jak zrobić latawiec
Adobe Stock
Czas wolny

Jak zrobić latawiec – instrukcja krok po kroku

Jak zrobić latawiec? Nie jest to bardzo skomplikowane, jeśli dysponuje się podstawowymi narzędziami. Niezbędne są też listewki, papier lub bibuła i klej. Przy odrobinie cierpliwości uda się zrobić gotowy latawiec w 1,5 godziny.

Jak zrobić latawiec – przygotuj niezbędne materiały, narzędzia i podążaj za instrukcją. Oczywiście najprościej jest latawiec kupić, ale nic nie da takiej satysfakcji jak pięknie szybujący latawiec zrobiony wspólnie przez dziecko i rodzica. Konstrukcję musi oczywiście złożyć rodzic, ale zdobienie latawca może być zadaniem dla dziecka.

Spis treści:

Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka

Jak zrobić latawiec

Latawiec, który proponujemy zrobić w domu, należy do grupy latawców płaskich – najprostszych do wykonania. W opisie „Jak zrobić latawiec’’ podpowiadamy i pokazujemy, co i w jakiej kolejności wykonać, żeby zrealizować kolejne etapy zadania.

Jeśli dziecko jest małe, proponujemy, zamiast bibuły użyć dużego arkusza papieru, np. pakowego, można ewentualnie skorzystać z mniejszych arkuszy – byle każdy z nich wystarczył na pokrycie przestrzeni między dwoma ramionami i sznurkiem. Jednak papier powinien być dość lekki, aby nie obciążać latawca. Malowanie papieru jest łatwiejsze, a namoczona bibuła może łatwo się podrzeć – stąd w naszym projekcie bibułę stemplujemy i pokrywamy proszkiem.

I jeszcze jedna praktyczna rada: zamiast sznurka można użyć żyłki wędkarskiej – jest lżejsza. Jeśli się na nią zdecydujecie, warto ją nawinąć na kawałek drewna. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać w rękach lecący latawiec dla dzieci – trzymanie w dłoniach napiętej żyłki nie jest wygodne.

Z czego zrobić latawiec

latawiec
materiały prasowe

Jak zrobić latawiec pokazany na zdjęciu? Przygotuj następujące materiały:

  • papier lub bibuła do pokrycia szkieletu,
  • sznurek i mały plastikowy krążek,
  • listewki (najlepiej lipowe) o grubości 2 mm i szerokości 1,3 cm do zrobienia szkieletu,
  • bibuła lub krepina na wstążki na ogon
  • pistolet do klejenia na gorąco, sztyfty kleju bezbarwnego,
  • pieczątka, pisak i puder do embossingu albo pędzelek i farby – najlepiej akrylowe.


Przydadzą się też narzędzia: piłka ręczna do drewna, papier ścierny, wiertarka i wiertła do drewna. Poniżej podajemy bardzo wygodny zestaw konkretnych narzędzi i akcesoriów:

  • narzędzie Dremel 300 Series i Dremel VersaTip, trzpień SpeedClic (SC4020),
  • tarcza tnąca do drewna SpeedClic (SC544),
  • tarcza ścierna SpeedClic (512S), uchwyt uniwersalny (4486), zestaw wierteł (S628), Dremel Glue Gun 930 i sztyfty kleju bezbarwnego 7 mm (GG02).


Wymiary latawca mogą być dowolne, ale trzeba pamiętać, że im będzie on większy, tym cięższy i mocniejszego wiatru będzie wymagać. Dlatego proponujemy listewki o długości 60-80 cm.

Budowa latawca – krok 1: stelaż latawca

Jak zrobić latawiec? Krok pierwszy
materiały prasowe Dremel

Budowa latawca. fot. materiały prasowe Dremel
 

Podziel listewkę na trzy kawałki o długości 61 cm, używając piły lub narzędzia Dremel 300 Series z trzpieniem SpeedClic (SC402) i tarczą tnącą do drewna SpeedClic (SC544). Wytnij (tym samym ostrzem) 1 cm rowki na końcu każdej listewki. Wygładź krawędzie listew i otworów papierem ściernym lub tarczą ścierną (512S).

Ułóż stos z trzech listew i zaznacz środek każdej z nich. Wywierć otwór o średnicy niewiele większej od używanego sznurka (np. narzędziem Dremel 300 Series załóż uchwyt uniwersalny 4486 i wiertło precyzyjne 628). Możesz trzymać wszystkie trzy listewki i wywiercić otwór w zaznaczonym miejscu we wszystkich listewkach naraz.

Koniec sznurka o długości 61 cm przewlecz przez wywierconą w deskach dziurkę i zabezpiecz go supłem od spodu. Rozsuń listewki tak, aby były równomiernie oddalone od siebie. Poprowadź sznurek od ramienia do ramienia, owijając każdy otwór na końcu ramienia szkieletu tworzącego gwiazdę tak, aby konstrukcja zachowywała kształt i umożliwiała zamocowanie papieru. Końce sznurka należy zawiązać na supeł, aby zabezpieczyć ramę.

Jak zrobić latawiec - krok 2: uprząż sterująca


latawiec, jak zrobić latawiec
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić latawiec. fot. materiały prasowe Dremel


Wywierć niewielkie otwory około pół centymetra od końca dwóch sąsiadujących ramion latawca — umożliwią one sterowanie latawcem w powietrzu.

Utnij kawałek sznurka o długości 122 cm, potem złóż go na pół i zahacz o plastikowy krążek. Końce sznurka należy przewlec przez otwory wywiercone w ramionach i zabezpieczyć supełkami. Wolny koniec musisz precyzyjnie przywiązać do plastikowego krążka. W ten sposób powstanie 3-ramienna konstrukcja.

Wywierć kolejne dwa otwory po drugiej stronie szkieletu (aby zrobić pętlę do przymocowania ogona) i przewlecz przez nie sznurek o długości 61 cm, zabezpieczając go supełkiem od spodu.

Jak zrobić latawiec - krok 3: zdobienie poszycia

 
latawiec, jak zrobić latawiec
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić poszycie latawca. fot. materiały prasowe Dremel
 

Gotowy szkielet latawca przyłóż do papieru lub bibuły i zaznacz końce ramion ołówkiem. Cięcie należy przesunąć o około 12 mm na zewnątrz od zaznaczonych linii.

Na jednej stronie papieru odciśnij wybrany motyw pieczątką, używając fluidu do embossingu. Motywy posyp pudrem do embossingu. Strzep nadmiar pudru z papieru i następnie podgrzej go palnikiem Dremel VersaTip z końcówką do usuwania farby. Zamiast pieczątek i pudru możesz użyć farb i namalować wzory, jakie wam się zamarzą.

Jak zrobić latawiec - krok 4: mocowanie poszycie latawca

latawiec, jak zrobić latawiec
materiały prasowe Dremel

Jak przymocować poszycie do szkieletu latawca. fot. materiały prasowe Dremel
 

Teraz należy odwrócić ozdobiony papier i dopasować do niego szkielet. Wzdłuż każdego ramienia zrób niewielkie nacięcia (umożliwią one złożenie papieru dookoła szkieletu).

Przy użyciu pistoletu nałóż klej na sznurek przebiegający między ramionami. Teraz wystarczy złożyć papier tak, aby schować sznurek i wzmocnić brzegi szkieletu. Papier powinien być lekko napięty. Zakończ oklejanie latawca, przyklejając papier do końca każdego ramienia. Dodatkowo warto nałożyć kroplę kleju w połowie każdego ramienia i w punkcie centralnym, co zabezpieczy jeszcze lepiej poszycie latawca.

Jak zrobić latawiec - krok 5: ogon latawca

latawiec, jak zrobić latawiec
materiały prasowe Dremel

Jak zrobić latawiec – ogon. fot. materiały prasowe Dremel
 

Wykorzystaj kolorowy papier lub bibułę pociętą na paski o rozmiarach 3x14 cm do zrobienia ogona latawca. Teraz możesz skręcić papierowe paski na środku i przykleić je pistoletem do sznurka o długości 3 m, w odległości około 6 cm.

Ogon wystarczy przywiązać do szkieletu. Nawinięty na szpulkę sznurek umożliwia sterowanie latawcem w powietrzu — przywiąż go do plastikowego krążka. Latawiec gotowy!


Zobacz także:

banki mydlane przepis
babyonline.pl
DIY: jak zrobić...?
Jak zrobić duże bańki mydlane
Każde dziecko uwielbia bańki mydlane. A im większe bańki tym zabawa fajniejsza - to przecież oczywiste. Dlatego pokażemy ci jak zrobić imponujaco duże bańki mydlane.

I mali i duzi lubią bańkami. Doskonale to widać w czasie pokazów w parkach i na festynach, gdy gromadka dzieci z piskiem radości gania za panią puszczającą olbrzymie bańki mydlane, a krąg rodziców niczym zahipnotyzowany obserwuje widowisko. Zobacz też: Jak zaplanować przyjęcie dla dziecka Bańki mydlane - pomysł na urodzinową niespodziankę Pokaz dużych baniek mydlanych to świetne urozmaicenie imprez dla dzieci. Aby go zorganizować wcale nie trzeba wynajmować specjalisty wystarczy troszkę chęci i odrobina ćwiczeń. No i oczywiście specjalny przyrząd do puszczania baniek mydlanych. Jak go zrobić? To proste obejrzyj nasz film i lub przeczytaj instrukcję krok po kroku. Zobaczysz przygotowanie kijków do puszczania dużych baniek mydlanych jest dziecinnie proste. A dzięki nim każdy może zostać mistrzem puszczania dużych baniek mydlanych i bohaterem dzieci. Wydrukuj gotowe zaproszenia na dziecięce przyjęcie urodzinowe! Bańki mydlane – do wykonania potrzebujesz: drewniane kijki, 2 sztuki każdy o średnicy ok. 10 mm i długości ok. 50 cm bawełniany sznurek - ok. 1,5 metra taśma izolacyjna nożyczki Bańki mydlane – instrukcja krok po kroku Przecinamy sznurek na dwa paski jeden o długości 70 cm drugi 50 cm. Oba sznurki przywiązujemy do kijków. Krótszy sznurek powinien być na górze, dłuższy na dole.  Końcówki sznurków przyklejamy taśmą izolacyjną. Bańki mydlane – rady i wskazówki puszczając bańki uważaj na wiatr. Jest on bowiem jednocześnie twoim sprzymierzeńcem jak i wrogiem. bańki najlepiej puszczać z wiatrem wtedy pięknie odlatują. Należy jednak uważać na zbyt silne podmuchy wiatru, bo one z łatwością niszczą bańki. Zobacz też: Zabawy dla 1-2–latków Zabawy dla 2-4–latków Zabawy dla 5-6–latków Bańki mydlane - przepis na idealny płyn Sekretem dużych baniek...

zabawki montessori
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawki Montessori - w niczym nie przypominają tradycyjnych zabawek [Przegląd]
Pomoce Montessori to często przedmioty domowego użytku. Ale właśnie ich prostota powoduje, że tak wspaniale rozwijają maluchy. Oto najciekawsze ich propozycje.

Maria Montessori to autorka słynnej metody przedszkolnego wychowania dzieci polegającej na wspieraniu spontaniczności i twórczości dziecka . Jej filozofia wychowywania polega na podążaniu za dzieckiem, nieograniczaniu mu swobody, ale na bacznej obserwacji jego zainteresowań i ich wspieraniu. Na czym polegają pomoce Montessori Nie znajdziesz wśród nich zabawek, jakie spotyka się w tradycyjnych przedszkolach: misiów, bajkowych księżniczek i superbohaterów czy elektronicznych gadżetów. Dzieci mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowane materiały rozwojowe oraz przedmioty użytku codziennego. Każdy z nich jest tylko w jednym egzemplarzu . Ich celem jest: zachęcenie dziecka do aktywności; pobudzenie ciekawości świata; ćwiczenia motoryki; rozwój zmysłów dziecka; kreatywnego myślenia. Jedna pomoc służy do nauki pojedynczej umiejętności - tak aby dziecko mogło się w pełni skoncentrować na jej opanowaniu. Stąd np. drewniana wieża służąca do nauki pojęć "duży", "mały" będzie tylko w jednym kolorze, tak aby dziecko nie rozpraszało się wielością bodźców. Zabawki Montessori dla niemowlaków (0 – 12 miesięcy) Na tym etapie rozwoju chodzi w pierwszym rzędzie o pobudzenie rozwoju zmysłu wzroku , dotyku i słuchu dziecka. Najczęściej służą temu: karuzele zwane mobilami, które stymulują rozwój wzroku niemowlaka - chodzi w nich o naukę kolorów, najpierw poprzez pokazywanie ich kontrastowych zestawień: czerni i bieli, a następnie wprowadzanie, kiedy wzrok dziecka jest już na to gotowy, różnych odcieni jednego koloru; drewniane gryzaczki, grzechotki, dyski (dwa połączone drewniane krążki, aby dziecko uczyło się przekładać z rączki do rączki) - kiedy dziecko zaczyna próbować łapać i sięgać po przedmioty; tzw. kosze skarbów , czyli zebrane do koszyka różne przedmioty codziennego użytku, np....

dziewczynka z marchewką
Fotolia
Gry i zabawy
Jak zrobić doniczkę na marchewkę
Taka domowa uprawa to nie tylko zabawa w ogrodnika. Konieczność codziennego podlewania to świetna lekcja odpowiedzialności. A po kilku tygodniach dbania o ogródek na malucha czeka supernagroda – pyszna marchewka. Smacznego!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj