wakacje z dzieckiem
adobe stock
Czas wolny

Wakacje z dzieckiem – o co musisz zadbać, by były udane

Wakacje z dzieckiem warto spędzić w miejscu dobrze do tego przystosowanym. Jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, zrób wszystko, aby opuścić, choć na kilka–kilkanaście dni nagrzane mury czy ulice pełne samochodów i pojechać tam, gdzie jest spokój, czyste powietrze i dużo zieleni. O czym pamiętać, aby wakacje z dzieckiem były udane?

Wakacje z dzieckiem bywają dla rodziców nie lada wyzwaniem. Małe dzieci nie są z reguły przyzwyczajone do podróżowania i zdarza się, że często płaczą zarówno w drodze na wakacje, jak i już na miejscu. Nowe, nieznane otoczenie, inny klimat czy zmienne warunki pogodowe mogą wpływać na samopoczucie malucha. 
Co zrobić, aby wakacje z dzieckiem nie zmieniły się w udrękę? Przeczytaj nasze rady, które sprawią, że dziecko będzie się czuło komfortowo i dobrze zniesie wyjazd. 

Wakacje z dzieckiem
Wybór miejsca

Przygotowanie do podróży

Wyżywienie

Ochrona przed słońcem i upałem

 ​Ubrania dla dziecka

Apteczka wakacyjna

Wybór miejsca

Co ze zmianą klimatu? 

Nie jedź na wakacje z dzieckiem za jednym razem w góry, na Mazury, a potem nad morze. Aby zmiana klimatu mogła przynieść rezultaty, dziecko musi spędzić długi czas w jednym miejscu. Z niemowlęciem lepiej też nie wybierać się na wycieczkę samochodem po kraju, zmieniając co kilka dni miejsce pobytu, ani planować podróży zagranicznej. Malutkie dzieci z reguły źle znoszą ciągłe zmiany.

Potrzebna aklimatyzacja

Pierwsze dni na wakacjach z dzieckiem to tzw. faza adaptacyjna. Malec może być osłabiony, śpiący, pobudzony. Dopiero po tym czasie w pełni korzysta ze zmiany klimatu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i empatię. Nie tylko małe dzieci ciężko znoszą zmianę klimatu, często dopada ona także dorosłych. 

 Ważny problem: smog

Jeżeli lubisz spędzać wakacje z dzieckiem nad morzem lub w górach, warto się tam udać. Wybieraj tereny, gdzie powietrze jest czyste, szczególnie ważne jest to dla niemowląt i maluchów zapadających często na choroby górnych dróg oddechowych. Zanim wybierzesz miejsce wakacyjne, sprawdź w aplikacji pogodowej jakość powietrza.

Podróż

Przewietrz auto przed podróżą

Zrób to, zanim posadzisz dziecko w foteliku. Otwórz wszystkie drzwi samochodu i poczekaj parę minut. Ochłodzenie wnętrza potrzebne jest też kierowcy: upał, który sprawia, że kierownica parzy w ręce, a w aucie nie ma czym oddychać, działa m.in. na mózg – dekoncentruje. Jazda w takich warunkach mogłaby się źle skończyć. Pamiętaj też o innych zasadach bezpiecznej podróży z dzieckiem.

Zadbaj o cień w aucie

Mocno świecące słońce przeszkadza nie tylko kierowcom. Dzieciom unieruchomionym w fotelikach daje się we znaki jeszcze bardziej. Trochę pomagają półprzezroczyste osłony, które montuje się na przyssawkach od wewnątrz. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ promienie przeciskają się szparami między osłoną a krawędziami okien. Możesz więc zasłonić okno zwykłą tetrową pieluszką. Warto rozważyć też zakup dla dziecka okularów przeciwsłonecznych

Co z klimatyzacją?

Korzystanie z klimatyzacji w samochodzie bywa zdradliwe. Gdy z przyjemnie chłodnego auta wysiada się na zewnątrz, gorące powietrze sprawia, że nawet dorosły nie może złapać tchu. Dla niemowlęcia szok związany z nagłym skokiem temperatury jest bardziej dotkliwy. Dlatego jeśli używasz klimatyzacji, ustaw ją tak, żeby temperatura w aucie była tylko odrobinę niższa niż na zewnątrz. Wyłącz ją, zanim się zatrzymasz i wysiądziecie z auta. Inaczej wakacje z dzieckiem mogą skończyć się na leczeniu leczeniu przeziębienia.

Wyżywienie

Postaw na sezonową żywność

Warto zabrać ze sobą niewielki zapas zup, soków i obiadków w słoiczkach, gdyż gotowe potrawy bardzo ułatwią ci pierwsze dni na wakacjach. Ale trzeba też korzystać z bogactwa owoców i warzyw dostępnych w lecie. Przetarte maliny, zebrane własnoręcznie jagody (wszystkie owoce leśne bogate są w kwasy organiczne, witaminy, sole mineralne i różne substancje lecznicze), soczyste i pachnące papierówki na pewno będą smakowały twojemu maluszkowi.

Często nawadniaj dziecko

Jeżeli jest gorąco, musisz pamiętać, by dostarczać dziecku odpowiednią ilość płynów. Sygnałem pragnienia u niemowląt jest wysuwanie języczka i oblizywanie ust. Dzieciom karmionym wyłącznie piersią nie musimy podawać żadnych dodatkowych płynów, wystarczy częstsze przystawianie do piersi. Natomiast maluchy karmione sztucznie lub otrzymujące już dodatkowe pokarmy powinny dostawać oprócz soków wodę, herbatę z róży czy lekki kompot.

Ochrona przed słońcem i upałem

 Krem z filtrem

Wybieraj wyłącznie spośród kremów z filtrami mineralnymi (od 20 do 30 SPF) – są lepsze dla maluszka niż chemiczne, bo nie wnikają w głąb naskórka, ale tworzą na powierzchni barierę dla promieni UV. Smaruj dziecko nie tylko przed wyjściem na plażę (najlepiej z samego rana), lecz nawet kilka razy dziennie i po każdym wyjściu z wody. Uwaga! Cienkie i jasne ubranka nie chronią przed słońcem, zatrzymują jedynie 20-40 proc. promieniowania. Dlatego skórę pod ubraniem też trzeba smarować. W niektórych sklepach można kupić ubranka z filtrem (oznaczone UPF).

Plażowanie

Na plażę, nawet jeśli chronisz dziecko przed słońcem pod parasolem, możesz wybrać się w godzinach porannych (do 10) i popołudniowych (po 15). Pamiętaj! Siła promieni słonecznych nad morzem czy jeziorem jest zwielokrotniona, bo woda i piasek odbijają jak lustro. I jeszcze jedno: nieopalone dziecko to zdrowe dziecko.

Parasol 

Nawet na polskiej plaży więcej jest stoisk z parasolami i leżakami, które można wynająć za opłatą. Pamiętaj, że w pierwszym roku życia dziecko w ogóle nie powinno przebywać na słońcu (zaleca się cień lub półcień). W drugim roku może spędzać na słońcu 15 minut, a starszy maluch pół godziny. 

Dzieci mówią o wakacjach - film

Ubrania dla dziecka

 Ubrania dla dziecka 

Jeśli temperatura powietrza wynosi 20–25°C, załóż maluszkowi bawełniany kaftanik, majtki i skarpetki. Starszemu dziecku przyda się przewiewna koszulka. Jeżeli jest powyżej 25°C, maluch doskonale będzie się czuł w samych majtkach. Jedynie podczas snu przykryj go pieluszką tetrową. Pamiętaj o ochronie głowy – kapelusz z szerokim rondem albo czapka z daszkiem sprawdzą się najlepiej.

Buciki na zmianę

Co prawda chodzenie po piasku to doskonała gimnastyka dla małych stóp, ale podczas upału piach może być bardzo gorący i po prostu parzyć w podeszwy stóp. Sprawdź też piasek w okolicy biwakowania, czy nie ma w nim śmieci, szkła, odpadków papierosowych. Młodsze dziecko może zacząć się nimi bawić.

Apteczka wakacyjna

Jakie leki zapakować na wyjazd?

Jadąc na wakacje z dzieckiem, zawsze warto mieć przy sobie niezbędne na ten czas leki. Dziecko może przecież stłuc kolano, złapać gorączkę czy zostać pogryzione przez owady. Dlatego też warto zadbać o wyposażenie apteczki turystycznej. To pozwoli wam czuć się bezpiecznie nawet z dala od cywilizacji oraz w godzinach, w których okoliczne apteki i przychodnie są zamknięte. 

Co na chorobę lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna potrafi zepsuć niejeden wyjazd. Problem ten zazwyczaj dotyka dzieci, ale zdarza się, że cierpią na nią także dorośli. Aby zapobiec złemu samopoczuciu, warto zabrać ze sobą preparaty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli chcesz uniknąć objawów choroby lokomocyjnej u dziecka, pamiętaj, aby nie przekarmiać malca, odpowiednio ustawić fotelik i robić postoje na trasie. Jeśli masz wybór, wybierz autostradę, aby jazda była spokojniejsza i bardziej płynna.

Ochrona przed komarami i muszkami

Jak chronić się przed komarami mieszkami? Jeśli dziecko śpi na dworze, można zakryć wózek moskitierą albo tiulem (w taki sposób, by nie ściągnęło go, gdy się obudzi). Jeśli w pokoju jest bardzo gorąco, dopuszczalne jest włączenie wentylatora, ale łóżeczko niemowlęcia nie powinno stać w obrębie jego bezpośredniego działania. Można włączyć do kontaktu elektroniczne urządzenie odstraszające komary, natomiast „odstraszacze” owadów emitujące różne, nie całkiem bezpieczne dla małych dzieci substancje, nie są godne polecenia. 

Zorientuj się także czy nie da się zamontować czegoś w rodzaju markizy (choćby z rozpiętego na sznurkach do suszenia prześcieradła) – dzięki temu pozbędziesz się owadów i zmagazynujesz trochę cienia, co sprawi, że w pokoju zrobi się nieco chłodniej.

Jeśli to tylko możliwe, na wakacje powinna pojechać cała rodzina. W ciągu roku tak mało jest czasu, aby wszyscy byli razem. Dla taty jest to wspaniała okazja, by bawić się z maluchem, obserwować jego rozwój, ubierać, przewijać, robić to, co zwykle wykonuje mama. Podczas udanych wakacji jesteśmy rozluźnieni, spokojniejsi, świat wydaje nam się piękniejszy niż zazwyczaj i często bywa, że zaczynamy inaczej patrzeć na siebie i swoich bliskich.


Zobacz także:


 

Wakacje z niemowlakiem
Fotolia
Czas wolny
Wakacje z bobasem
Możesz wyjechać na letnisko z maluchem, który nie skończył jeszcze roku, ale noworodkowi najlepiej będzie w domu.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zrób wszystko, by opuścić choć na miesiąc nagrzane mury, ulice pełne samochodów i pojechać tam, gdzie jest czyste powietrze i zielona trawa. By takie wakacje przyniosły zdrowie Twojemu maluszkowi, a Tobie odpoczynek i radość, trzeba się do nich dobrze przygotować. Możesz wyjechać na letnisko z maluchem, który nie skończył jeszcze roku, ale noworodkowi najlepiej będzie w domu. Zmiany klimatu i środowiska, trudności z zachowaniem higieny są dla organizmu kilkudniowego, a nawet dwu- czy trzytygodniowego dziecka zbyt trudną próbą. Na szczęście matki noworodków instynktownie odrzucają myśl o wyjeździe i wolą pozostać ze swoim maleństwem w domu. Jedź tam, gdzie czyste powietrze Z niemowlęciem lepiej nie wybierać się na wycieczkę samochodem po kraju, zmieniając co kilka dni miejsce pobytu, ani też planować podróży zagranicznej. Malutkie dzieci z reguły źle znoszą ciągłe zmiany. Najlepiej wynająć na co najmniej miesiąc wygodny pokój w jakiejś ładnej, spokojnej okolicy. Jeśli boisz się podróży z niemowlęciem, znajdź coś bliższego swojego miejsca zamieszkania. Bardzo polecane są wakacje w sosnowych lasach. Sosny roztaczają w ciepły dzień woń eterycznych olejków, które zdecydowanie korzystnie wpływają na nasz nastrój i zdrowie. Spacer po sosnowym lesie to nie tylko przyjemność, ale i lecznicza inhalacja. Wspaniałe wczasy w znanych kurortach zostawmy sobie na później. Jeżeli lubisz spędzać wakacje nad morzem lub w górach, możesz tam pojechać. Oczywiście nie należy się łudzić, że będziesz mogła cały dzień leżeć z Twoim maluszkiem na plaży, ale nadmorski klimat służy każdemu i nawet niemowlęta czują się nad morzem dobrze. Jeśli wolisz góry, też nic nie stoi na przeszkodzie. W Polsce jest wiele przepięknych górskich miejscowości, znacznie zresztą tańszych niż nadmorskie. Ale uwaga! Z małymi dziećmi nie wybieraj się w...

tata, niemowlę, plaża, morze
Pielęgnacja
Kodeks słoneczny dla mamy niemowlaka – czym się kierować? Mówi dermatolog
W upalnie dni niemowlęciu grożą potówki, odparzenia albo oparzenia słoneczne! Żeby tego uniknąć, trzymaj się zasad kodeksu słonecznego opracowanego przez pediatrę dermatologa.

Możesz chronić dziecko przed słońcem, a jednocześnie cieszyć się latem. W zależności od tego, gdzie je spędzasz: w mieście, na plaży, w górach, a nawet podczas podróży, pamiętaj o kilku ważnych zasadach: 1. Zrezygnuj ze spacerów między 11. a 15. W porach silnego nasłonecznienia zasłaniaj okna, np. żaluzjami czy roletami. 2. Osłaniaj parasolką dziecko w wózku Jest lepsza od podniesionej budki, daje cień i nie blokuje przepływu powietrza. Wózek ustawiaj tak, by zawsze był w półcieniu, np. pod osłoną drzew. 3. Nawilżaj powietrze w pokoju Korzystając z nawilżacza lub wieszając mokre pieluszki. Pilnuj, by nie zrobiło się zbyt wilgotno. 4. Często wietrz mieszkanie i pokój dziecka Wietrzenie może się odbywać w porach karmienia, gdy maluch przebywa w innym pomieszczeniu. Uważaj na przeciągi. 5. Znajdź niemowlęciu chłodne miejsce na drzemkę Wcale nie musi spać tam, gdzie zawsze. Postaw wózek lub kojec ze śpiącym maluchem np. w przedpokoju, jeśli panuje tu przyjemny chłód. 6. W oknie auta obok dziecka powieś przeciwsłoneczną roletę Nawet mocno przyciemniane szyby nie chronią przed promieniowaniem (przenikają przez nie swobodnie zwłaszcza promienie UVA). A jeśli fotelik dziecka zamontowany jest akurat po mocno nasłonecznionej stronie, przestaw go na inne miejsce, jeśli jest taka możliwość. 7. W podróż zabieraj dużo wody i rób częste postoje Wybieraj parkingi zacienione, by skóra dziecka mogła nieco odpocząć od klimatyzowanego wnętrza samochodu. W samochodzie przyda się także woda w spreju lub wilgotne chusteczki do nawilżania i oczyszczania skóry. 8. W słoneczne dni nie zabieraj na plażę młodszego dziecka niż półroczne Na plaży trudno o naturalny cień. Gdy idziesz tam ze starszym dzieckiem, zabierz duży parasol lub parawan-namiot. Względnie bezpieczne jest przebywanie na plaży do godziny 11 i po 17. 9. Po każdej kąpieli...

niemowlę, lato, basen, woda
Pielęgnacja
Dzidziuś i słońce
Choć opalony bobasek wygląda rozkosznie, nie daj się skusić słońcu. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa, niż dorosłego, dlatego nadmiar słońca może wyrządzić mu większą krzywdę.

Nie namawiam cię, byś jak Pamela Anderson biegała po plaży w bikini i rzucała się w odmęty morza za każdym razem, gdy usłyszysz: „Ratunku!”. By pracować w naszym patrolu słonecznym, nie musisz wykazać się tężyzną fizyczną – wystarczy, że będziesz wiedziała, jak chronić dziecko przed słońcem (bo jego skóra łatwo ulega poparzeniom) i przed niebezpiecznym upałem (bo przegrzanie organizmu zaburza jego funkcjonowanie, np. nerki pracują na pół gwizdka). To nie znaczy, że całe lato powinnaś siedzieć z bobasem w domu. Cieszcie się słońcem, ale róbcie to z głową. Oto przykazania na upalne miesiące. W DOMU Rozbieraj, nie ubieraj Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników czy skarpetek... Bobasa ubranego w jednorazową pieluszkę przykryj jedynie tetrową. A na spacer wybierz bawełniane body bez rękawków albo cienki podkoszulek. Schowaj kołdrę W upalne noce wystarczy flanelowa pieluszka, prześcieradełko albo poszewka na kołdrę. Pamiętaj, przegrzewanie nie sprzyja zdrowiu, wręcz przeciwnie – niemowlęta, którym stale jest zbyt ciepło, znacznie częściej chorują. Zasłoń okna Weź przykład z Włochów czy Hiszpanów i zasłoń szczelnie okna (w ciągu dnia!) albo opuść żaluzje. Jeśli trzeba, zmień zasłony na jaśniejsze (będą lepiej odbijać promienie słoneczne) i gęściej tkane. Masz balkon? Zorientuj się, czy nie da się na nim zamontować czegoś w rodzaju markizy (choćby z rozpiętego na sznurkach do suszenia prześcieradła) – dzięki temu zmagazynujesz trochę cienia, co sprawi, że w pokoju przylegającym do balkonu zrobi się nieco chłodniej. Zmień pokój W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze i chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka świeci właśnie słońce, przenieś maluszka do innego pomieszczenia (nawet do przedpokoju). Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem – uwięzionym w ten...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz