ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny

Ugryzienia owadów

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?


Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?


Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów.

Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa!

Co złagodzi dolegliwości?
Ugryzienie komara
– rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis.

Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody).

Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub cebuli. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, możesz dać mu do ssania kostkę lodu. Gdy opuchlizna jest duża i maluch ma problemy z oddychaniem, od razu zawieź je do szpitala lub wezwij pogotowie. To stan zagrożenia życia!

Kleszcz – aby go usunąć, pęsetą lub przez chusteczkę chwyć odwłok przy samej skórze i powoli wykręcaj (rób to w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara) – uważaj, żeby nie oderwać go od maleńkiej główki. Jeśli jakiś jego fragment pozostanie w skórze, wydłub go igłą, jak zadrę. Potem miejsce to zdezynfekuj spirytusem. Ból złagodzi zimny kompres. Nie smaruj kleszcza niczym tłustym, ponieważ wówczas owad wymiotuje i powstaje znacznie większy odczyn alergiczny!

Meszki – często atakują gromadnie, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Z tego powodu nie wolno zostawiać na dworze maluchów bez zabezpieczenia przed owadami, np. śpiących w wózku bez moskitiery. Dolegliwości po pogryzieniu meszek złagodzą środki przeciwświądowe i zmniejszające obrzęk, np. Fenistil lub chłodne okłady z sody.

Zobacz też: Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący?

Skuteczne w walce z owadami są nie tylko środki chemiczne, ale i naturalne zapachy...
1. Jeśli wybieracie się do lasu, załóżcie kryte obuwie, omijajcie wysokie trawy i zarośla
(tam żyją kleszcze). Odsłonięte części ciała dziecka posmaruj środkiem odstraszającym owady (to np. Off lub Bayer). Nie stosuj ich tuż po opalaniu lub przed wyjściem na ostre słońce.
2. Naturalne odstraszacze komarów i kleszczy to zapachy goździków, czosnku, czeremchy, eukaliptusa, pelargonii i krzaków pomidora. Komary nie lubią też specjalnych świec, olejków eterycznych, np. laurowego.
3. W drzwiach i oknach zainstaluj moskitiery, może to być także zwykła gęsta siatka.
4. Owady, które o zmierzchu wabi świtało, nie będą się zlatywać, jeśli zwykłą żarówkę zastąpisz specjalną „antykomarową”, świecącą na żółto.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?
Ten pajęczak może przenosić kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz boreliozę. Przed dwoma pierwszymi chorobami można się zabezpieczyć – na rynku dostępne są szczepionki (odporność pojawia się kilka miesięcy od daty pierwszego szczepienia i trwa
trzy lata). Przeciw boreliozie nie można się zaszczepić, a to groźna choroba, nieleczona powoduje zmiany w układzie nerwowym. Jeśli więc w miejscu ugryzienia zaobserwujesz rumień, który będzie się powiększał z dnia na dzień, zabierz dziecko do lekarza.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny?
1. Dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka.
2. Maluch wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha.
3. Na jego twarzy pojawia się obrzęk i pokrzywka.
4. Ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno.
5. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości i drgawki.

Niekiedy stan dziecka jest tak poważny, że trzeba mu udzielić natychmiastowej pomocy.
– Wezwij pogotowie. Dzwoniąc, poradź się, jak pomóc dziecku – to zależy od objawów.
– Przy zapaści połóż je z nogami wyżej, odchyl głowę (wałek pod barki).
– Jeśli straci przytomność i nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie i masaż serca.
– Gdy pojawi się duszność, ułóż je tak, by ułatwić mu oddychanie.
– Przy wymionach połóż je na boku – nie zachłyśnie się.
– Jeśli cierpi na alergię na jad błonkoskrzydłych, a masz strzykawkę z adrenaliną, podaj lek!

Co zwabia owady?
Wszystkie lubią zapachy kosmetyków i jaskrawe kolory. Słodycze, owoce oraz napoje przyciągają osy, pszczoły, mrówki. Muchy i osy, zwabia surowe mięso, a wilgoć – meszki i komary.

Polecamy: Objawy i leczenie rumienia zakaźnego

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

co na komary dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Sio komary i meszki, czyli jak nie dać się pogryźć

Ukąszenia, użądlenia, ugryzienia są zmorą wszystkich rodziców, którzy wybierają się w plener. Aby dobrze chronić dziecko , warto więcej wiedzieć o tych istotach, które lubią bliski kontakt z naszą skórą.   Ugryzienia komarów - jak chronić przed nimi dziecko? Poznaj kilka sposobów na komary , a dokładnie na to, by zapobiec ich ugryzieniom. Stosuj repelenty, ale nigdy nie bezpośrednio na skórę dziecka, Unikaj spacerów w okolicach zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach Mądrze wybieraj pory spaceru - komary można spotkać o świcie i zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa, Używaj moskitier - na wózek, a także w domu na okna, np. w pokoju dziecinnym. Ugryzienie komara - co robić? W miejscu ugryzienia komara pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, skóra swędzi, więc dziecko zaczyna się drapać lub płacze. Przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem. U najmłodszych dzieci stosuj te środki ostrożnie. Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 8 redakcyjnych propozycji Jak chronić dziecko przed meszkami? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Staraj się nie spacerować w pobliżu płynących wód - tam się wylęgają się larwy meszek, Stosuj repelenty, czyli środki odstraszające dobrane do wieku dziecka, Używaj moskitiery, jeśli wozisz dziecko w głębokim wózku  Jak postępować z ranką po ugryzieniu przez meszkę? Meszki pozostawiają na skórze krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka . Postępuj podobnie jak w przypadku ugryzienia komara, czyli przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem.    Zobacz...

dziecko, las, wakacje
Panthermedia
Czas wolny
Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach
Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii? Ukąszenia mrówek Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą. Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody. Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka. Ukąszenia kleszczy Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć. Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę. Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania. Ukąszenia meszek Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka. Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów. Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci....

Ugryzienia owadów
StockAdobe
Czas wolny
Czy ugryzienia owadów mogą być groźne dla dziecka?
Przed ugryzieniami owadów trudno jest się ochronić. Niektóre z nich, jak w przypadku komarów czy mrówek, zwykle nie wywołują poważnych skutków. A co, jeśli dziecko zostało ukąszone przez osę lub szerszenia, a jest uczulone na jad? Przeczytaj!

Latem choćbyś bardzo się starała, możesz nie uniknąć śladów po ugryzieniach owadów na ciele twojego dziecka. Wszędobylskie komary, meszki, mrówki czy końskie muchy potrafią nieźle pokąsać, zwłaszcza, że maluchy z reguły wcale od nich nie stronią, a wręcz bywa, że mocno są nimi zaciekawione. Największe zagrożenie może wywołać ugryzienie szerszenia, ale osy również bywają niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dziecko jest uczulone na jad owadów . Jak chronić przed nimi swoją pociechę i jakie środki stosować , gdy już dojdzie do ugryzienia? Podpowiadamy! Czy ugryzienia owadów mogą być groźne dla dziecka? Gdy dziecko zostanie ugryzione przez jakiegoś owada, zawsze wiąże się to z jakimś dyskomfortem, a nierzadko również bólem. Zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie miejsca, w którym owad ukąsił skórę dziecka to najczęstsze dolegliwości z tym związane. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia ranki, wówczas może pojawić się nawet wyciek ropny , silny ból , a nawet wzrost temperatury ciała . Ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne, gdy np. dany owad był nosicielem jakiejś choroby i przeniósł ją na dziecko (np. ugryzienia kleszczy wywołują niebezpieczną chorobę, jaką jest borelioza); dojdzie do reakcji alergicznej ( uczulenie na jad owadów może być groźne dla życia); dziecko dozna wstrząsu anafilaktycznego (szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna). Ugryzienie osy Jeśli zdarzy się pierwszy raz, możesz nie wiedzieć, czy dziecko jest uczulone. Świadczą o tym duża opuchlizna i trudności z oddychaniem . Wówczas jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza lub wezwij karetkę. Uczulenie na jad stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jeśli dziecko nie wykazuje alergii wystarczy, że przyłożysz na miejsce po ukąszeniu chłodny kompres z roztworu octu albo przekrojoną cebulę lub pietruszkę. Możesz też ochładzać bolące miejsce...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz