Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czym stresują się mamy
Fotolia
Mama

19 najbardziej stresujących momentów wg rodziców

Odnajdujecie się w tej liście 19 rzeczy, które stresują rodziców? My tak!

Codzienność rodziców, oprócz przewidywalnych momentów i rutyny, obfituje w niespodzianki – wszak dzieci są najbardziej nieobliczalnymi i pomysłowymi istotami na świecie. Są jednak takie chwile, kiedy stres łapie nas w swoje szpony. Przedstawiamy 19 rzeczy, które wystawiają cierpliwość rodziców na największą próbę – lista powstała w wyniku ankiety przeprowadzonej przez producenta ciastek belVita wśród 2 tys. rodziców dzieci w wieku szkolnym w Wielkiej Brytanii. 

Kolejny raz możemy się przekonać, że doświadczenia matek i ojców z całego świata są uniwersalne i myślę, że są prawdziwe także dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Ja zgadzam się z prawie każdym punktem z tej listy, a w szczególności z 2 (!!!), 9 (!!) i 11(!), a wy? 

Najbardziej stresujące rzeczy dla rodziców:

1. Utrzymanie porządku w domu i bycie na bieżąco z pracami domowymi
2. Poranne ogarnięcie dzieci i wyjście z domu na czas, by nie spóźnić się do szkoły
3. Powrót do rutyny szkolnej/porannej po wakacjach
4. Nakłonienie dzieci do odrabiania zadań domowych i czytania
5. Wieczorne rytuały
6. Nakłonienie dzieci do jedzenia różnych rzeczy
7. Namówienie dzieci do mycia zębów
8. Sprawienie, żeby dzieci zachowywały się dobrze w miejscach publicznych
9. Wygonienie dzieci z łóżek rano
10. Pory posiłków
11. Odprowadzanie i odbieranie dzieci ze szkoły
12. Zapewnienie dzieciom rozrywki w deszczowe dni
13. Pamiętanie o wszystkim, czego potrzebują do szkoły
14. Kupowanie nowych ubrań
15. Początek nowego roku szkolnego
16. Sprawienie, by dzieci przesypiały noce
17. Nakłonienie dzieci do zjedzenia śniadania
18. Ogarnięcie grafików zajęć pozalekcyjnych
19. Poranne ubieranie się dzieci

Poranki są najbardziej stresującym momentem dnia dla rodziców

Z ankiety wynika, że rodzice są zestresowani przez ok. 2 godziny dziennie, a największym powodem do stresu jest utrzymanie porządku w domu – tej odpowiedzi udzieliło prawie 40 proc. matek i ojców. Najtrudniejsze są jednak poranki i to ich dotyczy najwięcej punktów z listy – tu chyba nie ma żadnego zaskoczenia, prawda? 31 proc. rodziców uważa, że poranna krzątanina i próba zjawienia się w szkole na czas oraz powrót do rutyny po wakacjach to najtrudniejsze wyzwania, jakie stawia przed nimi posiadanie dzieci. 

Prawie 40 proc. rodziców kłóci się z małżonkiem o to, kto ma więcej na głowie rano. Okazuje się też, że czujemy się zobowiązani do tego, by wydawać się "na luzie", kiedy już zjawiamy się z dzieckiem w szkole – i to też powoduje stres! Co ciekawsze, jest to bardziej stresujące dla mężczyzn (49 proc. ojców) niż kobiet (46 proc.). 

Bez śniadania do szkoły?

Ankietowani rodzice przyznali, że najczęściej z czegoś rezygnują, żeby zdążyć z dziećmi na czas do szkoły. Aż u 65 proc. jest to niestety śniadanie (u mnie najczęściej mój makijaż!)... W Polsce jest podobnie. Z raportu polskiego Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że prawie 1/3 polskich uczniów nie jada śniadań – to naprawdę zatrważające dane. Dzieci, które nie jedzą śniadań gorzej radzą sobie z nauką, mają problemy z koncentracją, pamięcią, bywają agresywne. Z dwojga złego, lepiej zrezygnować ze swojego makijażu niż śniadania dziecka, nie uważacie?


Jak rodzic może poradzić sobie ze stresem?

Rodzice, którzy wzięli udział w ankiecie twierdzą, że wszystko byłoby łatwiejsze, gdyby dzieci po prostu... współpracowały i robiły to, o co je prosimy. Matki i ojcowie szukają rozwiązań, które ułatwiłyby przeżycie poranków i przyznają, że chcieliby podchodzić do tej pory dnia z większym luzem. 

Jeśli i dla was poranki są trudne, spróbujcie różnych strategii, by je nieco poprawić. Oto kilka sposobów na lepszy rodzinny poranek: przygotowanie ubrań wieczorem, nastawienie budzika o 15 minut wcześniej, przygotowanie wieczorem śniadań do szkoły,  partnerski podział obowiązków. Powodzenia! 

Zobacz też:

Sposób na stres dziecka – ćwiczenie oddechowe – film

Jaki jest współczesny tata
Materiały prasowe urlopojcowski.info
Tata
Jaki jest współczesny polski tata? Wiemy o nim wszystko!
Co roku przybywa w Polsce kilkaset tysięcy ojców. Kim są? Zobacz, co mówią o nich liczby zebrane przez portal UrlopOjcowski.info.

Co wiemy o współczesnym polskim ojcu? Ile ma lat, czy zajmuje się dzieckiem, czy pomaga żonie? Przyjrzyjmy się bliżej polskiemu ojcu: Ile mężczyzna ma lat, gdy rodzi mu się dziecko? Przeciętny polski tata ma 31 lat – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. I jest nieco starszy od mężczyzn, którzy na ojcostwo decydowali się jakiś czas temu. Do niedawna średni wiek mężczyzny, któremu rodziło się dziecko, wynosił bowiem 29 lat. Z tego wniosek, że decyzję o posiadaniu potomstwa panowie odkładają w czasie. Najpierw wykształcenie, potem praca, mieszkanie i dopiero dziecko. Ale jest jedna różnica - ojcowie mieszkający na wsi są jednak nieco młodsi od miejskich tatusiów. Jest żonaty czy nie? Jedna piąta panów, którym rodzi się dziecko, nie jest żonatych. W porównaniu do lat poprzednich jest ich coraz więcej. W 2001 roku tylko 13 procent dzieci rodziło się w związkach niesformalizowanych, w roku 2011 – aż 21 procent. Coraz więcej par decyduje się zatem na wspólne życie bez ślubu . Jak współczesny ojciec zajmuje się dzieckiem? Pod względem podziału obowiązków mamy równouprawnienie. Wielu mężczyzn opiekuje się dzieckiem tak samo jak mama: przewijają, karmią, zabierają na spacer, utulają do snu. Badania przeprowadzone przez ośrodek TNS OBOP wskazują, że prawie 60 proc. ojców uznaje swoje zaangażowanie w wychowanie dzieci za równe temu, co robi partnerka. Jednak są też tatusiowie, którzy nie wypełniają ojcowskich obowiązków. Świadczy o tym fakt, że prawie co trzecie dziecko w Polsce wychowuje się bez taty. Nie zawsze wynika to jednak z porzucenia rodziny przez mężczyznę, na te liczby wpływa również emigracja zarobkowa . Tata po rozwodzie Mężczyzna ma teraz większą szansę na uzyskanie władzy rodzicielskiej niż jeszcze kilka lat temu. Podczas rozwodu jest ona przyznawana 4,4 proc. panów. Do niedawna otrzymywało ją 3,5...

Porwane dziecko
Facebook
Aktualności
Polka walczy o dziecko. Twierdzi, że porwał je psychicznie chory ojciec
Nikt nie wie, co dokładnie się dzieje z 15-miesiecznym Andrzejkiem, do porwania doszło na wyspie Bali. Kobieta boi się, że zostanie wywieziony z kraju.

Dramat rozegrał się w bajecznej scenerii Bali. Polka mieszka w Indonezji od 3 lat i tam poznała uroczego Australijczyka, tam też urodził się mały Andrzejek. Niestety jeszcze przed porodem kobieta zdała sobie sprawę, że nie stworzą rodziny, mimo to postanowiła spróbować. Przemoc zaczęła się, gdy ta była w 7 miesiącu ciąży. Piekło w raju W internecie Alistair Larmour przedstawia się jako nauczyciel medytacji i przewodnik duchowy, którego życie ukształtowała "bitwa ze schizofrenią i alkoholizmem". Na swojej stronie internetowej przyznaje, że nie poddawał się leczeniu, gdyż... nie wierzył lekarzom. Gdy pani Agnieszka Krzysztofowicz była w 7 miesiącu ciąży wpadł w szał po raz pierwszy, kobieta nadal jednak miała nadzieję na stworzenie szczęśliwego domu dla swojego dziecka, z czasem jednak robiło się coraz gorzej. Ojciec praktycznie nie zajmował się dzieckiem, dochodziło do awantur, przemocy i zaniedbania dziecka , gdy było pod jego opieką. Mężczyzna miał także odmawiać płacenia na utrzymanie dziecka. Kobieta zaczęła poważnie rozważać powrót z dzieckiem do Polski, nie zdążyła... Mężczyzna zabrał paszport i domagał się możliwości spotkań z dzieckiem. Po kolejnych kłótniach, podczas których mężczyzna zachowywał się agresywnie, matka zdecydowała się złożyć sprawę o ograniczenie praw rodzicielskich. Toczy się ona przed sądem w Warszawie. Kilka dni temu ojciec Andrzejka pojawił się razem z innym mężczyzną w domu pani Agnieszki, zaatakował kobietę, a także jej współlokatorkę. Mężczyźni porwali chłopca , informuje kumparan.com. Kobieta obawia się, że zostanie on wywieziony z kraju. Miejscowa policja nie uznaje zdarzenia za porwanie, bo sprawcą jest ojciec dziecka. Kobietę wspiera polska ambasada. - Cały czas jestem w szoku, bo zabrano mi moje 15-miesięczne dziecko. Nie wiem co się z nim dzieje. Nie mogę spać – mówi Agnieszka...

jak wyglądają poranki z dziećmi
Fotolia
Mama
Jest 4.30 i prawie zabiło mnie dziecko, czyli poranek rodzica
Musicie wiedzieć, że poranek rodzica jest nie wtedy, kiedy nam się wydaje, że jest, tylko wtedy, kiedy zarządzi go dziecko. Nie znasz godziny. Zachowaj czujność. Przetrwaj.

Fajnie byłoby mieć 3-letnie dziecko, które słodko śpi o 7.00! Bardzo podoba mi się ten poziom absurdu, bo wiadomo, że 3-letnie dzieci nie sypiają słodko o 7.00, starsze o tej porze śpią tylko, kiedy trzeba iść do przedszkola lub szkoły, a młodsze nie sypiają właściwie wcale. Aż się prosi o tekst: "Dramat młodej matki: od X lat próbuje zasnąć, a mała tak uparcie nie" . Zamiast tego pozwólcie, że opowiem wam o tym, jak wyglądają poranki matki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdjęcie dla zmyły, żeby się lepiej klikało. Poranek mamy: preludium Nocną ciszę rozdziera mój krzyk. Przez moment myślałam, że to już koniec. "Mieli rację" – myślę. – "Możesz przestraszyć się tak bardzo, że stanie ci serce". Ale nie, jednak nie tym razem. Będę żyć! To dobrze, przecież mam dzieci... Jedno z nich, jak być może odgadliście, jest nawet sprawcą tego dramatycznego przebudzenia.  Rzucam wam wyzwanie: spróbujcie się nie przestraszyć, powstrzymajcie przed wrzaskiem, kiedy z głębokiego snu budzi was poczucie, że coś jest nie tak, że ktoś tu jeszcze jest, ktoś przygląda ci się w milczeniu, z bliskiej odległości, czujesz jego oddech na twarzy i wiesz, że nie jest to twój mąż , bo przez warstwy snu dociera do ciebie jego chrapanie. Czyjaś obecność zakłóca naturalny porządek rzeczy. Wciąż śpiąc, otwierasz jedno oko, a tam ponura ciemna postać z włosami do pasa, zasłaniającymi twarz niczym z plakatu japońskiego horroru, szepcze: "maaamooo...". Córeńka. Pić jej się chce. Jest 4.30 . Za dwie godziny zadzwoni budzik i rozpoczniemy nasz rytualny taniec, ten, którego kroki znają wszyscy pracujący rodzice dzieci uczęszczających do placówek opiekuńczo-edukacyjnych i od którego zależy jeśli nie przetrwanie, to przynajmniej utrzymanie pracy i dachu nad głową dla rodziny. Czyli jednak przetrwanie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta