Dlaczego dziecko powinno… grać w gry? Poznaj propozycje świetne dla całej rodziny
Rodzice często zastanawiają się, co robić z dzieckiem w czasie wolnym. Dobrym pomysłem jest granie w gry. W ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” podpowiadamy, jakie z nich warto wybrać w sezonie 2022/23! Z pomocą w tej kwestii przychodzi również nasza ekspertka – psycholożka Dominika Słomińska.
Gry dla dzieci świetnie wpisują się w oczekiwania rodziców – łączą w sobie naukę i zabawę. Opiekunowie chcą, by również w czasie wolnym najmłodsi poprzez rozrywkę zyskiwali nowe i różnorodne kompetencje, wzbogacali wiedzę, a także byli stymulowani do ogólnego rozwoju. A jeśli dodatkowo można przy tym budować silną więź z dzieckiem, to takie gry są idealnym sposobem na spędzanie czasu z pociechą.
Jak gry wpływają na rozwój dziecka?
Można z przekonaniem powiedzieć, że większość gier wspiera rozwój dziecka. Wiele z nich pomaga nabyć i rozwijać cenne umiejętności, które będą potrzebne zarówno w szkole, jak i później w życiu dorosłym. Najistotniejsze w tej zabawie jest to, że dziecko wchodzi w rolę gracza, czyli osoby aktywnej, która samodzielnie (lub zespołowo, zależnie od gry) podejmuje decyzje. Tym samym są dla niego wyzwaniem, które mocno angażuje.
Dodatkowo różnorakie gry dla dzieci są świetną pomocą dydaktyczną. Z powodzeniem mogą rozwijać myślenie twórcze, logiczne czy matematyczne oraz kompetencje językowe, rozwijają też mowę, stymulują wyobraźnię i są świetnym treningiem koncentracji, pamięci i spostrzegawczości. Wiele gier kształtuje wyobraźnię przestrzenną, inne uczą liczenia czy pomagają zdobywać wiedzę z istotnych obszarów takich jak przyroda lub fizyka. Gry dla dzieci pomagają im także rozwijać kompetencje ruchowe, w tym np. koordynację ręka-oko, zręczność czy refleks.
Bez względu na rodzaj wybranej gry, czy będzie to planszówka, gra ruchowa czy inna, gwarantujemy, że wszystkim graczom zapewni nie lada frajdę. A przecież o to również chodzi – by był to czas beztroskiej zabawy!
Gry wzmacniają rodzinę
Co jest istotne – gry integrują rodzinę. Gdy dziecko gra w nie z rodzicami lub z rodzicami i dodatkowo rodzeństwem, pomagają się poznać i budują więź na lata – taką, która ma niezwykłe znaczenie w życiu, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości.
Ponadto gry, w których biorą udział dwie lub więcej osób poprzez bezpośredni kontakt z innymi, pomagają dziecku trenować umiejętności społeczne, w tym np. samokontroli i samooceny, oraz uczą, jak współpracować. Nierzadko także są okazją, by w bezpiecznych warunkach poczuć smak zwycięstwa lub gorycz porażki i w zależności od wyniku cieszyć się nim bez pychy lub bez żalu.
– Nieustannie namawiam rodziców, żeby tworzyli wraz z dziećmi własne planszówki. Na poszczególnych polach mogą być to ćwiczenia różnych sprawności, w tym np. rozpoznawanie smaków, dźwięków, zapachów, skoki, labirynty, opowiadanie żartów, wymienianie słów z danej kategorii, śpiewanie piosenek, układanie wzorków z fasolek i wykałaczek oraz wiele innych. Tworzenie takiej gry jest tez samo w sobie stymulacją rozwojową w ramach motoryki małej, sprawności rączek i poczucia humoru – zachęca nasza ekspertka.
Jakie cechy powinna mieć idealna gra dla dziecka? Odpowiada psycholog
– Cechy dobrej gry to przede wszystkim: dopasowanie jej do wieku dziecka, prostota zasad i czas adekwatny do stopnia skomplikowania gry. Istotne jest także to, by wybrana gra wspierała współpracę i pozwalała na różnorakie interakcje. Świetnie jeśli również edukuje, nakłania do rozmów, ćwiczy sprawności i tworzy tzw. strefy eksperta, czyli uwydatnia zdolności dziecka. Przykładem może być ulubiona gra mojej córki pt. „Szalone Gary”. Polega ona na tym, że w plastikowych garnuszkach gracze ukrywają różne smaki i na wzajem muszą je rozpoznać z zasłoniętymi oczami. To niezwykle pobudza kreatywność i stymuluje sensorycznie, a dodatkowo uczy współpracy, dystansu i zapewnia salwy śmiechu – podpowiada psycholożka Dominika Słomińska.
Ekspertka proponuje także, by tworzyć własne scenariusze do gier, które są już w domu na półkach. Jak to robić? Za przykład posłuży znana gra zręcznościowa „Jenga”, w której z klocków układa się wieżę, przekładając kolejno klocki znajdujące się najniżej. Tym razem ułóżcie z niej np. konstrukcję jak w grze „Domino”, a całość układanki przewróćcie np. poprzez pchnięcie w nią samochodzikiem, którym zwykle dziecko bawi się w inny sposób. Ogranicza was jedynie wyobraźnia!
Propozycje gier idealnych dla całej rodziny (nie tylko gry planszowe) [WYBÓR EKSPERTA]
Ważne jest, żeby w zabawie z dzieckiem proponować gry wielozmysłowe, pełne humoru i treści. Ostatnio na rynku pokazało się wiele gier wspomagających rozwój społeczny i naukę rozpoznawania emocji.
Polecamy gry takie, jak:
- „Góra Uczuć”,
- „Opowiadanki”,
- „Dolina Królików”,
- „Cud Miód”,
- „Lisek Urwisek",
- „Kociaki Łobuziaki”,
- „Domek”,
- „Emocje”,
- „Banda Stworów”,
- „Pytaki”,
- „Króliczek”,
- „Odkrycia”,
- „Molkky”.
Chcesz wiedzieć więcej? Weź udział w akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”!