Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mam i córka
fotolia.com
Mama

10 wstydliwych rodzicielskich lifehacków

... które działają. Tak, czasami życie rodzinne staje się trudne. Wtedy zdesperowana mama lub tata muszą się uciekać do lekko kontrowersyjnych sposobów radzenia sobie z dziećmi. Przeczytaj, jakie lifehacki uznałyśmy za lekko wstydliwe, ale skuteczne.

Nie mamy tu wcale na myśli spania z dzieckiem w rodzicielskim łóżku, tylko bardziej... nietypowe metody wychowawcze,  które mogłyby przyprawić Supernianię o wstrząs. Trudno, czasami są takie dni, w których wychowywanie dzieci przypomina sport ekstremalny. Rodzice muszą sobie jakoś radzić. Znacie takie tricki?

1.    Jedzenie z  podłogi

Dziecko posadzone w swoim krzesełku zrzuca wszystko, co mu dajesz do jedzenia, za to z podłogi wyjada nawet kurz? Może lepiej położyć jedzenie od razu na podłodze i nie zawracać sobie głowy walką, jaka rozgrywa się podczas posiłków w krzesełku? Podobno domowe bakterie nie są bardzo szkodliwe dla dziecka...

2.    Mama na golasa

W którymś momencie podobno trzeba przestać chodzić przy dzieciach na golasa. Ale gdy 5-latek dobija się do łazienki, krzycząc, że się zsiusia pod drzwiami, może lepiej jednak go wpuścić i "narazić" na widok gołego rodzica? Nie oszukujmy się, w wielu sytuacjach jest wygodniej pokazać się dziecku nago niż żonglować ręcznikami, ubraniami itd. Dziecko i tak powinno się kiedyś dowiedzieć, jak wygląda ciało dorosłego człowieka. 

3.    Dzień dziecka

Czyli dziś nie ma kąpieli. Gdy dziecko było nieznośne, gdy twój dzień trwał 20 godzin, gdy zajmowałaś się czwórką dzieci naraz, oraz w innych tego typu sytuacjach przynajmniej wieczorem można ułatwić sobie życie. "Dzień dziecka" oznacza, że dzieci myją tylko zęby i ręce i idą prosto do łóżek.  

4.    Sposoby na niejadka: kulinarne eksperymenty

Problemy z niejadkiem to częsta bolączka rodziców. Ale dzieci często mają upodobanie do potraw, które nam nie przeszłyby przez gardło. To akurat może zadziałać na naszą korzyść. Wiele mam jeśli ma do wyboru niezjedzenie żadnego posiłku przez dziecko lub zjedzenie posiłku składającego się z musli polanego keczupem, wybierze to drugie. 

5.    Wszystkie dzieci kąpią się razem

... bez względu na różnicę wieku i płci. 7-letni syn z 3-letnią córką i 11-miesięcznym niemowlakiem? W końcu są rodzeństwem, jakoś to przeżyją! Tym bardziej, jeśli mama zaoszczędzi w ten sposób jakieś 20 minut życia i nie zwariuje z przemęczenia. 

6.     Udawana wycieczka

Masz już dosyć bałaganu, kłótni, chaosu w domu i ciągłego zawodzenia "maaaaaamoooo"? Powiedz dzieciom, że pojedziecie na wycieczkę, podczas której z zacisza samochodu policzycie psy, chmury, samoloty czy cokolwiek przyjdzie ci do głowy. Włącz sobie muzykę i rozkoszuj się chwilami, gdy dzieci są przypięte w fotelikach i siedzą z tyłu samochodu. Może nawet któreś zaśnie, a ty zyskujesz w ten sposób około godziny względnego spokoju.

7.    Posiłek na zewnątrz

Są  czasami takie dni, gdy dom wygląda jak po przejściu huraganu, a w lodówce nie świeci nawet światełko. Zamiast od rana pędzić po zakupy, a potem gotować pożywną owsiankę, zabierz dzieci na śniadanie na trawie. Czytaj: kup im drożdżówkę i kefir (a niech tam, w taki dzień może być nawet słodki soczek) i zaserwuj śniadanie w parku, na placu zabaw lub wproś się do kogoś ze znajomych. 

8.    "Bo zadzwonię po doktora!"

Dziecko jest przeziębione i za nic w świecie nie chce połknąć syropku – każdy rodzic kiedyś to przerabia. Jest na to metoda, która może się zemścić podczas następnej wizyty w przychodni, ale prawdopodobnie sprawi, że syropek trafi, gdzie trzeba: "Albo połkniesz syropek albo zadzwonię po doktora i dostaniesz zastrzyk" . Dziecko postawione przed takim ultimatum, najpewniej wybierze syropek. 

9.    Przekupstwo za 5 minut spokoju

To działa już u dzieci, które potrafią same siedzieć i trafiają ręką do buzi. Czym przekupujemy? Oczywiście słodyczami. Gdy dziecko "rozpracowuje" n-tego żelka albo kostkę czekolady, masz 100 proc. szans na dopicie kawy albo umalowanie rzęs. 

10.   Tablet dla dziecka

Ręka mi drży przy tym punkcie, bo przyzwyczajanie dzieci do elektroniki to naprawdę zły pomysł. Ale nie oszukujmy się, gdy trzeba ugotować obiad, wysłać ważnego maila, przeprowadzić trudną rozmowę telefoniczną i nie mamy nikogo do pomocy, to czasami jedyny sposób, żeby zająć czymś dziecko na dłużej niż 2 minuty. 

Czytaj też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, śniadanie, płatki kukurydziane, miseczka, kuchnia
ONS
Dieta
Śniadanie to podstawa
Od dziecka mówiono ci, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Teraz twoja kolej: przekonaj malca, że nie można rozpoczynać dnia z pustym brzuchem.

Jeden z bohaterów  komedii „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei chwalił się: „Śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę” . Dzięki temu „zdanżał”, ale przy okazji rujnował sobie zdrowie. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie poszło w jego ślady. Dlaczego jest to takie ważne Śniadanie jest takie istotne, bo: - Dostarcza energii. Maluszki mają szybszą  przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami . A śpią (a więc nie jedzą) przecież znacznie dłużej, bo około 10 godzin! Wniosek? O ile ty jakoś poradzisz sobie bez śniadania (choć oczywiście także powinnaś je jeść), pozbawiony porannego posiłku malec będzie słaby i rozdrażniony. - Zwiększa odporność. Podatność na różne infekcje to nie kwestia szczęścia, ale przede wszystkim trybu życia i sposobu odżywiania. Czyli wyspany i najedzony maluszek jest odporniejszy, a jego organizm łatwiej odpiera ataki wirusów i bakterii. - Jest „paliwem” dla mózgu. W czasie nocnej przerwy spa-da poziom glukozy we krwi, więc trzeba go jak najszybciej podnieść, by mózg mógł funkcjonować jak należy. Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci, które jedzą śniadanie, mają lepszą pamięć i są bardziej skoncentrowane niż te, które rozpoczynają dzień z pustym brzuchem . To ważne nie tylko w przypadku uczniów, bo przecież malec, który nie chodzi jeszcze do szkoły, także się uczy wielu rzeczy. - Chroni przed otyłością. I to nie tylko dlatego, że najedzony maluszek nie rzuca się na byle co i nie podjada bez ustanku. Dzięki śniadaniu metabolizm przyśpiesza, a więc organizm  szybciej spala kalorie. - To zdrowy nawyk... A wiadomo: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym... Dziecko, które „od zawsze” jadało rano śniadanie, prawdopodobnie będzie robiło to nadal, nawet wówczas, gdy będzie musiało...

Fotolia.pl
Aktualności
Ojciec – bloger przeprasza matki, które zostały w domu wychowując dzieci
Mike był twardzielem, który uważał, że siedząc z dziećmi w domu kobieta ma wiele czasu na oglądanie telewizji a pranie, prasowanie, gotowanie i opieka nad dziećmi dzieje się samoistnie. Teraz kaja się i przeprasza. Dlaczego?

Mike jest ojcem dwóch córek (3 latka i 1,5 roczku) oraz syna (8 lat). Zamiast pracować zajmuje się swoimi dziećmi , a wszystko opisuje na swoim blogu Daddy Fishkins. Kilka miesięcy temu na swojej stronie Mike napisał o najtrudniejszej pracy na świecie. Jego list przepraszający skierowany do wszystkich matek , które zdecydowały się pozostać w domu, zrobił prawdziwą furorę w internecie. Mike stał się gwiazdą wielu portali parentingowych. A  wiele mam wpisuje w komentarzach, że dziękuje mu za ten odważny gest i docenienie. „Jestem winny przeprosiny dla wszystkich kobiet , a szczególnie dla tych, które jako matki zdecydowały się pozostać w domu. Wielu mężczyzn myśli, że utrzymuje  finansowo rodzinę, a matki zostają w domu z dziećmi i cały dzień... w pewnym sensie... albo nie robią tak samo dużo jak oni, albo po prostu siedzą i nic nie robią cały dzień. Jestem tutaj też trochę winny. W przeszłości sam często pytałem moją żonę, dlaczego pewnych rzeczy w domu nie zrobiła na czas siedząc cały dzień z dziećmi . Nie raz myślałem sobie, że to musi być miłe tak siedzieć w domu i oglądać telewizję. Teraz wiem,  jak bardzo się myliłem?” – pisze na swoim blogu. Punkt widzenia zmienia się wraz z  punktem siedzenia Perspektywa postrzegania świata zmieniała się, kiedy to żona Mike’a poszła  do pracy a on został z dziećmi w domu. „Na początek myślałem, że wprowadzę jakiś sprytny system, by szybko zrobić co mam do zrobienia. Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem było zmienienie ułożenia produktów w lodówce i szafkach. Wszystko w lodówce było ustawione w linii, etykietami do przodu, według typu jedzenia itd. Byłem z siebie dumny. Wiecie jak wygląda moja lodówka teraz?”   A miało być tak pięknie…. czyli dzień jak co dzień Mike zostając z dziećmi w domu za punkt honoru...

Rodzina na pikniku
Panthermedia
Gry i zabawy
Lato bez nudy - 7 pomysłów na rodzinne zabawy podczas wakacji
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – nareszcie całą rodziną będziecie razem. I to 24 godziny na dobę. Cieszysz się? A może trochę cię to przeraża, bo nie wiesz, co będziecie robić przez cały ten czas? Po prostu spróbujcie dobrze się bawić!

Nastaw się na to, że na urlopie z dzieckiem nie poleniuchujesz sobie, leżąc na plaży. I nawet jeśli lubisz być aktywna, np. wędrując po górach, to dziecko może się tym szybko znudzić. Przygotuj się za to na zabawę – dziecko uwielbia spędzać z tobą czas. Żebyś i ty miała z tego przyjemność, przestaw swój umysł z trybu „planowanie” na "doświadczanie", z „będzie” na „jest”. I nie traktuj zabawy z dzieckiem jako zadania do wykonania, spróbuj się cieszyć jak ono  – z „tu i teraz”. Nie „zaliczaj” też zabaw po kolei – one są tylko pretekstem do bycia razem. Nawet jeśli nie dokończycie zabawy, nic się nie stanie. Bawcie się wszędzie , w zwykłych codziennych sytuacjach. Zabawa 1: Turlanie się po 1. roku życia Najpierw załóż, że to będzie brudna zabawa . I nim ją zaczniecie, sprawdź, czy w trawie na pagórku nie kryje się coś niebezpiecznego, np. duży kamień, dół, szkło, kolczaste rośliny. Dobrym miejscem jest też wydma (uwaga na piasek, który może dostać się do buzi i oczu). Z mniejszej górki dziecko może turlać się samo (pilnuj je, idąc za nim, by nie stoczyło się w niewłaściwym kierunku), z większej – w objęciach mamy lub taty. Możecie obserwować, jak z górki stacza się piłka. Ważnym treningiem jest podchodzenie pod górkę. Co to daje: ćwiczy zmysł równowagi , trenuje wspinaczkę, pomaga dobrze poczuć się w swoim ciele. Zabawa 2: Coś żółtego po 18.–24. miesiącu Gdy dziecko nauczy się odróżniać niektóre kolory , podczas spaceru powiedz: „Widzę coś żółtego. Co to jest?". Zadaniem malucha jest odnalezienie w okolicy takiego przedmiotu i pokazanie go. Dla starszego dziecka zmodyfikuj zasady – szukajcie wcześniej ustalonego obiektu, np. pana z brodą, czerwonego motocykla. Każdy dostrzeżony element to punkt. Co to daje: młodsze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz