Internet daje dzieciom szereg możliwości rozwoju, dlatego tak istotne jest, aby wspierać najmłodszych w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Chociaż rodzice o tym wiedzą, na co dzień mierzą się z wieloma dylematami związanymi ze światem online. Mamy kilka wskazówek, które pomogą się w nim odnaleźć i nie tylko uchronić dzieci przed szkodliwym i niebezpiecznym wpływem internetu, ale przede wszystkim – postarać się o to, by miały z niego jak najwięcej frajdy i... nauki!

Reklama

Kiedy dziecko może rozpocząć przygodę z internetem oraz jak często pozwolić mu z niego korzystać?

Dzieci dorastają w otoczeniu nowoczesnych technologii, dlatego też są one nieodłącznym elementem ich codzienności. Według wielu specjalistów te, które nie ukończyły dwóch lat, nie powinny mieć dostępu do smartfona, tabletu czy laptopa. Dopiero gdy osiągną ten wieku, można powoli je wprowadzać, pamiętając, by ustalić jednorazowy czas korzystania z sieci – zwykle nie powinien być dłuższy niż 15-20 minut.
Ważne jest także to, by dzieci korzystały z urządzeń mobilnych z pewnymi ograniczeniami. Najlepiej nie codziennie, z wyznaczeniem dni bez elektroniki oraz maksymalnego czasu, jaki mogą spędzić w sieci. Istotne jest także to, by nie korzystać z internetu na godzinę przed snem, a w nocy wyłączyć smartfona, tablet i laptopa.

Jakie aplikacje warto wybierać dla dzieci?

Mądre korzystanie z urządzeń mobilnych przynosi wiele pożytku dzieciom, szczególnie tym najmłodszym. Jeśli rodzice właściwie wybiorą aplikacje lub strony internetowe, będą one pozytywnie wpływały na rozwój maluchów i starszaków. Jak to możliwe? Oprócz tego, że dostarczają im wiele frajdy, to bardzo często uczą poprzez zabawę, w tym zapewniają rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny.

Zastanawiasz się, czy wybrana przez ciebie aplikacja jest dobra dla twojego dziecka? Sprawdź, czy:

  • treści dostosowane są do jego wieku,
  • zawierają funkcję kontroli rodzicielskiej,
  • są wolne od reklam i zakupów,
  • stymulują rozwój,
  • są intuicyjne i zrozumiałe,
  • edukują i mobilizują różne sfery aktywności.

Szukasz takiej aplikacji? Mamy propozycję!

Darmowa aplikacja Applaydu przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-9 lat i umożliwia przeniesienie się w świat ożywionych zabawek z Kinder Niespodzianki. Wszystko za sprawą rozszerzonej rzeczywistości! Wystarczy zeskanować ulotkę dołączoną do zabawki i gotowe – ulubiona figurka pojawia się jako postać w grze. Ten magiczny świat został zaprojektowany przez specjalistów (m.in. pedagogów z Uniwersytetu Oksfordzkiego), którzy doskonale wiedzą, jak pobudzić wyobraźnię dzieci i zabrać ich w niezapomnianą podróż. Również dlatego aplikacja Applaydu zapewnia prawidłowy i wszechstronny rozwój małego użytkownika – m.in. rozwija umiejętności poznawcze, w tym z zakresu matematyki, zdolności motorycznych, czytania i pisania oraz zapamiętywania! Co ważne, Applaydu zachęca rodziców i ich dzieci do wspólnego, wzmacniającego więzi spędzania czasu, w trakcie którego będą oni mogli razem bawić się i odkrywać nowe doświadczenia.

Zobacz także

W świecie Kinder Niespodzianki i Applaydu można tworzyć wyjątkowe historie. Przyczyniają się do tego m.in.:

  • mini-gry edukacyjne,
  • ciekawe grafiki i zabawy „zrób to sam”,
  • kreatora książek,
  • bajki do poduszki i wiele więcej!


Co ważne, radość w świecie online Applaydu mają nie tylko dzieci, ale i… rodzice. Dlaczego? Ta bezpłatna aplikacja jest w pełni bezpieczna, gdyż posiada odpowiednie zabezpieczenia oraz wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej. Oprócz tego raportuje aktywność użytkownika, a do tego jest… wolna od reklam i zaproszeń do robienia zakupów.

WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ

O czym jeszcze pamiętać, aby dziecko czerpało radość z wirtualnego świata?

Warto pamiętać, że rzeczywistość online jest szansą na rozwój dziecka. Istotne jest zatem, aby w jej odkrywaniu aktywnie uczestniczyli rodzice i wspólnie z najmłodszymi szukali edukacyjnych, ciekawych i wzmacniających treści. Niezbędne jest przy tym jasne wyjaśnienie zasad, jak i kiedy dziecko może korzystać z urządzeń mobilnych. Ponadto w zachowaniu równowagi pomaga wyznaczenie dni bez elektroniki. Istotne jest także, by nie korzystać z niej tuż po obudzeniu, godzinę przed snem oraz w czasie posiłków.
Co jeszcze? Korzystanie z internetu nie może wiązać się z karą lub nagrodą. Warto pamiętać, że również w świecie online dbamy o relacje, dlatego też ten kontakt nie może zostać nagle urwany, szczególnie z powodu ukarania dziecka przez dorosłego.
Należy także mieć na uwadze, by obok nowoczesnych technologii równolegle dbać o ten realny świat – w którym jest czas na rozmowy, zauważenie, przytulanie, wspólne czytanie, zabawy oraz doświadczenia, które także rozwijają dziecko i są mu niezbędne, by było radosne i szczęśliwe.

Edipresse
Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Reklama
Reklama
Reklama