Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!
Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza.
Długie przerwy między krwawieniami
Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są:
zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ;
torbiele jajników;
niedoczynność tarczycy.
Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu.
Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.
Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....