Reklama

Ku przestrodze przypomnimy jeden z głośnych wypadków sprzed kilku lat.
W 2013 Południowej Karolinie 10-latek, Johnny Jackson utonął prawie 2 godziny po tym, jak wyszedł z basenu. Cassandra Jackson, jego matka pilnowała chłopca podczas 45-minutowej zabawy na basenie u sąsiadów. Gdy po skończonej zabawie wracali do domu, chłopiec powiedział, że czuje się zmęczony. W domu położył się spać. Cassandra nie miała żadnych powodów do niepokoju. Zabawa w wodzie bywa przecież wyczerpująca. Nie wiedziała, że jej dziecko powoli "tonie". Niespełna dwie godziny od zakończenia zabaw w basenie weszła do pokoju syna. Twarz Johnego pokryta była pianą. Kobieta zaczęła potrząsać dziesięciolatkiem, ale niestety było już za późno. Chłopiec już nie żył.

Reklama

"Nie przeszłoby mi przez głowę, że dziecko może chodzić, mówić, rozmawiać, gdy jego płuca wypełnione są wodą" - mówi o swoich matka zmarłego chłopca.

Jak udało się dojść Johnny z basenu do domu, komunikując się z matką po drodze? Sekcja zwłok chłopca wykazała śmierć na skutek utonięcia.

Czym jest wtórne utonięcie?

Do wtórnego utonięcia może dojść przy połknięciu nawet niewielkiej ilości płynów. Woda dostaje się do układu oddechowego, drażni płuca i utrudnia oddychanie. Wtórne utonięcie spowodowane jest masywnym obrzękiem płuc, do którego dochodzi od 15 do 72 godzin do podtopienia.

Czym jest suche utonięcie?

W tym przypadku woda dociera do nosogardzieli, co prowadzi do skurczu krtani (dokładnie głośni). Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

Mimo tego, że nadal niewielu rodziców ma świadomość tego zagrożenia, jest ono naprawdę realne - wtórne i suche utonięcia stanowią 10-15% zgłoszonych utonięć.

Matka zmarłego chłopca twierdzi, że jest pewne, iż nie mogła nic więcej zrobić, aby zapobiec śmierci jej syna, ale ma nadzieję, że poprzez dzielenie się swoją historię, inni rodzice, będąc z dziećmi na wakacjach nad wodą, będą bardziej ostrożni.

"Jeśli twoje dziecko wychodzi z basenu i wydaje się senne lub wygląda, jakby było w letargu, przyjrzyj się mu BARDZO dokładnie". - apeluje matka Johnego.

Zobacz też: Użądlenie, anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny

Co zrobić, by zapobiec wtórnemu i suchemu utonięciu?

Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeśli po zabawie w wodzie zaobserwujesz u dziecka któryś z symptomów:

  • gwałtowny kaszel;
  • silne znużenie, osłabienie, ospałość, skrajnego wyczerpania;
  • problemy z oddychaniem, bardzo szybki oddech;
  • ból w klatce piersiowej;
  • objawy zaburzonego funkcjonowania mózgu: np. niewyraźna mowa, problemy z koncentracją;

Zawsze obserwuj dziecko, bawiące się w wodzie, jak i po wyjściu z niej.

Reklama

Zobacz koniecznie: [Nie]bezpieczna woda – 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem

Reklama
Reklama
Reklama