Mama

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Szacuje się, że problemy z zajściem w ciążę każdego roku ma 1,5 miliona par w Polsce. Z roku na rok liczba ta zwiększa się, a przyczyny niepłodności na przestrzeni lat zmieniają się. Już za połowę kłopotów z poczęciem dziecka, które da się zdiagnozować u kobiet i mężczyzn, odpowiada zła jakość męskiego nasienia.

Na przestrzeni lat przyczyny niepłodności się zmieniały. Jeszcze 20-30 lat temu ich główną przyczyną była niedrożność jajowodów jako powikłanie stanów zapalnych i endometriozy. Obecnie są to problemy z owulacją. Coraz częściej też u podłoża problemów z zajściem w ciążę leży czynnik męski – stanowi on 40 proc. powodów wykonywania procedury in vitro – zbyt mała liczba plemników lub zbyt mały odsetek plemników prawidłowych – mówi ginekolog, dr Grzegorz Południewski.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Za 30 proc. przypadków niepłodności odpowiada czynnik żeński, za tyle samo – czynnik męski. Reszta to trudne do ustalenia, bo nieleżące po żadnej ze stron powody problemów z zajściem w ciążę.

Najczęstszymi nieprawidłowościami, które utrudniają lub uniemożliwiają poczęcie i urodzenie dziecka są:

Czy hashimoto utrudnia zajście w ciążę?

Hashimoto to choroba tarczycy na tle autoimmunologicznym (zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego). Może być ona powodem problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Dzieje się tak dlatego, że hashimoto rozregulowuje pracę tarczycy, co sprzyja wzrostowi poziomu prolaktyny. Zjawisko to zaburza prawidłową owulację. Przy tej chorobie jest jeszcze inne ryzyko: organizm ciężarnej z hashimoto może atakować zarodek i go niszczyć. Jest to skutek podwyższonej liczby przeciwciał tarczycowych w organizmie matki, które traktują zarodek jak ciało obce i zwalczają go, co prowadzi do poronień.

Kobieta, która ma hashimoto, a chce starać się o dziecko, powinna być pod opieką endokrynologa i ginekologa. Po zajściu w ciążę konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich leków aż do porodu.

Niedoczynność tarczycy a problemy z zajściem w ciążę

Nieleczona niedoczynność tarczycy może być przyczyną bezowulacyjnych cyklów, które wykluczają zapłodnienie. W przypadku, gdy jednak do niego dojdzie, a zarodek zagnieździ się w macicy kobiety z niedoczynnością tarczycy, ciąża automatycznie jest zagrożona poronieniem. Wszystko przez zaburzoną gospodarkę hormonalną, w której regulacji uczestniczy zdrowa tarczyca. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost poziomu hormonu zwanego prolaktyną, która odpowiada za brak jajeczkowania i wzrost ryzyka poronienia. Z tego względu, podobnie jak w przypadku hashimoto, przyszła mama powinna być pod stałą kontrolą lekarską i postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Kłopoty z zajściem w ciążę – jakie badania trzeba zrobić

Najważniejsze to znaleźć specjalistę ginekologa, któremu można zaufać. To on pokieruje, na jakie badania powinna udać się kobieta.

O problemach z zajściem w ciążę mówi się wtedy, gdy po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji kobieta nie zachodzi w ciążę. W takim przypadku para może od razu skierować się do ginekologa. Przeprowadzi on wywiad, zrobi badanie ginekologiczne kobiety i zleci jej następujące badania:

  • USG narządu rodnego,
  • badania hormonalne ((FSH, LH, AMH, prolaktyna, testosteron, estrogeny, hormony tarczycy - TSH, FT4, FT3) i immunologiczne),
  • testy owulacji i testy PCT,
  • histeroskopię,
  • badanie drożności jajowodów.


Równolegle lub po uzyskaniu wyników badań kobiety specjalista zleci badania mężczyźnie – będzie to w pierwszej kolejności badanie jakości nasienia. Być może mężczyzna otrzyma także polecenie odbycia wizyty u urologa, który zbada jądra.

W sytuacji, gdy te podstawowe badania nie pozwolą odkryć źródła problemu z zajściem w ciążę, konieczne będzie wykonanie testów genetycznych u obojga partnerów, dlatego na wizytę u genetyka trzeba iść razem.

Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).

Polecane:

plemniki, komórka jajowa, zapłodnienie, niepłodność
Fotolia
Starania o dziecko
Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?
Są medyczne przyczyny niepłodności – choroby, wady w budowie anatomicznej, zmiany pooperacyjne. Czasem jednak wszystkie badania i analizy pokazują, że para bez problemu powinna zajść w ciążę, a dwóch kresek na teście ciążowym wciąż brak. Możliwe, że przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka jest agresywny śluz szyjkowy.

Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu . Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne . Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Agresywny śluz z pochwy Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała , które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz , to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH . Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki. Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze .  Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników. Poznaj: Rodzaje badań nasienia Jak poprawić jakość śluzu z pochwy? Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę...

zapłodnienie in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Zapłodnienie in vitro, czyli metoda leczenia niepłodności. Na czym polega i ile kosztuje?
Zapłodnienie in vitro ma mnóstwo zwolenników, ale także przeciwników. Problem niepłodności w Polsce dotyka około miliona par. Szansą na posiadanie upragnionego potomstwa jest dla nich sztuczne zapłodnienie. Sprawdź, na czym dokładnie polega metoda zapłodnienia in vitro, jakie są możliwe powikłania, a także co na ten temat mówi polskie prawo.

Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, w skrócie naukowym oznaczane jest jako IVF, także z dopiskami ICSI/IMSI.   In vitro dosłownie oznacza „na szkle” i dotyczy badań i zabiegów przeprowadzanych w laboratorium poza organizmem. Jeśli nie udaje wam się zajść w ciążę i nie pomagają naturalne metody planowania rodziny, może czas pomyśleć o zapłodnieniu in vitro? Spis treści:  Co to jest in vitro? Zapłodnienie in vitro: jak przebiega procedura? Zapłodnienie in vitro: wskazania Kiedy zrobić test ciążowy po zabiegu in vitro? Sztuczne zapłodnienie: możliwe powikłania Zapłodnienie in vitro a prawo w Polsce Zapłodnienie in vitro: kto może z niego skorzystać? Czym in vitro różni się od naprotechnologii? Inseminacja a in vitro Jaka jest cena in vitro w Polsce? Co to jest in vitro? In vitro jako termin medyczny oznacza przeprowadzenie jakiegoś procesu biologicznego w warunkach laboratoryjnych. W przypadku zapłodnienia in vitro zabieg polega na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w laboratorium, czyli poza organizmem kobiecym. Taki rodzaj zapłodnienia zaliczany jest do technik rozrodu, które są wspomagane medycznie. In vitro jest metodą, która ma walczyć z niepłodnością i leczyć ją. Co oznaczają skróty stosowane do opisu tej metody? IVF  – klasyczne zapłodnienie metodą in vitro: plemniki i komórki jajowe umieszcza się razem, w przeciągu kilku godzin plemniki samodzielnie penetrują komórkę jajową, co jest najbardziej zbliżone do warunków zapłodnienia, jakie panują w organizmie. ICSI  – podanie wyselekcjonowanego wcześniej plemnika bezpośrednio do komórki jajowej; metoda zalecana parom, u których stwierdzono niepłodność ze strony mężczyzny. IMSI –  wprowadzenie bardzo starannie wyselekcjonowanego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj