chwila dla siebie dla pracującej mamy
Fotolia
Mama

8 rzeczy, które pracująca mama może zrobić dla siebie

Tak, to całkiem normalne, że marzysz o sklonowaniu się na potrzeby rodziny, szefa i nauczycieli dzieci. Ale tym razem poświęć pięć minut na przeczytanie tego tekstu. Dzięki temu może poświęcisz kolejnych 15 na zadbanie o siebie!

Usiłując pogodzić życie rodzinne z pracą, czasami chciałybyśmy się rozdwoić. Pracując przez pięć dni w tygodniu, załatwiając zaległe sprawy całej rodziny w pozostałe dwa, trudno jest znaleźć czas dla siebie. Jednak dla dobrego samopoczucia i zadbania o własną higienę psychiczną, naprawdę musimy to zrobić! To się zwróci, zobaczysz. Wiesz - chodzi o to, żeby nie zamienić się w te zgorzkniałe kobiety z autobusów, które mruczą krytyczne uwagi pod nosem, mają skrzywiony wyraz twarzy i widać, że życie to dla nich nie jest bajka, tylko ciągła walka: ja kontra zły świat

To do dzieła, zasługujemy na to, bo jesteśmy naprawdę świetne tak pracując, matkując i "żonując" na co dzień.

1. Wstawaj wcześniej od rodziny

Nie znosisz porannego wstawania? Ja też. Naprawdę. Uważam, że budzik dzwoniący przed 7.00 to barbarzyństwo. A mimo to i tak myślę, że warto nastawić go na jakieś 15 minut wcześniej, żeby mieć chwilę dla siebie, zanim przyjdzie pora na ogarnięcie gawiedzi. Co napisawszy, przyznam, że nie zawsze mi się udaje i drzemka nadal jest moją ulubioną funkcją w  budziku. Ale w idealnym świecie... Pomyśl: spokojnie budzisz się w ciszy, masz łazienkę dla siebie, bierzesz łyk kawy w spokoju i czujesz, jak powoli budzisz się do życia... A potem wiadomo: pobudka, szybko, szybko, spóźnimy się, ale chociaż ty miałaś już swój dobry, wolny start, więc i nastrój pewnie masz lepszy. 

2. Wolny dzień

Kiedy przychodzi weekend my, pracujące mamy, czujemy, że czas się kurczy – nie ma szans, żebyśmy zdążyły wszystko zrobić. Trzeba posprzątać, wyprać, wyprasować, ugotować, obejrzeć, naprawić, zawieźć, zakupić, przywieźć, odwiedzić, zrelaksować się i spędzić dobrze czas z rodziną. Cudownie! Ale wiesz co? Nie rób tego co weekend. Daj sobie jeden wolny dzień w tygodniu albo w miesiącu. Taki całkiem wolny: obejrzyj film z dzieciakami, nie wyskakujcie z piżam, nie przejmuj się kurzem. Róbcie rodzinne nic, to fantastyczne uczucie! Wiem, bo już nauczyłam się tak robić. I bardzo, ale to bardzo jest mi z tym dobrze. Polecam.

3. Wyśpij się

Skoro mowa o weekendzie, spróbuj się wyspać. Z małymi dziećmi to niełatwe zadanie, wiem i wcale nie chcę cię denerwować. Ale może umówisz się ze swoim mężczyzną, że jeden dzień weekendu to jego pora na wyspanie się i twój dyżur przy dziecku, a drugi dzień – odwrotnie? Niewyspanie bardzo odbija się na naszym samopoczuciu, zdrowiu, podejściu do życia, humorze, miłości do bliźniego. A przecież nie chcemy być tymi kobietami z autobusu, o których pisałam wyżej, prawda? 

4. Deleguj!

Zamień się w domową mistrzynię zarządzania, wciągając wszystkich członków rodziny w dbanie o wspólną przestrzeń. Dzieci mogą wykonywać drobne prace domowe już od najmłodszych lat i warto je do tego przyzwyczajać. Nawet małe dziecko może odnieść kubek do zlewozmywaka, prawda? Albo położyć łyżki i widelce na stole? Naucz je też, żeby wrzucały wieczorem brudne ubrania do kosza na bieliznę, a zobaczysz, że te drobiazgi sprawią, że sama będziesz miała mniej pracy (a i tak przecież zostanie jej masa!). Jeśli masz wątpliwości, czy włożenie naczyń do zmywarki lub wyrzucenie śmieci to odpowiednie zajęcie dla dziecka – porzuć je jak najszybciej. Są badania, które mówią wyraźnie, że pomoc w obowiązkach domowych daje dzieciom poczucie kompetencji, uczy je współodpowiedzialności i wiary we własne siły. 

5. Ukryj się w łazience

Potrzebujemy czasu tylko dla siebie. Nie ma co z tym dyskutować. Dlatego raz w tygodniu... zamknij się w łazience. Weź książkę (no dobra, telefon, jeśli musisz i bardzo chcesz), nałóż ulubioną maseczkę, napuść wody do wanny i zrelaksuj się w domowym SPA. Naładuj akumulatory i zadbaj o siebie wewnętrznie i zewnętrznie. Tak, wiem, w tym czasie pewnie będą do ciebie docierać odgłosy kłótni między rodzeństwem, małżonek będzie pytał o to, gdzie schowałaś ładowarkę do tabletu i ogólnie trudno będzie wyciszyć odgłosy domu. Może słuchawki i ulubiona muzyka? A może puść dzieciom bajkę?

6. Idź na spacer

Korzystaj z ładnych dni spędzając czas na świeżym powietrzu. Rowerowa wycieczka rodzinna dostarczy ci masę frajdy, a łyżwy zimą sprawią, że będziesz śmiać się jak dziecko. Poza domem łatwiej jest spędzać czas naprawdę z rodziną, bo nie ma rzeczy, które nas rozpraszają – żadnego prania do zrobienia, ubrań do schowania do szafy i obiadu do przygotowania na jutro. 

7. Wykorzystuj urlop

Naprawdę nie ma sensu odkładać wolnych dni na przyszły rok (i pamiętaj o 2 dniach na dziecko, które przepadną, jeśli ich nie wykorzystasz!). W tym roku wykorzystaj każdy jeden przysługujący ci dzień urlopu. Dlaczego? Bo to dobrze ci zrobi! Są badania, które udowodniły, że wakacje nie tylko obniżają poziom stresu, pozwalają zapobiec depresji i chorobom serca (!), ale wpływają też korzystnie na nasze wyniki w pracy (!!!). Jeśli nie stać cię na długi wyjazd rodzinny, planuj weekendowe lub jednodniowe wycieczki albo zostań w domu, ale zaplanuj wolne tak, by codziennie robić coś nowego, ciekawego, coś na co na co dzień nie masz czasu. Nawet ta długa kąpiel w wannie zrobi różnicę, zobaczysz. 

8. Odłóż telefon

Nie oszukujmy się, smartfony uzależniają. Ile z was czeka cierpliwie w kolejce do lekarza bez zaglądania do telefonu? Która z nas jedzie tramwajem i nie skroluje ekranu? Wyciąganie z torebki smartfonu, kiedy musimy na coś poczekać to czynność automatyczna. Trudno też powstrzymać się przed zaglądaniem do niego, kiedy wracamy do domu po pracy. Z jednej strony czujemy się takie świetne, bo nie włączamy komputera (to przecież czas dla rodziny!), a z drugiej i tak co chwilę zerkamy w telefon... Nie jest dobrze, o czym świadczą wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AVG - aż 1/3 przepytanych przez nich dzieci uważa, że rodzice poświęcają tyle samo czasu swoim technologicznym gadżetom, co im, a połowa dzieci uważa, że rodzice sprawdzają swoje telefony za często i nie potrafią się skupić na rozmowie. Słabe, prawda? Niedługo nasze dzieci będą miały swoje tablety i smartfony i same nie będziemy mogły się doprosić, żeby spędzały czas z nami w rzeczywistym świecie, dbajmy więc o to, co tu i teraz. Dla nas, dla nich, dla przyszłości.

Zobacz też:

Jak odzyskać wiarę w swoją wartość na rynku pracy? [WIDEO]

mama dziecko idą do szkoły
Fotolia
Aktualności
25 czynności, które mama robi przed 9. rano!
Pamiętasz jeszcze te leniwe poranki, kiedy budziły Cię promienie słońca, zapach parzonej kawy i poczucie, że jesteś absolutnie wyspana? Nie? To tak jak my ;-)

Ach miło jest powspominać te wspaniałe chwile, kiedy w niedzielny poranek człowiek nigdzie się nie spieszył, a lenistwo było wskazane po całym tygodniu ciężkiej pracy... Dziś życie wygląda zupełnie inaczej, bo te prace, które musisz wykonać w ciągu dnia, często robisz zanim wstaną dzieci. Najgorsze są dni, kiedy dzieci idą do szkoły, a ty do pracy . Ilość czynności, które musisz wykonać, zanim wyjdziecie z domu, jest zatrważająca! To tylko 25 zadań ;-) 1.Budzisz dzieci - albo one ciebie. 2. Idziesz nastawić ekspres do kawy . 3. Budzisz starsze dzieci jeszcze raz – rzadko się zdarza, by wstały po pierwszej  prośbie. 4. Wybór ubrania – po ostrych negocjacjach czy spiderman będzie dziś lepszy od batmana , pomagasz dzieciom się ubrać. 5. Wspólne siusianie (dzieci uwielbiają towarzyszyć ci w łazience). 6. Robisz śniadanie , oczywiście inne dla każdego dziecka, bo jedno nie lubi jajek, a drugie nie zje płatków z mlekiem (nie zapomnij o właściwych kolorach kubków i talerzy). 7. Bierzesz najszybszy prysznic na świecie. 8. Wybór ubrania i układanie włosów – masz na to 5 minut. 9. Czeszesz włosy dzieci – przy krzykach i marudzeniu. 10. Sprawdzasz czy umyły ręce, zęby i buzie. 11. Szykujesz wszystkim 2.śniadanie. 12. Starasz się ogarnąć kuchnię po wspólnym śniadaniu. 13. Zbierasz piżamy i inne ciuchy porozrzucane po całym domu. 14. Nastawiasz zmywarkę. 15. Przyłapujesz synka, że zamiast szykować plecak gra na playstation. 16. Sprawdzasz, czy wszyscy zabrali książki, jedzenie, picie i prace domowe. 17. Odnajdujesz w plecaku syna ważny list od wychowawcy, który pilnie oczekuje odpowiedzi. 18. Szukasz torebki i kluczyków. 19. Szukasz także ukochanej zabawki córki, która z pewnością nie pójdzie bez niej do przedszkola. 20. Zastanawiasz się, czy wypiłaś kawę, którą robiłaś wcześniej i nastawiasz kolejny raz ekspres....

mama, dziecko, zabawa
Mama
Wspólny czas z dzieckiem
Masz wyrzuty sumienia, że nie jesteś ze swoim dzieckiem tak dużo, jak byś chciała? Nie tyle ważna jest ilość czasu, jaką spędzasz z maluszkiem, ile jego jakość.

Jeśli pracujesz na cały etat , rzeczywiście czasu nie zostaje wiele. Biorąc pod uwagę, że zwykle praca trwa od 9 do 17, to zanim dojedziesz do domu, jest już co najmniej godzina 18. Jeśli założymy, że kładziesz dziecko spać około 20, to zostają wieczorem mniej więcej dwie godziny wspólnego czasu. Niewiele, o ile nie zadbasz o jego jakość. Najważniejsze, byś w chwile spędzane z dzieckiem po pracy była w pełni zaangażowana. Była z nim naprawdę. Twoje dziecko tę jakość doskonale czuje. Co zatem możesz robić z maluchem, gdy stęskniona wracasz do domu? Oto propozycje na pięć pracujących dni tygodnia. Zabawa tylko we dwoje Malucha interesuje niemal tylko zabawa. Tak będzie aż do momentu, gdy skończy 5–6 lat. To jego sposób poznawania świata. Bądź jego przewodniczką. Pokazuj mu, jak można się bawić zabawkami w nowy sposób. Możesz poczytać dziecku książeczkę, pokazując w niej obrazki, albo zbudować tor przeszkód z poduszek, kartonowego pudła i koca. Pokonajcie go razem. Nie myśl o niczym innym niż o tym, że jesteście razem. Z mężem pogadasz później, gdy pociecha pójdzie spać. Wspólna kąpiel Zamiast zwykłej codziennej 15-minutowej kąpieli idźcie do łazienki pół godziny wcześniej i wykąpcie się razem. Dla dziecka widok mamy w wodzie będzie nie lada atrakcją. Zrób pianę z dziecięcego płynu do kąpieli, polewaj malucha wodą z konewki, a potem sama pozwól, by dziecko zrobiło to samo tobie. Pokaż, jak sprawić, że piana zniknie. Możecie użyć do kąpieli kolorowych płatków mydlanych albo specjalnych musujących barwiących wodę kulek (sprawdź, od jakiego wieku polecane są dla dzieci). Potem wyjdźcie z wody i utul dziecko do snu jak zwykle. Relaksujący masaż To nie tylko pomysł na jeden dzień w tygodniu. Jeśli jednak będziesz masować malucha na przykład tylko w środy, to też będzie dobrze. Gdy chwilę odsapniesz po...

hydraulik, dziecko, łazienka, naprawa hydrauliczna
© Gina Sanders - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: czasem warto zaufać
Nie wierzyłam, że jeszcze kiedyś zaufam jakiemuś mężczyźnie, że przeżyję miłość, ale cuda się zdarzają - opowiada 27-letnia Małgorzata, mama Patryka. A wszystko się zaczęło od zepsutego kranu...

Jeszcze przed urodzeniem Patryka przyrzekłam sobie samej, że już się nie zakocham . I jak na razie dotrzymywałam słowa. Nie wracam pamięcią do Jacka, mojej pierwszej wielkiej miłości, który na wiadomość o ciąży wykpił mnie cynicznie. – Ja... mam zostać ojcem ? Wolne żarty! Załatw to! Dam ci kasę! – Jak śmiesz? – strzeliłam go w twarz tak mocno, że na samo wspomnienie czuję pieczenie dłoni. – Nie będziesz dziecka przeliczać na pieniądze! W jednej chwili przestał dla mnie istnieć jako człowiek i mężczyzna. W tej jednej chwili moje serce stwardniało . To nic, co nas nie dobije, to nas wzmocni. Teraz muszę zapewnić dobre życie dziecku – postanowiłam. Mam serce tylko dla dziecka i rodziców Tak minęło parę lat. W pracy, w dużej firmie ubezpieczeniowej harowałam za dwóch , robiłam studia podyplomowe i uczyłam się po nocach, żeby po południu mieć czas zajmować się Patrykiem. Byłam dobrze ubrana, zadbana, uśmiechnięta do klientów, a twarda i wymagająca wobec innych pracowników. Szybko awansowałam. Nie zważałam na to, czy jestem lubiana czy nie . Serce miałam tylko dla Patryka i moich rodziców, najcudowniejszych dziadków na świecie. Patryk był radością mojego życia, moją dumą, miłością i wszystkim, a rodzice najwierniejszymi przyjaciółmi. Chłopcy lubią majsterkować Tego dnia po przedszkolu poszliśmy zaraz do domu, bo miał przyjść hydraulik , naprawić coś w łazience. Domofon zadzwonił punktualnie, a po chwili w moich drzwiach stanął młody postawny mężczyzna. – Dariusz Wysocki – przedstawił się uprzejmie, a ja z zadowoleniem stwierdziłam, że nie czuć od niego zapachu papierosów ani alkoholu. Wskazałam łazienkę i już chciałam poprosić, żeby uważał na kafelki, gdy zobaczyłam, że pan Dariusz rozkłada na moich pięknych płytkach ceratę i dopiero na niej stawia ogromną torbę. –O!!! –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj