marko
Marko
Czas wolny

Od malucha do starszaka – jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Podróżowanie z dzieckiem to duża odpowiedzialność, dlatego warto zainwestować w dobry fotelik. Jak spośród szerokiej oferty producentów wybrać model, w którym nasza pociecha będzie naprawdę bezpieczna? Poznaj niezawodne foteliki BeSafe, przeznaczone zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci.

Nie da się przewidzieć zachowań innych kierowców, ale warto robić wszystko, aby jazda samochodem była jak najbardziej bezpieczna – zwłaszcza gdy wieziemy nasze dzieci.

ABC bezpiecznego podróżowania

Bezpieczeństwo malucha w czasie podróży zależy między innymi od tego, czy poruszamy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz, w jaki sposób przewozimy pociechę. W trakcie jazdy wszystkie drzwi samochodu należy zablokować tak, by mały pasażer nie zdołał otworzyć ich od wewnątrz. Dziecko zawsze powinno być przypięte w odpowiednio dopasowanym foteliku, zamontowanym na środku tylnego siedzenia. Najważniejszymi kryteriami, jakimi trzeba kierować się przy wyborze fotelika, jest wzrost dziecka. Maluchy najlepiej przewozić tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia (zgodnie z normą i-Size), natomiast zaleca się wożenie ich w ten sposób do 4 roku życia, a nawet dłużej.

Przy kupnie fotelika zwróćmy uwagę na to, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa, tzw. homologację ECE R44-04. Warto wiedzieć też, jakie wybrany przez nas model osiągnął wyniki w testach zderzeniowych. I najważniejsze – nie kupujmy fotelika bez udziału dziecka. Sprawdźmy, jak pociecha czuje się wewnątrz niego oraz czy fotelik mieści się w naszym pojeździe.

Najbezpieczniejszy fotelik dla malucha

Przede wszystkim dziecko powinno czuć swobodę, siedząc w foteliku samochodowym. Nie może być skrępowane pasami, a pas biodrowy nie powinien uciskać brzucha. Fotelik powinien być dobrze wyprofilowany i stabilny – w żadnym razie nie może przesuwać się w trakcie jazdy. Pamiętajmy, że małe dzieci nie są miniaturami osób dorosłych – ich głowy są nieproporcjonalnie ciężkie, a plecy i kręgosłup nie potrafią przeciwdziałać obciążeniom. Jeżeli wozimy pociechę przodem do kierunku jazdy, to w razie kolizji głowa, szyja oraz kręgosłup dziecka mogą zostać bardzo poważnie uszkodzone. Co gorsza, maluch może doznać obrażeń w wyniku uderzenia w przednie siedzenie. Dlatego tak ważne jest, aby zamontowany fotelik na tylnej kanapie miał odpowiedni kąt nachylenia – około 45 stopni.

Fotelik samochodowy dla noworodka - opinie!

Dlatego, jeżeli chcemy zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo, wybierzmy fotelik BeSafe iZi Combi X4 ISOfix – skierowany jest tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu działa, jak tarcza ochronna absorbująca oddziaływanie wszystkich sił. Testy zderzeniowe pokazują, że przy zastosowaniu tego fotelika, obciążenie szyi dziecka jest 5 razy niższe niż w przypadku fotelika skierowanego przodem, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia kręgosłupa. Oprócz tego dziecko chronione jest przed uderzeniem o przedni fotel oraz przed odłamkami, które mogą dostać się do samochodu podczas wypadku.

marko
Marko

Zaletą tego fotelika jest łatwa instalacja za pomocą 3-punktowego pasa lub zaczepów ISOfix.

Fotelik posiada regulację zagłówka, a barkowe pasy bezpieczeństwa, można ustawić jednym ruchem ręki w 8 różnych pozycji.

5-punktowe pasy uprzęży z magnesami ułatwiają wkładanie dziecka do i wyciąganie z fotelika.

Przednia rama antyrotacyjna chroni dziecko podczas zderzenia czołowego.

Ramiona ISOfix mogą być regulowane, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na nogi.

Dodatkową zaletą tego modelu jest siedzisko, które można ustawić w 4 pozycjach. Wówczas maluch może swobodnie spać w foteliku.

Zobacz, jak zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy

W czym przewozić starsze dziecko?

Foteliki samochodowe kojarzą się głównie z niemowlętami lub maluchami chodzącymi do przedszkola. Tymczasem zgodnie z najnowszymi zaleceniami, dzieci do 12. roku życia także powinny podróżować w fotelikach. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie model iZi Flex FIX i-Size, który jest tak samo łatwy w montażu, jak podstawka, ale zdecydowanie bezpieczniejszy. Zaprojektowano go specjalnie dla dzieci od 4. roku życia, o wzroście od 100 do 150 cm. Wysokość oparcia można regulować za pomocą pokręteł, dzięki czemu regulacji można dokonać, nawet gdy dziecko znajduje się wewnątrz fotelika. Fotelik został wyposażony również w możliwość odchylenia oparcia – to niezwykle przydatna funkcja podczas długich podróży.

marko
Marko
marko
Marko


Fotelik nie posiada podłokietników, aby wyeliminować niewłaściwe użytkowanie fotelika, takie jak źle założony pas biodrowy, który w efekcie może prowadzić do poważnych urazów jamy brzusznej. Fotelik jest wyposażony w prowadnicę pasa krokowego, który obniża pas biodrowy dla większego bezpieczeństwa dziecka. Fotelik posiada również prowadnicę pasa ramiennego, pozwalającą na precyzyjne dopasowanie pasów bezpieczeństwa do wzrostu dziecka. Aby jeszcze bardziej zapewnić dziecku bezpieczeństwo, model został wyposażony w ochronę boczną SIP+, która zmniejsza obciążenie dziecka siłami wypadku w przypadku zderzenia bocznego. Fotelik samochodowy iZi Flex Fix i-Size to jedyny fotelik na świecie w 3 grupie wiekowej, czyli do 12 roku życia z homologacją i-Size. Łączy on w sobie doskonałe funkcje bezpieczeństwa, wysokie standardy komfortu oraz elastyczne rozwiązania umożliwiające łatwą instalację i miejsce dla maksymalnie trzech osób w rzędzie.

marko
Marko


Gdy już zdecydujemy się na kupno fotelika, poszukajmy także dodatkowych akcesoriów, mogących zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Przydatne będzie lusterko do obserwacji dziecka z lampką LED. Po naciśnięciu małego pilota światełko delikatnie zapala się umożliwiając rodzicom zobaczenie dziecka w ciemności bez konieczności przebudzania. Kąt ustawienia lusterka można z łatwością regulować dzięki obrotowemu mechanizmowi. Gdy wybieramy się w długą podróż, warto mieć przy sobie specjalną poduszkę do fotelika, która pozwala na prawidłowe utrzymanie pozycji głowy dziecka podczas snu. W czasie jazdy niezbędna będzie także osłonka przeciwsłoneczna, która pomaga chronić dziecko przed szkodliwymi promieniami UV, nie ograniczając przy tym widoczności.

Foteliki BeSafe to jedne z pierwszych modeli, przy tworzeniu których użyto technologii i rozwiązań z produkcji samochodów, po to, by stworzyć siedzisko lekkie i bezpieczne. Dzięki temu maluchy, które jadą z nami samochodem, czują się komfortowo, a my wiemy, że zapewniliśmy naszym pociechom maksymalną ochronę.

Chcesz poznać więcej modeli? Zajrzyj na: BeSafe

besafe
Marko


Materiał powstały przy współpracy z: Marko

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA