Reklama

Do Świata Młodych Badaczy Henkel zaprasza już od 2011 roku, a z „zaproszenia” skorzystało już ponad 91 tysięcy dzieci na całym świecie. W czasie zajęć dzieci, pod czujnym okiem prowadzących, przeprowadzały eksperymenty, wcielając się w młodych naukowców. Inicjatywa ma charakter międzynarodowy, bowiem po Europie Świat Młodych Badaczy dotarł do Azji i Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce warsztaty prowadzone są od 2016 roku w klasach 2 i 3 szkół podstawowych. W sumie wzięło w nich udział ponad 8100 uczniów.

Reklama
Adobe Stock

Pomoc w nawiązywaniu i wzmacnianiu relacji

W tym roku Świat Młodych Badaczy wraca w nowej odsłonie – poszerzony o przestrzeń dla rodziców. Właśnie dla nich stworzony został cykl bezpłatnych materiałów, z których można dowiedzieć się, jak zachęcić dziecko do eksperymentowania i odkryć jego kreatywność, czy nagradzać za wykonaną pracę, wysiłek i jak tłumaczyć, że porażka to część nauki. Dzięki ciekawym doświadczeniom dzieci mogą sprawdzić, jak ugotować wodę w folii, czy w jakich produktach znajduje się skrobia, a także dowiedzieć się jak zrobić tajnopis.

Adobe Stock

Rodzice wiedzą, że świat pełen jest zagadek i choć wiele zjawisk zostało już poznanych, to jeszcze więcej czeka na swojego odkrywcę. Warto tę otaczającą rzeczywistość przybliżyć dziecku i pomóc mu obudzić w nim pasję do poznawania także za pomocą eksperymentów. Dlaczego? Najbardziej oczywisty powód to fakt, że nauka przez zabawę jest najlepszą, bo najprzyjemniejszą i najbardziej skuteczną formą zdobywania wiedzy i umiejętności. Dziecko uczy się jakby „przy okazji”, a dzięki zabawie jest w świetnym nastroju, pozbywa się napięć i jest rozluźnione. W efekcie nowe informacje zapamięta na dłużej. Nie można również zapomnieć o aspekcie emocjonalnym i społecznym. Wspólne spędzanie czasu z opiekunami uczy dziecko nawiązywania relacji i pomaga wzmocnić istniejące więzi – wyjaśnia Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Jak ugotować wodę w folii?

Czy można podgrzać, a nawet zagotować wodę w torebce śniadaniowej? Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • plastikowa torebka np. śniadaniowa,
  • woda,
  • zapalona świeca,
  • pomoc drugiej osoby!

No to zaczynamy!

Spróbuj wykonać to doświadczenie, ale koniecznie skorzystaj z pomocy dorosłych. Do woreczka nalej wodę.

Mat. prasowe

Całość ostrożnie umieść nad zapaloną świecą, trzymając za górny brzeg torebki.

Mat. prasowe

Mimo długiego ogrzewania płomieniem świecy napełniony wodą woreczek nie ulega zniszczeniu!

Adobe Stock

Czy wiecie dlaczego tak się dzieje? Wiadomo, że suchy woreczek foliowy pod wpływem wysokiej temperatury (ognia) ulega zniszczeniu. A jednak można w nim podgrzać wodę! Dlaczego? Woda w woreczku chłodzi tworzywo sztuczne. Przy długotrwałym trzymaniu nad świeczką woda może się podgrzać, ale nie osiągnie temperatury, w której topi się plastik (powyżej 100 stopni Celsjusza). Woreczek foliowy pozostanie nietknięty, a woda się ogrzeje.

Wszystkie informacje o programie oraz pomysły na domowe eksperymenty można znaleźć na stronie akcji.

Adobe Stock
Reklama

Pomysłodawcą tego eksperymentu jest pan Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk, który wspiera polską edycję projektu „Świat Młodych Badaczy.”

Reklama
Reklama
Reklama