Choć wszyscy cieszymy się, że wreszcie przyszło lato, to jednak nie wszyscy dobrze znosimy wysokie temperatury, zwłaszcza dzieci. Jak im zatem mądrze pomóc? Jak chronić dziecko przed słońcem?

Reklama

Podczas upałów lepiej nie wychodzić na dwór

FAŁSZ Gdyby tak było, mogłoby się zdarzyć, że nie wyszłabyś z dzieckiem przez bite dwa tygodnie. Gdy temperatura przekracza 28–30°C, po prostu przełóż przechadzkę na późne popołudnie, gdy zrobi się nieco chłodniej. Możesz także wychodzić z dzieckiem wcześnie rano. Bądź jednak ostrożna, bo nawet wówczas bywa bardzo ciepło. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać np. w ogródku śpiącego malucha samego, nawet jeśli wózek stoi w półcieniu. Zanim się zorientujesz, słońce może zmienić położenie, a śpiące dziecko jest bardziej narażone na udar cieplny. Dzieje się tak dlatego, że gdy śpi, jego krew wolniej krąży i organizm wolniej się ochładza.

Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą przebywać wyłącznie w cieniu

PRAWDA Promienie słoneczne drażnią delikatną skórę dziecka, nawet jeśli została posmarowana kremem z wysokim filtrem. Dzieci od czterech do 12 miesięcy mogą przebywać jedynie w półcieniu (np. pod drzewem). Dwu-, trzylatkowi (posmarowanemu kremem z filtrem i w czapce) kwadrans w pełnym słońcu nie zaszkodzi, ale do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania (to pomaga zapobiegać nowotworom skóry w przyszłości).

Zobacz także

Noworodek powinien być zawsze ubrany

PRAWDA Jego organizm nie reaguje jeszcze sprawnie na zmiany temperatury. Bez ubranka lub przykrycia bobas może leżeć dopiero w temperaturze 29°C, ale tylko tam, gdzie nie ma ani wiatru, ani słońca. Dlatego na spacerze czy w ogrodzie powinien być ubrany. Gdy jest gorąco, wystarczy jedna warstwa, np. pielucha jednorazowa i tetrowa w roli kocyka lub cienkie body i tetrowa pielucha na nóżki.

Bawiącemu się w słońcu dziecku można czasem zdjąć koszulkę i czapkę

FAŁSZ Ramiona malca muszą być zakryte, bo łatwo je poparzyć. Ubranko smyka powinno być przewiewne, a czapeczka (obowiązkowa nawet w wodzie!) cieniutka. Świetnie sprawdzi się kapelusik z rondem osłaniającym twarz i oczy. Starszemu maluchowi można założyć chusteczkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy dziecka przed słońcem.

Teraz lepiej sprawdza się spacerówka

PRAWDA Gdy jest gorąco, w gondoli natychmiast robi się duszno. Dlatego teraz lepiej sprawdza się spacerówka, ewentualnie gondola, w której można odczepić część materiału, np. na szczycie budki. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwykłą gondolę, nie stawiaj budki, bo w ten sposób ograniczysz dziecku dopływ powietrza. Wysmaruj tylko malucha kremem z filtrem, trzymaj się zacienionych miejsc i osłoń dziecko parasolką.

W upały lepiej nie używać nosidełka

PRAWDA W upalny dzień szkrabowi w nosidełku może być jeszcze bardziej gorąco niż w wózku. Maluszek rozgrzewa się nie tylko od grubego materiału, ale także od ciała osoby, która go niesie.

Malcowi trzeba przypominać o piciu

PRAWDA Smyk zajęty zabawą czy senny może wcale nie domagać się picia. W upały dzieci karmione naturalnie trzeba przystawiać do piersi częściej. Można je także dopajać, np. przegotowaną wodą mineralną (niskozmineralizowaną). Dopajanie maluchów karmionych sztucznie jest obowiązkowe! Dwu-, trzylatek powinien wypić ok. litra płynów dziennie (wody, herbatki, soku).

Dobrze jest smyka ochłodzić, np. w kąpieli

PRAWDA Niemowlę kąp w normalnej, ciepłej wodzie. Między kąpielami możesz przecierać jego skórę zwilżoną szmatką. Dwulatkowi zaproponuj letni prysznic lub kąpiel. W dmuchanym baseniku mogą się bawić (pod nadzorem dorosłych!) dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Smyk musi być w kapelusiku, a basenik powinien stać pod parasolem (woda zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego). Pamiętaj o wysmarowaniu malca kremem z filtrem!

Warto w aucie podkręcić klimatyzację

FAŁSZ Z klimatyzacji lepiej korzystać z umiarem. Obniż temperaturę o 4–5°C, a nie o 10. W aucie i tak będzie chłodniej, a rozgrzane dziecko nie zostanie narażone na gwałtowny spadek temperatury, który sprzyja przeziębieniu.

Nocą można otworzyć w dziecięcym pokoju okno

PRAWDA Jeśli nie masz na to odwagi, otwórz okno w sąsiednim pokoju, a u dziecka zostaw tylko lekko uchylone. Przed spaniem dokładnie wywietrz sypialnię dziecka. Jeśli powietrze jest suche, na godzinę przed położeniem smyka zamknij okno i włącz nawilżacz. W gorącą noc najlepiej śpi się w gładkiej, miłej w dotyku pościeli z naturalnych materiałów. Prześcieradło frotté czy poszewka z szorstkiej kory to teraz nie najlepszy pomysł.

ZOBACZ TEŻ: Gorączka u dziecka w upalny dzień? jak ją zwalczyć?

ReklamaReklama
Reklama
Reklama