emocje mamy
Fotolia
Mama

Ciężko jest być dobrą mamą, gdy się nie miało dobrego dzieciństwa – mówią badania

Jeżeli musiałaś za wcześnie dorosnąć, to nieświadomie tego samego będziesz oczekiwała od swojego dziecka.

Wydaje się, że powinno być zupełnie odwrotnie. Że jeśli nie miałaś szczęśliwego dzieciństwa, to będziesz robić wszystko, by twoje dzieci dostały nawet z naddatkiem to, czego ci kiedyś brakowało.
Jednak wcale tak nie jest. 
Okazuje się, że kobiety, które w dzieciństwie musiały szybko dorosnąć i wziąć na plecy obowiązki ponad swoje siły, często ten sam schemat przenoszą na swoje dzieci. 

Badania opublikowane niedawno w prestiżowym piśmie psychologicznym, "Journal of Family Psychology" pokazują, że kobiety, które w dzieciństwie dźwigały na swoich barkach za dużo odpowiedzialności, prezentują inny typ macierzyństwa niż ich koleżanki, wychowane w ciepłych, bezpiecznych rodzinach. Mówiąc konkretniej: są bardziej wymagające i mniej wrażliwe w stosunku do swoich dzieci. 

Jak to działa?

Wyobraź sobie, że jesteś jak moja koleżanka Dominika. Wyobraź sobie, że twoja mama umarła, gdy miałaś 15 lat, tata wyjechał do innego kraju i nagle zostałaś z trójką młodszego rodzeństwa, z których żadne nie miało więcej niż 10 lat. Żadne nie umiało też jeszcze zrobić sobie śniadania, wyprasować sobie ubrania czy pamiętać o zadaniach domowych. Z dnia na dzień ze zwykłej 15-latki stałaś się praktycznie mamą trójki dzieciaków.

Albo wyobraź sobie, że jesteś jak moja koleżanka Małgosia. Że twoi rodzice piją od kiedy pamiętasz, i od kiedy pamiętasz sama musisz troszczyć się o czyste skarpetki, kanapki do szkoły i odrobione lekcje. Co więcej, nie tylko troszczysz się o siebie, ale też  o swoich rodziców.  

Jeśli jesteś jak Dominika albo jak Małgosia, to świetnie dasz sobie radę. Jasne, na początku będziesz improwizować, ale w końcu nauczysz się działać jak robot: niezawodnie. Tylko, że za taką niezawodność dużo się płaci i to nie samemu – często za naszą niezawodność płacą nasze dzieci. Jeżeli na własnej skórze nie przekonałyśmy się co to jest beztroskie dzieciństwo, to potem – gdy mamy już własne dzieci – nie umiemy im tej beztroski zapewnić.

– Jeśli w dzieciństwie rodzice oczekiwali od córki zbyt wielkiej odpowiedzialności i nie dali jej szansy na stabilny rozwój tożsamości, to potem ona, kiedy zostaje mamą, ma mylne pojęcie na temat potrzeb dziecka, i to zarówno tuż po porodzie, jak i w kolejnych latach jego rozwoju – mówi psycholożka Amy K. Nuttal, autorka wspomnianych badań cytowanych w "Journal of Family Psychology".

Po co nam takie badania?

Prowadzone przez Amy K. Nuttal badania pokazują, jak cały czas ważna jest edukacja na temat potrzeb dziecka i jego naturalnych ograniczeń w rozwoju. Chociaż o dziecięcej psychice wiemy już bardzo dużo, to przecież wciąż bardzo popularna jest np. metoda kontrolowanego płaczu która nie ma nic wspólnego ze zrozumieniem dziecięcych potrzeb – i wg psychologów może być fatalna w skutkach!

Badania te pomagają też zrozumieć, czemu niektóre mamy mają o wiele mniejszą wrażliwość na płacz swojego dziecka, jego nocne pobudki albo nieporadność w kolejnych jego latach.

Co jednak najważniejsze – udowadniają, że bardzo często problem leży nie w nadmiernej płaczliwości malucha, ale w trudnych doświadczeniach z dzieciństwa młodej mamy. Które na szczęście można przepracować, jeśli tylko jesteśmy w stanie do nich się przyznać – przynajmniej przed samą sobą.

Czytaj także:

Jak być szczęśliwym? Psycholog wyjaśnia, jakie są 4 kluczowe filary szczęścia [WIDEO]

7 cech dziecka gwarantujących mu sukces w życiu
Adobe Stock
Wychowanie
7 cech dziecka, które zagwarantują mu sukces w życiu
Przeciwstawia się rodzicom? Naukowcy mówią, że to bardzo dobrze wróży na przyszłość malucha.

Naukowcy wyodrębnili aż 7 cech dziecka, które dają mu szansę odniesienia sukcesu w życiu. To wynik wnikliwych, trwających ponad 50 lat (!) badań amerykańskich naukowców. Powstały na podstawie m.in. analizy życia 346 tys. 660 osób - uczniów szkół średnich w latach 60. i ich dalszych losów: 11 i 50 lat później. Wyniki badań opublikował „Journal of Personality and Social Psychology". Przyszłość da się przewidzieć „Ono z tego jeszcze wyrośnie” - myślisz czasami, patrząc na swoje dziecko zachowujące się nie tak jakbyś tego chciała. Uważaj, takie podejście do sprawy może być pułapką. Okazuje się, że to jakim dzieckiem jest twój maluch, bardzo rzutuje na jego przyszłość. Naukowcy mają na to dowody! Jako miernik sukcesu życiowego badacze przyjęli: uzyskanie dobrego wykształcenia, znalezienie prestiżowej pracy i otrzymywanie wynagrodzenia wyższego niż przeciętne . Idąc tym tropem podali 7 cech dziecka, które świadczą o tym, że maluch osiągnie w przyszłości te cele. Oto 7 cech dziecka świadczących o tym. 1. Dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem. Jak podkreśliła autorka badania Marion Spengler: im mniej trudności z czytaniem i pisaniem, tym w przyszłości wyższy poziom wykształcenia, bardziej prestiżowa praca i wyższe dochody. 2. Jest żywo zainteresowane szkołą. Badanie Spengler pokazuje też, że zachowanie w szkole - a właściwie stosunek do niej, pozwala przewidzieć sukces życiowy w znacznie większym stopniu niż np. pochodzenie dziecka. Przywiązywanie wagi do tego, co się dzieje w szkole , jest jednym z warunków sukcesu. 3. Jako uczeń ma duże poczucie odpowiedzialności. Zespół Spengler potwierdza, że bycie odpowiedzialnym uczniem, uczęszczanie na zajęcia, odrabianie prac domowych czy przykładanie się do egzaminów przekłada się na lepszą karierę...

trzy małe siostrzyczki w objęciach
AdobeStock
Wychowanie
Tylko siostra ma tę moc! 5 niesamowitych korzyści z posiadania siostry (Naukowo udowodnionych!)
Okazuje się, że siostra może nauczyć cię więcej niż brat. Dzięki posiadaniu siostry dowiesz się jak rozwiązywać konflikty, zdobędziesz umiejętność rozpoznawania uczuć i emocji drugiej osoby oraz tego, jak wychowywać innych. A to wcale nie wszystko!

Czy rodzeństwo mieszane, tzw. parka, jest lepsze niż dwóch braci? Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga dowodzą niezbicie, że płeć rodzeństwa ma szczególny wpływ na nasz rozwój, emocje, zdrowie psychiczne i samoocenę. Z badań wynika, że posiadanie siostry przynosi więcej korzyści . Dlaczego tak dobrze jest mieć siostrę lub kilka sióstr? Dzięki siostrze lepiej żyjemy i rozumiemy innych  Kto ma siostrę ten wie, że tzw. darcie kotów na zmianę z wielką miłością to w tych relacjach po prostu norma. Jednocześnie pewnikiem jest także to, że zawsze można na nią liczyć, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach, a i czasem pożyczyć jakiś ciuch z jej szafy. Nieważne czy jest starsza, czy młodsza, czy między dziećmi jest duża, czy mała różnica wieku. Ważne, by mieć siostrę. Jak dowodzą badania, posiadanie siostry chroni rodzeństwo przed depresją , a także powoduje, że rodzina staje się sobie bliższa i łączą ją silniejsze więzy. „Relacja z siostrą pomaga rozwijać umiejętności społeczne , takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji” – mówi adiunkt Alex Jensen z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), prowadzący badania dotyczące relacji z rodzeństwem. „Nawet wtedy, gdy siostry mają konflikt, to jeśli jest on niewielki, dobrze nam zrobi w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych". 5 najważniejszych korzyści z posiadania siostry Oto 5 najważniejszych powodów, według naukowców, dla których tak dobrze jest mieć siostrę (lub więcej sióstr). 1. Dzięki niej zachowasz równowagę psychiczną Okazuje się, że posiadanie siostry zapewnia nam pełnię zdrowia psychicznego. Jak tłumaczą psychologowie, siostry pomagają chronić rodzeństwo przed poczuciem samotności i lękiem. A także to właśnie dzięki siostrom dochodzi do scalenia rodziny po śmierci rodziców. Tak...

Dziecko dziedziczy inteligencję po matce
Fotolia
Aktualności
Po kim dziedziczymy inteligencję? Nowe doniesienia naukowców!
Czasem żartujesz, że twoje dziecko jest takie mądre po mamusi? A tak naprawdę, po kim dziedziczymy inteligencję? Okazuje się, że w tym żarcie jest wiele prawdy! Oto co odkryli naukowcy i czego, drogie mamy, powinnyśmy się nauczyć i cytować w odpowiednim momencie.

Mądrale z tych naszych dzieci, inteligentne takie, co rusz nas zaskakują, prawda? Mądre jak ich mamusie, to jasne! A teraz mamy na to naukowe dowody! A jeśli do tego są (trochę) leniwe – tym bardziej mamy powód do radości! Jak to możliwe? To proste! Naukowcy z Florydy opublikowali w  „Journal of Health Psychology” wyniki  badania, z którego jasno wynika, że ludzie, którzy lubią się „obijać” zwykle są... inteligentniejsi od tych, którzy spędzają czas aktywnie. Po kim dziedziczymy inteligencję? Po mamusi, kochanie! Jest wiele badań, które potwierdzają tezę, że inteligencję dziedziczymy po matce. Brytyjscy naukowcy już w latach 80. wysunęli takie wnioski, a przez kolejne lata potwierdzali to inni badacze, m.in. ze Szkocji i z Niemiec. Ojciec ma większy wpływ na budowę ciała dziecka, mama na jego inteligencję – twierdzą profesorowie. IQ dzieci, którym przyjrzeli się szkoccy naukowcy było najbardziej zbliżone do IQ ich matek , różnice mogły wynosić średnio 15 punktów.  W innym, trwającym przez 7 lat, badaniu odkryto też, że miłość i więź pomiędzy matką a dzieckiem stymuluje część mózgu dziecka odpowiedzialną przede wszystkim za pamięć i zdolność uczenia się, a u dzieci, które miały mamy odpowiadające na ich potrzeby emocjonalne, ta część mózgu – hipokamp – była o 10 proc. większa niż u dzieci, których mamy były emocjonalnie niedostępne. Najnowsze odkrycia potwierdzają tezę Teraz pojawiły się kolejne wyniki badań sprawdzające, po kim dziedziczymy inteligencję. I znowu okazało się, że po matce! Tym razem naukowcy z Medical Research Council Social oraz Public Health Sciences Unit w Glasgow po analizie badań przeprowadzonych na ponad 12 tysiącach osób w wieku 14-22 lata ogłosili, że najlepszym wskaźnikiem inteligencji dziecka jest wskaźnik IQ matki . Mniejsze znaczenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj