Reklama

W Polsce coraz częściej rodzice wybierają imiona, które podkreślają indywidualność ich dzieci. W 2016 roku Urząd Stanu Cywilnego w Słupsku wyraził zgodę na unikalne imię chłopiece, które ma tylko 3 literę. Rodzice wybrali dla swojego synka wyjątkowe imię Igi. Chłopiec jako jedyny nosi to imię w Polsce. Urzędnicy nie zawsze są tak wyrozumiali. Ostatnio zrobiło się głośno o odmowie, którą usłyszeli rodzice nowonarodzonej dziewczynki. Para wybrała dla córki imię Lara, ale urzędnik nie wyraził zgody.

Reklama

Igi przykuwa uwagę. Chłopiec bardzo lubi swoje imię

Igi przyszedł na świat w 2016 roku, a jego rodzice podjęli decyzję, by nadać mu imię inne niż wszystkie. Dziś 8-letni Igi jest pogodnym i dumnym właścicielem swojego wyjątkowego imienia. Zapytany, czy je lubi, odpowiada bez wahania: „Tak, lubię. Jest krótkie i fajne. Poza tym, jest taki muzyk Iggy Pop – może i ja kiedyś będę sławny”.

Tylko jeden chłopiec w Polsce nosi to imię

Nie da się ukryć, że imię chłopca przykuwa uwagę. Co ciekawe, nawet wyszukiwarki internetowe nie znajdują wyników, gdy wpisuję „Igi imię chłopięce”. W zestawieniach urzędowych również próżno go szukać. To tylko dowód na jego absolutną unikalność. Igi jako jedyny chłopiec w Polsce otrzymał to wyjątkowe imię.

Walka o nietypowe imię dla córki. Rodzice usłyszeli odmowę

Choć przypadek Igiego zakończył się pomyślnie, nie wszyscy rodzice mają tyle szczęścia. Przykładem jest historia rodziców, którzy chcieli nazwać swoją córkę Lara – imieniem znanym choćby dzięki córce Magdy Gessler. Kierownik jednego z urzędów stanu cywilnego odmówił zarejestrowania tego imienia, argumentując, że jest ono zbyt nietypowe. Rodzice zaskoczeni decyzją zwrócili się do Rady Języka Polskiego. W Polsce jest ponad dwa tysiące kobiet noszących imię Lara, ale historia pokazuje, że procedura rejestracji wyjątkowego imienia nie zawsze jest prosta.

Co mówi prawo o nietypowych imionach?

Rada Języka Polskiego odmówiła wydania opinii. „Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce” - przekazał w oświadczeniu prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczący RJP. Polskie prawo określa, że imiona nadawane dzieciom nie mogą być ośmieszające ani niezgodne z dobrymi obyczajami. To daje urzędnikom możliwość odmowy, jeśli uznają imię za nieodpowiednie. Rodzice mają jednak prawo odwołać się od decyzji do wojewody, a w skrajnych przypadkach nawet do sądu administracyjnego.

Źródło: Głos Wielkopolski, O2

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama