Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co to są polipy macicy?
Fotolia
Mama

Polipy macicy: skąd się biorą i czy to groźne?

Lekarz odkrył u ciebie polipa macicy i chciałabyś wiedzieć, co to jest? Przeczytaj, co to jest polip macicy, jak go wykryć i czym to grozi.

Polipy macicy powstają zazwyczaj wskutek stanu zapalnego lub zaburzeń hormonalnych (szczególnie zbyt wysokiego poziomu estrogenu). Polipy mogą powstawać w kanale szyjki macicy lub w jamie macicy. Po wykryciu polipa macicy u pacjentki podczas badania USG, lekarz ginekolog wybiera odpowiednią metodę leczenia.

Co to są polipy macicy?

Polipy macicy są zmianami w obrębie jamy macicy, powstałymi na skutek przerośnięcia błony śluzowej macicy. Polipy macicy nazywane są też polipami endometrialnymi, w odróżnieniu od polipów w szyjce macicy, czyli polipów szyjkowych. Polipy macicy są zwykle łagodnymi zmianami. Nie są to mięśniaki, a leczenie polipów uzależnione jest od ich umiejscowienia. Najczęściej nie dają żadnych objawów, choć zdarza się krwawienie międzymiesiączkowe. Polipy macicy częściej występują u kobiet w okresie menopauzy, zdarzają się też jednak na wcześniejszym etapie życia i mogą utrudniać zajście w ciążę lub spowodować poronienie.
Przeczytaj o metodach leczenia polipów.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Starania o dziecko
Jak się leczy polipy w pochwie?
Podczas badań wykryto u ciebie polipy? Zastanawiasz się, czy w tej sytuacji czeka cię operacja? Sprawdź, co na temat usuwania polipów powiedział nam ginekolog położnik.

Czy polipy w pochwie zawsze trzeba operować? Niestety tak, polipy w pochwie muszą być usuwane podczas zabiegu chirurgicznego , ponieważ po ich wycięciu konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego (oceni, czy nie mają charakteru nowotworowego). Nie możesz zajść w ciążę? Zbadaj jajniki! Co to jest polip? Polip jest niewłaściwą tkanką mogącą wyrastać w różnych miejscach, m.in. w kanale szyjki macicy, pochwie, jamie macicy. Lekarz po stwierdzeniu obecności polipa kieruje pacjentkę do szpitala, gdzie usuwa się tkankę chirurgicznie. Najczęściej po 2 tyg. można odebrać wynik histopatologiczny , z którym bezwzględnie powinno się iść do lekarza. Na jego podstawie specjalista decyduje o ewentualnym dalszym leczeniu i okresowych kontrolach. Jakie są przyczyny powstawania polipów? Przyczyną powstawania polipów szyjki macicy jest zwykle stan zapalny , polipów trzonu macicy – zaburzenia hormonalne. Polipy są to zwykle łagodne. konsultacja: ginekolog-położnik lek. med. Ewa Paszkiewicz, Klinika Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA, www.invicta.pl Dowiedz się, czy upławy mogą być groźne

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

mięśniaki a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mięśniaki a ciąża: mogą prowadzić do powikłań w ciąży i podczas porodu [diagnoza, leczenie]
Mięśniaki w ciąży mogą przyczyniać się do powstania powikłań groźnych dla matki i dziecka. Dlatego wykryte w ciąży mięśniaki wymagają stałego monitorowania, ale raczej się ich w tym czasie nie usuwa. Najczęściej wycinane lub leczone są już po porodzie.

Mięśniaki macicy w ciąży mogą utrudniać jej donoszenie i powodować komplikacje okołoporodowe. Nie zawsze jednak się tak dzieje, część kobiet, u których podczas ciąży zdiagnozowano mięśniaki, nie ma żadnych problemów. Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nie dają żadnych objawów, dlatego zdarza się, że wykrywane są dopiero w czasie ciąży podczas rutynowego badania USG. Mięśniaki a ciąża: wpływ mięśniaków na ciążę rodzaje mięśniaków mięśniaki a powikłania w ciąży mięśniaki a ciąża po 40 leczenie mięśniaki a płodność objawy mięśniaków leczenie farmakologiczne usuwanie mięśniaków (chirurgiczne) Mięśniaki macicy a ciąża  Mięśniaki w ciąży mogą (ale nie muszą!) być przyczyną ciążowych powikłań. Wszystko zależy od ich rozmiaru i umiejscowienia. Niektóre rodzaje mięśniaków w ciąży mogą prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu , krwotoku poporodowego. Najczęściej nie dają żadnych objawów, dlatego wykrywa się je podczas badań prenatalnych USG u 1-10 proc. ciężarnych. Co ciekawe, ryzyko występowania tej dolegliwości nie jest u wszystkich kobiet takie samo. Mięśniaki w ciąży częściej występują u starszych pań oraz u tych, które mają wyższe BMI, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Kobiety w ciąży, u których stwierdzono mięśniaki macicy, powinny być pod stałą opieką lekarską, gdyż zmiany hormonalne towarzyszące ciąży mogą przyspieszyć wzrost guzów. Rodzaje mięśniaków macicy i ich wpływ na ciążę Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń kobiecego narządu rozrodczego – w Polsce dotykają niemal co drugą kobietę powyżej 35. roku życia. Rodzaj zmiany zależy od umiejscowienia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz