Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko w hamaku
Fotolia
Czas wolny

Czy dziecko dobrze znosi upał – prawda czy fałsz?

Trzydzieści stopni w cieniu. Wychodzić z dzieckiem na spacer czy nie wychodzić – oto jest pytanie! Takich gorących kwestii jest więcej. Spróbujemy je rozstrzygnąć.

Choć wszyscy cieszymy się, że wreszcie przyszło lato, to jednak nie wszyscy dobrze znosimy wysokie temperatury, zwłaszcza dzieci. Jak im zatem mądrze pomóc?  Jak chronić dziecko przed słońcem?

Podczas upałów lepiej nie wychodzić na dwór

FAŁSZ Gdyby tak było, mogłoby się zdarzyć, że nie wyszłabyś z dzieckiem przez bite dwa tygodnie. Gdy temperatura przekracza 28–30°C, po prostu przełóż przechadzkę na późne popołudnie, gdy zrobi się nieco chłodniej. Możesz także wychodzić z dzieckiem wcześnie rano. Bądź jednak ostrożna, bo nawet wówczas bywa bardzo ciepło. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać np. w ogródku śpiącego malucha samego, nawet jeśli wózek stoi w półcieniu. Zanim się zorientujesz, słońce może zmienić położenie, a śpiące dziecko jest bardziej narażone na udar cieplny. Dzieje się tak dlatego, że gdy śpi, jego krew wolniej krąży i organizm wolniej się ochładza.

 

Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą przebywać wyłącznie w cieniu

PRAWDA Promienie słoneczne drażnią delikatną skórę dziecka, nawet jeśli została posmarowana kremem z wysokim filtrem. Dzieci od czterech do 12 miesięcy mogą przebywać jedynie w półcieniu (np. pod drzewem). Dwu-, trzylatkowi (posmarowanemu kremem z filtrem i w czapce) kwadrans w pełnym słońcu nie zaszkodzi, ale do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania (to pomaga zapobiegać nowotworom skóry w przyszłości).

 

 

Noworodek powinien być zawsze ubrany

PRAWDA Jego organizm nie reaguje jeszcze sprawnie na zmiany temperatury. Bez ubranka lub przykrycia bobas może leżeć dopiero w temperaturze 29°C, ale tylko tam, gdzie nie ma ani wiatru, ani słońca. Dlatego na spacerze czy w ogrodzie powinien być ubrany. Gdy jest gorąco, wystarczy jedna warstwa, np. pielucha jednorazowa i tetrowa w roli kocyka lub cienkie body i tetrowa pielucha na nóżki.

 

 

Bawiącemu się w słońcu dziecku można czasem zdjąć koszulkę i czapkę

FAŁSZ Ramiona malca muszą być zakryte, bo łatwo je poparzyć. Ubranko smyka powinno być przewiewne, a czapeczka (obowiązkowa nawet w wodzie!) cieniutka. Świetnie sprawdzi się kapelusik z rondem osłaniającym twarz i oczy. Starszemu maluchowi można założyć chusteczkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy dziecka przed słońcem.

 

 

Teraz lepiej sprawdza się spacerówka

PRAWDA Gdy jest gorąco, w gondoli natychmiast robi się duszno. Dlatego teraz lepiej sprawdza się spacerówka, ewentualnie gondola, w której można odczepić część materiału, np. na szczycie budki. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwykłą gondolę, nie stawiaj budki, bo w ten sposób ograniczysz dziecku dopływ powietrza. Wysmaruj tylko malucha kremem z filtrem, trzymaj się zacienionych miejsc i osłoń dziecko parasolką.

 

 

W upały lepiej nie używać nosidełka

PRAWDA W upalny dzień szkrabowi w nosidełku może być jeszcze bardziej gorąco niż w wózku. Maluszek rozgrzewa się nie tylko od grubego materiału, ale także od ciała osoby, która go niesie.

 

 

Malcowi trzeba przypominać o piciu

PRAWDA Smyk zajęty zabawą czy senny może wcale nie domagać się picia. W upały dzieci karmione naturalnie trzeba przystawiać do piersi częściej. Można je także dopajać, np. przegotowaną wodą mineralną (niskozmineralizowaną). Dopajanie maluchów karmionych sztucznie jest obowiązkowe! Dwu-, trzylatek powinien wypić ok. litra płynów dziennie (wody, herbatki, soku).

 

 

Dobrze jest smyka ochłodzić, np. w kąpieli

PRAWDA Niemowlę kąp w normalnej, ciepłej wodzie. Między kąpielami możesz przecierać jego skórę zwilżoną szmatką. Dwulatkowi zaproponuj letni prysznic lub kąpiel. W dmuchanym baseniku mogą się bawić (pod nadzorem dorosłych!) dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Smyk musi być w kapelusiku, a basenik powinien stać pod parasolem (woda zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego). Pamiętaj o wysmarowaniu malca kremem z filtrem!

 

 

Warto w aucie podkręcić klimatyzację

FAŁSZ Z klimatyzacji lepiej korzystać z umiarem. Obniż temperaturę o 4–5°C, a nie o 10. W aucie i tak będzie chłodniej, a rozgrzane dziecko nie zostanie narażone na gwałtowny spadek temperatury, który sprzyja przeziębieniu.

 

 

Nocą można otworzyć w dziecięcym pokoju okno

PRAWDA Jeśli nie masz na to odwagi, otwórz okno w sąsiednim pokoju, a u dziecka zostaw tylko lekko uchylone. Przed spaniem dokładnie wywietrz sypialnię dziecka. Jeśli powietrze jest suche, na godzinę przed położeniem smyka zamknij okno i włącz nawilżacz. W gorącą noc najlepiej śpi się w gładkiej, miłej w dotyku pościeli z naturalnych materiałów. Prześcieradło frotté czy poszewka z szorstkiej kory to teraz nie najlepszy pomysł.


ZOBACZ TEŻ: Gorączka u dziecka w upalny dzień? jak ją zwalczyć?

 

 

 

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

niemowlę, karmienie butelką, woda
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak ochronić dziecko przed upałem?
... najchętniej rozebrałabyś się do rosołu i włączyła wentylator. A co zrobić, by pomóc w gorące dni smykowi? On upały znosi jeszcze gorzej niż ty!

Dziecięcy organizm nie umie sobie jeszcze radzić ze zbyt wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu grozi smykowi przegrzaniem , poparzeniem, a nawet udarem cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Oto zasady, które pomogą dziecku znieść gorące dni w dobrej formie.
 Przede wszystkim woda! Pamiętaj, że w upalne dni dziecko jest spragnione bardziej niż zazwyczaj. A jeśli samo nie chce pić, koniecznie powinnaś go do tego namówić (to ważne dla ochrony przed udarem cieplnym). Dlatego na spacery zabieraj przynajmniej litr napoju, na który dziecko ma ochotę. Zdecydowanie najzdrowsza i najskuteczniejsza  jest woda. Dla niemowląt i dzieci do 3. r.ż. najlepsza jest  woda źródlana lub naturalna woda mineralna – wody niskozmineralizowane, niskosodowe, niskosiarczanowe. Dla dzieci starszych oraz kobiet  
w okresie ciąży i laktacji polecane są naturalne wody mineralne i wody źródlane   – niskosodowe, niskozmineralizowane i średnio zmineralizowane, czyste pod względem bakteriologicznym 
i chemicznym. Pamiętaj! Nie każda woda butelkowana jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci; o rodzaju wody informuje jej etykieta, np. woda źródlana, mineralna: niskozmineralizowana - ogólna zawartość soli mineralnych nie jest większa od 500 mg/1 litr, średniozmineralizowana- ogólna zawartość soli mineralnych powyżej 500 do 1500 mg/1 litr. Kupując wodę w opakowaniu jednostkowym, należy kierować się przede wszystkim ilością poszczególnych składników mineralnych w niej zawartych i dobierać ją do indywidualnych potrzeb, dlatego też należy dokładnie czytać informacje na etykiecie. Warto wiedzieć: Woda dla niemowląt - co jest prawdą, a co mitem? Woda także  dla ochłody
 Rozebrałaś malca do rosołu, jesteście w cieniu, ale mimo to nadal mu bardzo gorąco i jest rozdrażniony...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

dziecko, mama, wakacje, lato, plaża
Panthermedia
Pielęgnacja
6 rad, jak mądrze cieszyć się wakacyjnym słońcem
Gdy słońce wściekle grzeje, najchętniej rozebrałabyś się do rosołu i włączyła wentylator. A co zrobić, by pomóc w gorące dni smykowi? On upały znosi jeszcze gorzej niż ty!

Dziecięcy organizm nie umie sobie jeszcze radzić ze zbyt wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu grozi smykowi przegrzaniem, poparzeniem, a nawet udarem cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Na szczęście nie musicie uciekać na biegun północny. Bo są zasady, które pomogą dziecku znieść gorące dni w dobrej formie. 1. Południe zawsze w cieniu Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Dlatego spacery, zwłaszcza z niemowlęciem, planuj teraz na poranki, nim zrobi się skwar, albo późne popołudnia, gdy słońce przestaje tak mocno prażyć. Jeśli twój smyk jest już starszy, a tobie szkoda dnia, pamiętaj, by w godzinach południowych bawił się wyłącznie w cieniu. Staraj się spacerować wśród zieleni – rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wówczas, gdy słońce przestaje prażyć, dlatego między blokami jest cieplej niż w parku. 2. Czapeczka, krem, parasol Oto „złota trójka” letniej pielęgnacji maluszka. Czapeczka, chustka z daszkiem lub kapelusik z szerokim rondem to obowiązkowa ochrona główki smyka. Dobrze, by takie nakrycie głowy osłaniało jednocześnie dziecięce oczka oraz karczek. Piętnaście minut przed wyjściem na spacer posmaruj malca kremem z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 20–30. Szczególnie starannie nanieś go na nosek, usta, uszy, kark i ramionka (nawet wtedy, gdy zakładasz smykowi koszulkę, gdyż ubranie przepuszcza część promieni słonecznych). Kup specjalną parasolkę, którą montuje się przy wózku – to o wiele lepszy sposób ochrony przed słońcem niż podnoszenie budki, pod którą maluchowi jest duszno.  3. Przewiewne ubranko Leżące w ocienionym wózku niemowlę rozbierz do body z krótkimi rękawami lub tylko do pieluszki (możesz je okryć tetrową pieluszką). Starszemu malcowi, który...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz