Tylko jeden chłopiec w Polsce nosi to imię. Urzędnik był bardzo łaskawy dla jego rodziców
Niektórzy rodzice przy wyborze imienia dla dziecka stawiają na unikalność. Niestety, urzędnicy nie zawsze są łaskawi dla ich pomysłów. Historia wyjątkowego chłopca i malutkiej dziewczynki tylko potwierdza tę niesprawiedliwość.
W Polsce coraz częściej rodzice wybierają imiona, które podkreślają indywidualność ich dzieci. W 2016 roku Urząd Stanu Cywilnego w Słupsku wyraził zgodę na unikalne imię chłopiece, które ma tylko 3 literę. Rodzice wybrali dla swojego synka wyjątkowe imię Igi. Chłopiec jako jedyny nosi to imię w Polsce. Urzędnicy nie zawsze są tak wyrozumiali. Ostatnio zrobiło się głośno o odmowie, którą usłyszeli rodzice nowonarodzonej dziewczynki. Para wybrała dla córki imię Lara, ale urzędnik nie wyraził zgody.
Igi przykuwa uwagę. Chłopiec bardzo lubi swoje imię
Igi przyszedł na świat w 2016 roku, a jego rodzice podjęli decyzję, by nadać mu imię inne niż wszystkie. Dziś 8-letni Igi jest pogodnym i dumnym właścicielem swojego wyjątkowego imienia. Zapytany, czy je lubi, odpowiada bez wahania: „Tak, lubię. Jest krótkie i fajne. Poza tym, jest taki muzyk Iggy Pop – może i ja kiedyś będę sławny”.
Tylko jeden chłopiec w Polsce nosi to imię
Nie da się ukryć, że imię chłopca przykuwa uwagę. Co ciekawe, nawet wyszukiwarki internetowe nie znajdują wyników, gdy wpisuję „Igi imię chłopięce”. W zestawieniach urzędowych również próżno go szukać. To tylko dowód na jego absolutną unikalność. Igi jako jedyny chłopiec w Polsce otrzymał to wyjątkowe imię.
Walka o nietypowe imię dla córki. Rodzice usłyszeli odmowę
Choć przypadek Igiego zakończył się pomyślnie, nie wszyscy rodzice mają tyle szczęścia. Przykładem jest historia rodziców, którzy chcieli nazwać swoją córkę Lara – imieniem znanym choćby dzięki córce Magdy Gessler. Kierownik jednego z urzędów stanu cywilnego odmówił zarejestrowania tego imienia, argumentując, że jest ono zbyt nietypowe. Rodzice zaskoczeni decyzją zwrócili się do Rady Języka Polskiego. W Polsce jest ponad dwa tysiące kobiet noszących imię Lara, ale historia pokazuje, że procedura rejestracji wyjątkowego imienia nie zawsze jest prosta.
Co mówi prawo o nietypowych imionach?
Rada Języka Polskiego odmówiła wydania opinii. „Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce” - przekazał w oświadczeniu prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczący RJP. Polskie prawo określa, że imiona nadawane dzieciom nie mogą być ośmieszające ani niezgodne z dobrymi obyczajami. To daje urzędnikom możliwość odmowy, jeśli uznają imię za nieodpowiednie. Rodzice mają jednak prawo odwołać się od decyzji do wojewody, a w skrajnych przypadkach nawet do sądu administracyjnego.
Źródło: Głos Wielkopolski, O2
Piszemy też o: