Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, dziewczynka
Mama

12 zalet macierzyństwa

Macierzyństwo to cudowna sprawa, bo dziecko zawsze kocha nas bezwarunkowo i bezgranicznie. Jednak powodów, dla których warto być mamusią, jest o wiele, wiele więcej!

Dzięki dziecku życie nabiera wspaniałych barw – zgodnie orzekły nasze redakcyjne mamy. A co sądzą o tym psychologowie, czy podzielają opinię mamuś z naszego grona? Zdecydowanie tak! Oto ich argumenty.

W ciąży czujesz się niczym księżniczka
Wiadomo, oczekując maleństwa, jesteś na specjalnych prawach. Mąż, jeśli zechcesz, poda ci śniadanie do łóżka, posprząta, zrobi zakupy, a teściowa z czułością, o jaką nigdy jej nie podejrzewałaś, ugotuje na obiad to, co najbardziej lubisz. Dlaczego? Przyszłej mamie niczego się nie odmawia!

Dużo mniej stresujesz się w pracy
Szef raczej nie dołoży ci obowiązków, widząc twój rosnący brzuszek. W końcu każdy wie, że w ciąży kobieta musi się oszczędzać. W firmie szykują się wypowiedzenia? Jeszcze w czasie urlopu macierzyńskiego możesz spać spokojnie, bo jesteś prawnie chroniona przed zwolnieniem z pracy.

Najzwyczajniej w świecie młodniejesz!
To zasługa hormonów ciążowych, które potrafią działać istne cuda jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Dzięki nim twoja skóra wygładza się i nabiera blasku, rysy twarzy wydają się o wiele łagodniejsze, a paznokcie mocniejsze i bardziej lśniące niż kiedykolwiek. Także twoje włosy stają się gęstsze, bo podwyższony poziom estrogenów w organizmie spowalnia normalny cykl ich wypadania. Trudno w to uwierzyć, ale twoja fryzura może zyskać nawet 20 procent objętości!

Przeżywasz cudowne chwile wzruszenia
Maluszek jest już na świecie? Widząc pierwszy uśmiech szkraba, pierwszy ząbek, pierwszy samodzielny krok, nie tylko pękasz z dumy. Czujesz, jak zalewa cię fala wprost nieopisanego szczęścia! Skąd ta euforyczna reakcja? Powoduje ją twoja wielka miłość do dziecka, w którym zachwyca cię dosłownie wszystko. Tego wspaniałego uczucia naprawdę nie da się porównać z niczym innym.

Przestałaś przejmować się drobiazgami
Bałagan w zlewie? Przegapiony serial? Nieposłane łóżko? Po prostu machasz na to ręką (choć przecież jeszcze nie tak dawno byłby to problem). Jednak teraz dla ciebie liczy się tylko twój szkrab, który tak przesłodko się uśmiecha, gdy się nad nim pochylasz...

Już nie brakuje ci tematów do rozmów
Jeśli do tej pory miałaś problem z odpowiedzią na pytanie: „Co u ciebie?”, teraz tematy same sypią ci się jak z rękawa. Każdemu możesz godzinami opowiadać o kaszkach, kupkach, zabawach czy śmiesznych powiedzonkach swojego dziecka. Nie odmawiaj sobie tej przyjemności. A jeśli odczuwasz niedosyt, korzystaj z forów na portalach internetowych dla mam (np. www.mamacafe.pl). Z pewnością nie zabraknie ci wdzięcznych czytelników!

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

ciąża, para, kobieta, mężczyzna, seks w ciąży
mitrofan - Fotolia.com
Tata
Co czuje kobieta w ciąży - świetne ćwiczenia dla przyszłych ojców!
Nastroje kobiety w ciąży mogą zadziwić. Płacze na kreskówkach, wysyła cię w nocy po brokuły, potrafi zasnąć w połowie zdania. Nie rwij włosów z głowy, z przyszłą mamą twojego dziecka wszystko jest w porządku! Przekonasz się o tym, gdy razem z nami spróbujesz sobie wyobrazić, co czuje twoja partnerka, w każdym trymestrze.  

Kobiety są dziś samodzielne, przebojowe i świetnie sobie ze wszystkim radzą. Ale ciąża to szczególny okres i nawet jeśli twoja partnerka trzęsie całą firmą, gdy spodziewa się dziecka, może czasem czuć się bezradna jak dziecko.  Kobieta w ciąży pragnie miłości , bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim pewności, że mającego się narodzić maleństwa mężczyzna także oczekuje z radością.   Pomożemy ci wyobrazić sobie, jakie odczucia towarzyszą przyszłej mamie. Dowiesz się, skąd biorą się zmienne nastroje w ciąży . Co czuje kobieta w ciąży w pierwszym trymestrze? Wyobraź sobie, że twój węch stał się nagle niezwykle czuły.   Drażni cię nawet zapach chleba, o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać. Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź) i ciągle chce ci się siusiu... To jeszcze nie wszystko. Wiesz jak to jest, gdy nie można się uporać się ze swoimi emocjami? Czujesz się jak na huśtawce: przygnębienie znienacka zmienia się w euforię (i odwrotnie), równocześnie czujesz dumę i strach, radość i smutek, siłę i bezradność. Z byle powodu wybuchasz płaczem, sam nie wiesz, czego chcesz, bywasz rozdrażniony. A do tego słynne, ciążowe zachcianki : ni stąd ni zowąd zaczynasz serdecznie nienawidzić fasolki, za to dałbyś się poszatkować za kaszę kukurydzianą, której wcześniej nie tknąłbyś nawet mopem. I co, miałbyś ochotę zmagać się z tym wszystkim w pojedynkę? Jak możesz pomóc swojej partnerce? Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży . Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki (szlochanie na widok niemowlęcych kapciuszków, roztargnienie czy nagły zwrot w rodzaju „O Boże, po...

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Aktualności
Czego pragną przyszłe mamy? Ściąga dla przyszłych ojców
Drogi przyszły tato! Nie musisz być rycerzem bez skazy ani zarabiać góry pieniędzy. To, czego oczekuje od ciebie przyszła mama twojego dziecka jest o wiele prostsze.

Niełatwo zrozumieć kobietę. Z kobietą w ciąży jest jeszcze trudniej. Zasypia w połowie zdania, ni stąd ni zowąd zarządza malowanie przedpokoju na czerwono , ma ochotę na „coś”, ale nie potrafi sprecyzować, o co dokładnie jej chodzi... Nie da się zrobić uniwersalnej listy oczekiwań przyszłej mamy (każda jest przecież inna), możemy się jednak założyć, że to, co chciałaby od ciebie dostać to przede wszystkim: 1. Pewność, że ty także oczekujesz waszego dziecka z radością Dla niej to wcale nie musi być oczywiste! Dlatego okazuj to. Interesuj się dzieckiem. Kładź rękę na brzuchu i spróbuj pogadać z potomkiem. Rozmawiaj z nią o nim. Ciesz się razem z nią. A gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia , nie zbywaj jej mówiąc, że macie mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Ona nie musi jej podjąć już teraz, chce po prostu o tym rozmawiać.  Przeczytaj: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens 2. Twoje wsparcie... Twoją ukochaną mogą dręczyć  różne lęki . Mając przed sobą wiele miesięcy ciąży i perspektywę  porodu pewnie także miałbyś sporo obaw. Samo „Dasz sobie radę kochanie, miliony kobiet robiły to przed tobą” nie wystarczy. Zrób wszystko, by wiedziała, że jesteś przy niej i że to, co się dzieje, jest dla ciebie równie ważne jak dla niej. I jeszcze jedno: nie dawaj jej dobrych rad, jeśli o nie nie prosi. Po prostu wysłuchaj . 3. ... zrozumienie Wyobraź sobie, że masz węch jak wyżeł  i drażni cię nawet zapach chleba (o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać). Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź ) i ciągle chce ci się siusiu... Właśnie tak mniej więcej ...

babcia, mama, noworodek
Fotolia
Babcia i Dziadek
Mama i babcia – zgrana para
Babcia gotuje najlepszy na świecie krupnik, zna magiczne sposoby na katar i kocha wnuka tak, jak tylko babcie potrafią, ale… Pytamy Beatę Płażewską, psycholożkę, jak ułożyć relacje z babcią.

Bywa i tak, że pomagając, babcia próbuje wcielić w życie własne przekonania i powtórzyć scenariusz, który sprawdził się, gdy wychowywała swoje dzieci. Buntujesz się, bo przecież chcesz zajmować się maluchem po swojemu, tak jak podpowiada ci rozum i serce. Jak ułożyć relacje z babcią , by nie dochodziło do konfliktów? Pamiętaj, że to ty jesteś mamą Nawet jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w nowej roli, to właśnie ty (oraz oczywiście debiutujący tata malca ) decydujesz o sprawach swojego dziecka i ty jesteś za nie odpowiedzialna. A więc jeżeli np. lekarz uważa, że maluchowi potrzebna jest specjalna dieta lub rehabilitacja, to ty, a nie babcia, odpowiadasz za przestrzeganie tych zaleceń. Wiedząc, co i po co robisz, będziesz spokojniejsza i szybciej dojdziecie do porozumienia. A ona, widząc, że mocno trzymasz ster, będzie mniej skłonna do tego, by za nim stanąć. Bądź konkretna Babcia nie czyta w twoich myślach i nie wie, jakiej dokładnie pomocy potrzebujesz, próbuje więc wspierać cię na różne sposoby, co nie zawsze ci się podoba. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, mów konkretnie: „Mamo, mogłabyś mi pomóc w tym i w tamtym?”. Mówiąc o konkretach, nie tylko nie skazujesz jej na domysły, ale także dajesz do zrozumienia, że panujesz nad sytuacją i wiesz, czego ci potrzeba. Słowem: nie jesteś dzieckiem we mgle, które trzeba wziąć za rękę i prowadzić.   Uwierz w jej dobre intencje Ona nie robi ci na złość, nie atakuje cię ani się nie mądrzy, gdy zakłada dziecku trzeci sweterek albo radzi, byś go nie nosiła, bo je rozpuścisz. Nawet jeśli nie ma racji, chce dla swojego wnuka jak najlepiej, co oczywiście nie oznacza, że musisz się na wszystko godzić. Zawsze jednak warto spokojnie wysłuchać jej zdania.     Spróbuj zrozumieć Gdy wychowywała własne dzieci, wbijano matkom do głowy, że niemowlęta karmi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz