
Jak zrobić latawiec – przygotuj niezbędne materiały, narzędzia i podążaj za instrukcją. Oczywiście najprościej jest latawiec kupić, ale nic nie da takiej satysfakcji jak pięknie szybujący latawiec zrobiony wspólnie przez dziecko i rodzica. Konstrukcję musi oczywiście złożyć rodzic, ale zdobienie latawca może być zadaniem dla dziecka.
Spis treści:
- Jak zrobić latawiec
- Z czego zrobić latawiec
- Budowa latawca – krok 1: stelaż
- Jak zrobić latawiec – krok 2: uprząż
- Jak zrobić latawiec – krok 3: zdobienie poszycia
- Jak zrobić latawiec – krok 4: mocowanie poszycia
- Jak zrobić latawiec – krok 5: ogon latawca
Jak zrobić latawiec
Latawiec, który proponujemy zrobić w domu, należy do grupy latawców płaskich – najprostszych do wykonania. W opisie „Jak zrobić latawiec’’ podpowiadamy i pokazujemy, co i w jakiej kolejności wykonać, żeby zrealizować kolejne etapy zadania.
Jeśli dziecko jest małe, proponujemy, zamiast bibuły użyć dużego arkusza papieru, np. pakowego, można ewentualnie skorzystać z mniejszych arkuszy – byle każdy z nich wystarczył na pokrycie przestrzeni między dwoma ramionami i sznurkiem. Jednak papier powinien być dość lekki, aby nie obciążać latawca. Malowanie papieru jest łatwiejsze, a namoczona bibuła może łatwo się podrzeć – stąd w naszym projekcie bibułę stemplujemy i pokrywamy proszkiem.
I jeszcze jedna praktyczna rada: zamiast sznurka można użyć żyłki wędkarskiej – jest lżejsza. Jeśli się na nią zdecydujecie, warto ją nawinąć na kawałek drewna. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać w rękach lecący latawiec dla dzieci – trzymanie w dłoniach napiętej żyłki nie jest wygodne.
Z czego zrobić latawiec
Jak zrobić latawiec pokazany na zdjęciu? Przygotuj następujące materiały:
- papier lub bibuła do pokrycia szkieletu,
- sznurek i mały plastikowy krążek,
- listewki (najlepiej lipowe) o grubości 2 mm i szerokości 1,3 cm do zrobienia szkieletu,
- bibuła lub krepina na wstążki na ogon
- pistolet do klejenia na gorąco, sztyfty kleju bezbarwnego,
- pieczątka, pisak i puder do embossingu albo pędzelek i farby – najlepiej akrylowe.
Tutaj sprawnie i tanio kupisz pistolet do kleju na gorąco wraz z wkładami:
Przydadzą się też narzędzia: piłka ręczna do drewna, papier ścierny, wiertarka i wiertła do drewna. Poniżej podajemy bardzo wygodny zestaw konkretnych narzędzi i akcesoriów:
- narzędzie Dremel 300 Series i Dremel VersaTip, trzpień SpeedClic (SC4020),
- tarcza tnąca do drewna SpeedClic (SC544),
- tarcza ścierna SpeedClic (512S), uchwyt uniwersalny (4486), zestaw wierteł (S628), Dremel Glue Gun 930 i sztyfty kleju bezbarwnego 7 mm (GG02).
Wymiary latawca mogą być dowolne, ale trzeba pamiętać, że im będzie on większy, tym cięższy i mocniejszego wiatru będzie wymagać. Dlatego proponujemy listewki o długości 60-80 cm.
Budowa latawca – krok 1: stelaż latawca

Budowa latawca. fot. materiały prasowe Dremel
Podziel listewkę na trzy kawałki o długości 61 cm, używając piły lub narzędzia Dremel 300 Series z trzpieniem SpeedClic (SC402) i tarczą tnącą do drewna SpeedClic (SC544). Wytnij (tym samym ostrzem) 1 cm rowki na końcu każdej listewki. Wygładź krawędzie listew i otworów papierem ściernym lub tarczą ścierną (512S).
Ułóż stos z trzech listew i zaznacz środek każdej z nich. Wywierć otwór o średnicy niewiele większej od używanego sznurka (np. narzędziem Dremel 300 Series załóż uchwyt uniwersalny 4486 i wiertło precyzyjne 628). Możesz trzymać wszystkie trzy listewki i wywiercić otwór w zaznaczonym miejscu we wszystkich listewkach naraz.
Koniec sznurka o długości 61 cm przewlecz przez wywierconą w deskach dziurkę i zabezpiecz go supłem od spodu. Rozsuń listewki tak, aby były równomiernie oddalone od siebie. Poprowadź sznurek od ramienia do ramienia, owijając każdy otwór na końcu ramienia szkieletu tworzącego gwiazdę tak, aby konstrukcja zachowywała kształt i umożliwiała zamocowanie papieru. Końce sznurka należy zawiązać na supeł, aby zabezpieczyć ramę.
Jak zrobić latawiec - krok 2: uprząż sterująca

Jak zrobić latawiec. fot. materiały prasowe Dremel
Wywierć niewielkie otwory około pół centymetra od końca dwóch sąsiadujących ramion latawca — umożliwią one sterowanie latawcem w powietrzu.
Utnij kawałek sznurka o długości 122 cm, potem złóż go na pół i zahacz o plastikowy krążek. Końce sznurka należy przewlec przez otwory wywiercone w ramionach i zabezpieczyć supełkami. Wolny koniec musisz precyzyjnie przywiązać do plastikowego krążka. W ten sposób powstanie 3-ramienna konstrukcja.
Wywierć kolejne dwa otwory po drugiej stronie szkieletu (aby zrobić pętlę do przymocowania ogona) i przewlecz przez nie sznurek o długości 61 cm, zabezpieczając go supełkiem od spodu.
Jak zrobić latawiec - krok 3: zdobienie poszycia

Jak zrobić poszycie latawca. fot. materiały prasowe Dremel
Gotowy szkielet latawca przyłóż do papieru lub bibuły i zaznacz końce ramion ołówkiem. Cięcie należy przesunąć o około 12 mm na zewnątrz od zaznaczonych linii.
Na jednej stronie papieru odciśnij wybrany motyw pieczątką, używając fluidu do embossingu. Motywy posyp pudrem do embossingu. Strzep nadmiar pudru z papieru i następnie podgrzej go palnikiem Dremel VersaTip z końcówką do usuwania farby. Zamiast pieczątek i pudru możesz użyć farb i namalować wzory, jakie wam się zamarzą.
Jak zrobić latawiec - krok 4: mocowanie poszycie latawca

Jak przymocować poszycie do szkieletu latawca. fot. materiały prasowe Dremel
Teraz należy odwrócić ozdobiony papier i dopasować do niego szkielet. Wzdłuż każdego ramienia zrób niewielkie nacięcia (umożliwią one złożenie papieru dookoła szkieletu).
Przy użyciu pistoletu nałóż klej na sznurek przebiegający między ramionami. Teraz wystarczy złożyć papier tak, aby schować sznurek i wzmocnić brzegi szkieletu. Papier powinien być lekko napięty. Zakończ oklejanie latawca, przyklejając papier do końca każdego ramienia. Dodatkowo warto nałożyć kroplę kleju w połowie każdego ramienia i w punkcie centralnym, co zabezpieczy jeszcze lepiej poszycie latawca.
Jak zrobić latawiec - krok 5: ogon latawca

Jak zrobić latawiec – ogon. fot. materiały prasowe Dremel
Wykorzystaj kolorowy papier lub bibułę pociętą na paski o rozmiarach 3x14 cm do zrobienia ogona latawca. Teraz możesz skręcić papierowe paski na środku i przykleić je pistoletem do sznurka o długości 3 m, w odległości około 6 cm.
Ogon wystarczy przywiązać do szkieletu. Nawinięty na szpulkę sznurek umożliwia sterowanie latawcem w powietrzu — przywiąż go do plastikowego krążka. Latawiec gotowy!
Robienie latawca jednak nie jest dla ciebie? To żaden kłopot – kup gotowy i niedrogi latawiec dla dziecka:
Zobacz także:

I mali i duzi lubią bańkami. Doskonale to widać w czasie pokazów w parkach i na festynach, gdy gromadka dzieci z piskiem radości gania za panią puszczającą olbrzymie bańki mydlane, a krąg rodziców niczym zahipnotyzowany obserwuje widowisko. Zobacz też: Jak zaplanować przyjęcie dla dziecka Bańki mydlane - pomysł na urodzinową niespodziankę Pokaz dużych baniek mydlanych to świetne urozmaicenie imprez dla dzieci. Aby go zorganizować wcale nie trzeba wynajmować specjalisty wystarczy troszkę chęci i odrobina ćwiczeń. No i oczywiście specjalny przyrząd do puszczania baniek mydlanych. Jak go zrobić? To proste obejrzyj nasz film i lub przeczytaj instrukcję krok po kroku. Zobaczysz przygotowanie kijków do puszczania dużych baniek mydlanych jest dziecinnie proste. A dzięki nim każdy może zostać mistrzem puszczania dużych baniek mydlanych i bohaterem dzieci. Wydrukuj gotowe zaproszenia na dziecięce przyjęcie urodzinowe! Bańki mydlane – do wykonania potrzebujesz: drewniane kijki, 2 sztuki każdy o średnicy ok. 10 mm i długości ok. 50 cm bawełniany sznurek - ok. 1,5 metra taśma izolacyjna nożyczki Bańki mydlane – instrukcja krok po kroku Przecinamy sznurek na dwa paski jeden o długości 70 cm drugi 50 cm. Oba sznurki przywiązujemy do kijków. Krótszy sznurek powinien być na górze, dłuższy na dole. Końcówki sznurków przyklejamy taśmą izolacyjną. Bańki mydlane – rady i wskazówki puszczając bańki uważaj na wiatr. Jest on bowiem jednocześnie twoim sprzymierzeńcem jak i wrogiem. bańki najlepiej puszczać z wiatrem wtedy pięknie odlatują. Należy jednak uważać na zbyt silne podmuchy wiatru, bo one z łatwością niszczą bańki. Zobacz też: Zabawy dla 1-2–latków Zabawy dla 2-4–latków Zabawy dla 5-6–latków Bańki mydlane - przepis na idealny płyn Sekretem dużych baniek...

Maria Montessori to autorka słynnej metody przedszkolnego wychowania dzieci polegającej na wspieraniu spontaniczności i twórczości dziecka . Jej filozofia wychowywania polega na podążaniu za dzieckiem, nieograniczaniu mu swobody, ale na bacznej obserwacji jego zainteresowań i ich wspieraniu. Na czym polegają pomoce Montessori Nie znajdziesz wśród nich zabawek, jakie spotyka się w tradycyjnych przedszkolach: misiów, bajkowych księżniczek i superbohaterów czy elektronicznych gadżetów. Dzieci mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowane materiały rozwojowe oraz przedmioty użytku codziennego. Każdy z nich jest tylko w jednym egzemplarzu . Ich celem jest: zachęcenie dziecka do aktywności; pobudzenie ciekawości świata; ćwiczenia motoryki; rozwój zmysłów dziecka; kreatywnego myślenia. Jedna pomoc służy do nauki pojedynczej umiejętności - tak aby dziecko mogło się w pełni skoncentrować na jej opanowaniu. Stąd np. drewniana wieża służąca do nauki pojęć "duży", "mały" będzie tylko w jednym kolorze, tak aby dziecko nie rozpraszało się wielością bodźców. Zabawki Montessori dla niemowlaków (0 – 12 miesięcy) Na tym etapie rozwoju chodzi w pierwszym rzędzie o pobudzenie rozwoju zmysłu wzroku , dotyku i słuchu dziecka. Najczęściej służą temu: karuzele zwane mobilami, które stymulują rozwój wzroku niemowlaka - chodzi w nich o naukę kolorów, najpierw poprzez pokazywanie ich kontrastowych zestawień: czerni i bieli, a następnie wprowadzanie, kiedy wzrok dziecka jest już na to gotowy, różnych odcieni jednego koloru; drewniane gryzaczki, grzechotki, dyski (dwa połączone drewniane krążki, aby dziecko uczyło się przekładać z rączki do rączki) - kiedy dziecko zaczyna próbować łapać i sięgać po przedmioty; tzw. kosze skarbów , czyli zebrane do koszyka różne przedmioty codziennego użytku, np....