dziecko ze smartfonem
Adobe Stock
Czas wolny

Radość w świecie online [Vademecum rodzica]

Jak długo dziecko może spędzać czas przy komputerze? Jakie aplikacje mobilne będą dla niego odpowiednie? Kontakt dzieci z wirtualnym światem wymaga mądrego przewodnictwa. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem!

Internet daje dzieciom szereg możliwości rozwoju, dlatego  tak istotne jest, aby wspierać najmłodszych w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Chociaż rodzice o tym wiedzą, na co dzień mierzą się z wieloma dylematami związanymi ze światem online.  Mamy kilka wskazówek, które pomogą się w nim odnaleźć i nie tylko uchronić dzieci przed szkodliwym i niebezpiecznym wpływem internetu, ale przede wszystkim – postarać się o to, by miały z niego jak najwięcej frajdy i... nauki!

Kiedy dziecko może rozpocząć przygodę z internetem oraz jak często pozwolić mu z niego korzystać?

Dzieci dorastają w otoczeniu nowoczesnych technologii, dlatego też są one nieodłącznym elementem ich codzienności. Według wielu specjalistów te, które nie ukończyły dwóch lat, nie powinny mieć dostępu do smartfona, tabletu czy laptopa. Dopiero gdy osiągną ten wieku, można powoli je wprowadzać, pamiętając, by ustalić jednorazowy czas korzystania z sieci – zwykle nie powinien być dłuższy niż 15-20 minut.
Ważne jest także to, by dzieci korzystały z urządzeń mobilnych z pewnymi ograniczeniami. Najlepiej nie codziennie, z wyznaczeniem dni bez elektroniki oraz maksymalnego czasu, jaki mogą spędzić w sieci. Istotne jest także to, by nie korzystać z internetu na godzinę przed snem, a w nocy wyłączyć smartfona, tablet i laptopa.

Jakie aplikacje warto wybierać dla dzieci?

Mądre korzystanie z urządzeń mobilnych przynosi wiele pożytku dzieciom, szczególnie tym najmłodszym. Jeśli rodzice właściwie wybiorą aplikacje lub strony internetowe, będą one pozytywnie wpływały na rozwój maluchów i starszaków. Jak to możliwe? Oprócz tego, że dostarczają im wiele frajdy, to bardzo często uczą poprzez zabawę, w tym zapewniają rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny.

Zastanawiasz się, czy wybrana przez ciebie aplikacja jest dobra dla twojego dziecka? Sprawdź, czy:
  • treści dostosowane są do jego wieku,
  • zawierają funkcję kontroli rodzicielskiej,
  • są wolne od reklam i zakupów,
  • stymulują rozwój,
  • są intuicyjne i zrozumiałe,
  • edukują i mobilizują różne sfery aktywności.

Szukasz takiej aplikacji? Mamy propozycję!

Darmowa aplikacja Applaydu przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-9 lat i umożliwia przeniesienie się w świat ożywionych zabawek z Kinder Niespodzianki. Wszystko za sprawą rozszerzonej rzeczywistości! Wystarczy zeskanować ulotkę dołączoną do zabawki i gotowe – ulubiona figurka pojawia się jako postać w grze. Ten magiczny świat został zaprojektowany przez specjalistów (m.in. pedagogów z Uniwersytetu Oksfordzkiego), którzy doskonale wiedzą, jak pobudzić wyobraźnię dzieci i zabrać ich w niezapomnianą podróż. Również dlatego aplikacja Applaydu zapewnia prawidłowy i wszechstronny rozwój małego użytkownika – m.in. rozwija umiejętności poznawcze, w tym z zakresu matematyki, zdolności motorycznych, czytania i pisania oraz zapamiętywania! Co ważne, Applaydu zachęca rodziców i ich dzieci do wspólnego, wzmacniającego więzi spędzania czasu, w trakcie którego będą oni mogli razem bawić się i odkrywać nowe doświadczenia.

W świecie Kinder Niespodzianki i Applaydu można tworzyć wyjątkowe historie. Przyczyniają się do tego m.in.: 

  • mini-gry edukacyjne,
  • ciekawe grafiki i zabawy „zrób to sam”,
  • kreatora książek,
  • bajki do poduszki i wiele więcej!

 
Co ważne, radość w świecie online Applaydu mają nie tylko dzieci, ale i… rodzice. Dlaczego? Ta bezpłatna aplikacja jest w pełni bezpieczna, gdyż posiada odpowiednie zabezpieczenia oraz wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej. Oprócz tego raportuje aktywność użytkownika, a do tego jest… wolna od reklam i zaproszeń do robienia zakupów.
 
WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ

O czym jeszcze pamiętać, aby dziecko czerpało radość z wirtualnego świata?

Warto pamiętać, że rzeczywistość online jest szansą na rozwój dziecka. Istotne jest zatem, aby w jej odkrywaniu aktywnie uczestniczyli rodzice i wspólnie z najmłodszymi szukali edukacyjnych, ciekawych i wzmacniających treści. Niezbędne jest przy tym jasne wyjaśnienie zasad, jak i kiedy dziecko może korzystać z urządzeń mobilnych. Ponadto w zachowaniu równowagi pomaga wyznaczenie dni bez elektroniki. Istotne jest także, by nie korzystać z niej tuż po obudzeniu, godzinę przed snem oraz w czasie posiłków.
Co jeszcze? Korzystanie z internetu nie może wiązać się z karą lub nagrodą. Warto pamiętać, że również w świecie online dbamy o relacje, dlatego też ten kontakt nie może zostać nagle urwany, szczególnie z powodu ukarania dziecka przez dorosłego.
Należy także mieć na uwadze, by obok nowoczesnych technologii równolegle dbać o ten realny świat – w którym jest czas na rozmowy, zauważenie, przytulanie, wspólne czytanie, zabawy oraz doświadczenia, które także rozwijają dziecko i są mu niezbędne, by było radosne i szczęśliwe.
 

Dzień Dziecka Kinder Niespodzianka belka
Edipresse

Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

cytaty o dzieciach
Adobe Stock
Czas wolny
Cytaty o dzieciach: piękne, mądre, śmieszne + cytaty o dzieciach i rodzicach
Cytaty o dzieciach mogą być sympatycznym urozmaiceniem życzeń z okazji narodzin maleństwa, chrzcin czy pierwszych urodzin dziecka. Przedstawiamy zbiór najpiękniejszych sentencji o dzieciach.

Cytaty o dzieciach – warto po nie sięgnąć, aby w ładny sposób oddać uroki bycia mamą, tatą czy dziadkiem lub babcią. Będą też ładnie wyglądać na bileciku dołączonym do prezentu urodzinowego dla maluszka, czy z okazji jego chrztu. Idealnie nadają się też do zindywidualizowania życzeń dla świeżo upieczonych rodziców. Wybrałyśmy piękne, mądre i inspirujące cytaty o dzieciach, które czasami rozbawią, a niekiedy zmuszą do refleksji. Ciekawe sentencje można też znaleźć samemu, uważnie czytając książki i notując sobie co ciekawsze stwierdzenia. Takie samodzielnie wyszukane cytaty o dzieciach będą jeszcze bardziej oryginalne. Spis treści:  Najpiękniejsze cytaty o dzieciach Śmieszne cytaty o dzieciach Cytaty o dzieciach i rodzicach Cytaty o dzieciach: Jan Paweł ll Cytaty o dzieciach: Janusz Korczak Cytaty o dzieciach: Paulo Coelho Maria Montessori - cytaty o dzieciach Cytaty z Biblii o dzieciach Najpiękniejsze cytaty o dzieciach Dziecko to taki sympatyczny początek człowieka. (Don Herold) *** Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają. (Quoist Michel) *** Nic nie jest tak szlachetne i przydatne jak dobre wspomnienie... Kto zgromadził wiele takich wspomnień z dzieciństwa, zaopatrzył się na całe swe życie. (Fiodor Dostojewski) *** Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie. (Rosa Montero) *** Jeśli chcesz dobrze dla swoich dzieci, to spędzaj z nimi dwa razy więcej czasu i wydawaj na nie dwa razy mniej pieniędzy. (Abigail Van Buren) *** Pozostań dzieckiem, aby cię zawsze mogły kochać twoje dzieci. (przysłowie estońskie) *** Rodzice powinni nie tyle starać się o to, aby dzieciom pozostawić po sobie dobra, ale żeby dzieci zostawić dobre. (św. Ignacy Loyola) *** Kiedy decydujesz się na dziecko,...

Dzień Dziecka Kinder Niespodzianka
Adobe Stock
Czas wolny
Co zrobić, by zabawki nie nudziły się tak prędko? Sprawdzone metody!
Są takie zabawki, które nigdy się maluchom nie nudzą. Najczęściej to ukochany pluszak, lalka czy samochodzik. Cała reszta jednak po kilku dniach intensywnej zabawy najczęściej idzie w odstawkę. Ale istnieją sposoby, by ten schemat odczarować!

Dzieci odkładają zabawki na bok, zapominają o nich albo zwyczajnie przestają się nimi bawić. Dlaczego? Może mają ich za dużo, może marzą o czymś innym lub coś innego je teraz szczególnie zajmuje, a może brak im pomysłu na nowe aktywności. Może, może… Niezależnie od powodu, dla którego maluchy szybko nudzą się swoimi rzeczami, warto znać sposoby na przedłużenie dziecięcego zainteresowania zabawkami...        Jak odświeżyć zabawkowe imperium malucha? 1: wymiana zabawek To strategia dość dobrze znana większości rodziców. Idealnie sprawdza się w przypadku niemowląt, choć działa także na starszaki. Wystarczy schować część zabawek w miejscu niedostępnym dla malucha, a po kilku tygodniach wyjąć je ze schowka, umieszczając w nim te, którymi maluch bawił się dotychczas. Nie tylko sprawimy dziecku radość kompletem „zupełnie nowych” zabawek, ale również – oczyszczając w ten sposób pokój – zyskamy więcej przestrzeni na samą zabawę. 2: zmiana poszczególnych elementów Niektóre zabawki sprawiają, że w kwestii ich „odświeżenia” granicą może być jedynie nasza wyobraźnia. Jeśli córeczce znudziła się zabawa domkiem dla lalek, możecie wspólnie przemalować mu ściany, wymienić dach i uszyć jego mieszkańcom nowe ubrania. A może lalki się z niego wyprowadziły i teraz mieszkają tam zwierzaki z Afryki? Podobnie sprawa wygląda z garażem na samochody waszego synka. Samochody też możecie przemalować! Nie dość, że w taki sposób dzieci zyskają nowe zabawki, macie okazję spędzić czas na wspólnej aktywności i przy okazji wiele się nauczyć. Niekoniecznie słownictwa związanego z konstrukcją budynku, ale być może ciekawostek z życia kotów mieszkających na remontowanym poddaszu? 3: mieszanie pojedynczych zabawek i zestawów Jeśli klocki już nie sprawiają maluchowi takiej frajdy jak...

co na grill dla dzieci
Fotolia
Żywienie
Co na grill dla dzieci – czy grill jest zdrowy?
Zastanawiasz się, co na grill dla dzieci? I słusznie, bo od tego wyboru zależy, czy twoje dziecko zje zdrowo. Nie musisz innych dań szykować dla dorosłych, a innych dla dzieci – to, co jest zdrowe dla dzieci, przysłuży się też zdrowiu dorosłych. Sprawdź, jakie przekąski i mięso z grilla dla dzieci będą najlepsze.

Co na grill dla dzieci? I czy w ogóle grillowanie to dobry sposób na szykowanie dań dla maluchów? Grillowanie staje się formą spędzania wolnego czasu całą rodziną, zwłaszcza w weekendy. Wtedy dziecko obserwuje zachowania rodziców i chce postępować podobnie. Te obserwacje dotyczą także zachowań żywieniowych. Czy to dobry przykład dla małego dziecka? Wyjaśnia dr inż. Anna Harton, dietetyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Spis treści: Przekąski na grilla dla dzieci Mięso z grilla dla dzieci Czy grill jest zdrowy? Przekąski na grilla dla dzieci Pyszne i zdrowsze niż gotowane są grillowane warzywa (np. cukinia, papryka, pomidory). Zachowują wszystkie cenne substancje, które podczas gotowania uciekają do wody. Warzywa z grilla stanowią świetne przekąski dla maluchów i nieco starszych dzieci. Z kawałków warzyw nadzianych na patyczki można zrobić kolorowe szaszłyki. Grilluje się je na metalowych tackach. Aby warzywa lepiej smakowały dzieciom, można przygotować sosy do grillowanych potraw – pasują i do dań jarskich i mięsnych. Można nimi doprawiać sałatki. Najmłodszym najbardziej smakuje sos ketchupowy oraz imbirowy. Baza sosu: majonez i jogurt naturalny (najlepiej typu greckiego, bo sos będzie gęstszy, mniej kapiący) wymieszaj w proporcjach 2 części jogurtu i 1 część majonezu. Sos ketchupowy do grilla dla dzieci: do bazy dodaj ketchup i wymieszaj – sos nabierze różowej barwy. Sos imbirowy do grilla dla dzieci: do bazy dodaj wyciśnięty przez praskę kawałek imbiru, wymieszaj. Dodaj łyżeczkę cukru i ponownie wymieszaj. Poniżej kilka propozycji przekąsek z grilla dla dzieci: grillowany przekładaniec z warzyw i kuskusu ; sałatka z grillowaną brzoskwinią ; sałatka z grillowanymi krewetkami i szpinakiem . Podczas wieczornego ogniska czy grilla dużą atrakcją dla dzieci będą pieczone...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj