Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zatrucie grzybami
Fotolia
Czas wolny

Pyrzyce: Pierwsze ofiary grzybobrania w tym roku!

Babcia z wnuczką trafiły do szpitala po zjedzeniu trującego muchomora! Jak mogło dojść do pomyłki?

Nie było jeszcze roku, by ktoś nie trafił do szpitala z powodu zatrucia. Choć często przypomina się o zasadach bezpiecznego grzybobrania, niestety nadal nie każdy je zna.

Spacer po lesie

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w woj. zachodniopomorskim. Babcia wybrała się wraz z wnuczką do pobliskiego lasu. Z zebranych grzybów babcia przygotowała obiad, jednak po kilkunastu godzinach, obie zaczęły bardzo źle się czuć. To wskazywałoby na fakt, że wśród zebranych grzybów, był także trujący.

15 rzeczy które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!

Wstępną diagnozę, potwierdzili lekarze ze szpitala w Szczecinie- Zdrojach. Choć stan obu pacjentek lekarze określają jako dobry, nie wiadomo, czy trucizna z muchomora, nie zacznie uaktywniać się dopiero po kilku dniach. Toksyna z muchomora prowadzi do marskości wątroby i wymaga przeszczepu tego narządu. Jak doszło do pomyłki? Trudno stwierdzić, ale muchomor wbrew opiniom, wcale nie jest gorzki i niesmaczny. Wręcz przeciwnie, wydziela on dość przyjemną i słodką woń, więc może nie wzbudzić naszej czujności.

Nie podawaj dziecku grzybów! Zatrucia grzybami są śmiertelnie groźne!

Jak rozpoznać zatrucie grzybem?

Najczęściej występują:

  • biegunka, ból brzucha
  • bóle głowy, nudności i wymioty
  • uczucie gorąca, obfite poty
  • zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia
  • zapaść
  • toksyny zawarte w grzybach, niestety atakują także układ nerwowy, stąd np. halucynacje

Po jakim czasie widać pierwsze objawy?

Wszystko zależy od tego, jaki grzyb zjedliśmy i w jakiej ilości. Olszówki i borowiki szatańskie dają bardzo szybko objawy, w ciągu kilku godzin. Trudniej jest z muchomorem, którego toksyna atakuje po kilkunastu godzinach i jest bardzo silna.

Co robić w sytuacji zatrucia?

Jak najszybciej musimy udać się do lekarza, to nie jest choroba, z którą poradzimy sobie w domu. Najlepiej, gdy weźmiemy ze sobą posiłek przygotowany z grzybów, gdyż dzięki temu, lekarz będzie w stanie ocenić, z jaką walczyć trucizną. Nie bagatelizujmy toksyczności grzybów, zjedzenie muchomora sromotnikowego, może doprowadzić do śmierci. W 2014 r. z tego powodu zmarło aż 12 osób w Polsce. Pomocne będzie także sprowokowanie do wymiotów, poprzez wypicie wody z solą, co pozwoli pozbyć się choć części toksyny z organizmu.

Uważajmy na to, co zbieramy! Jeżeli nie czujemy się kompetentni w ocenie tego, czy grzyby są jadalne, czy nie, albo idźmy do lasu z kimś, kto się na tym zna, albo zrezygnujmy z tego. Zwłaszcza, gdy towarzyszą nam dzieci, które najbardziej narażone są na naszą pomyłkę.

Czy zbierasz grzyby wraz z rodziną? Znasz się na tym?

Atlas trujących grzybów - sprawdź!
Czy dzieci mogą jeść pieczarki?

źródło: rmf24.pl

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

grzyby
Fotolia
Dieta
Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!
Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami . Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.  Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów? Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne , bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące , a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  olbrzymie.  Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci? Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami? Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego , z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok. Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci? Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki , podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę . Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas...

wypadek zatrucie czadem
Fotolia
Aktualności
Włocławek: Jedno z bliźniąt zmarło, a drugie w szpitalu walczy o życie!
Dlaczego 3-miesięczne dzieci spotkało coś tak strasznego? Czy to mogło być zatrucie czadem? Strażacy mają wątpliwości...

Jesteśmy wstrząśnięci tą wiadomością. Trudno uwierzyć, by tak małe dzieci mogło spotkać coś tak strasznego. Ogromnie współczujemy ich rodzicom. W Kruszynku pod Włocławkiem doszło do tragicznej sytuacji. Do szpitala przywieziono 3-miesięczną dziewczynką w ciężkim stanie, która nadal walczy o życie. Jej brat bliźniak niestety nie miał tyle szczęścia i maleństwo zmarło. Lekarze po wstępnej ocenie sytuacji uznali, że dzieci zatruły się czadem. Niestety o przypadkach zatrucia czadem jest wiele doniesień zawsze na początku jesieni. Warto w takich chwilach przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajcie, że czad to cichy zabójca! Zatrucie tlenkiem węgla spowodowane jest niesprawną wentylacją, trzeba koniecznie to sprawdzić a także działanie kuchenek gazowych i pieców. Naprawdę warto kupić czujnik czadu , jego koszt nie jest aż tak wysoki (od 40-200 zł), by nie można było pozwolić sobie na jego zakup. Bezpieczeństwo jest zdecydowanie cenniejsze! Dbajcie o to, by kratki wentylacyjne w łazienkach i kuchniach nie były zasłonięte. Choć całe zdarzenie można było określić jako nieszczęśliwy wypadek, ogromnie zmartwiła nas wypowiedź st.kapitana Mariusza Bladoszewskiego ze straży pożarnej, który ma jednak wątpliwości odnośnie zatrucia tlenkiem węgla. Jak powiedział w TVP Info, dwa niezależne mierniki nie wykryły w mieszkaniu tlenku węgla, pomimo tego, że lekarz postawił taką wstępną diagnozę. Mamy jednak nadzieję,że przyczyny śmierci 3-miesięcznego chłopca zostaną szybko wyjaśnione przez policję. Czy sprawdzacie przed sezonem zimowym wentylację w domu? Czytaj także: 10-letni chłopiec uratował swoją rodzinę! źródło: tvp.info

czy małe dzieci mogą jeść pieczarki
Adobe Stock
Żywienie
Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki? – odpowiada lekarz
Wielu rodziców zastanawia się, czy małe dzieci mogą jeść pieczarki. W przeciwieństwie do grzybów leśnych, w przypadku pieczarek nie ma ryzyka zatrucia. Jednak ze względu na ich ciężkostrawność, bez uszczerbku dla diety dziecka, można i warto z nich zrezygnować.

Choć pieczarki są już w gotowych obiadkach dla dzieci od 9 miesiąca życia, nie ma dokładnych wytycznych co do tego, od kiedy można zacząć je podawać – mówi dr Diana Kamińska z Oddziału Gastrologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka . – Zdania specjalistów są w tej sprawie podzielone. Jedni uważają, że można je podawać już po 1. roku życia, inni że grzyby (w tym pieczarki) dzieci mogą jeść dopiero po 4. roku albo nawet po 7. Moim zdaniem można to zrobić dopiero w przypadku kilkulatka, ale trzeba się zastanowić, czy naprawdę warto – wyjaśnia dr Kamińska. Dlaczego nie warto podawać pieczarek dzieciom? Pieczarki, podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne. To dlatego, że ściany ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet dorosły człowiek może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę. Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż nasz, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. – Jeśli jednak koniecznie musimy podać dziecku jakieś grzyby, niech to będą właśnie pieczarki. Mamy przynajmniej gwarancję, że dziecko się nie zatruje – mówi dr Kamińska. Czy wolno podawać dzieciom pieczarki polne? Odradzam – mówi dr Kamińska. – Jeśli już podajemy dziecku pieczarki, niech to będą pieczarki hodowlane. Pieczarki polne są podobne do białych odmian bardzo trującego muchomora sromotnikowego. Łatwo o pomyłkę, której skutki mogą być tragiczne. Czy wyłączenie pieczarek z diety dziecka to duża strata? Nie, choć opinia, że nie ma w nich nic wartościowego, nie jest do końca prawdziwa. Pieczarki są np. dobrym źródłem cynku czy witamin z grupy B oraz witaminy D. Tylko co z tego, skoro trudno je strawić ? Jest tyle innych, łatwiejszych do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta