
Zima to dla naszej skóry prawdziwa szkoła przetrwania. Mróz, ostry wiatr, wilgoć źle wpływają na jej kondycję i wysuszają bardziej niż letnie słońce. To dlatego, że niska temperatura zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i niszczy ochronny płaszcz lipidowy na powierzchni skóry. W dodatku przebywanie w suchych, przegrzanych pomieszczeniach sprawia, że skóra staje się szorstka, sucha, podrażniona. Jak się przed tym bronić? Przeczytaj!
Wybierz krem
Preparat na chłodne dni trzeba dobierać do rodzaju cery. Tłusta, mieszana i normalna całkiem nieźle radzą sobie z chłodem, ponieważ mają naturalną barierę ochronną w postaci warstewki wytwarzanego sebum. Dlatego zimą wystarcza im krem nawilżający w postaci lekkiej emulsji. Ale do cery suchej, odwodnionej, podrażnionej koniecznie wybierz krem tłusty lub półtłusty.
→ Warto wziąć jednak pod uwagę także ilość czasu spędzanego na zewnątrz. Jeśli kontakt z zimnym powietrzem ogranicza się do przejścia z samochodu do budynku, bez obaw można stosować dotychczasowy krem nawilżający.
→ Jeśli zima jest wyjątkowo sroga, warto sprawdzić, czy wybrany krem nadaje się na mróz. Włóż go na pół godziny do zamrażalnika i sprawdź, czy nie zmieni konsystencji. Jeśli wytrącą się z niego kryształki wody, poszukaj innego.
→ Wyjeżdżając na urlop w góry, zaopatrz się w tłusty lub półtłusty krem z wysokim filtrem minimum SPF 20 (często na opakowaniu umieszczony jest napis: dla narciarzy). Podczas zjazdu na nartach z prędkością ok. 20 km na godzinę w temperaturze -10 stopni C działanie mrozu jest dwukrotnie większe. Szczególnie starannie posmaruj nos, policzki i uszy. Zrezygnuj z kolczyków i klipsów, które mogą powodować odmrożenie uszu.
Nasz rada: Krem nakładaj 20 minut przed wyjściem na dwór, aby substancje ochronne i filtry zdążyły się uaktywnić.
Zrób trwały makijaż
Podkład i warstewka sypkiego pudru tworzą na skórze rodzaj pierzynki i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem. Zaczerwienienia i rozszerzone naczynka można zamaskować zielonym korektorem.
Nasza rada: Mascarę zmień koniecznie na wodoodporną. Dzięki temu podczas śnieżycy czy deszczu nie upodobnisz się do misia pandy.
Nawilżaj usta
Zimą staraj się nie oblizywać warg, bo w ten sposób przyspieszasz ich pierzchnięcie. Do ochrony delikatnej skóry stosuj sztyfty ochronne, które mają w składzie glicerynę lub wazelinę (nie dopuszczają do wysychania naskórka). O tej porze roku lepiej unikać szminek o przedłużonej trwałości. Są one ubogie w składniki natłuszczające i częste ich stosowanie może powodować wysuszenie ust. Bezpieczniejsze będą nawilżające pomadki i błyszczyki.
Nasza rada: Gdy wargi popękają, nie obgryzaj sterczących skórek i nie zrywaj ich pacami, bo powstaną piekące ramki. Posmaruj usta miodem albo wazeliną i zaczekaj, aż naskórek się zregeneruje.
Pamiętaj o dłoniach
Od jesieni trzeba dbać o nie szczególnie troskliwie. Ich skóra jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych, nie potrafi się więc bronić przed wiatrem i mrozem.
→ Obowiązkowo po każdym myciu natłuszczaj je dobrym odżywczym kremem.
→ Odmrożeń unikniesz, stosując kremy ochronne i nosząc rękawiczki (nie mogą być ciasne, bo będą hamować krążenie krwi). To bardzo ważne, bo uszkodzona przez mróz skóra piecze i swędzi, a te objawy powracają co roku wraz z nadejściem pierwszych chłodów.
Nasza rada: Przemarznięte, podrażnione dłonie ukoi maska z płatków owsianych. Szklankę płatków zalej szklanką gorącego tłustego mleka. Gdy wystygnie, nałóż na dłonie na pół godziny. Umyj, posmaruj kremem.
Zadbaj o ciało
Gdy twoja skóra sprawia dużo kłopotów: łuszczy się, swędzi, łatwo ulega podrażnieniom, przede wszystkim unikaj gorących kąpieli. Zimą uwielbiamy je wszyscy, ale niestety szkodzą skórze. Gorąca woda uszkadza ochronną warstewkę i ją przesusza. Dopuszczalna temperatura to 36–37 stopni C, a kąpiel nie powinna przekraczać 20 minut.
→ Po każdym myciu smaruj skórę gęstym regenerującym balsamem.
→ Nawilżaj powietrze. Wieszaj na kaloryferach kamionki z wodą lub zmoczone ręczniki. Dobrym pomysłem jest elektryczny nawilżacz powietrza.
Nasza rada: Skóra zamknięta w czterech ścianach traci ładny koloryt. Energizujący masaż pobudzi ją do życia. Poświęcić na niego 5 minut dziennie. Aplikując wieczorem balsam, energicznie głaszcz, ugniataj lub szczyp skórę.
Pokonaj sezonowe kłopoty z włosami
Zimą pogarsza się także kondycja naszych włosów. Suche powietrze z grzejników, ocieranie ich czapką, szalikiem, golfami sprawia,
że włosy stają się szorstkie, suche, trudno je rozczesać.
• Gdy są suche i matowe. Po każdym myciu nakładaj odżywkę do suchych włosów, a raz w tygodniu maskę na 15 min. Wspaniały efekt daje owinięcie głowy folią i przykrycie jej ręcznikiem. Ciepło sprawia, że składniki odżywcze z łatwością wnikają
w strukturę włosów.
• Gdy się przetłuszczają. Sięgnij po ziołowe szampony przeznaczone do częstego mycia. Unikaj tłustych odżywek oraz żelu i wosku do stylizacji.
Nie susz włosów gorącym strumieniem powietrza.
• Gdy się elektryzują. Do czesania kup szczotkę z naturalnego włosia o działaniu antystatycznym.
• Gdy pojawia się łupież. Stosuj szampony z substancjami przeciwgrzybicznymi (Nizoral, Nizoxin). Dietę wzbogać w produkty zawierające biotynę (wzmacnia barierę ochronną skóry. Biotyny szukaj np. w wątróbce, mleku.