ekologiczna rodzina
Adobe Stock
Mama

9 przykazań ekorodziny, czyli jak na co dzień dbać o Ziemię

Ochrona środowiska, życie w zgodzie z naturą, ekologiczne zachowania – te słowa nie schodzą ostatnio nam z ust. I słusznie. Bo to ludzie w największym stopniu przyczyniają się do niekorzystnych zmian w przyrodzie. Co dla ochrony środowiska i przyszłości naszej planety może zrobić zwykła rodzina taka jak wasza?

Bycie eko to styl życia, w dodatku bardzo satysfakcjonujący, jeśli pomyślisz, że troszczysz się o coś więcej niż czubek własnego nosa. No i robisz coś ważnego dla swoich dzieci – sprawiasz, że będą żyły w czystszym środowisku. Takie życie może być zresztą tańsze niż ci się wydaje. Nawet jeśli np. żywność ekologiczna jest nieco droższa niż zwykła, to tę nadwyżkę możesz pokryć z tego, co zaoszczędzisz na prądzie, wodzie i paliwie do auta. Gdy nowe zachowania staną się nawykiem, zdziwisz się, że kiedyś było inaczej. Żyjcie uważniej. Świat na nas nie poczeka.

1. Segreguj śmieci 

Choć wszyscy powinniśmy już je segregować, to wciąż są z tym kłopoty. Koniecznie znajdź w końcu miejsce na wszystkie pojemniki do segregowania. Możesz przykleić na nich odpowiednie napisy albo specjalnie dla kilkulatka umieścić rysunki butelki, pudełka, kartek papieru. Jeśli mieszkasz poza miastem, załóż kompost – to dodatkowa korzyść dla środowiska. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, dlaczego to robisz. Pamiętaj też, żeby nie wyrzucać na śmietnik starych pralek, telewizorów czy odtwarzacza DVD – oddaj je do sklepu, w którym kupujesz nowy sprzęt, albo do punktu odbioru elektrośmieci. Zużyte baterie wrzucaj do specjalnie oznaczonych pojemników.

Polacy wciąż nie mają pewności, jak prawidłowo segregować śmieci, ale jest coraz więcej pomocnych stron w internecie, np. segregujna5.um.warszawa.pl, naszesmieci.pl

2. Postaw na polską żywność

Weź pod uwagę także tę ekologiczną. To nie wyraz patriotyzmu, choć i to jest ważne. Chodzi o to, że transportowanie produktów na duże odległości, np. samolotem, bardzo zanieczyszcza środowisko. Efekt jest ten sam, gdy podczas produkcji żywności stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Dlatego postaraj się kupować więcej produktów z certyfikatem rolnictwa ekologicznego, także żywność dla dzieci. Zdrowsza będzie nie tylko twoja rodzina, ale również otoczenie. Na zakupy w lokalnych sklepach zabieraj torby wielokrotnego użytku – nie kupuj foliowych reklamówek. Jeśli masz do wyboru większe i mniejsze opakowanie danego produktu, wybierz większe – o ile jesteś oczywiście pewna, że go zużyjesz. Marnowanie jedzenia także jest nieekologiczne. Unikaj produktów nadmiernie opakowanych, np. pasty do zębów w plastikowej tubce dodatkowo zapakowanej w papierowe pudełko. A może razem z dzieckiem zaczniesz hodować na parapecie szczypiorek i natkę? Tym też przysłużysz się naturze.

3. Wybieraj naturalne kosmetyki

Są bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka, a ich produkcja nie wpływa ujemnie na stan środowiska. Do mycia naczyń wykorzystuj środki biodegradowalne, podobnie do sprzątania mieszkania używaj 
preparatów ekologicznych. Oszczędnie dozuj również proszki do prania i detergenty – akurat z nich trudno jest zupełnie zrezygnować.

4. Odnoś lekarstwa do apteki

Przeterminowane lub niepotrzebne leki absolutnie nie powinny wylądować w koszu na śmieci. Wrzucaj je do specjalnie oznaczonych pojemników w aptekach. Gdy trafią na wysypisko śmieci, substancje chemiczne w nich zawarte zaczną się rozkładać, a potem przedostaną się do gleby, wód gruntowych, rzeki. Stamtąd mogą z powrotem trafić do twojego kranu. Nie wylewaj też do zlewu czy toalety substancji chemicznych, np. pozostałości leków, farb, olejów. To po prostu niebezpieczne – i dla środowiska, i dla ciebie.

5. Oszczędzaj prąd

Zgaś zbędne światła w mieszkaniu, wyłączaj urządzenia, których nie używasz, nie zostawiaj ich w stanie czuwania (z włączoną lampką kontrolną).  I ucz tego malucha! Aby pamiętał o gaszeniu światła, możesz przy włączniku przykleić naklejkę-przypominajkę. Gotuj zawsze pod przykryciem, a w czajniku tylko tyle wody, ile jest akurat potrzebne. Domykaj drzwi lodówki – może przez nie uciekać mnóstwo energii.

6. Zakręcaj wodę

To, że leci z kranu, jest tak oczywiste, że nawet się nad tym nie zastanawiasz. Ale doskonale wiesz, jak trudno jest, gdy wyłączą ją tylko na jeden dzień. Światowe zapasy słodkiej wody kurczą się z każdym rokiem! Pamiętaj, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do pitnej wody. Dlatego oszczędzaj wodę – zamontuj wodooszczędną końcówkę do prysznica (z tzw. napowietrzaczem) i baterie z mieszaczem zamiast zwykłych. Uszczelnij krany –  woda cieknie niby po kropelce, ale ziarnko do ziarnka… Postaraj się też częściej brać prysznic (najlepiej skróć go do pięciu minut) zamiast kąpieli w wannie i choć może to już truizm: ucz malucha zakręcania wody podczas mycia zębów.

7. Mądrze dobieraj środki komunikacji

Na mniejszych odległościach rower sprawdzi się na pewno lepiej niż samochód. Możesz też pójść pieszo. Korzystaj z komunikacji miejskiej, a samochód zarezerwujcie na dalsze wyjazdy. A może zamiast lecieć na wakacje samolotem, wybierzecie się na wieś, do gospodarstwa agroturystycznego? Czasem mniej znaczy więcej. Jeśli już nie możesz rozstać się ze swoim autem, regularnie sprawdzaj jego stan techniczny. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Jeździj wolniej, mniej agresywnie. Jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut, pamiętaj o wyłączeniu silnika.

8. Używaj wielokrotnie

Trudno się oprzeć ślicznym ubrankom dla twojej księżniczki, prawda? I wcale nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Czasem je kupuj – nie można przecież żyć w całkowitej ascezie. Ale na co dzień poprzestań na używanych, co oczywiście nie znaczy zniszczonych. Dzieci tak szybko wyrastają z ciuszków, że używane niekiedy wyglądają jak nowe. Nie wstydź się zaopatrywać w second handach czy brać ubranek od koleżanki, której dziecko z nich wyrosło. To nie dowód na biedę, tylko troska o naturę. Kupując nową pralkę (podobnie jak inne sprzęty gospodarstwa domowego) zwróć uwagę na jej energooszczędność (klasa A+++).

9. Ucz wrażliwości na przyrodę

Jedźcie na łąkę, do lasu, wąchajcie stokrotki, podglądajcie życie pszczół i żuków – jeśli zaszczepisz w dziecku zachwyt nad przyrodą, nie będziesz musiała mu przypominać, by o nią dbało. Pamiętaj też, że ono poznaje świat wszystkimi zmysłami i piękny zapach kwiatów, odgłos stukania dzięcioła w drzewo zapamięta na całe życie. 

Mamo, To Ja 25 lat Ekoedycja
mamotoja.pl


Zobacz też:

Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki

zero waste w kuchni
Adobe Stock
Dieta
Zero waste w kuchni: gotuj dla dziecka mądrze i bądź eko!
W trosce o środowisko pójdź krok dalej: wprowadź zasady zero waste do swojej kuchni, by ratować świat przed tonami odpadów, a rodzinę przed niezdrowymi produktami. Pyszne domowe posiłki, pełne witamin i zdrowych składników to podstawa w kuchni dziecka.

Zero waste i gotowanie dla rodziny to nic trudnego. Wystarczy kilka zmian i odrobina konsekwencji. Teraz, kiedy gotujesz dla małego człowieka (lub niedługo zaczniesz), twoje podeście do jedzenia ulega zmianom. W odstawkę idą konserwanty, przetworzona żywność i zupki w proszku. Świetnie! Wykorzystaj zmianę w swoim życiu (dziecko!) do wprowadzenia zmian na stole (będziesz eko!). Zobacz, jakie to łatwe. Na zakupy z torbami wielokrotnego użytku Foliowe torebki zaśmiecają nasze ulice, kuchenne szuflady i dna oceanów. Nie ulegają rozkładowi, tylko z czasem rozpadają się na małe części zatruwające glebę i wodę. Dostają się do układów pokarmowych zwierząt, trafiających później na nasze stoły. Owszem, plastikowe woreczki kiedyś znikną, ale potrzebują na to od 400 do 1000 lat ! Dlatego, zamiast sięgać po nie podczas zakupów, wybieraj się do sklepów z woreczkami uszytymi z firanek. Jeśli nie umiesz szyć, możesz je kupić. Dostępne są w internecie, na bazarach i w coraz większej liczbie supermarketów.  Kupuj na wagę Powróć do metod swojej mamy i babci, kupuj sypkie kasze, ryż, fasolę, orzechy. Dzięki temu ograniczysz ilość kupowanego plastiku, nie będziesz go gotować razem z jedzeniem i zobaczysz, że taka żywność lepiej smakuje. Jeśli kupujesz na wagę produkty sypkie, noś ze sobą szklane słoiki lub metalowe puszki , do których możesz wsypać produkt. Wcześniej poproś obsługę sklepu, żeby zważyła sam pojemnik – nie chcesz przecież płacić za słoik. Kupuj mniej chemii Wiele produktów, którymi zapełniasz kuchenne szafki, jest po prostu zbędna. Zamiast kupować kolejną chemię w postaci osobnych płynów do mycia lodówki, szorowania zlewu, ścierania blatów, a jeszcze innego do czyszczenia piekarnika, wybierz jeden uniwersalny. A może przygotujesz własny ekologiczny środek czyszczący z sody oczyszczonej lub octu ? Ta sama zasada...

ekologiczne niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Ekologia od kołyski: niemowlę w nurcie eko
Narodziny dziecka to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, co możesz zrobić, żeby świat wokół was był zdrowszy. Dla niemowlaka, który cię obserwuje, a z biegiem czasu zacznie też naśladować, ekologiczny sposób myślenia będzie czymś oczywistym!

Kiedy zostajesz mamą, zaczynasz zauważać więcej rzeczy. Także tych dotyczących stanu naszej planety. Wiesz już, że zrobisz wszystko, by twoje dziecko miało szczęśliwe życie, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy świat, na którym żyje, będzie przyjaznym i zdrowym miejscem. Nic więc dziwnego, że często myślisz o ekologii i o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. Dziecko potrzebuje tylu rzeczy! Im jest starsze, tym jest ich więcej... Nie martw się. Jako rodzic także możesz być eko , a z czasem zauważysz, że ta idea będzie przyświecać całej rodzinie! Ekomaluch pije mleko z piersi Życie w zgodzie z naturą i poszanowanie jej praw, produkowanie mniejszej liczby odpadów, troska o środowisko  – to tylko kilka spraw, które leżą na sercu mamie ekomalucha. Karmienie piersią jest najbardziej naturalne i najbardziej ekologiczne: nie zostawiasz śladu węglowego, nie marnujesz wody na mycie butelek, nie tworzysz śmieci z opakowań po mieszankach, a przede wszystkim: zapewniasz dziecku zdrowie i bliskość. A czy wiedziałaś, że w sklepach dostępne są też wielorazowe wkładki laktacyjne? Ekomaluch nosi wielorazowe pieluchy W samych Stanach Zjednoczonych na wysypiska trafia około 20 miliardów jednorazowych pieluszek. A jeśli wliczyć w to wszystkie kraje na świecie? Nic dziwnego, że ekologiczne mamy wybierają wielorazowe pieluszki i wyliczają ich zalety: są bardzo chłonne i miękkie, nie odparzają dziecięcej pupy, są wykonane z naturalnych, wyjątkowo przewiewnych materiałów. A kiedy już maluszek z nich wyrośnie, będziesz przecież mogła zachować je... dla jego młodszego rodzeństwa!   Dobrym pomysłem jest używanie wkładów jednorazowych do pieluszek, wykonanych z papieru ryżowego. Wkład zatrzymuje kupkę, dzięki czemu pieluszka jest łatwa do wyprania. Wiskoza bambusowa ma działanie antyseptyczne, dlatego często produkuje się z niej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj