Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta ból brzucha
Fotolia
Mama

Bolesne miesiączki po ciąży?

Kobiety, których miesiączki są bardzo bolesne, mają nadzieję, że zmieni się to po ciąży. Czy to prawda? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Przed ciążą podczas miesiączek mdlałam, zdarzało się, że wymiotowałam z bólu. Słyszałam, że po porodzie staną się one mniej bolesne. Czy tak będzie? 

Różnie z tym bywa. Medycyna nie zawsze potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre młode kobiety mają tak silne bóle menstruacyjne. Co ciekawe, często właśnie u tych kobiet, u których trudno wskazać przyczynę, po urodzeniu dziecka ból ustępuje albo przynajmniej się zmniejsza.

Dlaczego tak boli?

Jeśli przyczyną bolesnych miesiączek jest np. tyłozgięcie szyjki macicy, poród na ogół nie oznacza końca problemu. Powodem bólu może być również silnie zaciśnięta szyjka macicy – stanowi ona wtedy naturalną przeszkodę utrudniającą odpływ krwi menstruacyjnej (i w efekcie ból). Poród drogami natury w tej sytuacji zazwyczaj pomaga, ponieważ powoduje rozciągnięcie się szyjki macicy. Jej konsystencja staje się mniej zwarta. Być może właśnie dlatego zaobserwowano, że wśród kobiet mających za sobą kilka porodów jest zdecydowanie mniej cierpiących na bolesne miesiączki.

ZOBACZ TEŻ:

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

mama, tata, szpital, przed porodem, kwiaty
Przygotowania do porodu
Porodowe ABC – poznaj je!
Porodu – tak jak oddychania – nie trzeba się uczyć. Warto jednak o narodzinach dziecka dowiedzieć się jak najwięcej. Poznaj nasze porodowe abecadło.

Boisz się, jak to będzie, gdy zaczniesz rodzić? Na pewno wcale nie do końca tak, jak to sobie wyobrażasz albo jak słyszałaś. Aby przezwyciężyć strach, po prostu sprawdź, co dzieje się tuż przed narodzinami dziecka, w ich trakcie i po nich. Koniecznie poznaj porodowe abecadło. A jak Apgar Taką nazwę nosi badanie przeprowadzane w pierwszych minutach życia dziecka. Lekarz ocenia kolor skóry maluszka, prawidłowy puls , oddech, napięcie mięśni kończyn i umiejętność reagowania na bodźce. Za każdą z tych pięciu cech noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Jeśli otrzyma od 8 do 10 punktów, to znaczy, że urodził się w dobrym stanie. B jak ból podczas porodu Aby skutecznie z nim walczyć podczas akcji porodowej, wypróbuj ciepłe okłady na dolną część pleców, kąpiel w ciepłej wodzie albo masaż (ciepło płynące z dłoni ukochanej osoby rozluźnia mięśnie i łagodzi ból). Podczas bolesnych skurczów nie wstrzymuj oddechu (często robimy to odruchowo), ale oddychaj głęboko, regularnie. Pamiętaj: wdech przez nos, wydech przez usta. Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a wtedy ból staje się znośniejszy. C jak cięcie cesarskie Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie np. łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, prawdopodobnie poród zakończy się cięciem (czytaj też na str. 10). Operacja (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym) polega na nacięciu ściany macicy i wydobyciu dziecka. Przy znieczuleniu miejscowym kobieta nie traci świadomości i może tuż po zakończonej operacji zobaczyć swoje maleństwo, a za kilka godzin przytulić je i nakarmić. D jak dokumenty Będziesz musiała okazać je na izbie przyjęć. Oto co trzeba zabrać: dowód osobisty legitymację ubezpieczeniową (aktualną, podbitą miesiąc wcześniej); kartę ciąży; wyniki badań (grupa krwi i Rh, WR,...

Ból porodowy, jego odczuwanie można łagodzić różnymi metodami
Fotolia
Poród naturalny
6 sposobów na pokonanie bólu porodowego
Dla 40 proc. kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania, 40 proc. odczuwa go jako silny, zaś 20 proc. czuje, że jest nie do zniesienia. Jak pokonać ból porodowy?

Ból porodowy odgrywa w ważną rolę w czasie narodzin dziecka. Umożliwia subtelną grę hormonów, która pomaga zmagać się ze skurczami, zmobilizować siły do ogromnego fizycznego wysiłku, a potem przeżyć spełnienie i radość. Czasem jednak ból jest tak silny, że zamiast pomagać, przeszkadza. Na szczęście odczuwanie bólu można łagodzić różnymi metodami.   1. Dolargan (petydyna) w czasie porodu To syntetyczny środek narkotyczny z grupy morfin. Podaje się go w zastrzyku domięśniowym lub dożylnie. Efekt przeciwbólowy zawdzięcza silnemu działaniu rozkurczowemu na wszelkie mięśnie gładkie. Stosuje się ją najpóźniej ok. trzy godziny przed końcem porodu. Najbardziej przydatny jest, gdy skurcze odczuwane są jako bardzo bolesne, a szyjka macicy pozostaje twarda i słabo się rozwiera. Podaje się go też kobietom, które na początku porodu są przygnębione, szybko tracą siły. Środek ten nie zlikwiduje bólu, ale znacznie go ograniczy, bo rozluźnia napięte mięśnie. Ulgę poczujesz po ok. 15 minutach (zastrzyk dożylny) lub po 30 minutach (domięśniowy). Co będziesz czuć po podaniu petydyny: poczujesz się pewniejsza siebie, polepszy Ci się nastrój. Łatwiej zdrzemniesz się między skurczami, by nabrać sił. Może Cię jednak ogarnąć nadmierna senność, a nawet ociężałość. Jak petydyna wpływa na poród: ułatwia i przyspiesza początek porodu. Skraca okres rozwierania się szyjki macicy i zmniejsza dolegliwości z tym związane. Skurcze stają się rzadsze, ale silniejsze. Jednak, gdy mięśnie będą zbyt wiotkie, możesz słabiej przeć. Czy petydyna jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka: dolargan może powodować nudności i wymioty. Przenika z krwią matki do krwi dziecka – największe stężenie stwierdza się po ok. dwóch–trzech godzinach od podania go kobiecie. Aby noworodek nie był senny, nie miał problemów z oddychaniem i ssaniem piersi, podaje się...

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta