Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ból głowy, kobieta
Fotolia
Mama

Sposób na stres, czyli ćwiczenie relaksacyjne dla mamy

Nadmiar obowiązków zaczyna ci doskwierać? Stres coraz częściej towarzyszy twoim codziennym obowiązkom? Twoje mięśnie są stale napięte? Wypróbuj sposób na stres Edwarda Jacobsona - metodę relaksacji mięśni.

Stres przyczynia się do napięcia mięśni - kontrolowanie tego stanu pomaga w ich rozluźnieniu i przyczynia się do zlikwidowania napięcia, zredukowania lęku. Pomoże również odzyskać wewnętrzny spokój. Jedną z metod relaksacji mięśni opracował w latach 30. XX wieku Edward Jacobson. Uważał on, że odprężenie psychiczne wynika z odprężenia fizycznego. Jego metoda polega na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni w połączeniu z kontrolowaniem oddechu. Ważne, aby przy każdym wykonaniu tej czynności odbierać jak najwięcej wrażeń, poczuć napięcie mięśni i moment ich rozluźniania, gdy ciało przechodzi w stan relaksu i odprężenia. Opracowana przez Jacobsona metoda pomaga zrozumieć potrzeby swojego ciała - odczytywania sygnałów, jakie ono wysyła.

Zobacz także: Zestresowana matka idzie na... jogę

Jak wykonywać ćwiczenie relaksacyjne?

Ćwiczenie metodą Jacobsona można wykonywać na leżąco i na siedząco. Najważniejsze, by czuć się podczas ćwiczeń wygodnie i komfortowo.
Weź dwa głębokie oddechy - wydychaj powietrze powoli. Każde z poniższych ćwiczeń wykonuje w sekwencjach 5 sekund napinania mięśni - 10 sekund odpoczynku, odprężenia.

  • Zaciśnij pięści obu rąk, przytrzymaj i odpocznij (skup się na rozluźnianiu mięśni).
  • Napij wszystkie mięśnie obu rąk (przyciśnij przedramiona do barków),  przytrzymaj i odpocznij.
  • Podnieś barki, jakbyś nimi wzruszał - przytrzymaj i odpręż się.
  • Podnieś wysoko swoje brwi i zmarszcz czoło (najmocniej jak potrafisz), przytrzymaj i odpocznij.
  • Zamknij oczy, zaciśnij powieki i napnij wszystkie mięśnie wokół oczu, przytrzymaj i odpocznij.
  • Zaciśnij zęby, a język przyciśnij do podniebienia, przytrzymaj i odpocznij.
  • Otwórz usta szeroko aż poczujesz napięcie, przytrzymaj i odpocznij.
  • Przesuń głowę do tyłu i napnij tylne mięśnie swojej szyi, przytrzymaj i odpocznij (to ćwiczenie powtórz dwa razy).
  • Opuść głowę nisko, przyciśnij brodę do piersi, przytrzymaj i odpocznij.
  • Cofnij ramiona tak, aby napiąć mięśnie swoich pleców, naprężając je jakby w łuk, przytrzymaj i odpocznij.
  • Weź głęboki wdech i napnij mięśnie klatki piersiowej, przytrzymaj i odpocznij.
  • Wciągnij brzuch, tak jakbyś chciał przycisnąć go do kręgosłupa, przytrzymaj i odpocznij.
  • Napnij mięśnie brzucha,  przytrzymaj i odpocznij.
  • Napnij mięśnie pośladków, przytrzymaj i odpocznij.
  • Wyprostuj nogi i ściągnij uda, napnij mięśnie, przytrzymaj i odpocznij.
  • Napnij mięśnie łydek, przytrzymaj i odpocznij.
  • Podnieś stopy z ziemi, palce stóp ustaw w kierunku głowy, przytrzymaj i odpocznij.
  • Podnieś stopy jeszcze raz, tym razem podkurczając , przytrzymaj i odpocznij.

Przez cały czas kontroluj napięcie mięśni i oddech. Powinnaś poczuć odprężenie. Jeśli nadal jakiś mięsień masz napięty, napnij go jeszcze bardzie, a następnie odpocznij. Postaraj się zrelaksować, pomyśl o czymś przyjemnym i spokojnym.
Ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona warto wykonywać dwa razy dziennie po kilkanaście minut (około 15). Początkowo efekt błogiego spokoju będzie się utrzymywał przez kilkanaście minut, ale z czasem może się utrzymywać nawet przez cały dzień.

Polecamy: Jak się motywować do ćwiczeń?

Sposób na stres dziecka – ćwiczenie oddechowe – film

Ból pleców i szyi
Fotolia
Mama
Jak zadbać o kręgosłup, czyli jak pozbyć się bólu pleców?
Bolą cię plecy, drętwieją ci dłonie, czujesz napięcie w mięśniach? To znak, że powinnaś zadbać o swój kręgosłup. Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog ze Szpitala Enel-Medu, radzi jak zadbać o higienę kręgosłupa.

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji obciąża kręgosłup , napina mięśnie karku i ramion. Niekorzystnie wpływa również na układ pokarmowy (spowalnia proces trawienia ), układ oddechowy (uniemożliwia oddychanie "pełną piersią", a co za tym redukuje zapasy tlenu w organizmie). W pośredni sposób może się również przyczynić do ucisku nerwu łokciowego (jeśli długotrwale opieramy się łokciami o biurko) lub zespołu cieśni nadgarstka (gdy opieramy nadgarstki).   Warto wiedzieć:   Drętwienie palców - czy to zespół cieśni nadgarstka? O czym warto pamiętać, dbając o kręgosłup? Aby uniknąć dolegliwości bólowych , przede wszystkim trzeba stale zmieniać ułożenie ciała (kilka razy w ciągu godziny wstawać od biurka i wykonywać ćwiczenia rozciągające ) oraz zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia. Podstawą są proste plecy podczas opierania się o blat (utrzymujemy je pod kątem 20-30º, dzięki temu mięśnie pleców są odciążone). Ta pozycja wyklucza korzystanie z oparcia krzesła. Warto zresztą rozważyć zakup poduszki rehabilitacyjnej lub zamienić krzesło na... dużą gumową piłkę . Siedzenie na takiej piłce wymusza ciągłą zmianę postawy i odciąża mięśnie.  Ważne jest również ustawienie głowy (nie powinna przechylać się w żadną stronę) - tutaj kluczowe jest ustawienie monitora komputera na wysokości oczu i w odległości 40 cm od twarzy, dzięki temu unikniemy przykurczu mięśni.  Na biurku powinniśmy opierać jedynie przedramiona, a nie łokcie czy nadgarstki .  Pod nogi warto podłożyć podnóżek, tak by nogi były zgięte pod kątem prostym, dzięki temu unikniemy ucisku na podudziu, a tym samym obrzęków nóg .  Ćwiczenia rozciągające  Rozluźnij napięte mięśnie . W tym celu wstań od biurka, przeciągnij się kilka razy. Pokręć głową - raz w lewo, następnie w prawo, w...

mięśnie dna miednicy: ćwiczenia
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Mięśnie dna miednicy: gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?
Mięśnie Kegla w dobrej formie zapewniają łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy, mniejsze ryzyko popuszczania moczu w starszym wieku, a także lepszy seks.

Mięśnie dna miednicy są rozpięte pomiędzy kością ogonową a spojeniem łonowym. Otaczają ujście cewki moczowej, pochwy oraz odbytnicy i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Pełnią one bardzo ważną funkcję w życiu kobiet, dlatego każda z nas powinna o nie umieć zadbać. Jak jest rola mięśni dna miednicy? Mięśnie te podtrzymują narządy w odpowiedniej pozycji i sprawiają, że działają właściwie. Ich osłabienie sprawia, że m.in. nie zaciskają się prawidłowo wokół cewki moczowej. Skutkiem tego jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie wywołane banalnym kichnięciem, głośnym śmiechem czy kaszlem. Innym problemem może być wypadnięciem macicy czy pęcherza. Eksperci zapewniają, że dobrze wyćwiczone mięśnie ułatwiają poród, ochronią krocze przed pęknięciem podczas porodu, a także ułatwiają powrót do formy po porodzie. Mięśnie dna miednicy w dobrej formie także gwarantują poprawę doznań seksualnych, zapobiegają powstawaniu hemoroidów. Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Sposób ćwiczenia tych mięśni jest zupełnie inny, niż przywykliśmy. Nie musisz w tym celu udawać się na siłownie ani nawet zakładać sportowego stroju. Ćwiczyć możesz zawsze i wszędzie! Spróbuj w toalecie powstrzymać strumień moczu. To pozwoli ci przekonać się, które mięśnie są odpowiedzialne za zaciśnięcie cewki moczowej. To właśnie one muszą pracować, kiedy ćwiczysz. Można również poprosić o pomoc lekarza ginekologa. W trakcie badania pomoże ustalić, które mięśnie i jak należy napinać. Inaczej ćwiczenie mięśni dna miednicy to trening mięśni Kegla . Nazwa ta pochodzi od nazwiska lekarz, który je opracował.  Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń opróżnij pęcherz moczowy, a następnie usiądź lub połóż się wygodnie. Wykonaj wdech i zaciśnij mięśnie krocza tak, jakbyś chciała powstrzymać siusianie (z jednoczesnym wciągnięciem...

mięśnie Kegla gdzie są
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Mięśnie Kegla – gdzie są i za co odpowiadają
Mięśnie Kegla – gdzie są w naszym ciele? Są to mięśnie położone na dnie miednicy, a ich zadaniem jest stworzenie stabilnego i elastycznego podparcia dla narządów wewnętrznych. Mięśnie Kegla powinno się ćwiczyć, by je wzmacniać.

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które otaczają cewkę moczową, pochwę, odbyt i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla, autora ćwiczeń, które powinna znać każda kobieta. Ćwiczenia Kegla pozwalają na utrzymanie mięśni dnia miednicy w dobrej formie. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, żeby nie groziło ci popuszczanie moczu. Ale nie tylko dlatego. Spis treści: Mięśnie Kegla – gdzie są Mięśnie Kegla – test siły Słabe mięśnie Kegla Do czego prowadzi osłabienie mięśni Kegla? Osłabienie mięśni Kegla – objawy Jak wzmocnić mięśnie Kegla (ćwiczenia) Mięśnie Kegla – gdzie są? Mięśnie Kegla rozpięte są między guzami kulszowymi (najniżej położone części kości miednicy; czujesz je, gdy siedzisz na twardym siedzisku), kością ogonową (najniżej położona część kręgosłupa, a dokładniej kości krzyżowej) a kośćmi łonowymi (kości, które wyczuwa się we wzgórku łonowym). Mięśnie Kegla tworzą elastyczne dno miednicy i podparcie dla narządów: macicy, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy. Są trzy warstwy mięśni Kegla: położona najwyżej to mięsień dźwigacz odbytu, położona w środku – to mięsień poprzeczny krocza, a warstwę położoną najniżej tworzy mięsień zwieracz odbytu. Mięśnie Kegla – test siły Siłę mięśni Kegla możesz sprawdzić w prosty sposób – wsuwając dwa palce do pochwy i zaciskając mięśnie wokół niego. Jeśli uścisk jest silny – mięśnie nie są nadwyrężone, jeśli jest słaby – powinnaś je rehabilitować. Stan mięśni Kegla można też sprawdzić u ginekologa. Osłabione mięśnie Kegla po porodzie warto poddać rehabilitacji, którą pokieruje specjalista. Fachowo oceni ich stan i przygotuje plan ćwiczeń. Być może fizjoterapeuta zaleci również używanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak