Tu niebezpiecznie się kąpać! Mapa czarnych punktów wodnych
Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Tu najczęściej dochodzi do utonięć!
Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę.
11 nowych punktów pojawiło się na mapie czarnych punktów wodnych na Mazowszu. W sumie jest ich już 132! Umieszczono przy nich czarno-żółte tablice o prostej i czytelnej formie. Ustawiono je nie tylko tam, gdzie doszło do największej liczby utonięć, ale również w miejscach, gdzie nurt wody lub nagły uskok, mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
- Czarne punkty nad wodą, to znaki mające pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i nie można go nigdy lekceważyć. Zwłaszcza rzeka Wisła stwarza wiele niebezpieczeństw. Stołeczni policjanci podjęli w tym roku już trzy udane akcje ratownicze, będące odpowiedzią na wezwanie o pomoc. To wyścig z czasem, gdyż w takich przypadkach sekundy mogą zadecydować o czyimś życiu i najczęściej udaje się nam ten wyścig wygrać – tłumaczy mł. insp. Hubert Kowalczewski Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.
11 nowych niebezpiecznych kąpielisk znajduje się w miejscowościach:
- Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica),
- Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane),
- Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła),
- Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia),
- na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew),
- Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem),
- Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”),
- Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia),
- Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne)
- Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane).
- Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 utonięć. Na terenie garnizonu stołecznego odnotowano 13 takich zdarzeń (5 w samej Warszawie), przy czym w sześciu przypadkach przeprowadzono udane akcje ratownicze. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze. W tym roku do istniejących 121 punktów na Mazowszu dołączy 11 nowych, a 34 zostanie odnowionych – poinformował Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Zobacz też: Gdzie nad morze (i nie tylko)? Najczystsze plaże i mariny - Błękitna Flaga 2016
Źródło: Warszawa w pigułce