiny we Wrocławiu! Afrykarium zostanie otwarte jeszcze w tym roku
Rekiny, płaszczki i inne stworzenia morskie będzie można podziwiać z podwodnego tunelu - głównej atrakcji Afrykarium, które jeszcze w tym roku zostanie otwarte we Wrocławiu. Zewnętrzne wybiegi Afrykarium są już otwarte.

Afrykarium  to ogromny, nowoczesny, unikatowy na skalę europejską kompleks, w którym prezentowane będą zwierzęta Czarnego Lądu. Mieści się na terenie ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.  Nazwa "Afrykarium" to połączenie słów "Afryka" i "akwarium". Nie bez powodu jest właśnie taka: w licznych akwariach i zbiornikach wodnych mieści się tyle wody, ile trzeba nalać do sześciu basenów olimpijskich! Polecamy także: FILM o Farmie Iluzji   Co będzie można zobaczyć w Afrykarium? Główną atrakcją Afrykarium jest podwodny tunel o długości 18 metrów, dzięki któremu można mieć wrażenie, że nurkuje się wśród rekinów, płaszczek i innych stworzeń morskich żyjących w głębinach Kanału Mozambickiego - cieśniny na Oceanie Indyjskim, położonej między wschodnim wybrzeżem Afryki a Madagaskarem. Odwiedzając Afrykarium będzie można poznać także środowisko sawanny, lasów deszczowych, wielkich, afrykańskich jezior,  Nilu oraz Morza Czerwonego. Zobaczymy tam m.in. ryby raf koralowych Morza Czerwonego (będzie ich aż 30 tysięcy!) , barakudy, ośmiornice i meduzy. W Afrykarium będą także ssaki (m.in. hipopotamy nilowe, mini antylopy dikdik, koczkodany i mangusty ), gady (m.in. krokodyle nilowe ) oraz ptaki (m.in. wspaniałe ibisy ). Sprawdź czy zimą warto wybrać się do zoo?     Zewnętrzne wybiegi Afrykarium są już otwarte! Budowa Afrykarium dobiega właśnie końca. Zewnętrzne wybiegi kompleksu, prezentujące Wybrzeże Szkieletów w Namibii, są już otwarte. Można na nich oglądać tońce - jedyny gatunek pingwinów afrykańskich oraz przypominające foki afrykańskie   kotiki.  Otwarcie pozostałych obiektów Afrykarium zaplanowano na koniec roku 2014. Szczegóły można znaleźć na stronie afrykarium.com.pl Beata Turska Polecamy także: Czy warto wybrać się z...

Wystawa "W Muzeum wszystko wolno"
materiały organizatorów/Muzeum Narodowe w Warszawie
Aktualności
Co dziecko może robić w muzeum? Wszystko!
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa przygotowana przez dzieci wystawa "W Muzeum wszystko wolno". Jeśli jeszcze jej nie widziałaś, musisz to nadrobić – razem ze swoim dzieckiem. Wystawa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie HIT Mamo, To Ja!

Dla wielu dorosłych muzea oznaczają długie kolejki, drogie bilety i... nudę. Rodzice rzadko zabierają dzieci na wystawy – kino, basen czy park rozrywki są o wiele popularniejszymi sposobami na rodzinne spędzanie czasu. Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" w Muzeum Narodowym jest wyjątkowa właśnie dlatego, że daje dzieciom to, czego pragną – zdecydowanie nie jest nudna. W Muzeum Narodowym dzieci mają głos W projekcie brało udział blisko 70 dzieci od 6 do 14 lat. Pod okiem dyrektor Muzeum, Agnieszki Morawińskiej, dzieci wybrały eksponaty na wystawę, nagrały audioprzewodniki dla zwiedzających, wymyśliły scenografię ekspozycji, opracowały materiały edukacyjne i wybrały dzieła przygotowane do celów promocyjnych. Wystawa podzielona jest na sześć części. Każdą z nich przygotowywał inny zespół dzieci, dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. W każdej z części eksponowane są przedmioty z różnych epok i różnych kolekcji Muzeum : obrazy, grafiki, monety, starodawne stroje, antyczne rzeźby czy współczesne fotografie przenikają się w kolejnych częściach wystawy. Las – tematem ekspozycji są zwierzęta. Można tu znaleźć egipskie mumie zwierząt, porcelanowe figurki czy obrazy Jacka Malczewskiego. Taniec Minotaura – ta część wystawy przywołuje motyw labiryntu. Żeby odnaleźć eksponaty, należy przejść kręte ścieżki i ominąć ślepe zaułki. Na swojej drodze można będzie zobaczyć prace Picassa czy ozdoby liczące tysiące lat. Pokój strachów – głównym zadaniem Pokoju Strachów jest... przestraszenie zwiedzającego. Wśród eksponatów można znaleźć przerażające i mroczne obrazy Jana Matejki czy Zdzisława Beksińskiego. Wszystko przy dźwiękach upiornej muzyki! Gra w bohatera – dopiero rozwiązanie multimedialnej krzyżówki wyjawi główne hasło ekspozycji, jednak możemy zdradzić, że eksponaty związane są z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj